Autor Wątek: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?  (Przeczytany 11963 razy)

Offline spider

  • "everything is difficult before it becomes easy"
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
    • Oficjalna strona internetowa OSP Łobżenica
Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« dnia: Luty 06, 2012, 19:59:03 »
Witam wszystkim druhów,
oglądałem ostatnio program Strażak z OSP, pokazywana w nim była jednostka OSP z Gąbina. Na wyposażeniu dwa GCBA, jeden SLRt, do tego GBM i dwa SLOp oraz motory, łodzie, przyczepki, ponton i konie... Nie uważacie, że to lekka przesada? Ciekaw jestem, czy mają w ogóle tylu kierowców albo operatorów łodzi. Po co te motory? Albo jakieś bezsensowne belki ledowe na samochodach. Dyskoteka na kółkach. Co sądzicie o tej sprawie?
Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia!

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2012, 20:08:42 »
Szczerze powiedziawszy według mnie to jest lekka przesada. Z drugiej strony jeśli ten alarm był faktycznie prawdziwy (a zdziwienie Kevina na to wskazuje) i wszyscy strażacy, którzy byli na tej polanie byli z tamtejszej OSP (ok. 30 osób) to tylko chwalić taką mobilność.
Uważam jednak, że jeśli się decydujemy na coś to na jedno ratownictwo i w nim się specjalizujemy i doszkalamy, a nie wszystko na raz. Tu grupa nurkowa, tu konie poszukiwawcze (nie wiem jak to inaczej nazwać), tu motory. Wszyscy chyba znamy zasadę, że gdy jest coś do wszystkiego, to jest do niczego. Być może ta jednostka to wyjątek. Nie wiem-nie znam druhów.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2012, 20:13:33 »
Witam wszystkim druhów,
oglądałem ostatnio program Strażak z OSP, pokazywana w nim była jednostka OSP z Gąbina. Na wyposażeniu dwa GCBA, jeden SLRt, do tego GBM i dwa SLOp oraz motory, łodzie, przyczepki, ponton i konie... Nie uważacie, że to lekka przesada? Ciekaw jestem, czy mają w ogóle tylu kierowców albo operatorów łodzi. Po co te motory? Albo jakieś bezsensowne belki ledowe na samochodach. Dyskoteka na kółkach. Co sądzicie o tej sprawie?

 Chyba mają:

http://www.youtube.com/watch?v=_YdQdS8teqA

http://www.youtube.com/watch?v=_QyXL3tUNyQ


Strażnica

http://osp.gabin.pl/galerie/budowa/3/index.html



Offline tomek3344

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2012, 20:24:41 »
Skoro mają tyle sprzętu to misi być im potrzebny, działają prężnie i go nazbierali dla mnie jednostka bardzo dobra.

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2012, 20:38:00 »
hmmm ,no skoro potrafią pozyskac na taki sprzet fundusze zeby je utrzymywac i zakupic to dlaczego mieliby tak dobrze nie prosperowac.Obiektywnie patrząc- lepiej miec jak nie miec  :rolleyes:
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline Bubu

  • So Others May Live
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 146
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2012, 20:46:47 »
Nawet jeżeli mieli by na czas alarmu 2 kierowców to i tak mają duże możliwości weźmy np.: pożar lasu: Jelczem nie wjedziesz bo się nie nadaje (znam z autopsji jak miękko to nie ma co się pchać) MAN'a szkoda zniszczyć podczas rozpoznania albo szukania przejazdu a 266 to wół roboczy. Wypadek SLRt i GCBA lub SLOp w zależności od zdarzenia. Jeżeli chodzi o łodzie motory konie to się nie wypowiadam bo nie znam terenu operacyjnego. No i najważniejsze pytanie jak u nich z obsadą ale jeżeli mają 30 osób non stop to pogratulować;]
So Others May Live

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2012, 21:07:26 »
Czy mi się wydaję, czy przemawia przez kilku kolegów zazdrość? Chyba powinniśmy się cieszyć, że mają tyle sprzętu, że budują nową remizę, że mają ludzi aby ten sprzęt wykorzystać. Znam kilka jednostek OSP, które sprzętowo dorównują jednostkom PSP. Przeważnie są to jednostki gminne, gdzie dojazd jednostek PSP jest dość długi. Kiedyś też zazdrościłem druhom z sąsiednich OSP gdy kupowali nowy sprzęt. Odkąd zostałem prezesem, wiem doskonale ile trzeba włożyć pracy i czasu a niekiedy nawet własnych pieniędzy aby jakikolwiek sprzęt pozyskać. Dlatego patrząc na takie jednostki jak ta z filmu, podziwiam ich za to do czego doszli swoją pracą.
Pozdrawiam.

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2012, 22:06:04 »
Jestem członkiem tej OSP, więc pozwolę sobie coś napisać.

Zacznijmy od samochodów, więc jest dokładnie tak jak napisał kolega powyżej. Pożar lasu lub inny ciężki teren to w pierwszym rzucie Star266, pożar domu to dwa GCBA. Kilka razy do roku trafiają się ackje, że jednocześnie do pożaru ruszają trzy auta gaśnicze. Generalnie jak kupiliśmy MANa to Jelcz miał zostać sprzedany, ale nie było na niego kupców. Stwierdziliśmy, że lepiej mieć Jelcza bo wjedzie tam, gdzie MANem szkoda i jeden z naszych druhów przeznaczył środki finansowe na naprawę, a druhowie poświęcili swój czas. Podczas tygodniowej pracy społecznej został wykonany gruntowny remont ze strony technicznej auta oraz wizualnej, gdyż auto ma nałożoną nową warstwę lakieru. Do PSP mamy spory kawałek, a najgorzej jest w sezonie dużej ilości wyjazdów, gdyż JRG samo jest zarobione i radzimy sobie sami. Podczas zdarzeń typu przejście nawałnicy, jak to miało miejsce dwa lata temu, mieliśmy GCBA6/32 przy pożarze stogu, GCBA5/36 przy pożarze transformatora i później stogu do którego pojechał Jelcz. SLRT i SLOp usuwały wielkie drzewa z drogi wojewódzkiej na której miał być wypadek z uwięzionymi w aucie ludźmi (wypadku jak się później okazało nie było). Wyjazd prawie jednocześnie, bo to była właśnie nawałnica.
Motory pozyskane z Policji. Śmiesznie małe przebiegi i wszystko na orginalnych częściach. Wykorzystywane podczas poszukiwań w lasach (głównie dowodzenie, do koordynowania wychodzących na leśne drogi grup strażaków ), takie działanie docenili nawet strażacy zawodowi. No i powodzie i alarmy powodziowe do patrolowania wałów oraz również koordynowania działań.
Łodzie są trzy i każda inna. Mamy w swoim terenie operacyjnym trzy jeziora, liczne stawy i jeden z najpłytszych odcinków Wisły w kraju (zagrożenie powodziowe), więc łodzie mają co robić. Wszystkie (oprócz aluminiowej, bo jej nie było, a była inna którą wykorzystywaliśmy) używane były do ewakuacji ludzi z zalewanej po pęknięciu wału w 2010 gminy Gąbin i Słubice.
Dodatkowo zapory przeciwpowodziowe, ale ich zastosowania u nas chyba ze względu na zagrożenie powodziowe nie trzeba wyjaśniać. Agregat 30 kV kupiony do działań powodziowych i dłuższych awarii prądu, gdy kończy się awaryjne zasilanie w DPSie. Został zakupiony, gdyż Burmistrz miał spore problemy ze ściągnięciem agregatu w pierwszej fazie (mimo potrzeby) powodzi w 2010 roku.
Ze względu na płytką Wisłę alarm powodziowy ogłaszany jest u nas kilka razy do roku i nie raz jest naprawdę ciekawie...

Odnośnie kierowców itd. itp... Mamy 13 kierowców, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych OSP (min. kategorie  BiC). Dodatkowo 16 druhów po kursie kpp oraz 12 stermotorzystów. Grupa operacyjna OSP liczy ponad 40 druhów. Raz jest więcej, a raz mniej, ale około 15 można spodziewać się na każdy alarm. Uczniowie zwalniają się ze szkół, a np. z mojej firmy w zależności od tego ile osób jest w firmie na akcję w godzinach pracy wyjeżdża od 5 do 10 osób. Jak to mawia mój szef-strażak, życie ludzkie jest najważniejsze.

Bez urazy, ale pisanie o cyrku jest trochę nie fair. Sporo pracy nas kosztowało zdobycie tego sprzętu po to by służył ludziom. Nasza jednostka nie obsługuje tylko naszej gminy i naszej części powiatu, bardzo często jeździmy na teren sąsiedniego powiatu, a zdarza się nam jeździć nawet po 40 km, na teren powiatu Sochaczewskiego. Po prostu wyrobiliśmy sobie pewną renomę wśród dyspozytorów. Remizę budujemy po pierwsze dlatego, że nie mieści się nam sprzęt w obecnej strażnicy i wszystko jest na "styk" np. MAN już się do garażu starego nie mieści, a nie można go przebudować, bo obiekt zabytkowy, więc budujemy nową strażnicę.
Tak mi się jeszcze przypomniało odnośnie sprzętu, czemu tyle i w ogóle, chociażby przykład sprzed miesiąca, GCBA przy pożarze w drugim końcu gminy, a SLOp i SLRT przy wypadku w naszym mieście. Nasi mieszkańcy muszą czuć się bezpieczni, tym bardziej, że zwykli szarzy ludzie rokrocznie coś dają na straż.  :straz:

Serdecznie pozdrawiam -_-


P.S
W woli uściślenia pierwszej wypowiedzi w temacie mamy jednego, a nie dwa SLOpy. (Po powodzi Navara zastąpiła Montereya, którego zajeździliśmy, przez powódź auto zrobiło 15 tys km w nienajlepszym terenie).

Offline mireks

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2012, 23:20:53 »
Gratulacje dla OSP, gdyby jeszcze osoba opisująca zdjęcia posługiwałaby się poprawną polszczyzną byłoby rewelacyjnie. Liczba błędów powala i niweczy cały efekt.
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla Ciebie. Zapytaj, czy mógłby tego nie robić.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 07, 2012, 00:46:12 »
Chłopaki naprawdę szacunek za takie umiejętne gospodarowanie oraz taką ilość ludzi do działań.
Wiem ile trudu, czasu i zdrowia kosztuje załatwianie wszelkich formalności przy większej ilości sprzętu i takiej ilości ludzi.
Aż miło popatrzyć że OSP może tak prężnie działać  :straz:
Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów  :straz:
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2012, 00:54:37 wysłana przez azirafal »
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2012, 01:06:48 »
Kolega pisząc cyrk miał na myśli bądź co bądź chyba ewenement na skalę krajową jaką są konie przy tak ,,mocnej" obsadzie i wyposażeniu remizy wraz z motorami i do tego także trochę śmieszne oświetlenie ledowe pojazdów, aczkolwiek im więcej miga tym lepiej dla bezpieczeństwa innych użytkowników dróg i nas samych. Sam miałem mieszane uczucie po tym materiale ale generalnie patrząc na teren w jakim działacie i rodzaj akcji podejmowanych to każda rzecz/zwierze w remizie ma swoje uzasadnienie/zastosowanie i chwała za to, ze ludziom chce się to wszystko robić. OSP Gąbin jest jak ja to nazywam ,,sama dla siebie" a jeśli z pracodawcami jak pisze kolega jest tak naprawdę to dla ok 4 tyś miasta jest to pewność i bezpieczeństwo 24 godz/dobę, 7 dni tyg i 365 dni w roku. U mnie w okolicy jest też kilka tak strategicznych OSP które są świetnie wyszkolone i wyposażone z dala od JRG, np. dla mnie wzorem jest tutaj OSP Olsztynek.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2012, 06:06:16 »
No jakoś to w tym kontekście ewenementu to nie zabrzmiało  :szalony:
W każdym razie mniejsza z tym, myślę że ta grupa jeździecka to po prostu dodatkowy sposób na przyciągnięcie do OSP jeszcze większej ilości osób, to raz, a dwa skoro jest grupa miłośników koników, jest miejsce przy remizie, można to wykorzystać w działaniach na swoim specyficznym rejonie to tylko chwalić i pomagać w działalności.

