Autor Wątek: Kiedy 11, a kiedy 13?  (Przeczytany 19697 razy)

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Kiedy 11, a kiedy 13?
« dnia: Lipiec 28, 2011, 17:08:32 »
Witam wszystkich, chciałem się dowiedzieć, jak to jest z wywoływaniem dowódcy podczas akcji przez radiostację. Spotkałem się już, że dowódca jest wywoływany jako  xxx[ x ]13, a także xxx[ x ]11, czasami też było xxx[ x ]12. I chciałem właśnie dostać odpowiedź na to od czego to zależy, kiedy jakim numerem wywoływany jest KDR?  :straz:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2011, 17:17:50 wysłana przez strazak_mat998 »

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 28, 2011, 17:17:40 »
To zależy kto jest na miejscu akcji, oraz kto dowodzi.
11- dowódca jednostki
12- zastępca dowódcy
13- dowodca zmiany
itd.

Często KDRem jest dowódca zastępu, czyli 15 Nie będziesz więc wołał go jako 11

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 28, 2011, 17:30:30 »
No tak, ale często można się spotkać jak dyspozytor wywołuje xxx[ x ]13, choć nie zawsze akurat w tym zastępie udaje się dowódca zmiany, tylko po prostu dowódca zastępu. A co do xxx [ x ]15 to jeszcze się nie spotkałem.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 28, 2011, 17:35:04 »
Być może dany dowódca zastępu danego dnia pełnił funkcję dowódcy zmiany.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 28, 2011, 17:39:26 »
Aha, no dobra, ale przypuśćmy, że dojeżdżam do miejsca akcji, gdzie na miejscu działają już zastępy i nie mogę trafić, albo chcę się o coś spytać dowódcy działań. I jak mam go w takiej sytuacji wywołać, skoro nie wiem czy na miejscu dowodzi akurat 11(dowódca jednostki), 12(dowódca zastępu) itd..., a nie znam numerów operacyjnych zastępów obecnych na miejscu ?

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 28, 2011, 17:58:32 »
@mat spokojnie Twój d-ca z którym jedziesz na akcję z pewnością wie jakie zastępy działają na miejscu, a jeżeli nie to nic prostszego jak zawołać KARAT do xxx [ x ] xx lub po prostu zapytać dyspozytora z właściwego P/MSK 

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 28, 2011, 18:03:43 »
no dobra, dzięki wszystkim za info, tak po prostu zaciekawił mnie ten temat :) pozdro

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 28, 2011, 20:45:07 »
Swoją drogą wydaje mi się błędne wywoływanie osoby, która nie zajmuje danego etatu. Tzn. jeśli dowódca zastępu pełni funkcję dowódcy zmiany... U nas normą jest że dowódca zastępu pełni rolę dowódcy zmiany, jednak zawsze posługuje się kryptonimem 15. Nieraz wyjeżdżaliśmy na przykład do zdarzenia z dowódcą czy zastępcą jednostki. Mimo że aktualnie pełnili funkcję dowódcy zastępu, posługiwali się swoim kryptonimem.

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 28, 2011, 21:54:20 »
żenujące. To jest forum zawodowców ? Wszedłem bo zainteresowało mnie to 11 i 13. Czytam i własnym oczom nie wierzę. Gość (strażak-mat) zadaje coraz głupsze pytania a ktoś daje się podpuszczać i mu odpowiada. Jeszcze raz - dlaczego na forum zawodowców a nie na np "nabór z ulicy" ?

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 28, 2011, 22:30:12 »
A o co tobie w sumie chodzi?? Może kolega jest z OSP i pyta zawodowców jak ma wyglądać korespondencja? Lepiej zapytać na Forum niż walić byki na akcji.

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 28, 2011, 22:49:55 »
@hasici99 dzięki za pomoc ;)
@Butel również dzięki ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2011, 23:30:24 wysłana przez strazak_mat998 »

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 28, 2011, 22:58:43 »
Opisywane w pierwszym poście kryptonimy xxx-11 i xxx-13 są to kryptonimy indywidualne stałe i zawierają informację o przynależności służbowej korespondenta radiowego. Cyfry te spełniają funkcję sygnału rozpoznawczego osoby funkcyjnej, dla której został przydzielony.
Przy akcji xxx-11 nigdy nie będzie xxx-13 i odwrotnie. Przy dużych akcjach (działają np. dwie JRG) kryptonimy mogą się dublować, wtedy można stosować  kryptonimy okólnikowe i wywołać tego najważniejszego ;).
Rozkaz KG oraz Instrukcja Dyrektora KCKRiOL w sprawie organizacji łączności radiowej UKF w jednostkach organizacyjnych. PSP, KG PSP normują wszystkie zagadnienia z tej materii.



odsyłam także do "szukajki" np. Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2011, 06:53:39 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 28, 2011, 23:40:35 »
Aha, no dobra, ale przypuśćmy, że dojeżdżam do miejsca akcji, gdzie na miejscu działają już zastępy i nie mogę trafić, albo chcę się o coś spytać dowódcy działań. I jak mam go w takiej sytuacji wywołać, skoro nie wiem czy na miejscu dowodzi akurat 11(dowódca jednostki), 12(dowódca zastępu) itd..., a nie znam numerów operacyjnych zastępów obecnych na miejscu ?
Przeraża mnie to trochę, bo jeśli nie wiesz, jak zdobyć tego typu informacje (od czego jest PSK/MSK i kryptonimy okółnikowe, wspomniane już przez poprzedników?), a chcesz je zdobyć, to zakładam, że bawisz się w dowodzenie Twoim zastępem? Odpuść sobie, albo faktycznie przeglądnij odpowiednie papiery, bo bez elementarnej wiedzy na "przednim siedzeniu" ściągasz zagrożenie dla swoich podwładnych, a jeszcze bardziej - dla swojego tyłka.  :fiuu:

A o co tobie w sumie chodzi?? Może kolega jest z OSP i pyta zawodowców jak ma wyglądać korespondencja? Lepiej zapytać na Forum niż walić byki na akcji.
Tutaj w pełni się zgadzam, ale - najpierw lepiej zapytać, a później brać się za prowadzenie łączności, szczególnie tej - kluczowej.  -_-

Chyba, że pytasz czysto teoretycznie, bo byłeś świadkiem takiej sytuacji i Cię to zaciekawiło - wtedy zwracam honor, a i odpowiedzieliśmy Ci na pytania  -_-
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2011, 23:44:40 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline bighard

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
  • freaking out didn’t solve problems
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 29, 2011, 10:35:39 »
Przy dużych akcjach (działają np. dwie JRG) kryptonimy mogą się dublować, wtedy można stosować  kryptonimy okólnikowe i wywołać tego najważniejszego ;).

możesz rozwinąć mysl? jak jedzie np 302-21 i 305-21, na wozie jest 302-11 i 305-11.. gdzie tu duble?
"Felix didn’t lose his head, ever. He solved problems and freaking out didn’t solve problems." -- 'Cory Doctorow: When Sysadmins Ruled the Earth'

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 29, 2011, 13:50:11 »
Mogę rozwinąć, chodziło mi o formę skróconą kryptonimu do minimum ;).
Zapewne nie raz zdarzyło się wołać 11 zamiast pełnego kryptonimu literowo-cyfrowego xx xxx-11, dopuszcza się formę skróconą xxx-11 która jest dozwolona.

Ja podałem przykład gdzie max. niektórzy skracają kryptonim, jest to mała nieprawidłowość ale chyba do przyjęcia :) przy niewielkich zdarzeniach.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2011, 13:56:46 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 29, 2011, 13:52:18 »
Ja z kolei uważam, że kryptonim xxx-13 nie jest indywidualnie stałym. Jak najbardziej xxx-11, xxx-12 tak i oni zawsze używają swojego kryptonimu, nawet jeśli 12-ty zastępuje urlopującego się 11-tego.
Jednak dowódca zmiany to inna bajka, bo w SiS zawsze musisz tego 13-tego wykazać, nawet jeśli jego funkcję pełni z-ca d-cy zmiany, d-ca sekcji czy zastępu. Danego dnia jest on szefem zmiany i powinien posługiwać się kryptonimem 13.
Jeśli na służbie danego dnia jest 2 dców sekcji (jeden pełni obowiązki dowódcy zmiany) i dowódca zastępu, to czy przy akcji mają posługiwać się kryptonimami xxx-15, xxx-16, xxx-17..? I kto dowodzi?
Pamiętajmy, że kryptonim xxx-13 ma wskazać faktycznie rządzącego daną zmianą danego dnia, zaś kryptonimy 15 - 17 są umowne i często dotyczą dowodzącego danym zastępem, np. dowódca na GBA w danym dniu xxx-15, na podnośniku xxx-17 itp.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline cechupsp

  • Odzież dla Straży Pożarnej
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
  • www.cechu.pl
    • CECHU - Odzież Ratownicza
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 29, 2011, 15:16:58 »
Na ten temat chyba nie ma reguły, myślę że w różnych komendach jest różnie, tak jak wspomniał jeden z moich poprzedników jest katalog Sił i Środków w którym trzeba podać dowódcę zmiany, nawet wtedy gdy nie ma go na służbie, wtedy jeżeli jest taki etat to wpisuje się zastępcę d-cy zmiany, jego też może nie być to d-cę sekcji lub d-cę zastępu. Myślę że jeżeli chodzi o 13, 15, 16, czy 17 to już nie ma tak wielkiego znaczenia.
CECHU - Odzież Ratownicza

http://Odzież Ratownicza

Offline MŁody24

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 29, 2011, 16:54:26 »
A ja uważam ze ma to znaczenie w szczególności od rodzaju zdarzenia. mam tu na myśli  szczegółowe zasady kierowania, każdy dowódca ma swój kryptonim i tego należy się trzymać ponieważ kryptonim informuje nas kto w danej chwili dowodzi przy zdarzeniu.  Podając przykład mamy zdarzenie x (pożar sadzy w kominie) dyspozytor PSK wysyła zastęp osp i np z jrg pojazd specjalistyczny SHD gdzie dowódcą automatycznie staje się dowódca SHD z kryptonimem xxx-17 ewentualnie posługuje się kryptonimem pojazdu czyli w tym przypadku xxx-53. po dojeździe okazuje się ze pożar sadzy przekształcił się w pożar poddasza z automatu zostają wzywane dodatkowe SIS czyli na pewno do zdarzenia zostanie wezwany dowódca zmiany z danego jrg czyli xxx-13. I w zależności od przebiegu i okoliczności zdarzenia mogą przybyć xxx-12 z-ca dowódcy jrg, xxx-11 dowódca jrg, xxx-05 oficer operacyjny powiatu w danym dniu, az po xxx-02 z-ca komendanta powiatowego psp, xxx- 01 kp psp. ale to jak mówiłem kto przybędzie wszystko zależy od rodzaju i okoliczności zdarzenia. kryptonimy informują nas kto dowodzi zdarzeniem i po prostu jeżeli ktoś tych kryptonimów nie zna lub podczas zdarzenia zapomniał niech po prostu użyje Kryptonimu KARAT (kierującego działaniem ratowniczym) zgłoś się dla xxx-xx to na pewno dowódca się do ciebie zgłosi.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 29, 2011, 17:03:02 »
Cytuj
dowódca SHD z kryptonimem xxx-17 ewentualnie posługuje się kryptonimem pojazdu czyli w tym przypadku xxx-53

no właśnie, to po co samochód ma swój nr wywoławczy na radio? przecież z samochodem nie pogadam.
Czyli dowódca danego pojazdu ma dwa kryptonimy - swój i pojazdu. Po co? I potem są sytuacje, że woła się xxx-53, a odzywa mi się xxx-17.

Cytuj
xxx-05 oficer operacyjny powiatu w danym dniu
a, czy mi się wydaje, czy np w Warszawie (i pewnie innych większych miastach) oficer operacyjny używa 300-11? Dlaczego nie używa 300-05 lub innego xxx-05?

Offline lolek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 29, 2011, 18:44:29 »
do zeusss

300-11  lub 380-11 lub 520-11 to nie jest kryptonim dowódcy JRG tylko dowódcy grupy operacyjnej KM PSP
301-11 lub 381-11 lub 521-11  to kryptonim dowódcy JRG


Offline MŁody24

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 29, 2011, 19:28:06 »
Każdy pojazd musi posiadać swój kryptonim. Najprostszy przykład dyspozytor wysyła dwa zastępy w dwa oddzielne miejsca SHD xxx-53 wycinka drzew i srt xxx-43 do zmycia jezdni. na obuch pojazdach są dowódcy zastępu czyli oboje mogą się posługiwać kryptonimem xxx-17 wyobrażasz sobie korespondencje bo ja nie ja w tym przypadku posługiwał bym się kryptonimem pojazdu. Drugi przykład ta sama sytuacja i   nagle mamy do czynienia z wypadkiem w trzecim miejscu to na pewno dyspozytor po służy sie w kryptonimem pojazdu w celu wywołania i wysłania xxx- 43 na miejsce wypadku.
Po za tym jeżeli  dowódca zmiany jest na obsadzie GBA o kryptonimie xxx-21 to zanim zacznie używać kryptonimu xxx-13 musi po informować drogą radiową że przechodzi z kryptonimu xxx-21 na xxx-13 tak samo jest w przypadkach dowódców sekcji czy zastępów.

Offline cechupsp

  • Odzież dla Straży Pożarnej
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
  • www.cechu.pl
    • CECHU - Odzież Ratownicza
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 29, 2011, 20:19:40 »
Oczyścicie że ma to znaczenie w większych akcjach, wiadomo przecież ze gdy na zmianie jest d-ca zmiany ale nie jedzie do zdarzenia to d-ca zastępu który jest przy tym zdarzeniu nie posłuży się xxx-13 tylko np xxx-16 ale gdy ten sam d-ca zastępu w danym dniu pełni punkcje d-cy zmiany to już może posłużyć się xxx-13. To jest moje zdanie. Jeżeli chodzi o kryptonimy auta, to są chyba głównie po to żeby było to jakoś unormowane w skali kraju 21-... GBA, 25-... GCBA, 41... - SRT, 51...- SCDH, 90... - slop, 81...-SCKn itd. Gdy jest wyjazd do zdarzenia to dowódca zgłasza wyjazd auta, po to są kryptonimy
CECHU - Odzież Ratownicza

http://Odzież Ratownicza

Offline anion0@onet.pl

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 29, 2011, 22:41:22 »
cechups - wyjaśnij co znaczy "pełni funkcję"? Czy w sobotę, niedzielę, święto bądź w dzień roboczy d-ca zmiany pełni "funkcję" komendanta bądź d-cę JRG? 

Jakiego kryptonimu używa d-ca JRG samowolnie przybywający na miejsce zdarzenia (bez zadysponowania), albo przyjeżdżający z jednostką OSP po godzinach służby?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2011, 07:58:56 wysłana przez Butel »

Offline MŁody24

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 29, 2011, 22:52:45 »
dowódca jrg ma przypisany kryptonim do stanowiska służbowego i jest on nie zmienny czyli xxx-11

Offline anion0@onet.pl

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Kiedy 11, a kiedy 13?
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 29, 2011, 22:56:01 »
... a kto wówczas kieruje działaniami?