Autor Wątek: Radiostacje przenośne- MOTOROLA  (Przeczytany 8887 razy)

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Radiostacje przenośne- MOTOROLA
« dnia: Grudzień 23, 2011, 22:55:13 »
Witam, jestem laikiem w tych sprawach, chodzi mi o radiostacje przenośne MOTOROLA. Wiem że nie określa się nigdzie ich zasięgu, jednak na GP 360 mam możliwość połączenia się z innymi radiostacjami odległymi o ok.20-25 km. Czy na GP 340 i CP 040 będę miał ten sam zasięg? Pracował ktoś z GP 340 i CP 040? Ewentualnie CP 300? Bardzo proszę o opinię jak tam u nich z zasięgiem.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Radiostacje przenośne- MOTOROLA
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 24, 2011, 14:01:59 »
Co do serii GP różnicy żadnej nie będzie, bo są to modele zbliżone konstrukcyjnie. Natomiast CP to inna seria, ale różnicy w zasięgu odczuwalnej być nie powinno - ja przynajmniej z GP300 różnicy znaczącej nie widzę, choć stary model wydaje się być jednak ciut bardziej czuły...

na GP 360 mam możliwość połączenia się z innymi radiostacjami odległymi o ok.20-25 km
No to musi być przy dobrej propagacji z dużej wysokości z radiostacją o zarąbistej antenie w otwartym terenie... Ja mam takie doświadczenia że z 2km już nie szło się dogadać z GP360, tyle że była 1/3 z tego dystansu przez teren zabudowany, i 1/3 przez las, więc...

Ogólnie nie oczekuj zbyt wiele - w czasie ostatnich dużych manewrów w lesie był problem z nawiązaniem łączności z SDŁ przy odległościach przekraczających już ok. 4km. Ale nikogo to nie powinno dziwić specjalnie - ręczniaki służą do łączności na miejscu akcji, a to że nawiążesz czasem łączność na większą odległość (ja gadałem z SK będąc 15km od ich anteny przy KW), to bardziej kwestia parametrów drugiej radiostacji i/lub "farta", pod którego możesz podpiąć wszystko co ma wpływ na rozchodzenie się fal radiowych VHF - dlatego nie podaje się w parametrach czegoś takiego jak zasięg. Zamiast tego ma zysk anteny i moc nadajnika, ale praktyce nie pozwoli Ci to na stwierdzenia że "tak, połączę się" albo "nie, nie połączę się".
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Radiostacje przenośne- MOTOROLA
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 24, 2011, 15:56:53 »
No właśnie powiem Ci że zawsze moge się połączyć z MSK, oraz nawet słyszę jednostki zgłaszające wyjazd 40 km od pozycji GP.

Czyli nie powinno być różnicy w zasięgu między serią GP i CP?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Radiostacje przenośne- MOTOROLA
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 24, 2011, 16:18:50 »
Czyli nie powinno być różnicy w zasięgu między serią GP i CP?
Większy wpływ na zasięg będzie miało ukształtowanie terenu i warunki atmosferyczne niż minimalne różnice w konstrukcji układu nadawczo-odbiorczego - zresztą w danych katalogowych możesz sobie porównać - anteny i nadajniki mają w każdym razie takie same.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Radiostacje przenośne- MOTOROLA
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 24, 2011, 16:34:03 »
No wszystko się zgadza. Ale ty mówisz o CP 300, a wiesz może o CP 040? Bo to CP 040 jest nowsza dużo od 300-setki. Tak samo jak mam pytanie czy ktoś pracował i jak sie spisuje P 040.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2011, 16:38:59 wysłana przez Pom »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Radiostacje przenośne- MOTOROLA
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 24, 2011, 20:17:39 »
No wszystko się zgadza. Ale ty mówisz o CP 300, a wiesz może o CP 040? Bo to CP 040 jest nowsza dużo od 300-setki. Tak samo jak mam pytanie czy ktoś pracował i jak sie spisuje P 040.
Ja mówię o GP300, bo CP300 nie istnieje, to raz. P040 to radiotelefon profesjonalny, wyższej klasy niż seria CP, tyle że sprzęt ten już od ponad 10 lat jest nieprodukowany - zresztą podany przez ciebie model P040 jest czterokanałowy, czyli dla zastosowania w straży praktycznie bezużyteczny...

Jak już koniecznie szukasz oszczędności to sprawdź serię P100, czyli modele P145/P165/P185. Są to modele przeznaczone do pracy w trudnych warunkach, a jednocześnie stanowią tańszą alternatywę dla serii GP. W PSP tej już ich gdzieniegdzie używają, ale opinii na ich temat jak dotąd nie słyszałem.

Ja osobiście radziłbym się zainteresować pozbawionym wyświetlacza modelem P145 - w rękach co prawda nie miałem, ale konstrukcja telefonu sugeruje że obsługuje się go tak jak GP300/GP340 - jest pokrętło do wyboru kanału. W modelach z wyświetlaczem kanały wybiera się przyciskami, co może być trochę uciążliwe przy sytuacji gdzie urządzenie obsługuje się w rękawicach. Zresztą moim zdaniem im prostsza konstrukcja tym lepiej.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Radiostacje przenośne- MOTOROLA
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 24, 2011, 21:35:37 »
Przyciskami? No w GP 360, kanał zmienia się pokrętłem.

Offline weissp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Radiostacje przenośne- MOTOROLA
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 24, 2011, 22:28:10 »
Witam. To co napisał wcześniej Radek  jest po części racją. Na to czy się połączysz czy nie ma wpływ wiele czynników. Miałem okazję się o tym przekonać od strony teoretycznej i praktycznej będąc jakiś czas na warsztacie łączności w KW. Radiostacje bazowe mają moc nadajnika do 25W Starsze modele GM300 do 10W a tak naprawdę głównym czynnik jaki odgrywa ważną rolę jest antena. Bazówki mają lepsze anteny więc jeśli miał być możliwość podłączyć taką antenę do ręczniaka to możesz uzyskać jeszcze więcej. Dla przykładu mogę powiedzieć ze z radiostacji o mocy 0,8 W dogadałem się z MSK z ponad 10 km tylko że była to antena od selektywnego. A teren to już decydująca sprawa. Co do przełączania kanałów przyciskiem w górę w dół to jest plus w radiostacjach typu GP360 czy podobnych. W PSP jest to powszechne albowiem jak chcecie zmienić kanał w ubraniu gazoszczelnym kręcąc pokrętem? a zdarzają się radiostacje gdzie jest  kanałów ze 150 i kręć tym...

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Radiostacje przenośne- MOTOROLA
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 24, 2011, 22:32:03 »
Czyli płaski teren to lepiej? Nie śmiejcie sie ale jestem laikiem w tej kwestii :)

Offline weissp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Radiostacje przenośne- MOTOROLA
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 24, 2011, 22:33:10 »
Dokładnie, brak przeszkód dla fali radiowej