Autor Wątek: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?  (Przeczytany 8237 razy)

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« dnia: Styczeń 05, 2012, 14:40:53 »
Witam

Jeśli istnieje podobny wątek proszę o podpięcie, bo nie mogłem znaleźć.

Strażak OSP w czasie akcji jest funkcjonariuszem publicznym. Czy musi podawać swoje dane osobowe, jeśli zachce tego np. osoba poszkodowana lub osoba u której prowadzimy działania? jak np. Policjant w czasie kontroli drogowej?

Pozdrowienia
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline bighard

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
  • freaking out didn’t solve problems
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2012, 15:58:37 »
a co? wstydzisz sie swojego nazwiska? ja nie widze problemu podac jak sie nazywam i z jakiej jednostki jestem jak by mnie ktos spytal....
"Felix didn’t lose his head, ever. He solved problems and freaking out didn’t solve problems." -- 'Cory Doctorow: When Sysadmins Ruled the Earth'

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2012, 16:14:47 »
Tu nie chodzi raczej o wstyd, ale o ponoszenie późniejszych konsekwencji swoich działań.

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 05, 2012, 16:40:48 »

a co? wstydzisz sie swojego nazwiska?

a nic. Nie wstydzę się swojego nazwiska ani jednostki OSP.

Chodzi mi o to, co napisał Grzesiu, choć nie do końca.
Konsekwencje i tak nas nie ominą, jeśli się coś źle zrobi, prędzej czy później to wypłynie.
Spotkałem się kiedyś z sytuacją, że osoba trzecia pod wpływem emocji zaczeła awanturować się przy zdarzeniu i padło coś na zasadzie "jak Ty sie nazywasz? zaraz się Tobą ktoś zainteresuje"
Padło tylko stwierdzenie, żeby nie utrudniał zadania ratownikom + odesłanie gościa do dowódcy.
Stąd moje pytanie.
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 05, 2012, 23:16:58 »
Strażacy jednostek ochrony przeciwpożarowej i członkowie ochotniczych straży pożarnych biorący udział w działaniu ratowniczym lub wykonujący inne zadania związane z ochroną przeciwpożarową w trakcie wykonywania tych zadań są funkcjonariuszami publicznymi a zatem korzystają z praw przysługujących funkcjonariuszom publicznym ale i mają obowiązki wynikające z tego tytułu.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 06, 2012, 00:20:22 »
Strażacy jednostek ochrony przeciwpożarowej i członkowie ochotniczych straży pożarnych biorący udział w działaniu ratowniczym lub wykonujący inne zadania związane z ochroną przeciwpożarową w trakcie wykonywania tych zadań są funkcjonariuszami publicznymi a zatem korzystają z praw przysługujących funkcjonariuszom publicznym ale i mają obowiązki wynikające z tego tytułu.

Małe sprostowanie, aczkolwiek bardzo istotne.
Nie są funkcjonariuszami publicznymi, bo nimi być nie mogą. Natomiast korzystają z praw i  ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Należy zaznaczyć, że TYLKO w momencie interwencji.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2012, 00:25:32 wysłana przez jogurtOLO »

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 06, 2012, 09:46:09 »
Strażacy jednostek ochrony przeciwpożarowej i członkowie ochotniczych straży pożarnych biorący udział w działaniu ratowniczym lub wykonujący inne zadania związane z ochroną przeciwpożarową w trakcie wykonywania tych zadań są funkcjonariuszami publicznymi a zatem korzystają z praw przysługujących funkcjonariuszom publicznym ale i mają obowiązki wynikające z tego tytułu.

Małe sprostowanie, aczkolwiek bardzo istotne.
Nie są funkcjonariuszami publicznymi, bo nimi być nie mogą. Natomiast korzystają z praw i  ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Należy zaznaczyć, że TYLKO w momencie interwencji.

Ta sam zasada odnosi sie np. do członków komisji wyborczych, którzy w momencie pracy w dniu wyborczym są poniekąd funkcjonariuszami publicznym.
Tak poza tematem.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 06, 2012, 11:24:47 »
Dobrze Panowie, ładnie to wszystko opisujecie, tylko jak to się ma do pytanie, które postawił kolega?

