Autor Wątek: Studia przed pracą w PSP, a wzrost uposażenia w tytułu wysługi lat  (Przeczytany 9720 razy)

Offline pozarnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Witam wszystkich, szukałem podobnego tematu ale nie znalazłem więc zaczynam nowy.

Otóż interesuje mnie taka rzecz:
Przed dostaniem się do SA ukończyłem studia licencjackie. Jednak po skończeniu SA i pójściu do pracy na "angażu" mam pozycję "wzrost z tytułu wysługi lat - 2%" tzn. od początku SA.
Moje pytanie jest następujące: czy okres studiów nie powinien się wliczać do wysługi lat zgodnie z KP?

Czy ktoś jest w takiej sytuacji i może mi odpowiedzieć jak to jest u nas bo słyszałem już kilka wersji, ale nic co może być pewne i z czym mógłbym udać się do kadr?

znalazłem taki artykuł: http://www.eporady24.pl/wysluga_lat_funkcjonariusza_ktory_ukonczyl_studia,pytania,16,95,4271.html

Proszę o pomoc:)
pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Studia przed pracą w PSP, a wzrost uposażenia w tytułu wysługi lat
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 06, 2011, 22:07:42 »
Na podstawie:

Cytuj
USTAWA z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin

art. 15 a.

Cytuj
Emerytura dla funkcjonariusza, który został przyjęty do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 2–5.

Do emerytury ci się nie zalicza.

Na podstawie:

Cytuj
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 5 sierpnia 1997 r. w sprawie okresów zaliczanych do okresu służby, od którego należy nabycie przez strażaka Państwowej Straży Pożarnej prawa do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania. (Dz. U. z dnia 28 sierpnia 1997 r.)

Cytuj
§ 1. Do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej przez strażaka
Państwowej Straży Pożarnej, zwanego dalej "strażakiem", zalicza się następujące okresy:
1) okresy służby i pracy oraz inne okresy uwzględniane strażakom przy ustalaniu wzrostu uposażenia
zasadniczego z tytułu wysługi lat, określone w przepisach o uposażeniu strażaków,
2) okres przewidziany programem nauczania w szkole wyższej w łącznym wymiarze nie większym niż 5
lat, pod warunkiem jej ukończenia.

Do jubileuszu liczy się.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Studia przed pracą w PSP, a wzrost uposażenia w tytułu wysługi lat
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 08, 2011, 16:05:12 »
pozarnik
dla uszczególowienia gdybyś służyl przed 1999 rokiem to by się liczyło do mundurowej emerytury.
Ale po 1999 juz nie. teraz liczy sie służba.

Offline ognistypodmuch

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Studia przed pracą w PSP, a wzrost uposażenia w tytułu wysługi lat
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2011, 13:55:47 »

Cytuj
2) okres przewidziany programem nauczania w szkole wyższej w łącznym wymiarze nie większym niż 5
lat, pod warunkiem jej ukończenia.

Do jubileuszu liczy się.
[/quote]

Szkola wyzsza to SGSP czy dowolna uczelnia w kraju?
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2011, 14:54:55 wysłana przez ognistypodmuch »

