Autor Wątek: Jak rozróżnić podpalenie od samozapłonu auta?  (Przeczytany 6212 razy)

umczalabum

  • Gość
Jak rozróżnić podpalenie od samozapłonu auta?
« dnia: Listopad 22, 2011, 21:28:21 »
Witam,
Panowie szukałem w internecie ale nic na temat rozróżnienia podpalenia od samozapłonu auta nie mogłem znaleść więc postanowiłem zapytać fachowców: znajomemu w nocy spłonęło auto(nie wiele brakowało aby spłonął też dom),samochód doszczętnie wypalony,z tego co się dowiedział w nerwach od Policji ogień poszedł od przodu auta, właściciel auta jest cały w nerwach mimo iż wrogów nie posiada a przynajmniej nic o tym nie wie, człowiek jest w strachu bo nie wie czy auto miało jakieś zwarcie czy może konkurencyjna firma posunęła się do podpalenia auta więc nasuwają się pytania :
Czym charakteryzuje się podpalenia samochodu?
Czy można w jakiś prosty sposób stwierdzić podpalenie?
Czy i gdzie można przeprowadzić dokładną ekspertyzę aby mieć pewność?
O co zapytać świadków aby coś można było stwierdzić?

Jutro postaram się z kolegą napisać na kartce wszystkie szczegóły które zapamiętaliśmy i postaramy się przeanalizować zaistniałą sytuacje i może uda się coś ustalić,dziękuje panowie za wyrozumiałość, z tego miejsca chciałem podziękować strażakom że pilnują naszego bezpieczeństwa.   :straz:

Załącz fotki, tylko bez nr-ów rejestracyjnych oraz cech charakterystycznych,
Rejestracja, która jest anonimowa umożliwi Ci zadawanie pytań i inne funkcje bez czekania na zatwierdzenie wiadomości.
pozdr

« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2011, 21:35:44 wysłana przez robn »

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Jak rozróżnić podpalenie od samozapłonu auta?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2011, 00:22:14 »
JEDYNE wyjście to powołać biegłego!!
Uwierz mi, że nie ma INNEGO wyjścia.

umczalabum

  • Gość
Odp: Jak rozróżnić podpalenie od samozapłonu auta?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 24, 2011, 20:52:59 »
a ktoś orientuje się jakie są koszta ?

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Jak rozróżnić podpalenie od samozapłonu auta?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 24, 2011, 22:05:49 »
Pytanie jaki to był samochód ? Główna przyczyna zwarcia jest zewrzenie styku na przekaźniku małego i dużego ogrzewania, Niczym się nie objawia to zwarcie, wykrycie takiego zwarcia jest bardzo trudne, tak czysto z mechaniki co może się zapalić. Oczywiście to jeżeli samochód nie pracował. Inaczej ma się sprawa jeżeli samochód zapala się podczas jazdy, wykrycie źródła teoretycznie niemożliwe.

umczalabum

  • Gość
Odp: Jak rozróżnić podpalenie od samozapłonu auta?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 25, 2011, 11:38:17 »
samochód to toyota corolla 2000r 1.4, auto oczywiście stało pod domem

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Jak rozróżnić podpalenie od samozapłonu auta?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 25, 2011, 16:14:07 »
znajomy mi powiedział, że jak podczas jazdy zapali się samochód to trzeba "walić" w tego z przodu albo w słup bo odszkodowania z "samozapłonu" nie dostaniemy

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Jak rozróżnić podpalenie od samozapłonu auta?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 25, 2011, 16:31:21 »
znajomy mi powiedział, że jak podczas jazdy zapali się samochód to trzeba "walić" w tego z przodu albo w słup bo odszkodowania z "samozapłonu" nie dostaniemy
Z OC ani w jednym ani drugim ani trzecim przypadku grosza nie dostaniesz.

Co do AC, to zależy od tego jak jest umowa napisana i co obejmuje, a nie że koniecznie trzeba gdzieś walnąć...

A w temacie - są przypadki że widać (po analizie zniszczeń) gdzie "się zaczęło" - przynajmniej mi się tak wydaje. Jeżeli pożar nie powstał w plątaninie kabli w przedziale pasażerskim, to pod maską będzie najwyżej parę miejsc w których można by szukać przyczyny... Ale to tak jak mówię - tylko moje zdanie ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Jak rozróżnić podpalenie od samozapłonu auta?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 25, 2011, 16:42:23 »
Tomek, Twój znajomy jest strasznie głupi, nie słuchaj jego porad.
Jak walniesz tego z przodu to też Twoja wina, bo nie zachowałeś należytej odległości, jak walniesz w słup to też Ci nic nie da (z OC) a jak masz porządne AC to nie ma znaczenia co zrobisz z autem i w jaki sposób je uszkodzisz.
EGO = 1 / wiedza

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Jak rozróżnić podpalenie od samozapłonu auta?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 25, 2011, 16:49:36 »
Pomijając kwestię nazewnictwa - samozapłon w aucie nie zajdzie - jedyne rozróżnienie między podpaleniem a pożarem wywołanym awarią auta to ewentualne substancje obce które w pożarze lub podczas oględzin ktoś znajdzie.
Z tego co wiem biegłego nie możesz powołać ani Ty ani właściciel auta tylko sąd - w trakcie policyjnego dochodzenia gdy sprawa jest niejasna lub ubezpieczyciel będzie chciał wiedzieć dlaczego powstał pożar - powoływany jest biegły sądowy i on na podstawie ewentualnej dokumentacji zdjęciowej, informacji ze zdarzenia lub przesłuchań świadków "postawi (lub nie) diagnozę".

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Jak rozróżnić podpalenie od samozapłonu auta?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 25, 2011, 23:27:13 »
@deejayslonio  kto Ci powiedział, że nie możesz. Zawsze możesz wziąć listę SO pod który podlegasz, tam jest nr telefonu. Możesz zadzwonić, poprosić o zrobienie opinii, zapłacić za nią. Różnica jest taka, że podpisana będzie przez specjalistę, inżyniera itp., a nie przez biegłego, bo to określenie zarezerwowane jest dla organów procesowych.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Jak rozróżnić podpalenie od samozapłonu auta?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 26, 2011, 17:19:27 »
jeżeli nie miał wrogów, a przynajmniej on nic o tym niewie to co tak nagle podejrzewa podpalenie??? Ma coś na sumieniu o czym nie mówi otwarcie? Nie rozumię sytuacji.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Jak rozróżnić podpalenie od samozapłonu auta?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 26, 2011, 19:23:53 »
Daro przy większości podpaleń właściciele nie widzą co mogło być przyczyną pożaru, nie mają wrogów, są super i cacy. Niektórzy mają rację i zwykłego pecha, bo akurat na niego trafił strażak piroman, lub inny piroman, który nie bierze pod uwagę, czyja to własność, tylko podpala. Natomiast gro podpaleń jest spowodowanych przez osoby, które znają właściciela i właśnie jemu chcą wyrządzić krzywdę, bo np.: zwrócił uwagę nastolatkom na ulicy, krzywo się popatrzył na dresa itp., albo zrobić coś gorszego i trzeba go zastraszyć, albo się zemścić.

Offline manekc67

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Jak rozróżnić podpalenie od samozapłonu auta?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 08, 2011, 09:50:51 »
Umczalabum !

Bez "wizji lokalnej" nie wiele Ci mogę pomóc.   :wall: Wiele pytań należałoby zadać, aby udzielić w miarę precyzyjnej odpowiedzi na Twoje pytania. 
W jakim stanie rozgorzenia był samochód w momencie zauważenia pożaru?
Jeżeli pożarem nie był objęty cały samochód, to gdzie znajdował się i jak wyglądał  płomień (Inaczej pali się płyn palny - benzyna, rozpuszczalnik), inaczej izolacje i inne substancje stałe, które stanowią wyposażenie wewnętrzne auta. Stosunkowo "łatwo"  podpala się samochód poprzez polanie opon czymś łatwopalnym, ale to najłatwiej zauważyć w trakcie pożaru, bądź ocenić w jakiej części się spaliły.
Inaczej wygląda lakier na samochodzie, który został polany czymś palnym, a inaczej, który się wypalał (a właściwie termicznie rozkładał) jeżeli ogień działał tylko od środka - szczególnie łatwe do rozróżnienia na masce przedniej.
Jeżeli popękały i wypadły szyby, też można z tego wyciągnąć wnioski.
Mnóstwo, mnóstwo pytań, na które można odpowiedzieć tylko oglądając "corpus delicti"
Moja rada: idź do Sądu i poproś o listę biegłych, z tej listy wybierz tego, który ma uprawnienia rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Powinieneś  od niego uzyskać rzeczową i wiarygodną opinię, która musi być respektowana i przez Sąd i przez zakład ubezpieczeniowy.
Co do kwoty nic Ci nie powiem. Zależy gdzie się to stało. W dużych miastach zedrą z Ciebie skórą, u nas "na prowincji" myślę, że z 500-1000 zł. (Nie jestem rzeczoznawcą tylko robię opinie dla Sądu.)

PS. Do niektórych KOLEGÓW, którzy zajmowali głos w tym wątku: "Cywil" prosił Was o radę, a Wy co? znowu nawiązała się bezsensowna pyskówka... Jeżeli nie ma się nic do powiedzenia, to lepiej zmilczeć, tu akurat "milczenie byłoby złotem"  :stop: