Autor Wątek: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan  (Przeczytany 9843 razy)

Offline borovyecky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Pozamiatane....
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 09, 2011, 20:56:18 »
W KW są i zawsze można go spotkać.

Co do spotkań z kapelanami w KW... Nie wiem czy masz jakiś kontakt ze strażakami PSP, ale zapewniam Cię, że znakomita większość z nich nie ma po drodze do KW. Więc teraz pytanie, komu tam w komendzie pomaga ? kadrom, operacyjnej czy prewencji ? Jeżeli chce coś dać od siebie to powinien pofatygować się do ludzi.

Osobiście sądzę, że kapelan nie jest w Straży do niczego potrzebny. Podczas akcji nie porozmawiamy z nim, ponieważ nie ma na to czasu z oczywistych względów, natomiast po służbie każdy ma swoje prywatne życie, gdzie do woli może spotykać się z księdzem, popem czy rabinem i nie musi być to akurat kapelan PSP, bo ten od nich niczym poza nazwą się nie różni. Po prostu zbędny i kosztowny dodatek.

Offline kapelan254

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 09, 2011, 22:00:56 »
Witam. Jeżeli chodzi o zatrudnienie kapelanów w PSP jest ich niewielu około 25 resztę stanowią księża którzy nie są w żaden sposób zatrudnieni czy wynagradzani przez PSP.

Offline borovyecky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Pozamiatane....
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 09, 2011, 22:24:58 »
Witam. Jeżeli chodzi o zatrudnienie kapelanów w PSP jest ich niewielu około 25 resztę stanowią księża którzy nie są w żaden sposób zatrudnieni czy wynagradzani przez PSP.

25/16=1,56 kapelana na województwo, w sumie niewielu licząc, że tylko część z nich to księża katoliccy, jednak proszę o wyjaśnienie czym różni się taki kapelan od zwykłego "księdza plebana" poza stopniem oficerskim ?? Wg. mnie nie ma absolutnie żadnej różnicy, którą strażacy z Podziału Bojowego mogli by odczuć.

Offline kapelan254

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 09, 2011, 23:05:56 »
Z przykrością przyznam ci rację, dlatego większość jest nieetatowych. 2 jest nie katolickich. Dlatego ja jestem za tym aby kapelan brał czynny udział w akcjach ratowniczych.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 09, 2011, 23:34:29 »
Z przykrością przyznam ci rację, dlatego większość jest nieetatowych. 2 jest nie katolickich. Dlatego ja jestem za tym aby kapelan brał czynny udział w akcjach ratowniczych.
No to jest ciekawa propozycja - kapelan na podziale.. Ogólnie ma to większy sens niż osobny etat w KW...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline borovyecky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Pozamiatane....
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 10, 2011, 10:51:11 »
Dlatego ja jestem za tym aby kapelan brał czynny udział w akcjach ratowniczych.

A w jaki sposób ma brać czynny udział w tych akcjach? Jako obserwator, ratownik czy pomoc psychologiczna ? Nie wyobrażam sobie, aby podczas pożaru mieszkania/domu/piwnicy/śmietnika :straz:, wypadku samochodowego itp. ktoś postronny (bo tak zwykle dowódca będzie traktował księdza) pląta mi się po terenie akcji. Zwykle większość sił zaangażowane jest w działania i rozmowa z kapelanem jest raczej ostatnią rzeczą o której się myśli.
Straż Pożarna nie jest wojskiem, wysyłanym daleko na front wojenny, gdzie nie ma ludności cywilnej i jedyny kontakt z księdzem to kapelani wojskowi. Działamy w kraju, wśród ludzi. Nawet podczas wyjazdów kompanii odwodowych do wielkich pożarów czy powodzi nadal nie jest to strefa działań wojennych i mamy możliwość wezwania kogo tylko się nam podoba, łącznie z zespołem psychologów.
Skoro jak mówisz większość z obecnych kapelanów jest nieaktywna to po co są w ogóle przetrzymywani ? Jeżeli nie różnią się niczym od zwykłych księży, nie spełniają żadnej funkcji, to należy taką formację rozwiązać, a nie pokazywać ich jedynie z okazji Dnia Strażaka czy poświęcenia aut.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 10, 2011, 11:11:46 »
Dlatego ja jestem za tym aby kapelan brał czynny udział w akcjach ratowniczych.

A w jaki sposób ma brać czynny udział w tych akcjach? Jako obserwator, ratownik czy pomoc psychologiczna ? Nie wyobrażam sobie, aby podczas pożaru mieszkania/domu/piwnicy/śmietnika :straz:, wypadku samochodowego itp. ktoś postronny (bo tak zwykle dowódca będzie traktował księdza) pląta mi się po terenie akcji.
Ja myślę że chodzi o to, że kapelan byłby normalnym strażakiem z podziału, a kapelanem "od święta", w takiej formie mniej więcej jak w tej jednostce http://www.osp.franciszkanie.pl/, tyle że w PSP. Tzn. tak sądzę, a to czy bycie księdzem by się nie gryzło z byciem pełnoetatowym strażakiem to nawet nie wiem
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 10, 2011, 13:24:20 »
Chyba niechcący niepotrzebnie "brniecie" koledzy. Już widzę te filmiki na YT - "wkład Polaków do światowego ratownictwa" i sukienkowi z sikawkami na drabinie, fuu.
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline kapelan254

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 10, 2011, 15:16:23 »
Koledzy każdy kapelan czy PSP czy OSP posiada ukończony kurs przynajmniej podstawowy i może uczestniczyć w akcjach w pełnym tego słowa znaczeniu więc nie byłby zawalidrogą, owszem niektórzy odpadli by ze względu na stan fizyczny ich zdrowia ale to była by mniejszość. Jeżeli chodzi o umundurowanie drogi pszemku nie ma możliwości uczestniczenia w akcji księdza w sutannie do tego służy ubranie ochronne o czym powinieneś wiedzieć. Ja należę do tych którzy pracy się nie boją i w akcjach biorę czynny udział i myślę że inni też by byli do tego zdolni. 

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 10, 2011, 17:31:52 »
Koledzy każdy kapelan czy PSP czy OSP posiada ukończony kurs przynajmniej podstawowy i może uczestniczyć w akcjach w pełnym tego słowa znaczeniu
Sorki , ale chyba ktoś Ci niezłych bajek naopowiadał , a Ty je powtarzasz....  a chyba komu jak komu , ale pewnym osobom nie wypada  mówic coś , co ewidentnie nie jest prawdą...
Znam co najmniej kilku kapelanów strażackich którzy nigdy nie uczestniczyli w jakimkolwiek kursie strażackim, więc z pewnością  nie każdy ma ukończony taki kurs.
Chwała Ci za to że pracy się nie boisz i bierzesz czynny udział w akcjach, ale uwierz że takich jak Ty nie ma zbyt wielu ....

Offline kapelan254

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 10, 2011, 17:49:14 »
Niestety jestem świadomy że kapelanów którzy chcieli by wyjeżdżać do akcji jest kilkunastu z całej grupy. A w roli sprostowania kapłan który spełnia funkcje kapelana jest zobowiązany do odbycia szkolenia.

Offline borovyecky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Pozamiatane....
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 10, 2011, 18:41:28 »
@kapelan254, myślisz, że po skończonym kursie podstawowym (choć znakomita większość kapelanów to oficerowie) gdy zauważysz, że jakiś zastęp prowadzi działania a ty akurat masz przy sobie ubranie specjalne dowódca dopuści cię do jakichkolwiek czynności ratowniczych/gaśniczych lub dowodzenia odcinkiem ?? Musiał by być chyba naprawdę zdesperowany.... Nikt o zdrowych zmysłach nie dopuści osób postronnych (choćby  mówiły, że są generałami czy biskupami) bo może go to później bardzo zaboleć gdyby komuś coś się stało.  Staż to nie zabawa, to bardzo często niebezpieczna służba.
Jeżeli tak bardzo zależy ci na byciu strażakiem to wstąp do OSP w swojej przyszłej parafii, tam z pewnością lepiej się spełnisz niż bohaterski księdzostrażakokapelan w KW :straz:

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 10, 2011, 18:48:10 »
kapelani to nie tylko nasze malum necessarium, z którym nie warto walczyć, gdyż nie jest to poprawne światopoglądowo na chwilę obecną; ale jak słucham, że w parawyborach dla licealistów wygrał ruch poparcia paliziołokota, to sie wcale nie zdziwię, jak za jakiś czas klimat się zmieni; osobiście uważam, że duchowni wszelkich wyznań powinni mieć dostęp do swojej trzódki w mundurach, ale nie powinno to mieć formy zinstytucjonalizowanej; bez żadnych ograniczeń, ale również bez wsparcia aparatu administracyjnego państwa; innymi słowy - kapelani oczywiście tak, jeżeli formacjia ich potrzebuje, ale jak najbardziej jako funkcja pełniona społecznie - bez wiązania duchownego ze służbą, ale również bez apanaży i zaopatrzenia emerytalnego; a jeśli już jakiś funkcjonariusz jednego czy drugiego związku wyznaniowego tak bardzo lubi mundur, to niech się zdecyduje - żaden legalnie działający związek wyznaniowy nie uniemożliwia rezygnacji ze stanu duchownego; pamiętaj, że ei incumbit probatio, qui dicit, non ei, qui negat dlatego pod względem erystyki może nie być łatwo, chyba, że uciekniesz się do chwytów a priori stosowanych przez największych myślicieli swojej organizacji;) jednym zdaniem - trudno będzie udowodnić tezę zawartą w pytaniu będącym tematem Twojej pracy, chyba, że zakładasz przychylność recenzentów dla swojej pokrętnej argumentacji, która będziesz musiał zastosować, by potwierdzić swoją tezę; zakładam, że obiektywne wnioski w niej się nie znajdą, gdyż wówczas temat nalezałoby potraktować jako antytezę; w sumie mogę Ci poradzić, żebyś zminił temat na łatwiejszy; np. "Rola i znaczenie kapelanów w Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Strażach Pożarnych w obliczu laicyzacji życia publicznego i społecznego"; a priori zakładasz za oczywiste, że kapelani są potrzebni i przechodzisz do uzasadniania tego poprzez wykazywanie doniosłych zadań stawianych przed nimi do realizacji oraz oczekiwań członków związków wyznaniowych będących jednocześnie strażakami; oczewiście nie koncentrujesz się na jedynym słusznym związku, ale poruszasz również rolę kolegów niosących strawę duchową dla wyznawców innych religii; przemyśl to sobie, gdyż jak już pewnie zauważyłeś, to entuzjazmu wielkiego nie wywołałeś;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 10, 2011, 20:31:03 »
Panowie. O ile się orientuję to nasi księża nigdy nie płacili składek emerytalnych w ZUS (mają swój system wspomagania emerytów). Jest to zapewne obciążenie finansowe dla czynnych księży na parafiach, więc coś trzeba było z tym zrobić...
Ano poustawiać kapłanów na państwowych stanowiskach: szkoły, kapelani służb mundurowych, szpitale nie wiem gdzie jeszcze.  I co? Za pracę należy się płaca i automatycznie składki emerytalne oraz na starość pewna państwowa emerytura. Przecież w końcu to wykształceni ludzie i potrafią myśleć jak się ustawić na starość aby nie liczyć na pomoc kapłanów kolegów.
I to jest ta zasadnicza prawda zasadności wciskania sie wszedzie kapelanów korzystając z możliwości jakie daje im konkordat, a nie jakaś tam pomoc psychologiczna strażakom i inne tam bzdety. Ciekawe ilu by zostało kapelanów gdyby to była fukcja społeczna? Pewnie zostaliby tylko tacy jak nasz >kapelan254< pasjonata a może prawdziwy APOSTOŁ co znaczy posłany, których co raz mniej na wszystkich polskich parafiach, bo wiekszość to są biznesmeni w sutannach.     
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2011, 20:45:47 wysłana przez strażak biurkowy »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 10, 2011, 20:53:09 »
Panowie. O ile się orientuję to nasi księża nigdy nie płacili składek emerytalnych w ZUS (mają swój system wspomagania emerytów). Jest to zapewne obciążenie finansowe dla czynnych księży na parafiach, więc coś trzeba było z tym zrobić...
Ano poustawiać kapłanów na państwowych stanowiskach: szkoły, kapelani służb mundurowych, szpitale nie wiem gdzie jeszcze.  I co? Za pracę należy się płaca i automatycznie składki emerytalne oraz na starość pewna państwowa emerytura. Przecież w końcu to wykształceni ludzie i potrafią myśleć jak się ustawić na starość aby nie liczyć na pomoc kapłanów kolegów.
I to jest ta zasadnicza prawda zasadności wciskania sie wszedzie kapelanów korzystając z możliwości jakie daje im konkordat, a nie jakaś tam pomoc psychologiczna strażakom i inne tam bzdety. Ciekawe ilu by zostało kapelanów gdyby to była fukcja społeczna? Pewnie zostaliby tylko tacy jak nasz >kapelan254< pasjonata a może prawdziwy APOSTOŁ co znaczy posłany, których co raz mniej na wszystkich polskich parafiach, bo wiekszość to są biznesmeni w sutannach.    

od 1 stycznia 1999 roku na pewno duchowni podlegają systemowi powszechnemu; ale oczywiście jeżeli jest zbieg tytułów, to z tytułu stanu duchownego nie podlegają - tak to działa; więc istotnie im więcej duchownych na etatach, tym dla ich organizacji korzystniej - nie trzeba odprowadzać składek;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline fieman1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 10, 2011, 22:10:13 »
A kapelani są zwłaszcza blisko strażaków PSP ze względu na to że lepiej chyba pogadać z nim niż psychologiem :)

Ja myślę że są oni dużo bliżej strażaków z PSP, gdyż tam mają zatrudnienie (etat, a co za tym idzie pieniądze - kapelanów zatrudnia się nawet na stanowiskach oficerskich) na co nie mogą liczyć w OSP (społeczny charakter służby). W tym głównie tkwi problem.

Czy są potrzebni?
Myślę że nie. Oczywiście jest to uzależnione od potrzeb każdego z nas. Aczkolwiek uważam że jeżeli ktoś chce pogadać z księdzem to zawsze może to zrobić po służbie. Dodatkowo uważam że zatrudnianie księży na etatach to już czysta paranoja. W komendach nie ma etatów żeby zastępy wyjeżdzały w pełnym składzie, a produkuje sie stanowiska które w żaden sposób nie przyczyniają się dla poprawy bezpieczeństwa przeciętnego obywatela, czy osób zatrudnionych w straży.

Najświętszejsza prawda !!!

Offline kapelan254

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 10, 2011, 22:24:18 »
Powtórzę jeszcze raz kapelanów zatrudnionych na etatach bądź tych którzy pobierają emerytury państwowe z tytułu bycia oficerem pożarnictwa jest ok 40 a aktualna lista kapelanów nie będących na emeryturze znajduje się tutaj:  http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=2238

Jeżeli chodzi o udział w akcjach ratowniczych to mam na myśli stałą zmianową prace kapelana wraz z reszta braci strażaków. Jestem świadomy że żaden dowódca nie włączy do działania osoby postronnej gdyż sam nim jestem.

Jeżeli chodzi o finanse rzeczywiście jako osoby duchowne nie odprowadzamy podatku jednak jako osoby pracujące w zawodzie nauczyciela... itp to jesteśmy opodatkowani jak każdy z was i tego nikt nie ukrywa.

Sprawa kolejna pytanie które postawiłem nie stanowi nawet 1/8 mojej pracy gdyż jest to passus poruszany w ostatnim paragrafie. Cały temat brzmi ,, Społeczno-moralny aspekt pracy i powołania strażaka" a więc pisze o tym czy strażak to tylko pusty zawód czy powołanie, które wywodzi się z przykazania miłości bliźniego. Temat jest szeroko rozbudowany więc chciałem na początek uzyskać odp na pytanie które postawiłem i jak na razie odp. są różne.

Jeżeli w tym momencie miał by ktoś jakieś opracowania dotyczące bezpieczeństwa, higieny pracy czy zagrożeń wynikających ze służby z chęcią je przyjmę bo o tym obecnie pisze.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 10, 2011, 22:59:19 »
Jeżeli w tym momencie miał by ktoś jakieś opracowania dotyczące bezpieczeństwa, higieny pracy czy zagrożeń wynikających ze służby z chęcią je przyjmę bo o tym obecnie pisze.
Myślę, że w KG PSP w biurze BHP powinni mieć jakieś opracowania, zestawienia statystytki, analizy wypadków z udziałem strażaków w całym kraju itp. i nie odmówią pomocy. 

Offline Julie

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 15, 2011, 01:24:25 »
Wszystko ładnie, pięknie. Poczułam się jednak delikatnie urażona ze względu poglądu na pracę psychologa. Mam właściwie jedno pytanie (tak wiem, że jest mało bezpośrednio związane z tematem, ale jakoś nie daje mi spokoju): dlaczego psycholog jest tym mniej wartościowym, tudzież przydatnym?

Offline kapelan254

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 15, 2011, 09:02:22 »
Jeżeli chodzi o psychologa jest on jak najbardziej potrzebny i nie neguje konieczności jego obecności w strukturach PSP chodziło mi bardziej o to że strażak prędzej porozmawia z księdzem gdyż w tym przypadku nie grozi to żadnymi konsekwencjami jak w przypadku rozmowy z psychologiem i wykrycia konkretnych problemów.

Offline Julie

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Pomoc w pisaniu pracy magisterskiej- przyszły kapelan
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 15, 2011, 10:28:53 »
Ciężko wypowiedzieć mi się na temat z kim strażak chętniej porozmawia w razie konieczności. Z powyższych wypowiedzi wywnioskowałam, że stanowisko psychologa i kapelana jest traktowane przynajmniej podobnie. Wydaje mi się, że psycholog porusza się po prostu na innych obszarach. W ramach mojego przyszłego (mam nadzieję) zawodu, będę bronić swojego stanowiska, bo jednak głęboko wierzę w to, że psycholog w służbach mundurowych, jak takich ma swoją rację bytu. Przepraszam za offtop.