Autor Wątek: Zabezpieczenia przeciwpożarowe w szkole a przepisy  (Przeczytany 1632 razy)

stab

  • Gość
Zabezpieczenia przeciwpożarowe w szkole a przepisy
« dnia: Listopad 01, 2011, 15:12:37 »
Witam. Mam takie pytanie do osób zorientowanych w przepisach przeciwpożarowych.
Jestem uczniem gimnazjum, a że interesuje się pożarnictwem, kiedyś z nudów zrobiłem mały "przegląd" szkolnych zabezpieczeń pożarowych. Niestety, okazało się, że nie wszystko jest tak jak powinno (przynajmniej na mój rozum). Przykładowo są hydranty usytuowane w pionach na każdym piętrze, ale wszystkie pozamykane na klucz, a pudełka z kluczem za szybką albo informacji gdzie są przechowywane takie klucze, brak.
Inna nieprawidłowość to brak gaśnic. Miejsca, gdzie teoretycznie powinny być gaśnice są oznaczone tabliczkami oraz pozaznaczane na planach ewakuacyjnych, ale gaśnic w tych miejscach nie ma.
Nie podoba mi się taki stan rzeczy, bo a nuż zdarzy się jakaś katastrofa i co wtedy?
Planuję zasygnalizować problem na zebraniu samorządu uczniowskiego. Żeby wzmocnić przekaz chciałbym powołać się na odpowiednie przepisy. Podejrzewam, że coś z ustaw poniżej, ale jakie paragrafy?

•ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380)
•rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.)
•rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80, poz. 563)

Z góry dziękuję za pomoc ;)

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Zabezpieczenia przeciwpożarowe w szkole a przepisy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 03, 2011, 15:40:50 »
Proponuje sobie przyswoić całe i wystartować na wiosnę w OTWP.  -_-

Zwróć uwagę na oznakowanie i stan dróg ewakuacyjnych. Pewnie również wołają o pomstę. Kiedy ostatni raz były w szkole jakieś ćwiczenia, manewry, ewakuacja?
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

stab

  • Gość
Odp: Zabezpieczenia przeciwpożarowe w szkole a przepisy
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2011, 20:40:48 »
Z tego co pamiętam to ćwiczenia dotyczące ewakuacji były z zeszłym roku szkolnym, także nie jest tak źle.

Co do przepisów to przejrzałem je sobie i nie potrafię znaleźć (może jestem ślepy, może nie czytam ze zrozumieniem) odpowiedniego paragrafu, który wprost będzie mówił o np. braku kluczyków do szafek hydrantowych.
Są normy dotyczące ciśnienia, rodzajów węży, pionów, usytuowania, ale nie widzę nic o kluczykach...

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Zabezpieczenia przeciwpożarowe w szkole a przepisy
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 05, 2011, 19:55:59 »
Jest zapis o nieutrudnianiu dostępu do podręcznego sprzętu gaśniczego.
Jest także zapis określający ilość gaśnic/środka gaśniczego przypadający na chronioną powierzchnię.

ROZPORZĄDZENIE  MINISTRA  SPRAW  WEWNĘTRZNYCH I  ADMINISTRACJI z dnia 21 kwietnia 2006 r.
w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
(Dz. U. Nr 80, poz. 563)

Rozdział 6. Stosowanie stałych urządzeń gaśniczych, systemów sygnalizacji pożarowej, dźwiękowych systemów ostrzegawczych i gaśnic

§28.3. Jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg (lub 3 dm3) zawartego w gaśnicach powinna przypadać, z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach szczególnych:
1) na każde 100 m2 powierzchni strefy pożarowej w budynku, niechronionej stałym urządzeniem gaśniczym:
a) zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V,
b) produkcyjnej i magazynowej o gęstości obciążenia ogniowego ponad 500 MJ/m2,
c) zawierającej pomieszczenie zagrożone wybuchem;
2) na każde 300 m2 powierzchni strefy pożarowej niewymienionej w pkt 1, z wyjątkiem zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV.

§ 29. 1. Gaśnice w obiektach powinny być rozmieszczone:
1) w miejscach łatwo dostępnych i widocznych, w szczególności:
a) przy wejściach do budynków,
b) na klatkach schodowych,
c) na korytarzach,
d) przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz;
2) w miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła (piece, grzejniki);
3) w obiektach wielokondygnacyjnych — w tych samych miejscach na każdej kondygnacji, jeżeli pozwalają na to istniejące warunki.

2. Przy rozmieszczaniu gaśnic powinny być spełnione następujące warunki:
1) odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa niż 30 m;
2) do gaśnic powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1 m.
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30