Autor Wątek: [POSZUKUJĘ/KUPIĘ] Materiały nt. samochodów pozarniczych PRL-u i lat 90-tych  (Przeczytany 2580 razy)

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Poszukuję wszelkich możliwych drukowanych materiałów na temat konstrukcji, eksploatacji, "ciekawostkowej" historii samochodów pozarniczych doby PRL-u, a także lat 90-tych - tak krajowych, jak i importowanych. W grę wchodzą fabryczne instrukcje obsługi, opracowania książkowe (np. podręczniki, przeglądy konstrukcji), foldery promocyjne (w dowolnym języku), wycinki prasowe itd. Nawet te, gdzie pojazdy pożarnicze to tylko mały wycinek (np. materiały FSC Lublin - obok innych modeli Zuka). Najchętniej nabył bym takowe artefakty, by mieć je fizycznie, ale skany/pdf również mile widziane. Nie pogardzę również reprintami zdjęć (dobrej jakości i porządnie skadrowanymi). 

Poszukuję w szczególności :

- Książek Fryderyka Blümke z lat 50-tych: "Samochód gaśniczy GM-8 i GA-16", Warszawa 1955 oraz "Samochody pożarnicze SBA 2000/16 i SBM 2000/8", Warszawa 1957;
- materiałów na temat zabudów Jelcz 028 (1966-69) i Jelcz 003 (1969-1975);
- materiałów nt. modeli Jelcz 004M, 005, 005M i 008;
- katalogów sprzętu wydawanych przez Komendę Główną Straży Pożarnych;
- wykazów starych numerów operacyjnych (na poziomie rejonów 1975-1990 i później; na poziomie województw i powiatów przed 1975)
- materiałów nt. Zuka A15 "smutka" (1968-72)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Dzięki serdeczne, ale ten konkretny artykuł jest mi znany od dawien dawna. Regularnie przeczesuję internet właśnie pod tym katem. Chodziłoby mi bardziej o to, co istnieje fizycznie i zalega gdzieś w remizie/na strychu/jest zdublowane w czyjejś kolekcji - stare numery PP, foldery reklamowe JZS, POM-u, Osin (jeśli były), instrukcje obsługi.

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Ja mam "Regulamin rozwinięcia sekcji z samochodu pożarniczego LGM-8". KGSP Warszawa 1973. Są tam też rysunki rozmieszczenia sprzętu na ŻUKu. Jak chcesz mogę to przeskanować i wrzucić.  -_-
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Byłbym niezmiernie wdzięczny (via chomik może być) ;) Z tej serii regulaminów mam tylko nr 6 - Rozwiniecie sekcji z GBA 3,5/16 i 25 Skoda.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2011, 13:48:57 wysłana przez b07 »

Offline meli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
    • OSP OPALENICA
www.osp-opalenica.pl <-- serdecznie zapraszam;)

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Dzieki, ale takie rzeczy raczej nie ;) A jeśli już, to z epoki (Stara z MM już mam ;)

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.929
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Witaj.Książka z danymi opisowymi,technicznymi,rysunki,rysunek A4 z gabarytami - to wszystko o aucie STAR 244.Mam też autosan ale muszę zobaczyć dokładnie o co chodzi.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
@SIUSIEK Witaj. Ale w wersji pożarniczej (GBA, GBM, GPr, SRt, SW) czy samego podwozia? Bo do instrukcji samego podwozia dostęp mam ;)

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Do listy "szczególnie poszukiwanych" dodaje rzecz następująca:

Zarządzenie Komendanta Głównego Straży Pożarnych nr 5/75 w sprawie oznakowania samochodów i sprzętu pożarniczego numerami operacyjnymi.

Problem jest z nim taki, ze nie zostało nigdy wydane jako instrukcja, nawet nie było ogłoszone w dzienniku urzędowym KGSP, ale może jego tekst gdzieś tam u kogoś się ostał ;) 

I podkreślam: interesuje mnie wszystko w temacie, co wydrukowano przed 1992 rokiem.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: [POSZUKUJĘ/KUPIĘ] Materiały nt. samochodów pozarniczych PRL-u i lat 90-tych
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 21, 2011, 17:14:49 »
Do "poszukiwanych szczególnie" dołączam:

Biuletyn Techniczny/Biuletyn Informacji Technicznej /BiT-NiTP - mam już kilkadziesiąt, ale poszukuje brakujących. Na chwile obecna jestem szczególnie zainteresowany:

- Rocznik 1975: numery 1, 2, 3
- Rocznik 1976: numer 2
- Rocznik 1978: numer 4
- Rocznik 1979: numer 3

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: [POSZUKUJĘ/KUPIĘ] Materiały nt. samochodów pozarniczych PRL-u i lat 90-tych
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 29, 2011, 22:10:07 »
Czyżby kolega był jednym z autorów projektu:

http://www.prl998.pl/

Super strona!!!  :straz:

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: [POSZUKUJĘ/KUPIĘ] Materiały nt. samochodów pozarniczych PRL-u i lat 90-tych
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 30, 2011, 18:20:16 »
Tak się składa, ze nie maczałem w tym projekcie palców...jeszcze. -_-

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: [POSZUKUJĘ/KUPIĘ] Materiały nt. samochodów pozarniczych PRL-u i lat 90-tych
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 02, 2013, 17:55:31 »
Odświeżę temat:

Sanitarny żuk i reanimacyjna nysa. Wystawa ratowniczych zabytków.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-krakow,50/sanitarny-zuk-i-reanimacyjna-nysa-wystawa-ratowniczych-zabytkow,344269.html