Autor Wątek: czas służby do kursu podoficerskiego  (Przeczytany 4469 razy)

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
czas służby do kursu podoficerskiego
« dnia: Wrzesień 09, 2011, 07:33:25 »
Witam :) Chciałbym abyście się podzielili info średnio po jakim czasie w Waszych jednostkach starszy szeregowy jest wysyłany na podoficerkę ? wiem że co kraj i obyczaj a i prawie wszystko zależy od przyznanych miejsc ale u mnie w jednostce  w śląskim średnia oczekiwania na kurs to 4- 6 lat służby ..... Napisałem ten wątek z czystej ciekawości gdyż ostatnio spotkałem kolegę z opolskiego i on po 1,5 roku służby już jest po kursie podoficerskim i mówi że u nich to normalka ......

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 371
Odp: czas służby do kursu podoficerskiego
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2011, 07:57:50 »
Nie ma reguły, zależy jak duża jest kolejka i ile jest miejsc. Jeżeli w ostatnich latach przyjęto "z ulicy" sporo ludzi to kolejka się wydłuża, a kursów raczej nie przybywa bo ilość miejsc ograniczona. Myślę, że średnia u nas to około 3 lata dla normalnie przyjętego strażaka.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline hołek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: czas służby do kursu podoficerskiego
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 09, 2011, 08:24:32 »
Są województwa "uprzywilejowane" gdzie młodzi niemal zaraz po kursie podstawowym idą na podoficerke a są jednostki jak moja gdzie kolejka oczekiwania idzie w latach i spadła z 10 do 6 lat  :klol:

onik

  • Gość
Odp: czas służby do kursu podoficerskiego
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 09, 2011, 14:33:47 »
Witam Panowie ja trochę z innej mańki mianowicie czy zastanawiał się ktoś nad zasadnością kursu podoficerskiego? Wystarczy popatrzeć na Policję dlaczego u nich jest całkiem inaczej i przyjmując się równocześnie z kolegą który służy w Policji ja nadal jestem st str a kumpel st sierżant chyba coś tu nie gra
Pozdrawiam wszystkich myślicieli z pofałdowaniami kory mózgowej ponad przeciętność którzy myślą tylko o sobie

Offline sernik4

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: czas służby do kursu podoficerskiego
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 09, 2011, 18:40:31 »
Witam Panowie ja trochę z innej mańki mianowicie czy zastanawiał się ktoś nad zasadnością kursu podoficerskiego? Wystarczy popatrzeć na Policję dlaczego u nich jest całkiem inaczej i przyjmując się równocześnie z kolegą który służy w Policji ja nadal jestem st str a kumpel st sierżant chyba coś tu nie gra
Pozdrawiam wszystkich myślicieli z pofałdowaniami kory mózgowej ponad przeciętność którzy myślą tylko o sobie
Kurs podstawowy w Policji trwa 6 miesięcy. Mają mniej stopni w poszczególnych korpusach. Rzeczywiście chyba lepiej by było jakby w naszej formacji połączyć kurs podstawowy i podoficerski.

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: czas służby do kursu podoficerskiego
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 09, 2011, 20:15:05 »
Witam Panowie ja trochę z innej mańki mianowicie czy zastanawiał się ktoś nad zasadnością kursu podoficerskiego? Wystarczy popatrzeć na Policję dlaczego u nich jest całkiem inaczej i przyjmując się równocześnie z kolegą który służy w Policji ja nadal jestem st str a kumpel st sierżant chyba coś tu nie gra
Pozdrawiam wszystkich myślicieli z pofałdowaniami kory mózgowej ponad przeciętność którzy myślą tylko o sobie
Kurs podstawowy w Policji trwa 6 miesięcy. Mają mniej stopni w poszczególnych korpusach. Rzeczywiście chyba lepiej by było jakby w naszej formacji połączyć kurs podstawowy i podoficerski.

....nie tylko lepiej, ale i logiczniej, przejrzyściej, skuteczniej, taniej i efektywniej. Oczywiście pod JEDNYM WARUNKIEM, że kończąc kurs, będzie przygotowany do służby w PSP.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2011, 20:20:20 wysłana przez jogurtOLO »

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: czas służby do kursu podoficerskiego
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 09, 2011, 20:51:19 »
Powiem tak:strażak po kursie podstawowym jest strażakiem ale nie może obsługiwać sprzętów mechanicznych typu pilarki podnośniki,sprzęt hydrauliczny natomiast po podoficerskim nabywa takie prawa,choć bez konkretnego papieru,bo czy ktoś otrzymuje certyfikat że może obsługiwać np.pilarkę do drzewa??Nie ,wszystko to jest umowne i wykładowca na kursie pewnie też takiego papieru nie posiada tylko teorią się podpiera,więc reasumując trzeba by to połączyć w jeden kurs i będzie oszczędniej.Weżmy np.kursy czy szkolenia zakończone egzaminem sternika motorowodnego,płetwonurka czy ratownika od wspinaczki wysokogórskiej,tego na kursach podstawowych i podoficerskich w ogóle nie ma,są takie kursy ale poza naszymi strukturami i  jak się kończy taki kurs za kasę państwową w ramach naszych struktur to otrzymuje się glejt,a po naszych kursach podstawowych i podoficerskich tylko dyplom ukończenia tylko czego??Chmmmm.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: czas służby do kursu podoficerskiego
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 09, 2011, 21:10:34 »
Powiem tak:strażak po kursie podstawowym jest strażakiem ale nie może obsługiwać sprzętów mechanicznych typu pilarki podnośniki,sprzęt hydrauliczny natomiast po podoficerskim nabywa takie prawa,choć bez konkretnego papieru,bo czy ktoś otrzymuje certyfikat że może obsługiwać np.pilarkę do drzewa??

Skąd wytrzasnąłeś te głupoty????? Strażak po kursie podstawowym jak najbardziej może obsługiwać wymienione wyżej rzeczy. Może Ty na kursie na przykład nie trzeźwiałeś przez 3 miesiące, a może i w ogóle nie masz ze strażą za wiele wspólnego. Ale nas uczyli obsługi tych właśnie narzędzi, wyłączając podnośniki, te możesz obsługiwać po zdaniu egzaminu w UDT i nie ma to związku z jakimkolwiek szczeblem szkolenia w PSP.

mago998

  • Gość
Odp: czas służby do kursu podoficerskiego
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 09, 2011, 23:45:43 »
Co do okresu (ocze kiwania) na podoficerkię to też w woj śląskim 4m-ce po podst. Inni po 3 latach.Co do jakości szkolenia to ci co byli to wiedzą -jest do bani.Osoby które z cywila mają do czynienia zawodowo z różnymi specjalnościami wiedzą jak to jest z wykładowcami.Sam na podoficerce poprawiałem a w końcu prowadziłem zajęcia dla pewnej specjalizacji(nie pisze jakiej bo to nie dawno i można skojarzyć),ale prowadzący to dramat.Zdarza tak- kpt. kończył u mnie kurs jako u instruktora w cywilu jest wykładowcą na szkole PSP.Rok później ja jestem jego słuchaczem na podoficerce.No cóż rządzi stopień i miejsce.Rozmawiam z kolegami z różnych jednostek  i myślę że do straży trafia coraz więcej osób posiadających wysokie kwalifikacje z różnych dziedzin przydatnych w PSP,ale niestety tam są szkoleni na swój sposób przez np.kpt którym się niejednokrotnie wydaje że wraz ze stopniem nadano wszelkie umiejętności( nie wszyscy, są oficerowie którzy są specjalistami w tym co robią,szkoda że to wyjątki)Myślę że powinno sie zwrócić uwagę na zdolności i kwalifikacje.Czasami str. może wiele nauczyć kpt.czy asp. i nie ma się czego wstydzić hierarchia  hierarchią ,a wiedza i doświadczenie swoją drogą

stary_wiarus

  • Gość
Odp: czas służby do kursu podoficerskiego
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 10, 2011, 09:34:29 »
Drogi kolego tego nie reguluje żaden przepis, zwyczaj / jedynie zwykła kolejka w kolejności przyjęcia do służby/,a jedynie ile miejsc na kurs podoficerski w roku przydzielone zostanie dla powiatu z ogólnej liczby otrzymanych przez dane województwo .Przez ostatnie 8 lat było przydzielane  1 miejsce w roku, ostatnio był urodzaj i otrzymaliśmy 2 miejsca , a do przeszkolenia w zakresie kursu podoficerskiego mamy 12 osób . Rachunek matamatyczny jest prosty.-minimum 6 a max 12 lat, aż ostatni z listy zostanie przeszkolony.

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: czas służby do kursu podoficerskiego
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 13, 2011, 08:57:50 »
Jest problem, że strażak po kursie podstawowym nie może wykonywać niektórych czynności, dla przykładu:
http://www.straz.gov.pl/data/other/pr_ksztalcenia_podstawowego.pdf
strona 41 przedostatni punkt i 42 na samej górze:
Cytuj
obsłużyć zestawy hydrauliczne w ramach wykonywania czynności pomocniczych w rocie
pomijam gramatykę na stronie 41.

Nabywa te uprawnienia po kursie uzupełniającym. Obecnie zakończono prace nad projektem połączonego szkolenia dla strażaków, trwają prace na stworzeniem koncepcji poligonowej. Wszystko robi zespół pod kierownictwem Z-cy Komendanta SP PSP. To szkolenie oczywiście nie będzie uwzględniało dowodzenia zastępem. Zostanie całkowicie przebudowane (nie scalone minus zbędne treści), rozszerzona część praktyczna. Powinno trwać 5-6 ok miesięcy.

U nas na szkoleniu uzupełniającym są ludzie między 2-7 lat służby, zależy od Komendy.

Pozdrawiam,
Sajmonowski
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2011, 09:31:27 wysłana przez Sajmonowski »
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline dzidzio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: czas służby do kursu podoficerskiego
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 21, 2011, 13:13:00 »
Witam
Jestem strażakiem z powiatu w woj Łódzkim (daleko od KW)średnio na rok idą 2 osoby na kurs podoficerski.Zapotrzebowanie jest bardzo duże ponieważ są chłopaki którzy czekaj po 6 lat,w służbie jestem 3 lata i myślę ze przede mną kolejne 3 oczekiwania na kurs.Ciekawe jest to ze na kursie podstawowym bylem z kolegą z sąsiedniego powiatu i po niecałych 2 latach służby poszedł na kurs(normalnie za koleją )..także są jednostki równe i równiejsze...poza tym można stwierdzić jakie jest zapotrzebowanie w danych jednostkach na kursy i KW może przydzielić dodatkowe miejsca...ale jeszcze trzeba chcieć

hooligan

  • Gość
Odp: czas służby do kursu podoficerskiego
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 24, 2011, 18:54:11 »
Czy idzie ktoś w przyszłym roku na kurs podoficerski z woj. opolskiego?

Offline kiligoznales

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: czas służby do kursu podoficerskiego
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 24, 2011, 19:52:35 »
a może ktoś idzie 28.11 na kurs na Szkole Aspirantów w Krakowie