Autor Wątek: Wentylatory strumieniowe  (Przeczytany 1226 razy)

Offline instalator24

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Wentylatory strumieniowe
« dnia: Grudzień 03, 2011, 23:44:46 »
Witam serdecznie,
Mam dwa pytania dotyczące stosowania wentylatorów strumieniowych stosowanych do oddymiania np. hal garażowych:
1. Jeszcze kilka lat temu spotkałem się z sytuacją, że na zastosowanie tych urządzeń wymagane było odstępstwo od WT. Kilka dni temu "wpadł" mi w ręce projekt, który odstępstwa na to rozwiązanie nie posiadał. Próbowałem dojść w "starych" i "nowych" WT zapisu, który by zezwalał obecnie na stosowanie tych urządzeń, ale niestety nic nie znalazłem.
2. Zastanawia mnie fakt pracy tych urządzeń w czasie pożaru. Co w przypadku, gdy wentylator pracuje w rejonie akcji gaśniczej i jest narażony na bezpośrednie działanie strumienia wody np. z hydrantu?  Czy w takim przypadku wystarczy odpowiednia ochrona IP urządzenia (np.56), czy może w ogóle  powinno się przemyśleć  stosowanie takich urządzeń w miejscach narażonych na oddziaływanie wody?

Pozdrawiam

Offline stran

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Wentylatory strumieniowe
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 04, 2011, 11:13:28 »
Jeżeli chodzi o WT to zniesiono wymagania dla wentylacji mechanicznej dotyczące usytuowania kratek oddymiających, a to umożliwia stosowanie wentylatorów strumieniowych bez odstępstwa.