Autor Wątek: Japońska straż pożarna  (Przeczytany 7310 razy)

Offline Agnieszka1991

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Japońska straż pożarna
« dnia: Styczeń 14, 2012, 13:50:45 »
Hej :straz:
Tak mnie naszło aby zobaczyć jak wygląda straż na dalekim wschodzie. Wiadomo Japończycy są w wielu kwestiach do przodu i tak też jest w tym przypadku ;P Zobaczcie sami:
http://www.youtube.com/watch?v=QREIlibpyfs&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=dTjYFsDc3nA&feature=relmfu
http://img39.imageshack.us/img39/1714/2821717272.jpg
http://img843.imageshack.us/img843/5672/p1018640ak1.jpg
http://img836.imageshack.us/img836/9596/japan1large.jpg

+ ich karetki:
http://www.youtube.com/watch?v=ntKBtsmymto&feature=related  :gwiazdki:

Co sądzicie o ich samochodach, mundurach, hełmach?
Mi podobają się ich hełmy, robione trochę z myślą o samurajach (http://www.nihontoantiques.com/images/samurai%20yoroi.jpg)
Za to niektóre mundury zrobione na "hamerykańsko"...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Japońska straż pożarna
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 14, 2012, 15:14:00 »
Hmm, a więc tak:

Co sądzę o ich samochodach? Otóż sądzę że mają kierownicę po złej stronie :rofl:

A tak bardziej serio: niewiele na tych filmach tak naprawdę widać i niewiele można wywnioskować. Wiadomo, że w Japonii jest sporo wielkich metropolii, jak również miast o bardzo ciasnej zabudowie, stąd nic większego od odpowiednika naszego GBA mi się tam w oczy nie rzuciło, a zdecydowana większość to na oko GLBA, czyli naprawdę małe wozy na podwoziach Mitsubishi Cantera/Fuso i tym podobnych. Wszystkie widoczne są też wozami typowo miejskimi - w terenie, a nawet na naszych bocznych drogach by poległy :P Tak więc raczej nie można mówić że są do tyłu czy do przodu, tylko są dostosowani do warunków w jakich działają.

Jedyne co naprawdę rzuca się w oczy, to klinowanie tylnych kół w wozach bojowych... Po co to właściwie to nie wiem.

Skojarzenie hełmu z samurajskim to kwestia chyba Twojej fascynacji dalekim wschodem, bo mi osobiście bliższe jest skojarzenie z hełmami używanymi do dzisiaj w Niemczech, a mającymi dość długą tradycję od Stahlhelm M 16

http://www.powstanie-warszawskie-1944.pl/helmets.htm
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline maciejz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Japońska straż pożarna
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2012, 18:01:38 »
Rzeczywiście może w pewnych kwestiach są do przodu, bo to w końcu Japonia, dobrze, że jeszcze komputery czy roboty nie gaszą pożarów ;) Strasznie krzyczą jak jadą do akcji. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że belki policyjnych samochodów są wysuwane do góry, u nas ewentualnie można coś takiego zaobserwować na Masterach z WRD, ale to nie do końca to. Wiele państw na swoje rozwiązania i wiele nas wyprzedza, choćby pod względem sprzętu, ale coś Ty się tak na tę Japonię zapatrzyła ;) ? :rolleyes:
OSP Kraków osiedle Zbydniowice:http://osp.krakow.pl/user_news.php?user_id=30

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Japońska straż pożarna
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2012, 19:01:33 »
Kiedyś chyba w National Geographic był artykuł o japońskich strażakach. I rzeczywiście hełmy, a nawet całe stroje są wzorowane na samurajskich. Mało tego, było również napisane, że strażacy są uznawani za potomków Samurajów, czy jakoś tak...

Offline Agnieszka1991

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Japońska straż pożarna
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 14, 2012, 20:46:55 »
ale coś Ty się tak na tę Japonię zapatrzyła ;) ?
Bo interesuję się tamtejszą kulturą i ogólnie krajem... :mellow:

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Japońska straż pożarna
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 14, 2012, 22:37:34 »
ale coś Ty się tak na tę Japonię zapatrzyła ;) ?
Bo interesuję się tamtejszą kulturą i ogólnie krajem... :mellow:
Widać po avatarze :P
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline pszczola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Japońska straż pożarna
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 15, 2012, 11:16:49 »
A czy ubrania dowódczo -sztabowe tam mają? Na filnie, żadnego strażaka w takim ubraniu nie widziałem.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Japońska straż pożarna
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 15, 2012, 11:24:51 »
O japońskiej straży pożarnej można poczytać w magazynie "W akcji", numer 2, albo 3/2011.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Japońska straż pożarna
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 15, 2012, 11:59:52 »
Jak dla mnie to te samochody są paskudne :) Hełmy podobne do tych z USA, które według mnie są niepraktyczne (w naszych warunkach) i nie dają takiego komfortu bezpieczeństwa. A te belki oświetleniowe to porażka (one tak się mają świecić czy tam jest jakiś napis w ich języku?), chociaż przyznam, że w nocy mogą się nieźle spisywać.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Japońska straż pożarna
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 15, 2012, 15:48:09 »
Odnośnie powszechności GLBA i praktycznie braku samochodów ciężkich, wynika to z rozbudowanej i wydajnej sieci hydrantowej. Kolega który był kilka lat temu w Japonii dowiedział się, że jednak zweryfikowano tam nieco swoje myślenie w tym temacie po sytuacji, gdy wskutek trzęsienia ziemi uszkodzona została sieć wodociągowa i były ogromne problemy z wodą.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Japońska straż pożarna
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2012, 20:38:37 »
Cytuj
Jak dla mnie to te samochody są paskudne
Te autka nie mają być ładne, one mają być praktyczne, no i podejrzewam że jak by ktoś powiedział Strażakowi z Japonii że jego auto jest brzydkie ... uuuu to by było ciekawe doświadczenie  :straz:
Jak widać na filmach uliczki strasznie ciasne, chyba nawet nasze co poniektóre GLBA miały by tam problem, o większych autach to zapomnijmy.
Mnie bardzo zainteresowały ich mundury (http://www.youtube.com/watch?v=G-jvAwpIu-4&feature=relmfu), fakt że od razu narzuca się skojarzenie z samurajami ale to w końcu Japonia i to ich historia więc i wpływ oczywisty, no ale do rzeczy. Bardzo ciekawe rozwiązanie z tymi "sakwami/kieszeniami" przy kurtce i pas z dopiętymi karabinkami. Druga sprawa na którą zwróciłem uwagę to ten "gumowy" wąż na stałe zamocowany do jednej z nasad i przymocowany z boku auta. Czyżby gotowe przyłącze do hydrantu  :pyt:

Cytuj
A te belki oświetleniowe to porażka (one tak się mają świecić czy tam jest jakiś napis w ich języku?), chociaż przyznam, że w nocy mogą się nieźle spisywać.
Belki bankowo w LED'ach co w zasadzie dopiero od niedawna zagościło u nas. Podejrzewam że takie wrażenie słabego świecenia wynika z rejestracji kamerą video w dzień i ograniczonej ilości rejestrowanych przez kamerę klatek.
A jak wiadomo wieczorem LED'y pokazują swoją prawdziwą wartość.

Po prostu inna kultura, inne rozwiązania systemowe i inne podejście do tematów taktyki działania. Choć jak widać część sprzętu taka sama, wypatrzyłem Homatro  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Japońska straż pożarna
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 16, 2012, 21:26:57 »
Cytuj
Jak dla mnie to te samochody są paskudne
Te autka nie mają być ładne, one mają być praktyczne, no i podejrzewam że jak by ktoś powiedział Strażakowi z Japonii że jego auto jest brzydkie ... uuuu to by było ciekawe doświadczenie  :straz:
Cytuj
A te belki oświetleniowe to porażka (one tak się mają świecić czy tam jest jakiś napis w ich języku?), chociaż przyznam, że w nocy mogą się nieźle spisywać.
Belki bankowo w LED'ach co w zasadzie dopiero od niedawna zagościło u nas. Podejrzewam że takie wrażenie słabego świecenia wynika z rejestracji kamerą video w dzień i ograniczonej ilości rejestrowanych przez kamerę klatek.
A jak wiadomo wieczorem LED'y pokazują swoją prawdziwą wartość.
Wiadomo, że najważniejsza jest funkcjonalność. Jeżeli jednak ktoś chce to może naprawdęładny wóz zaprojektować. Niestety na design samochodów bojowych największy wpływ ma nie ekipa inżynierów i grafików a... cena końcowa egzemplarza. A jak już dołożyć to do lepszego sprzętu.

Co do LED'ów to nic do nich nie mam a wręcz przeciwnie. Niestety nie ma filmu pokazującego przejazd tej karetki w nocy ale chciałbym podkreślić, że mówiłem tylko o wyglądzie zewnętrznym pojazdów. Nie będę przecież na podstawie 5 minut filmuiparu zdjęć oceniał czy krytykował sposobu prowadzenia działań :)

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Japońska straż pożarna
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 16, 2012, 21:41:02 »
Nikt tu o krytyce sposobu działania nie mówi nawet bo ciężko nam cokolwiek o nim powiedzieć.
Kultura Japonii jest bardzo skomplikowana i nam Europejczykom w ogóle jest niesamowicie trudno ją zrozumieć.

Kol. Fistach ja śmiem twierdzić że dla Japończyka to auto jest bardzo ładne i tyle i to wynika właśnie z ich kultury a już o oszczędności raczej tam nie ma mowy  :mellow:
Po prostu inny Kraj, kultura, rozwiązania techniczne itd., pewne rozwiązania dla nas mogą być bardzo ciekawe i bardzo przydatne inne wcale  :straz:

Fajnie że Agnieszka rozpoczęła ten temat bo jakoś do tej pory na filmiki i zdjęcia japońskich aut pożarniczych w ogóle nie zwracałem uwagi, może akurat podpatrzy się coś wartościowego i przeniesie na nasze podwórko  :mellow:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Japońska straż pożarna
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 17, 2012, 01:19:11 »
Ogólnie auta takie małe zgrabne resoraki, trochę futurystyczne jak ta karetka, mi się bardzo podobają auta tego typu, podobnie jak u nas mitsubishi canter, jak juz wspomniane bylo maja one swoja specyfikację i na pewno nie dla tego ze są tylko ładne... jedyne co od razu bym w nich wywalił to czerwone światłą ostrzegawcze..no nie trawie pojazdów ratowniczych, jeszcze czerownych z czerwonymi lampami..ehh jak by tam fajnie niebieskie błyskotki wyglądały  :rofl: