Autor Wątek: Komisja rewizyjna  (Przeczytany 3579 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Komisja rewizyjna
« dnia: Listopad 19, 2011, 22:36:26 »
Witam,
pytanie do znawców regulaminów itp. czy będąc Przew.Gminnej Komisji Rewizyjnej można i zostać wybranym Przew.Powiatowej Komisji Rew?

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Komisja rewizyjna
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 20, 2011, 10:32:23 »
Nie ma przeciwwskazań.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Komisja rewizyjna
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2011, 11:03:14 »
No mi się wydaję że jednak są przeciwwskazania ponieważ nie może sie sam kontrolować z ramienia wyższego czyli powiatu takie moje zdanie ale może jest gdzieś przepis ukryty który to jasno określa

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Komisja rewizyjna
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2011, 11:12:07 »
No mi się wydaję że jednak są przeciwwskazania ponieważ nie może sie sam kontrolować z ramienia wyższego czyli powiatu takie moje zdanie ale może jest gdzieś przepis ukryty który to jasno określa

Ale o czym tu piszesz.
Komisja rewizyjna może kontrolować jedynie strukturę której jest częścią, a konkretnie działania zarządu.
Nie ma więc możliwości by komisja rewizyjna OSP, była kontrolowana przez komisję rewizyjną gminną, a gminna była kontrolowana przez powiatową i tak dalej.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Komisja rewizyjna
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2011, 12:15:33 »
Komisja rewizyjna może kontrolować jedynie strukturę której jest częścią, a konkretnie działania zarządu.
Nie ma więc możliwości by komisja rewizyjna ............ gminna była kontrolowana przez powiatową i tak dalej.

Trochę się zagalopowałeś.
Co do komisji rewizyjnej szczebla podstawowego czyli OSP to ta komisja nadzoruje tylko działania we własnym OSP. Co do powiatowej komisji rewizyjnej to zgodnie z paragrafem 58 pnkt 4 statutu ZOSP ta komisja nadzoruje już gminne komisje rewizyjne.

Teraz co do pytania. Z jednej strony statut nie reguluje takiej sytuacji. Więc teoretycznie można być w komisji rewizyjnej i szczebla gminnego i powiatowego. Ale zdrowy rozsądek podpowiada, że mamy tu konflikt interesów. Ktoś kto jest w powiatowej komisji rewizyjnej może kontrolować samego siebie będącego w gminnej komisji rewizyjnej. Z praktycznego punktu widzenia jeśli doszłoby do jakiś problemó to zawsze takiej komisji rewizyjnej można zarzucić np. brak bezstronności. Więc lepiej nie wybierać tak osób. Ale jeśli już tak się stało to jest rozwiązanie. Jeśli dojdzie do konfliktu na szczeblu w tym wypadku gminnym to zamiast zwracać sie do szczebla powiatowego należałoby się od razu zwrócić do szczebla wojewódzkiego o rozwiazanie np. sporu z wyjaśnieniem dlaczego pominięto szczebel powiatowy. Tak ja to widzę. Ale może ktoś ma lepszy pomysł

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Komisja rewizyjna
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 20, 2011, 12:36:40 »
Par. 58 statutu ZOSP
Do kompetencji komisji rewizyjnej oddziału powiatowego nalezy:
4) współdziałanie z komisjami rewizyjnymi oddziałów gminnych oraz nadzór nad ich działalnością.

Nadzór to nie kontrola. W ppkt 1 jasno jest napisane kontrolowanie.

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Komisja rewizyjna
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 28, 2011, 23:00:53 »
A ja zapytam o inną rzecz:
1. czy Komisja Rewizyjna OSP musi mieć uchwalony "regulamin pracy Komisji Rewizyjnej"?? (wzorcowy regulamin jest na stronie Zarządu Głównego)
2. czy Komisja Rewizyjna wyższego stopnia (gminna) może niejako nakazać Komisji Rewizyjnej OSP by takowy regulamin uchwaliła???
3. Czy Komisja Rewizyjna uchwalając owy regulamin w przyszłości może zmienić jego treść (a dokładnie jeden punkt)??? - bo w końcu to wzorcowy regulamin :P

Pytam o to, ponieważ  w mojej jednostce wyszło teraz, że Komisja Rewizyjna nie ma takiego regulaminu uchwalonego i pewna "dobra" dusza (gość ten został wybrany na przewodniczącego KR, i choć wiem że wiedział o tym od początku to dopiero teraz o tym mówi, by znów było "nie halo") koniecznie dąży do tego, by narobić Nam (jako jednostce) smrodu, choć uważam, że to On zawalił i On powinien ponieść tego konsekwencje. Bo gdyby tuż po Walnym Zebraniu ten regulamin uchwalili to od razu automatycznie musiałaby KR przestać istnieć i można by wtedy wybrać nowych, gdyż regulamin jasno mówi kto nie może być członkiem KR wg rzeczonego regulaminu. Na marginesie powiem, że Zarząd nie wiedział o istnieniu tegoż regulaminu.

Sprawa pilna - proszę o poradę :straz: :straz:

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Komisja rewizyjna
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 29, 2011, 08:15:05 »
To, czy KR musi mieć uchwalony regulamin zależy od zapisu statutu danej osp. Jeżeli jest konkretny zapis np. Komisja działa na podstawie/w zakresie określonym w regulaminie > to oczywiście winna go posiadać.
Gminna Komisja Rewizyjna nie ma uprawnień nakazujących działania KR OSP.
Organ uprawniony do uchwalenia regulaminu może dokonywać w nim zmian.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Bogdan

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Komisja rewizyjna
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 29, 2011, 13:16:21 »
KR OSP możne kontrolować daną OSP, KR ZM-G może jedynie kontrolować ZM-G, nic nie ma do OSP, regulamin pracy KR OSP może być uchwalony na walnym zebraniu OSP jeżeli tak stanowi statut OSP jeżeli nie to KR może posiłkować się regulaminem wzorcowym, jednakże mogą być z tego powodu niesnaski w jednostce bo co na kartce to święte :wall:

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Komisja rewizyjna
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 20, 2012, 19:31:12 »
No właśnie u nas już takie niesnaski są - niestety. A przewodniczący KR nadal twierdzi, że KR nie powinna istnieć, choć w naszym statucie nie ma wzmianki, że owa komisja ma działać na podstawie jakiegokolwiek regulaminu. Dlatego dalej twierdzę, że owa komisja powinna istnieć pomimo tego co twierdzi (zresztą błędnie) Pan przewodniczący...

Ps. Próbuję dodzwonić się do radcy prawnego przy ZG ZOSP RP - ale ciągle jest niedostępny :cooo: Chyba, że to ja mam takie szczęście...

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Komisja rewizyjna
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 22, 2012, 19:55:23 »
Po pierwsze i najważniejsze to co odnosi się do struktur ZOSPu (ZG, ZP itd.) nie odnosi się do poszczególnych jednostek - każda jednostka może być członkiem ZOSPu ale nie jest jej organem. Nie ma takiego czegoś jak komisja szczebla podstawowego, KR OSP nie jest organem ZOSPu i nie ma nic z nim wspólnego. Wszystkie przykładowe regulaminy i statut dla jednostek OSP, które znajdują się na ich stronie charakter pomocniczy, przy tworzeniu takich dokumentów w ramach jednostek. Każda jednostka OSP działa w oparciu o: Prawo o stowarzyszeniach, Ustawę o ochronie przeciw pożarowej i wewnętrzny statut.
Jeśli w statucie jest zapis, że komisja działa w oparciu o regulamin to aby funkcjonować musi go mieć - regulamin może być zgodny z tym proponowanym przez ZOSP ale nie musi;
natomiast jeśli takiego zapisu niema to komisja może mieć swój regulamin ale nie musi.
Swoja droga warto się przyjrzeć tym wszystkim wzorcowym regulaminom i je pozmieniać w niektórych punktach, a nie ślepo przyjmować.
I jeszcze jedna rzecz, gminna KR nie ma prawa ingerować w sprawy danej OSP bez pisemnej prośby ze strony władz OSP.

Co do pytania zawartego na początku, nie ma takich zastrzeżeń w regulaminie. Zdrowy rozsądek to jedno ale zapisy prawne to drugie i często nie ma to nic ze sobą wspólnego. W mojej ocenie gdy by taka sytuacja zaistniała to rozpatrzyć ją mają prawo KR wyższych szczebli, a opinię negatywną o tej sytuacji mogła by wydać po rozważeniu takich przypadków przez Komisję Prawno-Organizacyjną, chyba że takie przypadki były rozważane lub istnieją zapisy to regulujące - ale tych jak dotychczas nikt nie wskazał.

Przepraszam za powtórzenie ale nie zauważyłem posta kol. @Bogdana

I jeszcze jedna rzecz z poza tego wątku ale kilka razy ktoś o takiej funkcji wspominał:
Nim takiego czegoś ja Komendant gminny ZOSPu zatrudniony przez gminę, jest Komendant gminny ochrony przeciwpożarowej i niema to nic formalnie wspólnego z ZOSPem
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2012, 20:23:43 wysłana przez malpa151 »

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Komisja rewizyjna
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 23, 2012, 08:06:39 »
przypadek z moich stron: w jednej jednostce zarząd zawiesił druhów, mało tego, są to druhowie którzy tworzyli KR OSP przez to nie ma teraz ani jednego w KR, wiec KR nie istnieje na obecną chwilę, druhowie mają zakaz wchodzenia na teren remizy oraz zarząd zobowiązał ich do oddania wszystkich dokumentów KR. Na obecną chwilę nie ma KR, nie ma kto postawić wniosku o absolutorium, więc tak naprawdę zarząd powinien podać się do dymisji ale OG ZOSP RP a właściwie jej prezes twierdzi ze przewodniczący KROG  może na walnym zebraniu tej jednostki postawić wniosek o absolutorium, skonsultowano to z OP ZOSP RP a własiwie z prezesem OP który twierdzi że jest to zgodne ze statutem związku.
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Komisja rewizyjna
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 23, 2012, 20:52:32 »
przypadek z moich stron: w jednej jednostce zarząd zawiesił druhów, mało tego, są to druhowie którzy tworzyli KR OSP przez to nie ma teraz ani jednego w KR, wiec KR nie istnieje na obecną chwilę, druhowie mają zakaz wchodzenia na teren remizy oraz zarząd zobowiązał ich do oddania wszystkich dokumentów KR. Na obecną chwilę nie ma KR, nie ma kto postawić wniosku o absolutorium, więc tak naprawdę zarząd powinien podać się do dymisji ale OG ZOSP RP a właściwie jej prezes twierdzi ze przewodniczący KROG  może na walnym zebraniu tej jednostki postawić wniosek o absolutorium, skonsultowano to z OP ZOSP RP a własiwie z prezesem OP który twierdzi że jest to zgodne ze statutem związku.
A moim zdaniem jeśli taka sytuacja jest, to sprawą prędzej powinien się zająć starosta powiatowy, gdyż prawie to on sprawuje nadzór nad działalnością zarejestrowanych na jego terenie stowarzyszeń. A statut to nie kilka listków niestandardowego formatu papieru toaletowego, tylko akt prawny regulujący działanie stowarzyszenia, zarejestrowany w KRS...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Komisja rewizyjna
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 23, 2012, 21:12:34 »
jestem podobnego zdania, niestety prezes OG twierdzi inaczej, tam zresztą problem jest bardzo złożony, już niedługo będę tam na kontroli jako KROG
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.