Niestety w mojej okolicy nie ma tak wyrozumiałych pracodawców i jak na razie władze też czasem do tego podchodzą różnie ...
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 07, 2012, 08:09:32 »
Gratulacje dla tej jednostki ile serca należało włożyć aby taka była mobilna tylko i wyłącznie członkowie owej jednostki.Szacunek dla was.

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 07, 2012, 10:24:50 »
kolego damian wszystko fajnie ale niepokoi mnie jeden fakt.........
Odnośnie kierowców itd. itp... Mamy 13 kierowców, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych OSP (min. kategorie  BiC). Dodatkowo 16 druhów po kursie kpp oraz 12 stermotorzystów. Grupa operacyjna OSP liczy ponad 40 druhów. Raz jest więcej, a raz mniej, ale około 15 można spodziewać się na każdy alarm. Uczniowie zwalniają się ze szkół, a np. z mojej firmy w zależności od tego ile osób jest w firmie na akcję w godzinach pracy wyjeżdża od 5 do 10 osób. Jak to mawia mój szef-strażak, życie ludzkie jest najważniejsze.

"uczniowie zwalniają sie ze szkół"
możesz mi to wytłumaczyć

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 07, 2012, 11:07:52 »
jeżeli chodzą do technikum czy liceum, to nie widzę przeciwwskazań aby nie przybiegali na akcję. U nas w powiecie jest podobna sytuacja, 100 metrów od jednej OSP jest jakieś tam technikum i uczniowie mogą pobiec na alarm pod warunkiem, że po cichu i powoli spakują się i wyjdą z klasy. (dyrektor zezwolił na taki układ)

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 07, 2012, 11:18:34 »
Mamy w Gąbinie Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w skład którego wchodzi szkoła zawodowa, technikum (i tu właśnim uczy się kilkoro druhów) i liceum. Uczniowie poinformowali dyrekcję i poszczególnych nauczycieli, że gdy mają wyjazd to wtedy będą się zwalniać z zajęć i nauczyciele wyrazili zgodę. Uczeń dostaje sms:"Wyjazd do akcji OSP Gąbin" to wybiega ze szkoły i do straży. W sytuacjach gdy miała być jakas klasowka to nauczyciele czasem później proszą o zaświadczenie ze straży, że uczeń ten uczestniczyl w działaniach.

Dziękuje serdecznie za te wszystkie miłe komentarze w kierunku mojej OSP ^_^ i przesyłam strażaclie pozdrowienia :straz:

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 07, 2012, 11:43:28 »
Cytuj
Albo jakieś bezsensowne belki ledowe na samochodach.
mam nadziejeże chodzi Ci o to g******e paski na zderzaku SOp-a, bo wg mnie to jest przesada a nawet wbrew przepisom dot. oznakowania poj. uprzywilejowanych,a druga sprawa, co z tego że naczelnik jest hodowcą koni , ok może je użyczac , ale żeby "eskortowac" je motorami., a trzy w pobliżu niektórych miejscowości jest chyba stadnina koniz której w razie potrzeby można wypożyczyc konie do poszukiwań...

