Autor Wątek: Użyczenie pojazdu prywatnego dla OSP.  (Przeczytany 4805 razy)

Offline el komendante

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Użyczenie pojazdu prywatnego dla OSP.
« dnia: Grudzień 06, 2011, 21:49:07 »
Witam wszystkich forumowiczów. Tak się składa że mam bardzo nietypowe pytanie i chciałbym zasięgnąć opinii innych bardziej zorientowanych forumowiczy.  Jak w świetle prawa , statutu ,umów itp. wygląda sprawa "wypożyczenia tudzież użyczenia samochodu prywatnego dla jednostki OSP " W wielkim skrócie chodzi mi o to , jak Wy widzicie użytkowanie prywatnego wozu ( samochód dostawczy ) w jednostce OSP.  Samochód który ma nasza OSP na dzień dzisiejszy ma być wycofany ze względów "oszczędnościowych"  , jak dla mnie dla zbyt wybujałej ambicji komendanta gminnego , mniejsza o to. W tym momencie nie ma możliwości jakiejkolwiek interwenci w akcji ratowniczo gaśniczej , pomimo iż mamy w strażaków wyszkolonych ,ubezpieczonych i przygotowanych do takowych akcji . Pytanie brzmi ,jak widzicie "użyczenie" prywatnego pojazdu dla danej jednostki OSP ? Każda OSP jest przecież stowarzyszeniem , która może poprzez uchwałę  zarządu  przyjąć w użytkowanie taki pojazd. Idąc dalej ,  zarząd OSP może wnioskować do Wójta tudzież Burmistrza o współfinansowanie w użytkowaniu tegoż pojazdu ( np. opłacenie przeglądu , ubezpieczenia itp . ) Zresztą z tego co pamiętam , zgodnie z ustawą Urząd Gminy jest zobowiązany do ponoszenia większości kosztów z utrzymaniem jednostek OSP na swoim terenie. Zapraszam do konstruktywnej dyskusji.  :straz:


Moderator: Zmieniono tytuł wątku./ Sylwek


« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2011, 22:14:37 wysłana przez Sylwek »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: Użyczenie pojazdu prywatnego dla OSP.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 06, 2011, 22:24:14 »
Cytuj
Samochód który ma nasza OSP na dzień dzisiejszy ma być wycofany ze względów "oszczędnościowych"
1. Kto jest właścicielem pojazdu?
2. Kto zadecydował o wycofaniu?
3. Jakiego typu jest to wycofanie?

Cytuj
Pytanie brzmi ,jak widzicie "użyczenie" prywatnego pojazdu dla danej jednostki OSP ?
Podobnie jak Ty. Moim zdaniem za często zapomina się że OSP jest stowarzyszeniem i do tego stowarzyszeniem samorządnym a nie komórką jakiejś organizacji typu gmina czy ZOSP. Jak któryś z członków odda, a  zarząd przyjmie, to mieniem OSP może się stać i czołg :P

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Użyczenie pojazdu prywatnego dla OSP.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 06, 2011, 22:36:37 »
Cytuj
Pytanie brzmi ,jak widzicie "użyczenie" prywatnego pojazdu dla danej jednostki OSP ?
Podobnie jak Ty. Moim zdaniem za często zapomina się że OSP jest stowarzyszeniem i do tego stowarzyszeniem samorządnym a nie komórką jakiejś organizacji typu gmina czy ZOSP. Jak któryś z członków odda, a  zarząd przyjmie, to mieniem OSP może się stać i czołg :P

Masz rację, tylko trzeba pamiętać, że ktoś później musi ten pojazd ubezpieczyć, zalać, naprawić. Generalnie utrzymać i tutaj zazwyczaj OSP jako stowarzyszenie samo sobie nie poradzi. I mimo, że jesteśmy niezależnym stowarzyszeniem to niestety w wielu przypadkach uzależnieni finansowo od gminy :(
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Użyczenie pojazdu prywatnego dla OSP.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 06, 2011, 23:43:41 »
Hmmm...
Tyle, że dalej piszesz że pojazd ma być wykorzystywany podczas akcji ratowniczo-gaśniczych.
W takim razie jak sobie wyobrażasz ten pojazd. Ma spełniać wymagania pojazdu uprzywilejowanego? (Odpowiednie kolory nadwozia, błotników, sygnalizacja świetlno dźwiękowa, oznaczenia) Posiadać radiostację z przydzielonymi nr operacyjnymi?
Jeśli tak to jak potem ma nim jeździć jego prawowity właściciel który tylko użycza wam pojazdu.
Jeśli nie - to jak chcecie jeździć do zdarzeń?

