Autor Wątek: Kiedy 11, a kiedy 13?  (Przeczytany 19707 razy)

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 31, 2011, 17:13:49 »
Czy dysponuje ktoś tą instrukcją będącą załącznikiem do rozkazu nr 4 KG PSP w sprawie wprowadzenia nowych zasad organizacji łączności w sieciach radiowych UKF Państwowej Straży Pożarnej ?
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 31, 2011, 22:42:13 »
Rozumiemy doskonale - rozmawiamy o kryptonimach osób funkcyjnych , które sa okreslone w stosownej Instrukcji- czyli siłą rzeczy musimy rozmawiac o tej instrukcji.
Jak widac nie jest ona tak zrozumiała dla wszystkich , bo jest wiele niejasności które zostały tutaj poruszone - i mimo prób wyjaśnień nadal nie wszystko jest wyjaśnione.
 Nie jest tez taka prosta , skoro dopuszcza sytuacje gdy 01 raz oznacza Komendanta , a za chwilę  samochód z OSP.
 Jeszcze większe zamieszanie wprowadza gdy ktoś zezwolił na nadanie wozom OSP koncówek kryptonimów  z zakresu drugiej dziesiątki  - nie uważacie że  to jest jednym z powodów niechęci  dowódców zmian i zastepów do uzywania indywidualnych kryptonimów ?  Trudno im się dziwic że wolą uzywac kryptonimów własnych samochódów , aby nie byc mylonym z samochodem OSP ...
 

Remfire, rozmawiasz jakbyś miał tą instrukcję lub ją znał. A jeśli ją masz to wyślij albo podlinkuj. Bo wszyscy będą gdybać a jeden będzie mądry....
Do pozostałych kolegów także skierowana jest powyższa prośba
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2011, 22:55:04 wysłana przez robn »

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #52 dnia: Lipiec 31, 2011, 23:35:09 »
ja spotkałem się już z końcówkami w OSP typu xx9-21, xx9-43 no i kolega ma tutaj rację, bo przypuśćmy do akcji przyjedzie 21 z PSP i 21 z OSP i wtedy z wywoływaniem może być mały kłopot

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 31, 2011, 23:46:39 »
Kolego strazak_mat998 - czytaj ze zrozumieniem!
Nie ma żadnego problemu z wywoływaniem (przykład)
do jednej akcji jadą: 311 -21 (GBA z JRG)  oraz 319 - 21 GBA z OSP - gdzie widzisz problem?
Przecież tylko niemota dyspozytor lub dowódca (liczę że takich nie ma) - przy dużych lub mieszanych akcjach wołałby końcówkami. Wywołuję się minimum 11-21 (dla JRG) oraz 19-21 (dla OSP), tak by rozmówcy wiedzieli kogo się woła (trójkę czasami się pomija choć to jest niewskazane, powinno się wywoływać całym ciągiem cyfrowym - dyspozytorzy są (przynajmniej jak ja się uczyłem) nauczeni tak wywoływać.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2011, 00:00:30 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 31, 2011, 23:54:44 »
@robn, ale mówimy ogólnie, nie o dyspozytorach, a czasami przez stajcę słyszymy poprostu: "21 dla 25 odbiór"

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 31, 2011, 23:59:20 »
To nie podsłuchuj!!! :rofl: :rofl:
Ci, którzy przesyłają takie informacje wiedzą, kto z kim i co mówić. D-ca takiej akcji wie, ile ma samochodów, skąd i dlatego stosuje skrócone kryptonimy.
Innym (nie uczestniczącym w danej akcji) ta wiedza jest zbyteczna.
EGO = 1 / wiedza

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 01, 2011, 00:02:44 »
nie no jasne, że innym nieuczestniczącym w akcji jest zbyteczna, ale czy nie jest łatwiej, żeby wtedy wykorzystać 13? Wtedy od razu KDR wie, że to do niego bez żadnego namysłu.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 01, 2011, 00:35:15 »
A ja lubię i mi łatwiej – Jacek , Piotrek , Krzysiek , Wojtek itd.  i też wiem z kim rozmawiam bo z reguły jak wiem kto jest 13 to znam jego imię . Może być ?  A 13 to niekoniecznie KDR ! Ale można wołac również KDR  :szalony:

Nabijacie te posty , a może napiszcie inaczej kto z wypowiadających się tu ma problemy z łącznością , a kto problemy w podsłuchiwaniu   :szalony:

Pozdrawiam

PS. A instrukcję mam a nie dam, bo ten co potrzebuje i powinien ją mieć ma do niej dostęp .

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 01, 2011, 09:17:03 »
Jakie wy tu w ogóle problemy wymyślacie?? Przy dużych akcjach nie używa się końcówek kryptonimów (22, 51..) bo byłby sajgon. To samo tyczy się OSP - zgłasza dojazd do miejsca akcji i jeśli jest tam PSP to OSP milknie i czeka na ewentualne dyspozycje. I jeśli nawet zdarzyłoby się, że na miejscu jest 302-22 (PSP) i 359-22 (OSP) i dyspozytor wywoła ..22, to raczej woła swój zastęp z PSP, więc panowie z OSP - jak nie usłyszycie wywoływania całego swojego kryptonimu to ręce precz od radia.

Co do funkcyjnych z PSP przy dużych akcjach.. zazwyczaj przechodzą na kryptonimy xxx-13, xxx-15, z uwagi na fakt, że w aucie też jest radio, jest też kierowca i wołając po kryptonimie 341-25 wołamy wóz, a nie dowódcę, który może być w zupełnie innym miejscu.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!


Offline yellowbull

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 04, 2011, 10:13:15 »
Rozkaz KG oraz Instrukcja Dyrektora KCKRiOL w sprawie organizacji łączności radiowej UKF w jednostkach organizacyjnych. PSP, KG PSP normują wszystkie zagadnienia z tej materii.

Czy ktoś mógłby podesłać mi link do dokumentu?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 04, 2011, 12:52:45 »
Podeślij mi maila na PM, wyślę Ci to.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!