Ja osobiście nie podał bym swoich danych, bo nie doczytałem się jeszcze nigdzie, ani nikt mnie
nie informował nigdy, że mam taki obowiązek. Jeżeli gość ma zastrzeżenia do mojej pracy to niech zgłosi się
z tym problemem do KM, rzecznik na pewno będzie wiedział jak się sprawą zająć.
Ewentualnie na piśmie do mojego zarządu/naczelnika.

A jak sprawa ma charakter mniej dyplomatyczny, to policja i dziękuję.


Offline off

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 06, 2012, 11:39:52 »
dopowiem coś do posta @oliwiera
Cytuj
Nie są funkcjonariuszami publicznymi, bo nimi być nie mogą. Natomiast korzystają z praw i  ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych
Tak więc jeśli korzystamy z PRAW i OCHRONY, a nie mamy OBOWIĄZKÓW, to należałoby interpretować to tak, że przedstawiać się nie musimy. Ot tak wyglada moja interpretacja.
Swoją drogą również nie miałbym ochoty musieć się przedstawiać jakiemuś pijanemu świadkowi, czy innemu krzykaczowi stojącemu za taśmą i komentującemu obraźliwie naszą pracę.

Pozdrawiam

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 06, 2012, 11:53:36 »
dopowiem coś do posta @oliwiera
Cytuj
Nie są funkcjonariuszami publicznymi, bo nimi być nie mogą. Natomiast korzystają z praw i  ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych
Tak więc jeśli korzystamy z PRAW i OCHRONY, a nie mamy OBOWIĄZKÓW, to należałoby interpretować to tak, że przedstawiać się nie musimy. Ot tak wyglada moja interpretacja.
Swoją drogą również nie miałbym ochoty musieć się przedstawiać jakiemuś pijanemu świadkowi, czy innemu krzykaczowi stojącemu za taśmą i komentującemu obraźliwie naszą pracę.

Pozdrawiam
Masz PRAWO. A w domyśle też i OBOWIĄZKI. To jest jednoznaczne, zaś określenie "prawa" jest skrótem myślowym.
Personalia? Jeżeli nie jesteś na miejscu akcji najwyższą funkcją, to ślesz namolnego bo przełożonego.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 06, 2012, 14:12:17 »
A ja mam (i coraz więcej kolegów z OSP) na UPS-ie na miejscu gdzie w PSP jest stopień rzep z imieniem i nazwiskiem, a na rękawie pod tarczą miejscowość z której jest jednostka. Tak więc nikomu nie muszę się przedstawiać, bo każdy może przeczytać co ja jestem za jeden i skąd.

Krzykacze mnie osobiście doprowadzają do szewskiej pasji, człowiek stara się wykonywać to co do niego należy jak najlepiej, a tu jakiś baran... Ostatnio klienta z pretensjami odesłałem do policjantów będących na miejscu... Odgrażał się, pluł, obrażał co on to nie zrobi, nawet zaczął nagrywać "nieprawidłowości", ale ostatecznie słuch o nim zaginął...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 06, 2012, 18:08:51 »
Cytuj
Spotkałem się kiedyś z sytuacją, że osoba trzecia pod wpływem emocji zaczeła awanturować się przy zdarzeniu i padło coś na zasadzie "jak Ty sie nazywasz? zaraz się Tobą ktoś zainteresuje"
@tommy
Nic się nie przejmuj chłopie. W każdy długi weekend słysze takie teksty -_-. Nie wiem jak  jest w OSP ale  w PSP masz obowiązek wyligitymowania się jeżeli cię ktoś o to poprosi. Generelnie jeżeli postepujesz  zgodnie z prawem i nadanych Ci uprawnień to taki "ktoś" może ci skoczyć i obtoczyć (nawet jak ma ojca prokuratora   -_-  bo i takie przypadki znam)

Offline DOMINOS

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 06, 2012, 20:17:02 »
Cytuj
Spotkałem się kiedyś z sytuacją, że osoba trzecia pod wpływem emocji zaczeła awanturować się przy zdarzeniu i padło coś na zasadzie "jak Ty sie nazywasz? zaraz się Tobą ktoś zainteresuje"
@tommy
Nic się nie przejmuj chłopie. W każdy długi weekend słysze takie teksty -_-. Nie wiem jak  jest w OSP ale  w PSP masz obowiązek wyligitymowania się jeżeli cię ktoś o to poprosi. Generelnie jeżeli postepujesz  zgodnie z prawem i nadanych Ci uprawnień to taki "ktoś" może ci skoczyć i obtoczyć (nawet jak ma ojca prokuratora   -_-  bo i takie przypadki znam)
Czyli że jak może do nas podejść zwykły obywatel (bo wykluczam tu wszelkie służby jak policja itd.)  i poprosić nas o dowód tożsamości??? no bo w sumie podając inię nazwisko i nazwę jednostki to tak jakbyśmy mu pokazywali legitymacje strażacką... Dobrze rozumiem?
 

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 06, 2012, 23:48:04 »
Podawac czy nie podawac nazwiska, to szczerze mówiac nie wiem , bo u nas ta sprawa jest chyba nie do konca wyjaśniona- trzeba więc chyba troche na "czuja" do tego podchodzic.  pytalismy kiedys o to na szkoleniu , ale jednoznacznej odpowiedzi nie otrzymaliśmy. 
Podoba mi się natomiast rozwiązanie jakie stosują w PR w naszym powiecie - dyspozytorzy/rki  na pytanie o nazwisko  podają - dyspozytor nr xx.  Numerki mąją przydzielone na stałe , więc nie ma problemu aby to sprawdzic kto przyjmował zgłoszenie , tym bardziej że rozmowy są rejestrowane. Jednak zgłaszający nie słyszy nazwiska, a jednocześnie ma mozliwośc zgłoszenia uwag co do pracy konkretnej osoby.  Mówiono mi że  zespoły wyjazdowe równiez maja przydzielone takie numerki , ale czy korzystają z nich to nie wiem . To coś zawzorowanego na policyjnych "blachach".

A co do " słownych przepychanek" podczas akcji  to myślę że warto takie sytuacje odnotowac w meldunku z danego zdarzenia.  Nigdy nie wiadomo jakie będa konsekwencje , ale zapisac nie zaszkodzi. Trzeba więc poinformowac o zaistniałej sytuacji dowodzącego , aby zawarł stosowną uwagę w częsci opisowej  informacji ze zdarzenia.


 

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 07, 2012, 01:09:31 »
...a ja powiem tak.
Mnie wylegitymować mogą WYŁĄCZNIE organy do tego uprawnione i NIKT inny.
Legitymacja jest dokumentem, który potwierdza uprawnienia strażaka wynikające z Ustawy o PSP:

"...§ 2. Legitymacja służbowa jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia strażaka wynikające z przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680)..."

Poniżej krótkie wyjaśnienie/objaśnienie:

"...OBOWIĄZKI I UPRAWNIENIA STRAŻAKA PRZEPROWADZAJĄCEGO CZYNNOŚCI KONTROLNO – ROZPOZNAWCZE

Do czynności kontrolno – rozpoznawczych uprawnieni są Komendanci Powiatowi PSP oraz strażacy posiadający odpowiednie kwalifikacje i posiadający Upoważnienie wystawione przez Komendanta Powiatowego PSP ważne wraz z Legitymacja służbową. Czynności mogą być przeprowadzane na terenie określonym w Upoważnieniu.

O zamiarze i terminie przeprowadzenia czynności zawiadamia się kontrolowanego na piśmie (dopuszcza się również formę telefoniczną) z określeniem:
a.   zakresu czynności,
b.   przewidywanego czasy trwania tych czynności,
c.   miejsca ich prowadzenia,
d.   imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego strażaka.

Przed przystąpieniem do czynności strażak jest obowiązany okazać kontrolowanemu upoważnienie do ich przeprowadzania, legitymacje służbową oraz zapoznać kontrolowanego z jego prawami i obowiązkami.

Strażak ma prawo wstępu oraz poruszania się po terenie objętym czynnościami na podstawie legitymacji służbowej, bez potrzeby uzyskiwania przepustki z zastrzeżeniem wynikającym z art. 25 ustawy o PSP:

art. 25 . Osoba uprawniona do czynności kontrolno-rozpoznawczych ma prawo:
1)  wstępu do wszystkich obiektów i pomieszczeń, z wyłączeniem części mieszkalnej oraz stanowiących własność bądź zarządzanych przez:
a)    Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu i Straż Graniczną,
b)    obce misje dyplomatyczne, urzędy konsularne bądź inne instytucje międzynarodowe korzystające z immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych,
2)   żądania wyjaśnień w sprawach związanych z ujawnionymi nieprawidłowościami.

Strażak ma prawo do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia związane z nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem lub nieprzestrzeganiem przepisów dotyczących zapobiegania i zwalczania pożarów, określone w Kodeksie wykroczeń. Nakładanie mandatów karnych odbywa się na podstawie imiennego Upoważnienia wystawionego przez Komendanta Powiatowego PSP i ważne jest wraz z Legitymacją służbową...."

W sytuacjach opisywanych przez Was wystarczy " mój numer legitymacji służbowej XXX jestem funkcjonariuszem PSP i pełnię służbę w KG, KW, KM/KP. Resztę mogą ustalić służby odpowiedzialne za dochodzenia.

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 08, 2012, 09:34:53 »
@DOMINOS
Jeżeli jesteś na służbie i prosi cię obywatel o wyligitymowanie się to pokazujesz legitymację. Nie masz obowiązku pokazywać dowodu osobistego. Zreszto tak samo jest z policją. Masz prawo od policjanta, który Cię kontroluje zarządać okazania legitymacji w celu sprawdzenia czy jest to prawdziwy policjant, a nie "przebieraniec". Raz tylko zostałem poproszony o okazanie legitymacji i to w dodatku przez księdza :)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 08, 2012, 10:11:59 »
Cytuj
Jeżeli jesteś na służbie i prosi cię obywatel o wyligitymowanie się to pokazujesz legitymację.
Osobiście nie jest dla mnie problemem wylegitymowanie się, ale z ciekawości spytam: jaka jest podstawa prawna?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 08, 2012, 11:34:05 »
A ja tak nieśmiało wtrącę co legitymacje służbowe PSP mają wspólnego z tematem "Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?" :P

W OSP legitymacji służbowych nie ma, czyli generalnie jakiś przebieraniec może się trafić... ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 08, 2012, 12:30:06 »
Przekazując mejsce zdarzenia osobie odpowiedzialnej podpisuję się z imienia i nazwiska, czyli udostępniam swoje dane. Po prostu nie mam wyjścia bo tak jest w karcie przekazania, nie legitymuję sie pierwszemu lepszemu panu  na każde jego widzimisię.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 08, 2012, 13:41:56 »
A ja tak nieśmiało wtrącę co legitymacje służbowe PSP mają wspólnego z tematem "Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?" :P

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wypowiadali się koledzy z PSP. :)

W OSP legitymacji służbowych nie ma, czyli generalnie jakiś przebieraniec może się trafić... ;)

No właśnie, ale posiadamy legitymacje członkowskie, więc rozumiem, że nie mamy obowiązku noszenia ich przy sobie podczas działań rat-gaś [OSP] bo nie są to legitki "służbowe" jak w PSP?
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 08, 2012, 14:09:43 »
Witam

Nie ma przepisu, nakazującego legitymowanie się strażaków OSP przypadkowym osobom, podczas wykonywania działalności statutowych.

Jeżeli się mylę, proszę o wskazanie takiego przepisu.

Pozdrawiam

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Czy strażak OSP musi podawać swoje dane osobowe?
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 08, 2012, 17:19:51 »
Nie ma przepisu, nakazującego legitymowanie się strażaków OSP przypadkowym osobom, podczas wykonywania działalności statutowych.
I to by moim zdaniem było na tyle jeśli chodzi o OSP.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE