Autor Wątek: Czy można usunąć strażaka ....  (Przeczytany 5699 razy)

Offline House

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Czy można usunąć strażaka ....
« dnia: Styczeń 02, 2012, 16:53:17 »
Panowie czy można usunąć strażaka z OSP
jeśli tak to na jakiej podstawie 
kto to może zrobić 
jeżeli strażak przez problemy osobiste nie może pojawiać sie w straży
(na wszystkie zbiórki chodzi i w wyjazdach zabezpieczeniach sie udziela....)       
czy można napisać rozkaz dla takiego strażaka by w trybie pilnym go przenieść??

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 02, 2012, 18:48:18 »
Oczywiście że można usunąć.
Jak to zrobić?
Tak ogólnie to można ci tylko napisać że można zgodnie ze statutem. Zerknij więc w swój statut. Tam jest wszystko zapisane. Jak przeczytasz a czegoś nie zrozumiesz to wtedy cytuj zapis ze swojego statutu i zadawaj pytanie.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2012, 23:33:11 »
Generalnie jest tak jak kol. @kwas napisał. Z tego co ja pamiętam z naszego statutu, który chyba pokrywa się z tym wzorcowym to strażaka usuwa z OSP zarząd wtedy gdy delikwent "działa na szkodę jednostki". Sporo można pod to podpiąć, ale na pewno nie to, że ktoś nie stawia się na wyjazdy alarmowe. Ponadto można usunąć strażaka który zalega ponad 2 lata z opłaceniem składki członkowskiej. To tak według mojego rozeznania.

czy można napisać rozkaz dla takiego strażaka by w trybie pilnym go przenieść??
A to jest chyba najciekawsze zdanie... Co to znaczy "napisać rozkaz" i "przenieść"? W OSP praktycznie nie ma czegoś takiego jak rozkaz - przynajmniej pomijając akcje i ćwiczenia musztry. Nie podoba mi się to zabieram zabawki i idę do innej piaskownicy... Co więcej jednostki OSP to osobne stowarzyszenia z osobną osobowością prawną, więc nie istnieje coś takiego jak przeniesienie inne niż na prośbę samej osoby zainteresowanej.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 03, 2012, 08:22:20 »
Czegoś tu nie rozumiem
... jeżeli strażak przez problemy osobiste nie może pojawiać sie w straży
(na wszystkie zbiórki chodzi i w wyjazdach zabezpieczeniach sie udziela....)  ...
Nie może pojawiać się np. na piwko? Bo na zbiórki przychodzi i w wyjazdach udział bierze.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline House

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2012, 15:24:18 »
Chwilowo  dostępu do statutu nie mam
Dziękuje bardzo panowie
Chodzi  o to że chłopaki dzień w dzień w remizie siedzą kilka godzin  przez co utworzyła się grupa os. Pracujących w „staży” dla straży   ( rejony  w koło remizy  w remizie, pomoc  z utrzymaniem porządku  pogaduchy itp.)  przez to  inni strażacy są postrzegani  jako  osoby nic nie robiące dla jednostki  przychodzące na alarm i do zabezpieczenia imprez  ……. (paranoja )
Do działań wiadomo nie każdy  trafi tak że jest blisko remizy   i pojedzie 
ale staramy się być   chodź nie zawsze wychodzi bo nie co dzień wyje syrena

z tego co mi mówiono  Naczelnik lub Komendant  może napisać rozkaz  o  przeniesienie  do innej jednostki  ( coś z w stylu jak kolega napisała  zabieraj zabawki i idź do innej piaskownicy  )


Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2012, 16:52:14 »
Dziwne zwyczaje tam panują, no ale cóż...

Odnosząc się ponownie do kwestii rozkazu i przeniesienia, to coś takiego nie istnieje (podobnie jak komendant w OSP - komendanta to masz najbliżej gminnego ZOSP), dlatego jedyną opcją jest usunięcie z OSP przez zarząd jak wspominałem. Jeszcze alternatywnie naczelnik może usunąć z JOT takiego delikwenta, ale w tej sytuacji też nie widzę ku temu podstaw...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 03, 2012, 17:13:18 »
Powód potencjalnego usunięcia strażaka wydaje się być absurdalny.
Nie można przenieść strażaka do innej jednostki poprzez rozkaz. Tak jak zostało wcześniej powiedziane, są to oddzielne instytucje. Można jedynie zasugerować, aby dobrowolnie przeszedł do innej lub usunąć z JOTu, ale to w danej sytuacji nie ma za bardzo sensu.
OSP to nie jest PSP, gdzie roszady między jednostkami mają miejsce - właśnie na rozkaz.
pozdrawiam
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline sslawek77

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 04, 2012, 11:22:34 »
Chodzi  o to że chłopaki dzień w dzień w remizie siedzą kilka godzin  przez co utworzyła się grupa os. Pracujących w „staży” dla straży   ( rejony  w koło remizy  w remizie, pomoc  z utrzymaniem porządku  pogaduchy itp.)  przez to  inni strażacy są postrzegani  jako  osoby nic nie robiące dla jednostki  przychodzące na alarm i do zabezpieczenia imprez  ……. (paranoja )

a ja uważam że to ci co spedzaja po kilka godzin w remizie na "pogaduchach" to dopiero jest paranoja, może on niema ochoty spędzać po tych kilka godzin w remizie co dziennie ??
może woli posiedziec w domu z rodziną, ma jakieś zajęcia i pasje poza OSP ??
a skoro przychodzi na alarm i na obstawianie imprez to raczej wypełnia swoje obowiązki, bo raczej od utrzymania porządku to jest konserwator który bierze za to kase....
jakoś sobie nie moge wyobrazić tego że codziennie w remizie i wokół niej macie tyle pracy i obowiązków z nią związaną że by tam przebywać po kilka godzin codziennie ?? No chyba że wszystko polerujecie na glanc że by się świeciło  :gwiazdki:

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 04, 2012, 13:06:20 »
Cytuj
od utrzymania porządku to jest konserwator który bierze za to kase

Uważaj co mowisz,przeczytaj sobie co pisze z tyłu na Twojej legitymacji członkowskiej OSP, bo mam dziwne wrażenie że nawet tego nie wiesz, a co do usunięcia kogoś z szeregów OSP, no to najprościej będzie jak sam złoży rezygnację...

Offline sslawek77

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 04, 2012, 14:09:49 »
michał559

już nie przesadzaj bo rożne rzeczy piszą a w rzeczywistości nie mają odzwierciedlenia...
można się ugadać ze w miare możliwości mozna się spotykać na prace porządkowe raz na tydzien lub co dwa tygodnie.
ale bez przesady przychodzic co dziennie na kilka godzin, bo kilku sie nudzi/ nie maja nic innego do roboty to reszta sie musi do nich dostosowac bo inaczej wylatuja z OSP... :gwiazdki:
jestem konserwatorem u siebie w OSP i nikogo nie zmuszam do bycia w remizie za każdym razem. Przychodze robie swoje, zamykam i ide do domu. A jest zbiórka w jakiejs konkretniej sprawie, czy wieksze prace porządkowe no to sie zchodza, i jakos pewnie tak jest w wiekszosci jednostek,  bo OSP to nie PSP i kazdy ma życie osobiste. Poza tym napisał   ze "z powodów osobistych" i ze na akacje i ze na zbiórki sie stawia,  wiec w tym przypadku to bym sie martwił nad takimi co sie na akcje nie stawiają a od imprezki w remizie nie rezygnują....a takiego co sie stawia na akcje to nie jeden by chciał u siebie miec w jednostce...wiec ze by sie nie przewiezli nad usuwaniem takich osób....

Offline krisosp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 04, 2012, 15:27:04 »
kolego house czytając twoje zapytanie jestem pewien że masz tyle pojęcia o byciem strażakiem tyle co dowiesz się właśnie od tych kolegów siedzących w garażu???  popijając piwko.Załóż rodzinę to zobaczymy czy będziesz pisał takie głupoty

Offline House

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 04, 2012, 20:11:54 »
Dobra Panowie bo  ja sie o coś pytałem a nie chciałem  byście tworzyli jakieś fantazje 

Chodziło o to że z bardzo aktywnego strażaka kt, dzień w dzień był w osp i wiedział sporo 
stałem sie takim co raz na jakiś czas przyjedzie
Dziękuje panowie nie wiele to mi wyjaśniło  pn: jednostka moja jest w KSRG  JOT i podlega pod  Komendanta miejskiego OSP
 no cóż dziękuje i pozdrawiam

krisosp - jeżeli to do mnie to Cie poniosło kolego

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2012, 20:30:24 »
Mam wrażenie i chyba nie tylko ja, że to Ty chcesz usunąć z OSP kogoś, kto kiedyś siedział codziennie, a teraz stawia się na alarmy i wyjazdy.
Ważne, że robisz to co jest najważniejsze czyli stawiasz się na alarm. Tak się toczą losy życia, że nie zawsze mamy czas na siedzenie w remizie. Znajduje się w życiu kobieta, dziecko itd itp. Starszych strażaków, którzy pojawiają się w remizie coraz rzadziej zastępują młodzi i to jest normalne. Każdy młody chce się wyjeździć. Poza tym nie mogą Cię wywalić za to, że mniej się udzielasz. Co innego gdyby dla Ciebie najważniejsza była impreza w remizie albo wcale byś się nie pokazywał ale jeśli stawiasz się na alarmy i nie działasz na szkodę jednostki to nie masz się o co martwić.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2012, 23:26:48 »
House przeczytaj to co napisałeś, zasadź baranka w ścianę i może załapiesz o co chodzi, po grzyba chcecie wywalić człowieka na którego możecie liczyć ? Przecież na zbiórkach jest, do wyjazdów też, za to ma być wyrzucony ?? No sorry ale sam bym kopnął w tyłek takiej jednostce która by miała jakiś taki problem.
Przypominam ci że od dbania o sprzęt jest konserwator, a za porządek wokół odpowiada Gospodarz. To że u was robi to grupka ludzi to robią to tylko i wyłącznie za bóg zapłać. U nas w jednostce też razem sprzątamy, konserwujemy sprzęt, ale to pozwala nam lepiej poznawać ten sprzęt, uczyć wzajemnej współpracy i poprawnej komunikacji interpersonalnej.

Offline House

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 05, 2012, 00:15:36 »
Mewa88
I tak też jest u nas 
ja poprost byłem Ciekawy  czy można coś takiego zrobić 
I nie chce nikogo wywalać tu chodzi o mnie

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 05, 2012, 00:55:09 »
Czyli dobrze rozumiem kolego House, że to kumple chcą Ciebie usunąć z jednostki? Na prawdę przykra sytuacja, która nie powinna mieć miejsca w OSP. Jeśli jeździsz na obstawy, szkolenia, wyjazdy alarmowe to super, każdy poświęca tyle czasu ile może. Oczywiście jeśli z lenistwa nie chce się danemu strażakowi pomóc przy jakiś grupowych pracach to można się zastanowić nad konsekwencjami. 

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 05, 2012, 07:29:18 »
Według mnie to to jest paranoja, za takie coś... U nas niektórych to jeszcze w życiu w remizie nie widziałem, nie no na florianie przy obiedzie to tak, a dalej są, przecież nawet jak nic nie robisz to czy te debile wpadły na to że płacisz składkę, co za tym idzie dajesz jakąś kasę na OSP

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 05, 2012, 09:33:09 »
Ale czy usłyszałeś od nich coś takiego czy po prostu martwisz się na zapas czy mogą Cię wywalić? Nie mają żadnych podstaw aby to zrobić bo siedzenia przy piwku z kolegami nie ma w obowiązkach strażaka. Tak jak piszą koledzy wyżej, w większości jednostek jest większy problem z tymi którzy są tylko od święta (gdy jest darmowa miska i butelka) niż z tymi stawiającymi się zawsze na alarm i sam chętnie bym Cię przyjął do mojej OSP. Każdy ma różne zajęcia-praca, szkoła, rodzina itd i nie może siedzieć 24/7 w jednostce bo jak dla mnie to jest chore. Umówić się raz w tygodniu na jakieś zbiórki i wtedy zrobić ćwiczenia i ewentualnie sprzątanie i wystarczy ;)

Offline House

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Czy można usunąć strażaka ....
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 05, 2012, 18:19:18 »
OOOoooooo  3 ostatnie komentarze  trafione  idealnie panowie o to chodzi ….;(
zbiórki są  co tydzień lub 2 tygodnie (różnie bywa )
a chłopaki siedzą  z nudów tam  i pogaduchy coś się zrobi lub coś  muszą zrobić   
jak na chwile obecną słyszałem ale mam nadzieje że to jakiś  zaje**** nie trafiony głupi żart no zobaczymy coś koło wtorku dowiem się więcej  i będę informował   na bieżąco  co i jak bo ja nie mam ochoty  zmieniać jednostki  chodź jak słyszę takie teksty  to   bym  trzasnął  paru os. Tam...