Offline nintruz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Studia przed pracą w PSP, a wzrost uposażenia w tytułu wysługi lat
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 14, 2011, 19:45:02 »
Jestem w takiej samej sytuacji. Też skończyłem studia dzienne licencjackie przed SA, i tak samo jak pozarnik-owi do niczego mi ich nie wliczono, tzn. po rozpoczęciu pracy po SA miałem 2% wzrostu uposażenia z tytułu wysługi lat.
Nadal nie rozumiem, do jakiego jubileuszu te studia mi się wliczają? Czy chodzi tutaj o nagrodę jubileuszową?
Jak mogę sprawdzić czy mi je wliczono, czy nie i ile mi jeszcze zostało do tzw. nagrody jubileuszowej?
Przeczytałem artykuł do którego link podał założyciela wątku (http://www.eporady24.pl/wysluga_lat_funkcjonariusza_ktory_ukonczyl_studia,pytania,16,95,4271.html ), i jeśli dobrze zrozumiałem, wynika z niego, że okres studiów powinien mi się wliczać do emerytury jako okres nieskładkowy.
Ponawiam pytanie pożarnik-a: Czy jest ktoś jeszcze w takiej sytuacji i jak jest to rozwiązane w innych komendach?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Studia przed pracą w PSP, a wzrost uposażenia w tytułu wysługi lat
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 14, 2011, 20:12:04 »
do emerytury owszem, ale tej z systemu powszechnego; w systemie uposażeniowym nie ma okresów nieskładkowych; a jeżeli obejmuje Cię art. 15a to na chwilę obecną emeryturę mundurową będziesz miał liczoną tylko z okresu służby; jest luka w systemie i nie za bardzo wiadomo, jak zostanie ona wypełniona;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Studia przed pracą w PSP, a wzrost uposażenia w tytułu wysługi lat
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2012, 09:09:47 »
A czy w tym przypadku potraktowanie okresów bezskładkowych w czasie studiów i zaliczenie ich do wysługi lat + jubileusz, nie powinno nastąpić podobnie jak przy okresach bezskładkowych za pracę w domowym gospodarstwie rolnym od 1991 roku?
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline fireman78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Studia przed pracą w PSP, a wzrost uposażenia w tytułu wysługi lat
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2012, 18:20:44 »
do lat stażu liczą się szkoły w których macie udokumentowane praktyki

Offline fireman78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Studia przed pracą w PSP, a wzrost uposażenia w tytułu wysługi lat
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 16, 2012, 18:23:33 »
a po drugie nagroda jubileuszowa jest po 20,25,30 latach pracy(tej w straży jak i w cywilu)

Offline piotrs189

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Studia przed pracą w PSP, a wzrost uposażenia w tytułu wysługi lat
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 30, 2012, 17:59:03 »
A jak sprawa wygląda z nadaniem stopnia oficerskiego po skończonym licencjacie i aspirantce? Jest w ogóle taka możliwość? Mam konkretnie na myśli kierunek przydatny w PSP - ratownictwo medyczne.

Wiele już był nt.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2012, 18:52:41 wysłana przez Ajax »

Offline almsherfa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Studia przed pracą w PSP, a wzrost uposażenia w tytułu wysługi lat
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 26, 2012, 09:27:52 »
Nie chcę zaczynać nowego wątku więc zapytam tutaj. W powyższych przepisach nie znalazłem nic o sposobie w jaki się nalicza wysługę lat. Chodzi mi czy nalicza się ją na podstawie każdego rozpoczętego miesiąca pracy i odlicza okresy nie składkowe, czy trzeba wyliczać każdy dzień ?
Według moich obliczeń mam 15,5 i (bez odliczania L4 -kilkanaście dni) a według kadr 13,5.
Proszę o podpowiedź albo o podanie miejsca gdzie szukać.
Dzięki

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Studia przed pracą w PSP, a wzrost uposażenia w tytułu wysługi lat
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 08, 2012, 08:28:54 »
ustala się tzw umowną datę przeliczeniową. dodaje wszystkie okresy pracy przed zatrudnieniem w PSP i o tyle dni "cofa" by ustalić datę przeliczeniową. np. pracowałeś pół roku gdzieś w cywilu czerwiec- grudzień 2011. do straży zatrudniłeś się 1 lutego 2012.  Twoja data przeliczeniowa to 1 lipca 2011.   (luty 2012 - 6 miesięcy.)
Odlicza się urlopy bezpłatne, ale wlicza okres pomiędzy szkołą PSP a podjęciem służby (do3 miesięcy).
To wyliczanie daty jest dosyć skomplikowane ale w internecie są kalkulatory. (przyjmuje sie, że każdy miesiąc miał 30 dni itd.)

Offline almsherfa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Studia przed pracą w PSP, a wzrost uposażenia w tytułu wysługi lat
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 08, 2012, 08:58:58 »
Dzięki za odpowiedź.
Muszę poszukać takiego kalkulatora i przeliczyć wszystkie okresy jeszcze raz. Ciekawi mnie tylko czy jest jakiś akt prawny precyzujący sposób w jaki przelicza się dni czy po prostu dodaje dni a następnie odejmuje okresy nie składkowe.