Autor Wątek: Łańcuch Przeżycia  (Przeczytany 2551 razy)

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Łańcuch Przeżycia
« dnia: Listopad 19, 2005, 14:53:16 »
Cześć.
Czy wiecie po co Jurek Owsiak kupuje defibrylatory i jakie mają one znaczenie! Czy wiecie po co jest stworzony Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy? Jak powyższy temat łączy się z tym wszyskim co napisałem powyżej!
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2005, 14:57:15 wysłana przez ratolek »

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Łańcuch Przeżycia
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 20, 2005, 21:37:06 »
nie wiele rozumiem z twojej wypowiedzi. Mysle, ze dobrze ze owsiak kupuje AED. Jezeli taki sprzet uratuje komus zycie - to na pewno warto.
AED to podstawa resuscytacji.

A co to jest KSRG.... hm....
 

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Łańcuch Przeżycia
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 21, 2005, 10:55:59 »
To jest podstawa zasada ratownictwa medycznego! Wymyślił ją prof. Ahnefeld w latach 60-tych XX wieku. Zasada Łańcucha Przeżycia głosi, że łańcuch jest tak trwały jak jego najsłabsze ogniwo. Składa się z 4 ogniw:



                    1. TELEFON 999---- 2. MASAŻ SERCA ----3. DEFIBRYLACJA----4. KARETKA (LEKARZ/RATOWNIK).



1. TELEFON 999 ---- gdy widzimy zagrozenie (ktos lezy nieprzytomny-czyli nie rusza sie i jak go uszczypniemy czy krzykniemy to nie reaguje), musimy wykluczyc przede wszystkim zagrozenie bezpieczenstwa własnego, wtedy dzwonimy 999/112 i mowimy przede wszystkim gdzie to jest i co sie stało


2. MASAZ SERCA ---- jezeli nie slyszymy oddechu, klatka sie nie porusza i w ogole sie nie rusza ten ktos przystepujemy do 2 wdmuchniec i potem 15 ucisniec mostka i STARAMY SIE O DEFIBRYLATOR KONIECZNIE !!!
Wazne by NATYCHMIAST !!! zaczac SZTUCZNE ODDYCHANIE i MASOWANIE KL. PIERSOWEJ


3. DEFIBRYLACJA ---- uzycie prostego urzadzenia tzw. AED - naklejamy 2 "przylepki" (elektrody) na klatke pier. i właczamy AED - dalej postepujemy wg tego co on powie!!!!


4. KARETKA (LEKARZ/RATOWNIK)  nie przestajemy dopoki sami sie nie zmeczymy lub nie zastapi nam w tym lekarz lub ratownik z Zespolu Ratownictwa Medycznego popularnie zwanego "Erka".



Tylko jezeli kazdy kogo cos takiego spotka bedzie postepowal wg tego schematu, wykona
1. TELEFON 999 wezmie sie od razu do posredniego
2. MASAZU SERCA i uzyje
3. DEFIBRYLATORA i przejmie to wszystko zaloga
4. KARETKI bedzie mial szanse na przezycie.

Dlatego jest to Łańcuch Przeżycia!


Krajowy System Ratowniczo - Gaśniczy jest stworzony po to, by ratowac zdrowie i zycie ludzkie!

Napisałem to w miare prostym, zrozumiałym dla wiekszosci (mam nadzieje) jezykiem. Podobne rzeczy lecz w lepszej oprawie graficznej bede zamieszczal na www.strazpozarna.pl

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2005, 10:57:52 wysłana przez ratolek »

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Łańcuch Przeżycia
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 21, 2005, 10:58:07 »
Na PO uczyli / uczą  tego łańcucha życia ...  ;)  
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Łańcuch Przeżycia
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 21, 2005, 20:17:23 »
A mnie się wydaje że chciałęś zareklamować swoją stronę.....
Muszę przyznać że znalazłeś świetny sposób. ;)
 

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Łańcuch Przeżycia
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 21, 2005, 21:24:07 »
Hej. Tak chciałem-przyznaje sie bez bicia. Postepy w dziale ratownictwa medycznego na naszej stronie sa powolne, bo mam malo czasu-z powodu lapania doswiadczenia! Ale bedzie sie rozwijalo! Zaczac nalezy od podstaw.