Autor Wątek: 1% Dla Osp  (Przeczytany 3639 razy)

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
1% Dla Osp
« dnia: Listopad 08, 2005, 11:46:17 »
Witam! do rozprowadzania kalendarzy na 2006r. chcialbym dołaczyć jedna kartke A4 z informacją o tym co zrobiliśmy i co zrobić w straży chcemy jakie miejsce na zawodach itd. coś z życia straży żeby ludzie wiedzieli na co idą ich pieniądze i z tym problemu nie mam
ale
chce też dołaczyć tą informacje o tym 1% doa OSP i poprosić żeby każdy się dolożyl (na kalędarzach z tego roku bylo coś takiego ale myśle ze ludzie nie wiedzieli o co chodzi tak naprawde - z resztą ja też sie pogubilem) czy ktoś może i tą procedure wyjaśnić??   Dzieki chłopaki!!!  
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
1% Dla Osp
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2005, 13:53:15 »
Z rozliczenia rocznego PIT wynika, ile podatku za rozliczany rok musimy zapłacić fiskusowi. Jest to 19% przychodów, minus  kwota wolna od podatku, minus odliczenia z tytułu np ulgi remontowej i inne. Na organizacje pożytku publicznego, a taką jest np Związek OSP, możemy przekazać dowolną kwotę a urząd skarbowy zwróci ją nam, jednak w kwocie równej maksymalnie 1 proc kwoty należnego podatku.
Np: Od zarobionych powiedzmy 10 000, podatek wyniesie ok 1500 zł (1900 - kwota wolna), więc 15 zł można przekazać na OSP i fiskus nam ją zwróci. Mozna i 50 zł przekazać, ale zwrócone będzie tylko 15. To tak "szkicowo" ;)
ZG ZOSP obiecał, że z każdej kwoty 50% trafi do jednostki OSP, jeżeli w treści przelewu poda się jej nazwę. I tak przy okazji tego postu - czy któraś z waszych jednostek otrzymała jakiekolwiek pieniądze z tego tytułu? Nasza na przykład nie, a conajmniej kilkunastu nas wpłacało..
Dop.
A cóż można źle na przelewie wpisać - mieliśmy przecież wzór -wszystko czarno na białym było chociażby na odwrocie kalendarza.
Chyba nas w trąbę robią. Dlatego chciałbym wiedzieć, czy ktokolwiek z tego tytułu dostał kaskę (bezpośrednio, oczywiście).
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2005, 14:38:00 wysłana przez Tiger »

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
1% Dla Osp
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 08, 2005, 14:20:37 »
właśnie ciekawe bo jeśli tak by miało być faktycznie ze oficjalnie tak kase dostaniemy a realnie po kasie ani śladu to dzięki bardzo związkowi
ale moze coś źle było wypisane i dlatego jej niedostaliście
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline BigJaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
1% Dla Osp
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2005, 11:47:01 »
Prezes postarajcie się o status organizacji pożytku publicznego dla waszej jednostki, konto w banku pewnie już macie i wtedy 100% będzie trafiało do was.
Bo zauważyłem, że władze związku to nieźli naciągacze. Przykład: dostaliśmy dotację (6000 zł) na PSP-R1 i zarząd wojewódzki chciał nam zakupić za tą kwotę, a wystarczyło troche podzwonić i kupilismy sobie sami za 5000 zł.
 

Offline dzwon53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
1% Dla Osp
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 21, 2005, 22:16:09 »
Dzisiaj bylem na zarzadzie gminnym i byly poruszane sprawy  darowizny 1% , niektóre jednostki z gminnego związku otrzymały z Zarządu wojewódzkiego zwrot 50% darowizny od Zarządu Głównego . Nasza jednostka otrzymał około 76,40 pln. Ze strażackim pozdrowieniem .  
 :D  

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
1% Dla Osp
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 22, 2005, 08:06:43 »
organizacja pożytku publicznego mówicie wiem słyszałem ostatnio skontaktowałem się z fundacją EDURA www.edura.pl która właśnie ma taki status i proponują zeby załatwić z sądem że pieniądze z należności bedą trafiały do nich na konto a następnie do nas
tylko jedno mnie zastanawia ile jest dla nich?? :blink:
a tak apropo to gdzie się składa (chodzi o procedurę) statusu organizacji publicznej :D
POZDRAWIAM I ps. kalendarze na 2006 rok mi się nie za bardzo podobają z roku na rok są coraz mniej czytelne :blink:  
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
1% Dla Osp
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 20, 2005, 18:41:17 »
kilka osób z naszej jednostki wpłacało ten jeden procent i pieniądze do na wróciły. Co prawda nie w gotówce . Warszawa kasę przekazła do biur wojewódzkich i jednostka może sobie za te pieniądze zamówić jakiś sprzęt u nich a ew. różnicę dopłacić . Związek chce dwa razy na tym skorzystać  bo 50 % zostaje u nich a za drugie 50 % trzeba u nich kupić z marżą w dodatku trzeba po ten sprzęt do biura pojechać a to w przypadku niektórych jednostek bardzo daleko. Nasza jednostkado dostała  120 zł a w dwie strony do Wrocławia trzeba zrobić 200 km.  Jak to mówią darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda.

Offline l0g0s

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
1% Dla Osp
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 02, 2006, 20:07:16 »
Witam:) Chciałam coś wyjaśnić.
Zgodnie z ustawa umożliwiającą odpis 1% na organizacje pożytku publicznego przypominam, że, aby OSP mogło przyjmować na własne konto takie wpłaty musiałoby uzyskać WPIS w rejestrze sadowym jako organizacja pożytku publicznego. To ze OSP posiada wpis w rejestrze jako stowarzyszenie NIE JEST równoznaczne z tym, ze jest organizacja pożytku publicznego. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP posiada taki wpis, czyli jest organizacja pożytku publicznego.
Nikt nikomu nie kradnie pieniędzy ani nie chce nikogo naciągać i zarabiać na kimś, ale ZROZUMCIE, ze jedynym sposobem, by OSP mogły przyjmować w/w wpłaty bez konieczności uzyskiwania wpisu w rejestrze jako organizacja pożytku publicznego, jest wplata 1% przez osoby fizyczne na konta ZG bądź OW. Wyjaśniam również, ze wpłaty z roku ubiegłego zostały przekazane w CAŁOŚCI dla OSP, które były wyznaczone w przelewie; resztę środków, które wpłynęły bez określenia, dla której OSP - podzielono po równo pomiędzy wyznaczonymi.
Nie wprowadzajcie w błąd ludzi, którzy chcą wpłacać ten 1%. Osobiście czytając takie uwagi i widząc, ze jeden drugiego oskarża i twierdzi, że "ktoś coś musi z tego mieć" przeraża mnie i zniechęca do wpłaty:(
Nie zamykajcie drogi swoim OSP do pozyskania dodatkowych finansów, czy to w gotówce, czy w towarze. Informujcie druhów i wszystkich znajomych o możliwości wpłaty podając konto oddziału wojewódzkiego, a z efektów i dodatkowych środków finansowych będziecie zadowoleni:) Oczywiście nie zapomnijcie o oznaczeniu, dla której OSP maja być przekazane środki:)) Nie będzie wtedy żadnych nieporozumień i wzajemnego oskarżania się. W końcu jesteśmy jedną rodziną i powinniśmy działać razem:)

Ze strażackim pozdrowieniem.

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
1% Dla Osp
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 03, 2006, 08:19:45 »
nie no nie staramy się odstraszać bo wiadomo ze jakaś korrzyść z tego jest
my podczas roznoszenia kalendarzy roznosiliśmy ulotki z informacją na temat 1% a zainteresowanym wszystko dokładnie tłumaczyliśmy i mamy nadzieję

MAM TAKIE PYTANKO DO DRUHÓW KTÓRYCH OSP UZYSKAŁA STATUS ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO czy ktoś mi może to wszystko wyjaśnić (przeczytałem ustawę i mniej więcej rozumiem) ale jak to wygląda w życiu (rozliczenia itp.)
Czy gra warta świeczki??              


Proszę o opinie bo 22 mamy walne i bedzie okazja podjąć decyzje czy chcemy być wpisani do tego rejestru czy nie
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
1% Dla Osp
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 03, 2006, 12:12:19 »
jeśli ci chodzi o wpis OSP do organizacji pożytku publicznego to lepiej się w to nie pchać  jednostka jest za słaba aby walczyć o pieniądze. Organizacji jest bardzo dużo a ludzie jeszcze tego nie rozumieją jak to ma być z tym odliczeniem i nie bardzo chcą wpłacać. Dodatkowo trzeba prowadzić profesjonalną księgowość osobną dla tych środków.Sprawozdania finansowe muszą być składane do Urzędu Skarbowego i Sądu. Lepiej wpłacać na Związek , część z tych pieniędzy i tak do was wróci bez kłopotów z rozliczeniem .Chyba że jednostka ma swoje dodadkowe dochody i może je przeznaczyć na jeden cel o którym nikt nie wspomina. Jeżeli macie niepracujących strażaków jako organizacja pożytku publicznego można ich zarejestrować w ZUS -ie jako wolontariuszy . Trzeba tylko za nich płacić tę część składki która należy do pracodawcy. Liczą im się lata pracy.

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
1% Dla Osp
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 03, 2006, 12:34:26 »
po rozmowie z skarbnikiem gminy stwierdzilem że nie bede się w to pchał "prezesbogdan" masz racje bardzo podobnie mi powiedzieli a ponad to jeśli miałbym (mówie o OSP) ten status to cóż gmina nie dała by mi kasy którą daje (choć to grosze wg potrzeb ale lepsze niz nic)
tak więc lepiej nawiązać współpracę z takimi organizacjami np. Fundacją EDURA (polecam ci prezesbogdan) www.edura.pl lub tel. 606 112 400
w sprawie np. nawiązek sądowych
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...