Autor Wątek: aparaty odo drager pytanie  (Przeczytany 1195 razy)

Offline matslu4

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
aparaty odo drager pytanie
« dnia: Styczeń 08, 2012, 20:04:45 »
czy do aparatu odo drager bedzie pasowała butla i maska od np.fenzy czy auera
dodam jeszcze ze ten aparat jest z 1992r

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: aparaty odo drager pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2012, 20:15:25 »
Butla tak maska nie. Butle mają znormalizowane gwinty, Maski, każdy producent ma inny typ mocowania automatu płucnego do maski.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: aparaty odo drager pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2012, 22:03:27 »
Nie do końca to prawda kolego madmax29.
Maski mogą mieć znormalizowane gwinty w łącznikach. Te gwinty określają normy PN-EN 148-1 i -3
W przypadku aparatów podciśnieniowych to będzie gwint 40/1/7". Pytający matslu4 nie podał o jaki typ aparatu mu chodzi, ale 1992 r. to prawdopodobnie podciśnieniowy.
Gdyby był jednak nadciśnieniowy to gwint jest 45/3 i też teoretycznie da się skojarzyć.
Tylko kwestia bezpieczeństwa, żaden serwis upoważniony diagnosta nie dokona weryfikacji takiego klonu.
Kolego matslu4 podaj jaki masz aparat: pod- czy nad- ciśnieniowy i jutro podam Ci na 100% czy będziesz mógł podłączyć do tego aparatu maskę Fenzy (już Sperian) czy MSA Auer. 
Warunek na Twoim automacie oddechowym łącznik musi być z gwintem. Jeżeli jest szybkozłącze to tak jak  napisał madmax29 jest ono indywidualne dla każdej firmy i nie ma możliwości skojarzenia tego sprzętu z obcą firmą.   

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: aparaty odo drager pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2012, 10:50:44 »
@strażak biurkowy zwracam honor. masz rację. za bardzo skupiłem się na tym co mam teraz. Nadciśnienie i szybkozłączka, Jeśli wprowadziłem kogoś w błąd przepraszam  :rolleyes: