Autor Wątek: zajęcia dla MDP  (Przeczytany 11379 razy)

Offline sou4

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
zajęcia dla MDP
« dnia: Październik 13, 2011, 14:50:30 »
Witam.

Od 2 miesięcy jestem opiekunem MDP. Na dzień dzisiejszy drużyna do 15 dzieci (dziewczynek i chłopców) w wieku 10-13 lat.
Ma ktoś pomysły na jakieś ciekawe ćwiczenia/zajęcia dla nich?
Węże już rozwijamy, podstawy musztry i armatury wodnej znamy.

Chodzi mi szczególnie o pomysły na ćwiczenia pod dachem, ponieważ zima za pasem. Ale pomysły na letnie zajęcia też chętnie przyjmę.

z góry dzięki za pomoc.

Offline Ahmed

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
    • Blog o fotografii, protipy, szkolenia
Odp: zajęcia dla MDP
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2011, 19:33:24 »
Według mnie, jako sam jestem w MDP jeszcze i żadnych takich atrakcji nie mięliśmy póki nie wyszliśmy sami z inicjatywą to ćwiczenia takie jak np.
- rozwinięcie suchej linii tłocznej W75 z 2-3 odcinków węża
- podłączenie do rozdzielacza
- dwie linie gaśnicze

i jakieś tory przeszkód czy coś w tą mańkę. Jeśli macie wytwórnice dymu to można dać jakąś prowizorkę :) Dym nie szkodliwy więc bez AODO się obejdzie, chodzi o symulacje zwykłego pożaru w mieszkaniu.
www.mrcieslak.pl - Blog o fotografii, protipy.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: zajęcia dla MDP
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2011, 19:39:40 »
Proponuję podstawy pierwszej pomocy. Oprócz tego ciekawa może się okazać wycieczka do najbliżej komendy PSP. Może jakieś pogadanki prowadzone przez doświadczonych ratowników z OSP czy PSP? Niby banał, ale dla najmłodszych może to być nie lada gratka. ;)

W sezonie letnim najlepiej jest ćwiczyć budowanie linii wężowych różnego przeznaczenia. Trochę to trwa i można się przy tym zmęczyć ;) Dobrym pomysłem może być zapewnienie obecności MDP przy wewnętrznym szkoleniach starszych strażaków. Oczywiście bez możliwości czynnego uczestnictwa - jedynie bierne, tj. obserwacja z rozsądnej odległości ;)

pozdrawiam życząc pomysłowości i wytrwałości
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline sou4

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: zajęcia dla MDP
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2011, 22:21:33 »
no tak, zapomniałem. ;p
podstawy ratownictwa medycznego mamy przerobione, linie budujemy - z reguły w formie 1x75+2x52 - z reguły na sucho, czasem woda z auta i podlewamy sobie las.

stanowczo musimy zacieśnić współpracę z okolicznym KPPSP. Chłopaki już raz u nas byli i robili pokazy, ale może załatwimy coś ciekawszego.

podoba mi się pomysł z zadymiarką, ale ciężko będzie uzyskać dostęp do takiego sprzętu. Będę musiał popytać na wsi.


ps. jeszcze pytanie do opiekunów mdp. Chcielibyśmy zacząć od wiosny przyszłego roku ćwiczenia do startu w zawodach CTIF. Macie jakieś porady dla mnie?
Skąd wzięliście sprzęt? Przeszkody robiliście sami? Kupowaliście gdzieś?

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: zajęcia dla MDP
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 14, 2011, 11:33:48 »
U mnie przeszkody robilismy sami..troche czasu i chęci i da się wykonac:) Co do sprzętu to potrzebujesz 4 odcinki węży w-52 - tylko 15 metrowych bodajże wraz z noszakami. 4 linki takie 2 metrowe do robienia węzłów ( w wolnym czasie możesz im pokazać różnego rodzaju węzły - w zyciu się to przydaje). 2 Hydronetki z tym że nie wiem czy macie w swojej OSP, a koszt jednej to około 600zl.
http://www.sprzet-poz.pl/index.php?action=showProductDetails&idKategorieWybrana=97&idProduktyWybrany=789

Na koncu 4 zawodnikow musi polozyc sprzet jaki jest pokazany na obrazku na taki stolik..tam wchodzi pare rzeczy,,rozdzielacz,prądownica,zbieracz, takie rzeczy z armatury wodnej.wiec takie podstawowe rzeczy napewno macie w swojej OSP.
Pozdrawiam:)
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline sou4

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: zajęcia dla MDP
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 14, 2011, 16:08:38 »
odcinki 15m chyba będzie trzeba poobcinać ze starych dwudziestometrówek.
a przeszkody, w ogóle, da się gdzieś kupić? pytam hipotetycznie, bo i tak zamierzamy je wykonać ręcznie.
no i hydronetki też trzeba będzie kupić, bo u nas jest tylko jedna - uszkodzona.

ma ktoś jeszcze jakieś pomysły na zimowe ćwiczenia z dziećmi? ;d
ja wymyśliłem jeszcze, żeby robić im takie krótkie wykłady z teorii. spalanie, taktyka działań, ochrona przeciwpożarowa, sprzęt itd. Planuję jeszcze ubarwić wykłady jakimiś doświadczeniami i praktyką pod dachem, żeby dzieciaki się nie nudziły.

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: zajęcia dla MDP
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 14, 2011, 17:51:42 »
Jesli masz mozliwosc to puść im jakiś film o strazakach:) np. Płonąca Pułapka,Ognisty podmuch:) 
Możesz ich również przygotowywać do OTWP jesli maja chęci :)
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline GosiekOSP

  • Kiedy idę przez ciemną dolinę zła się nie ulęknę, bo... jestem największym łobuzem w tej dolinie :)
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: zajęcia dla MDP
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 14, 2011, 18:54:22 »
Zawsze po jakichś ćwiczeniach możesz im na przykład zrobić mini zawody z wiedzy teoretycznej i praktycznej. Nagrodami mogą być drobnostki, a dzieciaki to ucieszy. Może wprowadź jakieś odznaki dla szczególnie zasłużonych. Wiem, że maluchy takie coś jeszcze bardziej mobilizuje do działania.
Pozdrawiam i powodzenia życzę.
Pamiętaj Człowieku. Pod tym brudnym, czasem potarganym Mundurem kryje się Osoba, która o każdej porze dnia i nocy biegnie z pomocą do tych, którzy są w potrzebie.

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: zajęcia dla MDP
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 15, 2011, 21:26:43 »
Dokładnie tak jak wyżej, przygotowanie do OTWP, podziel sobie materiał na takie małe "wykłady", omawiaj testy, a na pewno wychowasz sobie małego mistrza powiatu czy województwa.  -_- Sama bym chciała mieć takie zajęcia w OSP, ale niestety przygotowuję się sama.  Potem wszystko poprzeć praktycznym pokazaniem sprzętu i gotowe.
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline maciejz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: zajęcia dla MDP
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 01, 2011, 08:42:49 »
A może jakiś wypad na basen, do muzeum czy jakiegoś ciekawego zakładu produkcyjnego. Przy okazji można by omówić drogi ewakuacyjne, zachowanie się podczas pożaru, rozmieszczenie sprzętu itp. z zakresu jaki nas interesuje i w takim stopniu, by dzieciaki zrozumiały :) No i powodzenia, fajnie, że się rozwijacie!
OSP Kraków osiedle Zbydniowice:http://osp.krakow.pl/user_news.php?user_id=30

Offline kuba_strazak998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: zajęcia dla MDP
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 30, 2011, 20:38:49 »
poszukaj na stronie ZOSP RP. tam masz w zakładce regulaminy wzorcowe plany szkolenia MDP

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: zajęcia dla MDP
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 03, 2011, 21:06:38 »
Pomyśl o wycieczce do lasu pogadaj z leśniczym nich opowie o tym co się w lesie dzieje w czasie pożaru(straty dla środowiska)jak i o rekultywacji. Należało by też wspomnieć o orientacji w terenie(czyli jak się nie zgubić) 

Offline Dawid998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
  • PSP
Odp: zajęcia dla MDP
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 11, 2011, 18:22:23 »
Pierwsza Pomoc!!

U mnie chłopaki z MDP mają po 12-16 lat i wiedzą więcej na temat pierwszej pomocy niż stara "elita" z podziału... Ale z młodymi można jeszcze coś zrobić, przynajmniej słuchają, a większość starych jest poprostu niereformowalna...