Autor Wątek: Łączność SK - ZRM  (Przeczytany 3832 razy)

Offline Korba112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Łączność SK - ZRM
« dnia: Październik 19, 2011, 14:51:20 »
W jaki sposób powinienem prowadzić korespondencję radiową z SK będąc w karetce? Obecnie wołam: "998 Kraków dla pogotowia Kraków" ale myślę, że może to wprowadzać w błąd. Strażak może myśleć, że rozmawia z dyspozytorem medycznym, a nie z ZRM. Z kolei podanie kryptonimu karetki nic nie da bo jak sądzę nie są one w PSP znane. Może powinno się wołać jak wyżej i mówić: Jesteśmy karetką na miejscu wypadku - potrzebujemy waszej pomocy..."

Drugie pytanie na konkretnym przykładzie: Czy mogę zawołać: "Ratownictwo chemiczne jadące na ul. XYZ przejechaliście. Zawróćcie i skręćcie w pierwszą w lewo" albo: "Straż jadąca do bloku nr X przy ul. XYZ - wjechaliście od złej strony. Wjedźcie od ul. YZX"

Czy gdziekolwiek są opracowane zasady łączności między SK, a ZRM i dyspozytorami pogotowia?
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2011, 20:02:49 wysłana przez lang »

Offline buencke

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Łączność SK - ZMR
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 19, 2011, 16:05:35 »
a na jakim kanale wołasz z karetki (rozumiem, ze systemowej karetki Ratownictwa Medycznego) SK lub inną jednostkę PSP?
"To nie z powodu trudności brak nam odwagi.
To trudności pojawiają się, gdy nam jej brak."

Offline Korba112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Łączność SK - ZMR
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 19, 2011, 16:21:22 »
Na jakim kanale - nie wiem, tzn. nie znam jego częstotliwości ani nr w PSP. Jest to kanał na którym w Krakowie (i okolicach) pracuje SK łącząc się ze swoimi zastępami. To na tym kanale zgłaszane są wyjazdy, dojazd na miejsce, rozpoznanie, powrót do koszar etc, etc.
Mamy zaprogramowany ten kanał w radiostacjach karetkowych i przenośnych.

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Łączność SK - ZMR
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 19, 2011, 17:36:41 »
Nie do końca rozumiem celowości pracy ZRM na kanale radiowym przeznaczonych dla straży pożarnej?

Jeśli będziesz potrzebował pomocy policji to też, będziesz ich wywoływał na ich kanale radiowym z prośbą o pomoc? Podobnie w przypadku potrzeby zadysponowania innych służb, będziesz każdą z osobna wolał na osobnym kanale radiowym?

Offline Korba112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Łączność SK - ZRM
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 19, 2011, 22:48:31 »
Wzywając straż bezpośrednio z karetki omijam zbędne ogniwo - dyspozytornię (i być może operatora nr 998) Mogę osobiście przekazać potrzebne informacje i zyskuję na czasie. Unikam przekłamań, które powstają przy przekazywaniu informacji pomiędzy służbami. Gdybym miał możliwość łączności radiowej z innymi służbami - korzystałbym z niej.


Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Łączność SK - ZRM
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 19, 2011, 23:47:18 »
To jest taki mały myk, że dla wszelkich służb są opracowane ogólne zasady łączności - teoretycznie na jednym kanale mogłaby ze sobą gadać policja, straż, pogotowie, BOR i inne służby, i teoretycznie każdy powinien wiedzieć z kim (jaką służbą) ma do czynienia... To czemu nie ma bardziej szczegółowych zasad / wytycznych, a nawet kanału współdziałania to dla mnie jest już rzeczą nie do ogarnięcia :P
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline buencke

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Łączność SK - ZRM
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 20, 2011, 08:33:06 »
Chociażby ze względu na polskie przepisy. Nie możesz mieć zaprogramowanych kanałów na które nie posiadasz zezwolenia radiowego.
"To nie z powodu trudności brak nam odwagi.
To trudności pojawiają się, gdy nam jej brak."

Offline Korba112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Łączność SK - ZRM
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 20, 2011, 08:37:54 »
Nie rozmywajcie tematu łącznością z BOR-em :-)

Jeśli nie ma u Was procedur łączności - napiszcie jak wg Was powinna taka łączność wyglądać.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Łączność SK - ZRM
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 20, 2011, 10:57:55 »
sam widzisz ze wszystko zaczyna sie od wywolania. a nie wiesz kogo masz wywwowla- jaki woz do ciebie jedzie...a skad masz to wiedziec ? wiec mozesz oczywiscie to sobie tutaj jakos poukladac ale jezeli kierownictwa sie nie porozumieja to bedziesz musial improwizowac przy wywolaniu... mozesz tez strzelac bo wiedza jaki woz PSP dziala na twoim terenie nie jest wiedza magiczna i tajemną (ale pomylka moze byc i tez)

ja osobiscie poki co proponuej abys wolal
tu (przedstaw sie numerem zespolu)
wzywam zstep jadacy do zdarzenia na ulice


zastep odpowi ci swoim kryponimem i sie poznacie- wiesz brudzio itd ;)
a dalej to normalnie


http://docs9.chomikuj.pl/219489398,0,1,1--%C5%81%C4%85czno%C5%9B%C4%87.pdf
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.