Autor Wątek: Warunkowe umorzenie postępowania  (Przeczytany 5880 razy)

Offline bonkers

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Warunkowe umorzenie postępowania
« dnia: Styczeń 11, 2012, 13:52:44 »
Będe miał sprawe o pobicie, ale prawdopodobnie będzie rozstrzygnieta na zasadzie warunkowego umorzenia postępowania. Czy w takiej sytuacji nadal będę mógł pracować w PSP? Czy w tym wypadku ratuje mnie tylko umorzenie? Czy można umorzyc sprawe na podstawie niskiej szkodliwości czynu? Pomocy

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Warunkowe umorzenie postępowania
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 11, 2012, 14:05:19 »
Tu masz niska szkodliwosc czyn definicje:
http://www.poradaprawna.pl/porady/co-to-jest-niska-szkodliwosc-spoleczna-kiedy-jest-orzekana-oraz-do-jakiej-kwoty-moze-byc,131466.html
Szybko smigaj do dobrego adwokata i nie kieruj sie odpowiedziami na forum!! bo kazda sprawa jest inna i kazdy komendat!
Powiem ci jakie ja mam zdanie na ten temat ale nie uznawaj go za wiarzace!
Otórz warunkowe umorzenie postepownia to udowodnienie ci przestepstwa umyslengo i skazanie wyrokiem a zawieszono ci tylko wykonanie kary...Ale to tylko moje zdanie!!
Swoja droga deffinicja pobicia mówi ze było was conajmniej dwóch.... a atakowny jeden...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Warunkowe umorzenie postępowania
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 11, 2012, 14:22:48 »
Otórz warunkowe umorzenie postepownia to udowodnienie ci przestepstwa umyslengo i skazanie wyrokiem a zawieszono ci tylko wykonanie kary...

Przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego nie mam mowy o skazaniu, ponieważ sąd zawiesza na czas określony (przeważnie 2 lata) wydanie wyroku. Moim zdaniem nie ma podstaw do wydalenie ze służby w trybie art. 43 ust 2 pkt 4 ustawy o PSP.
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Warunkowe umorzenie postępowania
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2012, 14:25:16 »
A na podstawie czego mu umorzył postepowanie?? Udowodnił mu wine.. I własnie to taki dziwny twór to umorzenie
 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Warunkowe umorzenie postępowania
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 11, 2012, 14:30:05 »
 Warunki zastosowania instytucji "warunkowego umorzenia postępowania":
- Sprawca nie był wcześniej karany za przestępstwo umyślne, a także umyślno-nieumyślne.
- Wina i szkodliwość czynu nie są znaczne.
- Okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości.
- Postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Do wydalenia ze służby za popełnienie przestępstwa wymagane jest skazanie prawomocnym wyrokiem, którego w tym przypadku nie będzie.
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Warunkowe umorzenie postępowania
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 11, 2012, 17:27:37 »
Widzisz skazanie bedzie prawomocnym wyrokiem.... bo bedzie mógł sie od tego odwołac. Z tego co mówił mój szwagier to sa dwie szkoły... Jedna przedstawia to jako skazanie prawomocnym wyrokiem a druga mówi ze jesli umożono postepowanie to tak jak by sie ono nie odbyło. I dodał ze sprawe napewno rozpatrywał TK.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Warunkowe umorzenie postępowania
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2012, 17:51:31 »
Kolego odpowiedziałem Ci na PW.


Warunkowe umorzenie postępowania nie jest prawomocnym skazaniem w rozumieniu prawa karnego, ba, nie jest nawet w ogóle skazaniem. Jest środkiem probacyjnym, a za pomocą tego środka Sąd poddaje sprawcę próbie.
Oskarżonego, wobec którego Sąd umorzył postępowanie karne UWAŻA SIĘ ZA OSOBĘ NIEKARANĄ.
Nadmienię, że jeżeli chodzi o KRK to owszem będzie dana osoba figurowała w rejestrze, ale nie oznacza to, że można ja uznawać za osobę karaną!

Moja rada. Staraj się o odstąpienie od wymierzenia kary, bo nie wiadomo co człowieka w życiu spotka w okresie podlegającym próbie. To zdecydowanie lepsze wyjście uważam.
Na przyszłość używaj głowy, a nie kończyn górnych!
Jak słyszę " prawdopodobnie będzie umorzenie" to ja Ci powiem, że prawdopodobnie otrzymasz wyrok 1rok pozbawienia wolności z zawieszeniem wykonania kary na okres lat trzech. Jedno i drugie jest tak samo PRAWDOPODOBNE!

PS.
Szwagier szwagra itp.
Nie ma dwóch szkół. Wśród przedstawicieli nauki postępowania karnego występują dwa odmienne ujęcia zasady domniemania niewinności. Pierwszą jest koncepcja subiektywistyczna, a drugą obiektywistyczna,ale to na dłuższą rozmowę.
Orzeczenie o warunkowym umorzeniu postępowania karnego nie jest orzeczeniem skazującym, nie stwierdza winy w sensie prawnym, choć uwzględnia zawinienie. Sąd nawet w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie nie uznaje oskarżonego winnym; sentencja jest inaczej sformułowana niż w wyroku skazującym.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2012, 18:30:54 wysłana przez dr.Kudłaty »

Offline bonkers

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Warunkowe umorzenie postępowania
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 11, 2012, 18:58:13 »
dzieki wielkie za info, dam znac jak sprawa sie zakonczyla albo jak cos bedzie wiadomo.

Dodam, że dogadałem sie z gosciem i on nie żąda scigania i dodał kartke ze obrazenia których doznal wynikly po incydencie ze mna. Ale widocznie z uwagi ze sprawa jest z urzędu postepowanie nadal sie toczy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2012, 19:11:58 wysłana przez bonkers »

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Warunkowe umorzenie postępowania
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 11, 2012, 19:03:43 »
Postaraj się dogadać z człowiekiem

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Warunkowe umorzenie postępowania
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 11, 2012, 19:12:26 »
@Mewa nie mieszaj
Jeżeli mówiłeś o pobiciu, czyli Art. 158KK § 1 to dogadać się może, ale z sędzią, a to już podlega pod inne, cięższe artykuły  :kwit:
W tym przypadku zastosowanie ma "ściganie z urzędu".

Dopiszę, bo z głowy mi wyleciało.
Podałeś bardzo znikome informacje, żeby kategorycznie wykluczyć Twoje wydalenie ze służby.
Zakładając np. że owe "pobicie" miało miejsce podczas służby, lub zawiązywało do stosunku służbowego, to jest możliwość, abyś został wydalony dyscyplinarnie (decyzję podejmuje właściwa komisja), gdyż komisja dyscyplinarna może orzec, że godziło to np. w dobre imię służby i tym samym orzec o wydaleniu. To naciągane i doskonale o tym wiem, ale możliwe.

;a poza tym uważam, że strażakom należy się podwyżka uposażenia
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2012, 21:20:47 wysłana przez dr.Kudłaty »

Offline bonkers

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Warunkowe umorzenie postępowania
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 11, 2012, 20:04:13 »
nie ma to związku ze służbą na szczescie, oskarżenie jest pobicie ale to była solówka sprowokowana przez poszkodowanego

Offline bonkers

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Warunkowe umorzenie postępowania
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 16, 2012, 22:36:17 »
jeszcze jedno pytanie, czy jesli prowadzone jest postepowanie przygotowawcze mogę być zawieszony w pracy skoro nie mialo to zwiazku ze sluzba?

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Warunkowe umorzenie postępowania
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2012, 20:04:21 »
proponuję lekturę Art 39 Ustawy o PSP