Może lepiej kupić na własność używany cywilny i skarosować?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Użyczenie pojazdu prywatnego dla OSP.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 07, 2011, 08:47:00 »
Wracają stare czasy. Mój dziadek użyczał kobyłkę do wozu strażackiego w latach 50. W latach 80 w sąsiedniej OSP żeby jechać do pożaru szukali do użyczenia ciągnika do przyczepy strażackiej... może poszukać w jakiś starych przepisach jakie to były zasady?

Co do używania sygnałów uprzywilejowania to technicznie nie jest to jakiś wielki problem - ukryty pod maską głośnik, ledy z białym kloszem do grilla i bomba na magnesie ale też trzeba mieć na to papiery stosowne - odp. tu http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,3163.msg39248.html#msg39248 o ile się przepisy nie zmieniły.

Z tymi kolorami to nie przesadzajmy - już nawet SLOpy w PSP są w rożnych kolorach, niektóre samochody w straży jeżdżą dłużej niż obwiązują wymagania CNBOP i jakoś nikt ich nie przemalowywał.

A z zakupem czy przekazaniem domyślam się że będą opory ze strony gminy po tym jak kolegom wycofali auto.

Offline el komendante

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Użyczenie pojazdu prywatnego dla OSP.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 07, 2011, 20:04:26 »
Cytuj
Samochód który ma nasza OSP na dzień dzisiejszy ma być wycofany ze względów "oszczędnościowych"
1. Kto jest właścicielem pojazdu?
2. Kto zadecydował o wycofaniu?
3. Jakiego typu jest to wycofanie?

Cytuj
Pytanie brzmi ,jak widzicie "użyczenie" prywatnego pojazdu dla danej jednostki OSP ?
Podobnie jak Ty. Moim zdaniem za często zapomina się że OSP jest stowarzyszeniem i do tego stowarzyszeniem samorządnym a nie komórką jakiejś organizacji typu gmina czy ZOSP. Jak któryś z członków odda, a  zarząd przyjmie, to mieniem OSP może się stać i czołg :P

1. Właścicielem wycofywanego pojazdu jest UG.
2. O wycofaniu tegoż pojazdu zadecydował sam Komendant Gminny.
3. O wycofaniu zadecydował Komendant Gminny ,  jak stwierdził ze względu na zbyt dużą ! :huh: jednostek OSP na terenie gminy.

Pytanie brzmi  ,czy ktoś z kolegów spotkał się z tym , że jednostka OSP ma w posiadaniu "cywilny" pojazd ,w którego partycypowaniu kosztów bierze udział Wójt czy tez Burmistrz ( chodzi mi np. o zwrot kosztów ubezpieczenia , "deputat"  ^_^ paliwa czy też temu podobne ).

Offline el komendante

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Użyczenie pojazdu prywatnego dla OSP.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 07, 2011, 20:24:26 »
Wracają stare czasy. Mój dziadek użyczał kobyłkę do wozu strażackiego w latach 50. W latach 80 w sąsiedniej OSP żeby jechać do pożaru szukali do użyczenia ciągnika do przyczepy strażackiej... może poszukać w jakiś starych przepisach jakie to były zasady?

Co do używania sygnałów uprzywilejowania to technicznie nie jest to jakiś wielki problem - ukryty pod maską głośnik, ledy z białym kloszem do grilla i bomba na magnesie ale też trzeba mieć na to papiery stosowne - odp. tu http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,3163.msg39248.html#msg39248 o ile się przepisy nie zmieniły.

Z tymi kolorami to nie przesadzajmy - już nawet SLOpy w PSP są w rożnych kolorach, niektóre samochody w straży jeżdżą dłużej niż obwiązują wymagania CNBOP i jakoś nikt ich nie przemalowywał.

A z zakupem czy przekazaniem domyślam się że będą opory ze strony gminy po tym jak kolegom wycofali auto.

No właśnie najgorsze jest to  ,ze i ja takie czasy pamiętam z opowieści starszych kolegów ,  ale w XXI wieku to chyba już nie przystoi. Chodzi o to , że po wycofaniu naszego samochodu musimy mieć do czasu pozyskania innego pojazdu czym się przemieszczać. Niestety z tego co wiem może to potrwać baardzo długo , a do tego czasu nie będziemy mieli fizycznej możliwości przemieszczania się. Zresztą do dziś nie mogę się pogodzić z decyzją Komendanta Gminnego , który w imię oszczędności "wycina" mniejsze jednostki ,jednocześnie pozbawiają się przy tym "rezerw ludzkich " na wypadek niespodziewanych i nieprzewidywanych zdarzeń. Jest to jeden z niewielu Komendantów który w dzisiejszych czasach zamiast wspierać słabnący ruch OSP i odpływ ochotników jeszcze podcina gałąź na której sam siedzi.

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Użyczenie pojazdu prywatnego dla OSP.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 07, 2011, 20:35:04 »
Najlepiej będzie wystawic woz w przetargu, no i żeby którys z was go kupił...

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Użyczenie pojazdu prywatnego dla OSP.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 07, 2011, 20:42:43 »
A można wiedziec ile jest jednostek w Waszej gminie ? I jakiej wielkości jest ta gmina, czyli ile ma mieszkańców, miejscowości itp ?

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Użyczenie pojazdu prywatnego dla OSP.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 07, 2011, 22:03:41 »
   Zawsze możemy wykorzystać mienie cywilne, przy prowadzenia działań i na przykład w ten sposób "legalnie: korzystać z prywatnego samochodu, koszta też w wyniku strat w czasie działań w ten sposób pewnie i da się pokryć ale to na stałe raczej nie przeszło by. Jazda jako uprzywilejowanym odpada.
   A co do finansowania z gminy, komendant gminny jest pracownikiem gminy, jeśli to jest wasz jedyny samochód, co wyłącza was praktycznie z działań to na pewno wójt na to się zgodził. Poza tym to jest mienie gminy i komendant nie może go tak sobie wystawić na sprzedaż, nie wiem jaką ma wartość ale radni też musieli przytaknąć na ewentualną sprzedaż.
   OSP jako stowarzyszenie ma możliwość posiadania majątku, odkupcie go jako stowarzyszenie.
   Nie wiem jak kwestia z wprowadzeniem na pododdział, ale dyspozytor PSK zawsze może wiedzieć ze pomimo, że jesteście jednostką typu M to macie do dyspozycji samochód i dojedziecie.
   Porozmawiajcie z wójtem, jak nic nie wskóracie to do KP PSP, powinien być za tym, żeby mieć możliwe duże wsparcie ze strony OSP, jest jeszcze takie coś jak ZG czy ZP ZOSP RP.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Użyczenie pojazdu prywatnego dla OSP.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 07, 2011, 23:12:15 »
Zawsze możemy wykorzystać mienie cywilne, przy prowadzenia działań i na przykład w ten sposób "legalnie: korzystać z prywatnego samochodu, koszta też w wyniku strat w czasie działań w ten sposób pewnie i da się pokryć ale to na stałe raczej nie przeszło by. Jazda jako uprzywilejowanym odpada.
Owszem, badałem temat od strony zwrotu kosztów przy uszkodzeniu właśnie przejętego pojazdu - da się, choć łatwo nie jest. Ale kwestie np. zwrotu za paliwo to już grubsza zabawa.

Jazda jako uprzywilejowanym odpada.
Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem.
Pojazdy OSP często są własnością gmin, czyli też są właściwie użyczone, a co za tym idzie nasuwa się słuszny wniosek, że nie ważne kto jest właścicielem, ważne jest kto jest dysponentem. Jeżeli pojazdem dysponuje straż, to takowy pojazd jak najbardziej może być uprzywilejowany w ruchu drogowym. Żeby było śmieszniej to samochód uprzywilejowany nie musi być pojazdem specjalnym - przynajmniej ja takiego wymogu nigdzie w przepisach nie widzę. Zastanawiające jest tylko to, jakie dokumenty/formalności trzeba by było wypełnić w związku z faktem takiego użycia pojazdu osobowego lub "ciężarowego", aby uniknąć ew. nieprzyjemności ze strony policji. Ale podejrzewam że zgłoszenie z kserokopią umowy użyczenia by wystarczyło - i ta umowa również byłaby ważna w razie kontroli.

OSP jako stowarzyszenie ma możliwość posiadania majątku, odkupcie go jako stowarzyszenie.
To jest sensowne wyjście, o ile ma się kasę na odkupienie... Ew. może warto by poszukać czegoś innego na rynku używanych pojazdów, lub postarać się o samochód z policji?

Tak czy siak jak zabrali wam auto ze względu na koszta utrzymania to ja bym nie liczył na to że zgodzą na utrzymanie innego - bo co to dla nich za różnica, czy to ich własność, czy OSP?

Nie wiem jak kwestia z wprowadzeniem na pododdział, ale dyspozytor PSK zawsze może wiedzieć ze pomimo, że jesteście jednostką typu M to macie do dyspozycji samochód i dojedziecie.
Już kiedyś jechałem do zdarzenia prywatnym autem (nie moim), to poinformowałem PSK jak wygląda sytuacja i do prowadzenia łączności się używałem ręczniaka - jakoś problemu nie było. No ale faktem jest że to była wyjątkowa sytuacja

Na dłuższą nie wiem, ale jakby coś załatwili żeby dojeżdżać to mogą przejąć numery operacyjne ze starego wozu i uzupełnić dane, zamontować radiostację, kupić nr-y na magnes, tak samo jak napisy "STRAŻ" - i zgłosić auto normalnie do KP.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE