Autor Wątek: Substancje Niebezpieczne  (Przeczytany 1818 razy)

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Substancje Niebezpieczne
« dnia: Październik 24, 2005, 20:04:57 »
Jednostka w ktorej mam zaszczyt sluzyc(wcielo mi polskie znaki wiec wybaczcie) miesci sie na pograniczu panstw.  Stacja kolejowa w moim miescie jest stacja graniczna +wiec wiadomo odprawy i takie tam bzdury. Zmierzam do tego ze bardzo czesto(szczegolnie w lecie) mamy wyjazdy do nieszczelnych cystern - przewaznie amoniak, benzyna, olej napedowy i inne swinstwa. Na pewnej strazackiej stronie znalazlem tabelke ktora informowala tylko o numerze jaki ma dana substancja w katalogu ONZ, natomiast nie bylo nic na temat(nawet kilka slow)ewentualnego podejscia do sprawy od strony akcji ratowniczej - chociaz jednostka moja nie jest jednostka chemiczna(a na przyjazd jednostki chemicznej z Czech musimy czekac 1 godz. - a na nasza prawie 2 przy dobrym wietrze) to jakos musimy sprostac wyzwaniom, ktore beda kiedys czekaly na nas. Dlatego mam pytanie - gdzie szukac czegos takiego.(nawet znak zapytania mi wcielo :angry: )Wiem na pewno ze takie cos ma napewno stanowisko kierowania, bo widzialem u nich cos takiego, niemniej jednak chcialbzm sam opracowac cos takiego dla nas... miedzy innymi chodzi mi jak dana substancja dziala na czlowieka, jak sublimuje w ewentualnym zetknieciu z woda i wogole. Mam nadzieje ze bedziecie rozumieli o co chodzi...

Pozdrawiam i czekam na pomoc

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Substancje Niebezpieczne
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2005, 23:39:39 »
kliknij do kolegi o nicku HAZMAT napewno odpowie na twoje pytania .


pozdro

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Substancje Niebezpieczne
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 25, 2005, 10:04:20 »
Cytuj
to jakos musimy sprostac wyzwaniom, ktore beda kiedys czekaly na nas.
Bez odpowiedniego sprzętu za dużo w kwestiach ratownictwa chemicznego nie jesteście w stanie zrobić. Jeżeli chodzi o zdobycie informacji to może warto byłoby podczas pobytu w JRG skserować chociaż karty substancji z którymi kontakt jest najbardziej prawdopodobny, albo pogadać z dyspozytorem żeby podesłał emailem program CHEMIK.
W internecie też jest w miarę dobra baza z zasadami postępowania - znajdziesz ją nawet na tej stronie - czyli na strazak.pl - http://www.strazak.pl/index.php?option=com_onz&Itemid=30
Poza tym część informacji o przewożonych substancjach odczytać można z tablic ostrzegawczych. Na stronie http://www.fireman.prv.pl w dziale wiedza masz kilka rzeczy tego dotyczących - Numery rozpoznawcze na tablicach ostrzegawczych (substancje niebezpieczne) , Oznakowanie substancji niebezpiecznych (ADR-RID, Diament niebezpieczeństwa, Hazem-Code)
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2005, 10:04:41 wysłana przez aniolstroz »

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Substancje Niebezpieczne
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 25, 2005, 11:05:39 »
Polecam w SAPSP w Poznaniu kupić książke Ratownictwo chemiczno-ekologiczne (zapomnialem autora - Ranecki chyba), tam masz ładnie opisane jak zoorganizować akcję, po czym mozna rozpoznać substancję itd. Myślę że wszystkich substancji i tak się nie nauczycie, ale zawsze SKKM winno w tym pomóc. Jesli uda Ci się okreslić rodzaj substancji niebezpiecznej, to poprzez środki łączności kontaktujesz się z SKKM a oni przekażą Ci czym prędzej właściwości tej substancji i instrukcje jak macie konkretnie w danym przypadku postępować.

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Substancje Niebezpieczne
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 25, 2005, 18:17:02 »
Sensey! - o taką właśnie odpowiedź mi chodziło :D (tylko do Poznania mam kawał drogi a jechać za jedną książką <_< ?), aczkolwiek muszę przyznać, że kolega "Aniolstroz" i "ogniomistrz1" - też dużo mi pomogli.
Aniele - muszę Ci przyznać racje - że bez odpowiedniego sprzętu rzeczywiście nic nie zdziałamy. Ale przynajmniej jakieś podstawy musimy mieć co do umiejętności ewentualnego rozpoznawania tychże substancji, oraz do ewentualnego, realnego zagrożenia dla każdego z ratowników biorącego udział podczas jakiejś tam konkretnej akcji :rolleyes: Niemniej jednak dzięki za pomoc i pozdrawiam serdecznie.

gucio

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Substancje Niebezpieczne
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 25, 2005, 20:50:11 »
Gucio....zadaj konkretne pytania...postaramy się coś wypracować
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Substancje Niebezpieczne
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2005, 10:21:11 »
Możesz zamówić ją wysyłkowo.  

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Substancje Niebezpieczne
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 26, 2005, 19:38:11 »
HAZMAT - dzięki za okazana pomoc - już znalazłem na "naszej"(strażak.pl) stronie.
SENSEY - podaj jeśli możesz adres, to z miłą chęcią bym zamówił .

Pozdarwiam

gucio

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Substancje Niebezpieczne
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 27, 2005, 10:08:00 »
mają na swojej stronie www
Adres kontaktowy tam też jest

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Substancje Niebezpieczne
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 08, 2008, 10:06:48 »
Odkurzam ten wątek, bo poszukuję odpowiedzi.

W sieci znalazłem kilka stron z wyjasnieniem numerow substancji niebezpiecznych wedlug kodu ONZ. Mam wrazenie, ze jest to lista niepelna - widuje czasem ciezarowki, o numerach w mianowniku wykraczajacych poza zakres numeracji podany w zestawieniach dostepnych w sieci - czy cos sie zmienilo ? Czy jest gdzies dostepna pelna lista 'mianownikow' z tablic ADR ? Prosze o pomoc.

Offline zimny_marian

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Substancje Niebezpieczne
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 09, 2008, 12:58:43 »
Ja polecam www.google.pl tam powinieneś znaleźć wszystko na temat (karty charakterystyki, sposoby postępowania, działanie na ludzi) bo są to substancje często spotykane. Kwestia tylko wpisać odpowiednie pytanie!!!
Dla mnie osobiście wielokrotnie pomogła ta strona ponieważ programy z kartami charakterystyk mamy mocno nie aktualne, a komenda nie kwapi się wykupywać nowych więc trzeba sobie jakoś radzić!!!

Co do postu kolegi  "085" również spotkałem się z takimi numerami. Karty tych substancji najlepiej szukać na stronach producentów. Po odnalezieniu takiej karty okazuje się że to nie jakaś nowa substancja tylko coś starego ale delikatnie zmodyfikowanego. Ale faktycznie czasem jest ciężko znaleźć
niektóre kart charakterystyk!!!

Pozdrawiam!!!
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2008, 13:06:01 wysłana przez zimny_marian »

Offline steyr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Substancje Niebezpieczne
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 20, 2008, 19:11:16 »
W moim przypadku na wozie mam zafoliowane podstawowe oznaczenia,i to mi wystarcza resztę podaje mi dyspozytor po przekazaniu mu radjowo odczytanych przez lornetkę oznaczeń z uszkodzonej cysterny.Nie sądzę że ktoś jest w stanie spamiętac tyle symboli i oznaczeń jakie się pojawiają na naszych drogach i torowiskach,a do tego w stresie wyjazdowym.Dlatego właśnie istnieją zastępy chemiczne,oni tylko tym się parają.Dyspozytor jest od tego by podał nam dane związane z naszymi działaniami podczas takiej akcji.Pozdrawiam.....