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 07, 2012, 12:11:02 »
Wbrew przepisom to część samochodów wychodzi od producenta i dostaje na to certyfikat. Ledy te są znakomicie widoczne z daleka, wiem bo jadąc swom autem do wypadku widziałem je sporo wcześniej niż stroboskop. Co więcej światła te nie rażą innych kierowców w oczy co zostało sprawdzone przed montażem. Generalnie jak stawiam auto w poprzek drogi to wiem, że doskonale mnie widać i to się dla mnie liczy. Oświetlenie to sfinasowal jeden z druhow, a montaż zrobiliśmy w czynie społecznym. Jednym się podoba, a drugim nie, a dla mnie liczy się to, że lepiej nas widać.
Odnośnie koni to nie ma ich tylko naczelnik i tu nie chodzi tylko o użyczenie. Musi być grupa strażaków jeżdżących konno. Odnośnie eskorty motorami to nie wiem co złego w tym, że eskortuje się konie na akcję motorami. Co z tego, że są stadniny przecież to musi być określona grupa aktywnych druhów gotowych do wyjazdu. Jeszcze jedno skoro jest gdzieś grupa takich strażaków i konie dostępne non stop to czemu ich nie użyć, kto broni Ci zrobić podobny temat w Twojej OSP? Łatwiej krytykować na forum kogoś za to, że się angażuje niż samemu cokolwiek coś zrobić. Owszem w wielu miejscowościach są konie, ale krytyka OSP za to, że je wykożystuje bo gdzie indziej tego nie robią to chyba przesada. Bez urazy, ale naprawdę mam nadzieję, że to zazdrość, ale to moje subiektywne odczucie.
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2012, 12:28:21 wysłana przez daiman998 »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 07, 2012, 12:33:19 »
Ja pomijając już kwestię ilości miejsca jaka jest potrzebna do przechowywania tego sprzętu, to utrzymanie takiego parku maszyn musi kosztować fortunę :rolleyes: W mojej okolicy to powiem szczerze że coś takiego by nie przeszło, bo bankowo odmówiono by opłacania (utrzymania) tylu pojazdów w OSP... Zwłaszcza że część z nich porusza się jedynie okazjonalnie.

Brakuje jeszcze tylko SD/SH i SCRd... No to Panowie - działać w tym kierunku! ^_^
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 07, 2012, 12:57:54 »
Odnośnie SCRd to nasz strażak ma firmę z trzema mega-city z czego dwa mają niebieskie i dźwig z niebieskimi. W sytuacji gdy jest potrzeba to na naszą prośbę MSK dysponuje ich alarmowo, a oni taką usługę robią za darmo. Np. ich dźwig pracował ponad dwie doby po słynnym wybuchu gazu w Pruszkowie.

No pewne koszta to generuje, ale i tak staramy się większość ewentualnych remontów staramy się robić sami.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2012, 19:26:10 wysłana przez daiman998 »

Offline krisosp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 07, 2012, 13:05:00 »
Ale panowie wam szkoda ,macie jakiś wzór każdy z nas chciałby mieć takie wyposażenie w podziale. Pozdro dla osp aby tak dalej :straz:

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 07, 2012, 14:25:29 »
Koledze który założył ten wątek proponuję na przyszłość zastanowić się nad sensem takich działań.
Jaki cel ma podważanie sensu utrzymywania jakiegokolwiek sprzętu przez jakąkolwiek organizację skoro to ich (urzędu miasta/gminy) prywatna sprawa.
Mają akurat takie możliwości więc to wykorzystują. A rozumiem że zazdrość wielka więc trzeba wyśmiać na ogólnopolskim forum. Myślałem, że jedną z cech strażaka ochotnika jest koleżeństwo - ale jak widać nie w tym przypadku.

Są OSP które mają psy poszukiwawcze, inne używają quadów, paralotni, itp. i raczej nikt nie myśli o tym żeby ich za to jeszcze krytykować.

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 07, 2012, 16:19:40 »
Cytuj
Łatwiej krytykować na forum kogoś za to, że się angażuje niż samemu cokolwiek coś zrobić. Owszem w wielu miejscowościach są konie, ale krytyka OSP za to, że je wykożystuje bo gdzie indziej tego nie robią to chyba przesada. Bez urazy, ale naprawdę mam nadzieję, że to zazdrość, ale to moje subiektywne odczucie.
Może trochę przesadziłem ale jaki jet sens trzymania SOp-a w OSP bo nie wiem, konie wiem żę są używane do poszukiwań osób zaginionych,GCBA i GBA wiadomo standard, ale SOp w OSP...

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 07, 2012, 16:20:43 »
Cytuj
Może trochę przesadziłem ale jaki jet sens trzymania SOp-a w OSP bo nie wiem
Mówisz serio!??

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,17634.0.html

Offline fabiswlkp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Co za dużo, to nie zdrowo. Straż, czy cyrk?
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 07, 2012, 17:25:40 »
DO michał 559 nie wiem w czy ty widzisz problem jak jest potrzebny to go maja i pewnie z niego korzystaja i nie rób problemów chłopie bo mozna by sie zastanowic po co w mniejszych komendach potrzebny jest SOp !!