Autor Wątek: Kompania honorowa OSP  (Przeczytany 8911 razy)

Offline loluś88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Kompania honorowa OSP
« dnia: Sierpień 24, 2011, 22:59:39 »
Witam, chciałbym w swojej OSP założyć Kompanie Honorową. Trochę na dowodzeniu uroczystościami się znam. Chciałbym wiedzieć jeśli ktoś wie o jakiś materiałach na ten temat. W naszym ceremoniale kiepsko troszkę opisane są poszczególne uroczystości oraz komendy dla dowódcy. Niech ktoś kto ma w OSP kompanie napisze o umundurowaniu. Z tego co w internecie znalazłem są bardzo duże różnice.
Tutaj poczet jest w ładnych czerwonych pelerynach
http://powiat-plock.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/28124/piknik_strazacki_w_slubicach
Tutaj nie wiem dlaczego zamiast kurtek wszyscy mają płaszcze, ale wg mnie lepiej się prezentuje płaszcz z butami typu opinacze a z oficerkami już nie mówie.
http://www.morawica.pl/index/wiecej/590.html
Może ktoś wie gdzie można znaleźć jakies wytyczne do prowadzenia uroczystości i umundurowania?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2011, 23:02:48 »
Pewnie, przecież straż pożarna to przede wszystkim msze, festyny i kompanie honorowe. Masz moje błogosławieństwo.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2011, 23:17:09 »
Świetny pomysł, szkoda że sam na to nie wpadłem .... zapewne medal znacznie łątwiej będzie mozna dostac , a i pewnie dotację łatwiej sie zdobędzie na takie umundurowanie niz na bojowe  ....

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 24, 2011, 23:22:57 »
Witam, chciałbym w swojej OSP założyć Kompanie Honorową. Trochę na dowodzeniu uroczystościami się znam. Chciałbym wiedzieć jeśli ktoś wie o jakiś materiałach na ten temat. W naszym ceremoniale kiepsko troszkę opisane są poszczególne uroczystości oraz komendy dla dowódcy.
...
Może ktoś wie gdzie można znaleźć jakies wytyczne do prowadzenia uroczystości i umundurowania?
To znasz się czy się nie znasz? :)
Na stronie ZOSP masz wszelakie regulaminy i ceremoniały do tego podstawy służby wewnętrznej PSP i ewentualnie literatura z wojska.
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline loluś88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 24, 2011, 23:27:08 »
Dowodzę uroczystościami od 2 lat dopiero. Więc wszystkiego na 100% nie wiem

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 26, 2011, 09:39:41 »
Jeszcze trochę i będziemy jeździć na koniach jak ułani. Wolna amerykanka panowie, wolna amerykanka - pod każdym względem w tej naszej OSP.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline loluś88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 26, 2011, 12:15:44 »
A czy kompania honorowa to wolna amerykanka?? Ja już widziałem jak dowódca podczas defilady na dzien strażaka jedzie na koniu. :)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 26, 2011, 12:38:26 »
Wam się chyba naprawdę w głowach poprzewracało, skoro STRAŻ to dla Was defilady i inne gówna. Ten kraj nigdy nie pójdzie do przodu.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 26, 2011, 13:11:47 »
Wiecie co? Pomimo faktu, iż sam nie lubię mundurów galowych, uroczystości, defilad i tym podobnych, to szlag mnie trafia jak ktoś się o coś pyta i zamiast porady czy odpowiedzi na zadane pytanie dowiaduje się, że albo nie powinien zadawać takiego pytania, albo że zamiast tego o co pyta powinien zająć się czymś ważniejszym... no k&^*%, jak nie macie nic do powiedzenia ws. defilad czy kompanii honorowej, to nie piszcie nic i wątek umrze śmiercią naturalną.

Skąd wiecie, że gość który rozpoczął myśli tylko i wyłącznie o defiladach i medalach? Znacie go?

Cała idea forum pada, bo przyjmujecie bezpodstawnie, że jak się ktoś pyta o "F"  (w tym przypadku o defilady) to na pewno nie ma bladego pojęcia o "A..E"..(o pożarnictwie w ogóle)...  jak by to na mnie trafiło, to już bym dawno przestał zadawać tu jakiekolwiek pytania....

To tak pod rozwagę... :)

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 26, 2011, 18:07:38 »
Cytuj
CELE I SPOSOBY DZIAŁANIA

§ 5

4)   rozwijanie wśród członków ochotniczej straży pożarnej kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej i rozrywkowej.
[...]

§ 6

1.   Zadania i cele wymienione w § 5 ochotnicza straż pożarna realizuje przez:

6)   organizowanie zespołów świetlicowych, bibliotek, orkiestr, teatrów amatorskich, chórów, sekcji sportowych i innych form pracy społeczno-wychowawczej i kulturalno-oświatowej.

Jak widać OSP to nie tylko JOT i "walka z pożarami"... dawniej w mniejszych miejscowościach OSP było centrum kultury i rozrywki w miejscowości. Więc i taka kompania honorowa może być elementem wyróżniającym OSP, pokazującym panującą dyscyplinę i porządek w OSP, ćwiczenia musztry itd mogą stać mogą stać się elementem wychowawczym. I nie wiem dlaczego zakładacie, że ta OSP jest słabo wyposażona (brak umundurowania) lub nie uczestniczy w akcjach ratowniczo-gaśniczych?  Ale pewnie lepiej powiedzieć nie i zniechęcić... Krzyczycie jak robią imprezy w OSP, nie przestrzegają regulaminów i dyscypliny a tu wręcz odwrotna sytuacja i znowu "krzyczycie"... Co do regulaminu umundurowania kolego @loluś88 polecam lekturę http://www.zosprp.pl/?q=content/umundurowanie i nie ma co kombinować tylko przestrzegać.

Regulamin ceremoni:
http://www.zosprp.pl/?q=content/ceremonial-ochotniczych-strazy-pozarnych
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2011, 08:08:50 wysłana przez max[] »

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 26, 2011, 20:54:52 »
jak "dowodzisz" uroczystościami, to wisz co i jak , a jak chcesz zakładac Kompanię honorową czy reprezentacyjną, to musisz wiedziec, "co to jest i z czym się to je"

Offline loluś88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 26, 2011, 21:22:28 »
No myślałem że jest ktoś co wie więcej niż ja. Jeśli chodzi o moje umiejętności pożarnicze to byłem w wielu akcjach oraz mam wiele szkoleń nie tylko podstawowy cz. I i II.


Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 28, 2011, 11:07:20 »
jak ptrzę na te wart przy grobie, kompanie honorowe i poczty sztandarowe OSP, to z nielicznymi wyjatkami od razu przypomina mi się postać porucznika Scheisskopf'a z "Paragrafu 22"; dla niego też istniejące regulaminy umundurowania i musztry były zbyt banalne i cały czas poszukiwał czegoś innego, nie zważając na to, że popadał w śmieszność; max[] podał wam wszystko, co jest potrzebne, ale co niektórym mało; chcieliby purprowych płaszczy, szabli paradnych i piuropuszy; tacy miłośnicy szwancparad...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline loluś88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 02, 2011, 23:09:42 »
widzę że temat umarł a szkoda bo warto tradycje strażackie podtrzymywać. W niektórych jednostkach została już tylko tradycja alkoholowa niestety. liczyłem ze ktoś coś od dowodzeniu z szablą konkretnego napisze

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 04, 2011, 00:59:34 »
widzę że temat umarł a szkoda bo warto tradycje strażackie podtrzymywać. W niektórych jednostkach została już tylko tradycja alkoholowa niestety. liczyłem ze ktoś coś od dowodzeniu z szablą konkretnego napisze
Z szablą? :rofl: Ułańska fantazja... :P

Coś mi się wydaje że temat już był poruszany kiedyś - straż jest formacją nieuzbrojoną, i jako taka powinna mieć musztrę/ceremoniał bez jakiejkolwiek broni :szalony:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline loluś88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 04, 2011, 12:44:23 »
eeee tam. nie znacie sie


Moderator: Koledzy jednak się znają - podali wszystkie potrzebne informacje. Możliwe, że oczekiwałeś odpowiedzi o pelerynach, szablach, halabardach ale niestety większość wypowiadających się tu to doświadczeni strażacy - znają obowiązujące regulaminy i ceremoniały. Poza tym zapoznaj się z Regulaminem forum.


Cytat: Regulamin
10.   Staraj się nie umieszczać postów jednozdaniowych, a tym bardziej jednowyrazowych.
14.   Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2011, 18:45:57 wysłana przez Sylwek »

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 04, 2011, 12:52:18 »
eeee tam. nie znacie sie

proszę moda o zamknięcie tematu, bo skoro koleś loluś88 założył ten temat, postawił pytania, a teraz stwierdza, że się nie znamy, to śmiem twierdzić, że temat został wyczerpany.

Moderator: a ja myślę, że swoimi wypowiedziami udowodnił jak dużo edukacji potrzeba w tej kwestii, żeby to jakoś sensownie wyglądało - zostawiam wątek otwarty. Wiem wiem straż to gaszenie ale od czasu do czasu w ubraniu wyjściowym też się trzeba pokazać.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2011, 18:48:59 wysłana przez Sylwek »

Offline loluś88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 08, 2011, 09:12:32 »
Moja trochę nietaktowana odpowiedz była kontrą na post o treści:

Z szablą? :rofl: Ułańska fantazja... :P

Coś mi się wydaje że temat już był poruszany kiedyś - straż jest formacją nieuzbrojoną, i jako taka powinna mieć musztrę/ceremoniał bez jakiejkolwiek broni :szalony:

kolega ewidentnie zakpił.

A ja niedawno byłem na uroczystości otwarcia strażnicy w powiatowej komendzie PSP i tam dowódca miał szabelkę. chyba był ułanem??

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 08, 2011, 15:03:24 »
kolega ewidentnie zakpił.
Bo pomysł jest co najmniej dziwny delikatnie mówiąc. Kop panie wzdłuż i wszerz w regulaminach i ceremoniałach OSP i słowa o żadnej szabli nie uświadczysz. A regulaminy i ceremoniały wojskowe to inna bajka. Po prostu - gdyby było inaczej, to nie byłyby tworzone osobne dla PSP, OSP, itd..

A ja niedawno byłem na uroczystości otwarcia strażnicy w powiatowej komendzie PSP i tam dowódca miał szabelkę. chyba był ułanem??
Albo chciał być. Kolega nie raczył przejrzeć forum, bo są tematy odnośnie nie do końca regulaminowego umundurowania, także w PSP.

Szabla jest atrybutem oficerskim, i jako taka pojawia się w ceremoniale PSP tylko w tej formie cały jeden raz - przy promocji na pierwszy stopień oficerski. A nawet wtedy nie ma mowy o tym, aby osoba dokonująca "pasowania" chodziła z szablą i/lub pochwą przez całą uroczystość - jest brana i odkładana na stolik tylko na tą konkretną część uroczystości.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline loluś88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kompania honorowa OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 08, 2011, 18:16:14 »
OK. Dzięki za odpowiedzi. Lepiej zamknąć temat