Autor Wątek: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego  (Przeczytany 7787 razy)

Offline krown

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« dnia: Grudzień 16, 2011, 18:58:00 »
mam 20 lat pracuje w psp czy pracodawca może wydać mi zezwolenie na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych tak jak to jest np w policji?

Offline strzalka78

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2011, 14:45:11 »
Witam.Kolego jeżeli przejdziesz badania psychotechniczne i lekarza .to możesz dostać pozwolenie.

Offline krown

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 17, 2011, 23:21:36 »
czyli wiek 21 lat w  straży też nie obowiązuje tak jak jest w ustawie?

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 18, 2011, 00:11:48 »
kurde jak nie jak tak ustawy ( prawa ) nie mozna omijac jesli dostales sie z ulicy i masz w umowie ze jestes ratownikiem to nikt niue bedzie sie bawil w zmiane papierow na ratownika kierowce
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2011, 01:08:19 »
A czemu niby ktoś ma mieć zamieniane kwity na ratownika-kierowcę? Poza tym, co to niby za problem? Każdy może mieć kwity na kierowanie pojazdami danej komendy, jeśli tylko dany komendant Go do tego zobliguję. Jeśli ktoś pracuje np. jako prewentysta, też musi mieć osobnego kierowcę o etacie kierowca-ratownik?  :gwiazdki: Nie piszcie głupot, błagam...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2011, 01:50:33 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline komendant ???

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2011, 18:09:21 »
A czemu niby ktoś ma mieć zamieniane kwity na ratownika-kierowcę? Poza tym, co to niby za problem? Każdy może mieć kwity na kierowanie pojazdami danej komendy, jeśli tylko dany komendant Go do tego zobliguję. Jeśli ktoś pracuje np. jako prewentysta, też musi mieć osobnego kierowcę o etacie kierowca-ratownik?  :gwiazdki: Nie piszcie głupot, błagam...


i oto przykład - u mnie na 33 osoby na pb uprawnienia do kierowania (sam uprzywilejowane) ma 25

Offline krown

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 20, 2011, 22:57:06 »
tu chodzi o wiek że 20 lat . a nie o stanowisko. bo w ustawie jest że niby 21 lat ale nie wiadomo czy dotyczy straży..? ktoś sie orientuje?

Offline kosikredki

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 21, 2011, 23:07:20 »
ustawa tyczy się każdego w tym straży, mi nie chciano wystawić zaświadczenia iż jestem kierowcą pojazdu uprzywilejowanego mimo iż wszystkie dokumenty złożyłem już 2 miesiące przed ukończeniem 21 lat. Zaświadczenie otrzymałem tydzień po ukończeniu 21 lat

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 22, 2011, 10:58:13 »
i dalej to samo - "jedna baba drugiej babie";

obecnie:

Cytuj
art. 95a
1. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym może być osoba, z zastrzeżeniem ust. 2-4, która:

1) ukończyła 21 lat;

2) posiada zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające jej zatrudnienie oraz spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, i psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

2. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez dowódcę jednostki wojskowej, potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

3. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym Policji może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez odpowiedni organ Policji, potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

4. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym ochotniczej straży pożarnej może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

oraz

Cytuj
art. 90
1. Prawo jazdy otrzymuje osoba, jeżeli:

1) osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek,

2) uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane,

3) odbyła wymagane dla danej kategorii szkolenie,

4) zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy wymagany dla danej kategorii,

5) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.

2. Wymagany dla danej kategorii wiek wynosi:

1) 16 lat - dla kategorii A1, B1 lub T,

2) (skreślony),

3) 18 lat - dla kategorii A, B, B+E, C, C+E, C1 lub C1+E,

4) 21 lat - dla kategorii D, D+E, D1 lub D1+E, z zastrzeżeniem ust. 4.

3. Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.

4. Wymagany wiek do uzyskania prawa jazdy kategorii D lub D1 przez żołnierza zasadniczej służby wojskowej posiadającego prawo jazdy kategorii B wynosi 19 lat.

5. Dodatkowym warunkiem uzyskania prawa jazdy:

1) dla kategorii C, C1, D lub D1 - jest spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, określonych dla prawa jazdy kategorii B,

2) dla kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - jest spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, określonych odpowiednio dla praw jazdy kategorii B, C, C1, D lub D1.

od 11.02.2012:

Cytuj
Art. 8. 1. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:

1) 14 lat — dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii AM;

2) 16 lat — dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A1,B1 i T;

3) 18 lat — dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A2,B, B+E, C1 i C1+E;

4) 20 lat — dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A, jeżeli osoba co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2;

5) 21 lat — dla motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW, jeżeli osoba posiada prawo jazdy kategorii A;

6) 21 lat — dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C, C+E, D1 i D1+E, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1,ust. 3 pkt 2 ora z art. 9;

7) 24 lata — dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii:

a) A — jeżeli osoba nie posiadała co najmniej przez 2 lata prawa jazdy kategorii A2,

b) D i D+E, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 2, ust. 3 pkt 3 oraz art. 9;

8) 21 lat — dla tramwaju;

9) 15 lat — dla pojazdu zaprzęgowego;

10) 10 lat — dla roweru;

11) 17 lat — dla roweru wieloosobowego, roweru lub wózka rowerowego przewożących inną osobę;

12) 13 lat — dla jadącego po jezdni wózka inwalidzkiego;

13) 21 lat — dla kolejki turystycznej.

2. Wymagany minimalny wiek do kierowania dla żołnierzy kierujących pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wynosi:

1) 18 lat — dla pojazdów określonych w pozwoleniu wojskowym kategorii A, C i C+E;

2) 19 lat — dla pojazdów określonych w pozwoleniu wojskowym kategorii D.

3. Dla funkcjonariuszy kierujących pojazdami Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Granicznej minimalny wiek do kierowania wynosi:

1) 18 lat — dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A;

2) 19 lat — dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C;

3) 21 lat — dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii D.


oraz

Cytuj
Art. 106. 1. Kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:

1) ukończyła 21 lat;

2) posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;

3) uzyskała orzeczenie:

a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,

b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;

4) ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;

5) posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.

2. Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do funkcjonariuszy, o których mowa w art. 8 ust. 3.


z powyższego wynika, że obecnie w PSP można kierować pojazdem uprzywilejowanym praktycznie bez względu na wiek, a po nowemu będzie trzeba mieć skończone 19 lat na kategorię C (czyli dalej praktycznie bez limitu – ilu jest w PSP funkcjonariuszy po kursie podstawowym, którzy nie mają ukończonego 19 roku życia?), 18 lat na osobówki, a na autobusy 21 lat; czytajcie akty prawne, fachowe komentarze, orzecznictwo, a dopiero później słuchajcie, co ma ktoś do powiedzenia, gdyż często ewidentna bzdura urasta do prawdy oczywistej, właśnie na zasadzie „jedna baba drugiej babie”… a Goździkowa przecież nigdy się nie myli:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline krown

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 22, 2011, 16:41:33 »
lang to z ustawy wychodzi że jeszcze teraz na  uprzywilejowane to trzeba mieć 21 lat..? jaki przepis to wyklucza:>? bo nie rozumiem z tego co wysłałeś to wychodzi że teraz 21 a dopiero od lutego 19?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 22, 2011, 17:26:41 »
faktycznie jest jak piszesz, ale zastanówmy się, ilu jest takich funkcjonariuszy w PSP, którzy nie maja skończone 21 lat? pewnie jakies pojedyncze przypadki się znajdą, ale mieszczą się one raczej w tzw. błędzie statystycznym, dlatego chyba nie ma sensu o tym rozprawiać...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline krown

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 22, 2011, 21:59:50 »
lang podejrzewam że o jednostki chodzi.. ale w tych jednostkach ja sie mieszcze a 21 mam dopiero pod koniec przyszłego roku:) i chciałęm zdążyć przed nową ustawą;)

Offline paawel998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 15, 2012, 16:46:00 »
Panowie a co jeśli ja mam od pół roku pozwolenie na pojazdy uprzywilejowane w OSP i ale 20 lat mi wskoczy w marcu dopiero, niby prawo nie działa wstecz, będę mógł dalej prowadzić takie pojazdy ?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 16, 2012, 13:20:25 »
Cytuj
mam od pół roku pozwolenie na pojazdy uprzywilejowane w OSP i ale 20 lat mi wskoczy w marcu dopiero
Jakim cudem więc masz pozwolenie?? :krzyk:

Offline paawel998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 16, 2012, 16:39:51 »
Dokładnie 08.12.2011 dostałem tzw "wkładkę" po przejściu badań lekarskich no i psychotestów ;p prawko na C miałem zrobione odrazu po kat B;p wcześniej nie było mowy o wieku 21 lat i dlatego udało mi się zrobić :)

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 16, 2012, 17:29:53 »
Dokładnie 08.12.2011 dostałem tzw "wkładkę" po przejściu badań lekarskich no i psychotestów ;p prawko na C miałem zrobione odrazu po kat B;p wcześniej nie było mowy o wieku 21 lat i dlatego udało mi się zrobić :)
Cały czas jest wymagane 21 lat.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline paawel998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 16, 2012, 20:45:43 »
szczerze mówiąc nie zagłębiałem się w wiek jeśli chodzi o prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych, po prostu zostałem wysłany przez wójta na badania i to wszystko, dostarczyłem badania i otrzymałem wkładkę ;) a zostałem wysłany na badania ponieważ Komenda Powiatowa stwierdziła iż za mało osób ma u nas w gminie uprawnienia na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych ;)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 16, 2012, 21:27:42 »
To że masz wkładkę nie oznacza że możesz być kierowcą pojazdu uprzywilejowanego. Wprawdzie spełniasz wymagania Art. 95a ust. 2  ale nie spełniasz Art 95a ust. 1 a warunki te muszą być spełnione łącznie.

Przykro mi

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: wymagany wiek w psp na kierowce pojazdu uprzywilejowanego
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 17, 2012, 08:52:53 »
jesteście pewni tego? mnie zastanawia to "z zastrzeżeniem"... nie jest dookreślone, z zastrzeżeniem "czego"; można bronic tezy, że wymóg osiągnięcia wieku 21 lat nie obowiązuje w MON (i to wiem na pewno), jak również w Policji i OSP, dla których ustanowiono inne zasady; taka jest moim zdaniem prawidłowa wykładnia, ale oczywiście mogę się mylić; to, że w praktyce UG wymaga 21 lat jeszcze o niczym nie świadczy... poza tym uważam, że strażakom należy się podwyżka uposażeń;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie