Autor Wątek: Muzeum Ratownictwa W Krakowie  (Przeczytany 1511 razy)

Offline Airrescue

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Muzeum Ratownictwa W Krakowie
« dnia: Październik 27, 2005, 19:00:33 »
Drodzy użytkownicy

Muzeum Ratownictwa które postanowiliśmy utworzyć, ma być instytucją muzealną zbierającą pamiątki i sprzęt zarówno rodzimej jak i zagraniczej "myśli ratowniczej". Chcąc ocalić od zapomnienia jak najwięcej eksponatów, apelujemy do organizacji i instytucji taki sprzęt posiadający o przekazywanie go do Muzeum. Jeśli miałby trafić np. na złom, możemy zapewnić mu "godziwą emeryturę" a przy okazji pełniłby jakże cenny walor edukacyjny. Przykład samochodu Warszawa niegdyś bardzo popularnego, a teraz cennego i poszukiwanego "oldtaimera" daje dużo do myślenia. Niechciane już przez nikogo stare Fiaty 125p, Nysy, Lubliny czy nawet Polonezy, za kilka lat będą łakomym kąskiem dla wszelakiej maści kolekcjonerów. Ze względu na charakter zadań podejmowanych przez Fundację Na Rzecz Ratownictwa Lotniczego nie zapominamy też o "latających eksponatach". Chcielibyśmy żeby wśród zbiorów Muzeum Ratownictwa można było też zobaczyć stare sanitarne samoloty CSS-13, Moravę, Gawrona i oczywiście śmigłowce począwszy od SM-1 a skończywszy na wielkich Mi-8 RL i Mi-14 PS. Oprócz tego planujemy cześć poświęconą dla ratownictwa górskiego (TOPR i GOPR), morskiego i wodnego czyli łodzie ratownicze (SAR,WOPR) i inne bardziej specjalistczne gałęzie sztuki ratowniczej.

Poszukujemy sprzętu zwiazenego z działaniami straży pożarnej (samochody pozarnicze, mundury, wyposazenie itp. ). Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt.

Więcej informacji o Muzeum Ratownictwa i naszych zbiorach na naszej stronie Fundacja na rzecz Ratownictwa Lotniczego - Muzeum Ratownictwa w Krakowie

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Muzeum Ratownictwa W Krakowie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 28, 2005, 11:01:07 »
Byłem na stronie airrescue i muszę powiedzieć że ciekawy temat. Bardzo
by się przydało takie muzeum. Tylko zauważyłem że zapomina się jakby
o straży pożarnej, która to jest najwiekszą służbą ratowniczą w polsce i
na świecie. Założyciele najbardziej chcą sie skupić na ratownictwie medycznym.
To tak na wstępie.

Według mnie w tym muzeum powinno się znaleźć:
- samochody strażackie (te które używane są przez grupy specjalistyczne, a także kilka zwyklych gaśnicze, drabiny itp)

- Wyposażenie osobiste strażaka (rat. wysokosciowy, gpr, nurek itp), wyp. rat.
medycznych, wyp. załogi śmigłowców ratowniczych, wyp. ratowników morksich.

- sprżety używane przez te wszystkie służby, zdjecia, plansze ipt.
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline Airrescue

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Muzeum Ratownictwa W Krakowie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2005, 09:14:23 »
Zgadza się i tak też będzie. Wymagało to wielu rozmów począwszy od KG PSP a skończywszy na OSP i udało się już pozyskać Żuka i Stara 29. Karetki i sanitarki dużo łatwiej nam zdobyć niż wozy strażackie. Dlatego prosimy o pomoc, informacje gdzie takie wozy można pozyskać :)