Autor Wątek: Doczekamy Się Czy Nie.....  (Przeczytany 2556 razy)

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Doczekamy Się Czy Nie.....
« dnia: Październik 24, 2005, 12:27:44 »
witam.

chciałbym poruszyć temat dosyć istotnyi ważny, a mianowicie  co sądzicie i jakie sa wasze odczucia na temat systemu łączności który miał być wprowadzany w PSP jak i inyych słuzbach, który miał być i chyba  teori nadal jest częścia umowy offsetowej w zw. z zakupem F-16.

czy tek naprawde jestesmy przygotowani to wsółpracy z innymi słuzbami jak i między soba bo tak naprawde wydaje mi sie ze na papierze w komendach to jest pieknie i ładnie ale jak juz coś sie dzieje to totalny chaos i brak przepływu informacji,

Pozdrawaim

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Doczekamy Się Czy Nie.....
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2005, 14:41:46 »
Jeżeli chodzi Tobie o system łączności cyfrowej to miałem możliwość
zobaczyć taki system, w holandii.
Czy jest on lepszy czy gorszy tego nie mogę powiedzieć bo trzeba było
by pojeździć kilka razy do akcji i wtedy mówić.

Ale jak taki system wygląda.
Składa się on z panelu o grubości 2 cm, przez co nie zabiera on tyle miejsca
co dotychcaszowe rozwiazanie analogowe. No i oczywiscie mam tez do
tego mikrofon tak jak w analogach.
Patrząc na ten system można pwoiedzieć że przyśpiesza pracę z radiem.
Przyjeżdzajac na miejsce ( po wcześniejszym ustawieniu parametrów)
wystarczy wcisnąć z klawiatury cyfrowej  np. cyfrę 2 a system
poda w SK że jesteśmy na miejscu a do tego dopisze w rejestrze godzinę zgłoszenia. Eliminuje to ingerowanie samego dyspozytora jezeli chodzi
o takie częste zgłoszenia. Tak samo jest w przypadku np. powrotu do bazy.
Jeżeli chcemy rozmawiać z dyspozytorem wciskamy np. 5 i mozemy
już z nim rozmawiać. Oczywisćie mozęmy łączyć się z innymi słuzbami.

Tak wygląda w przyblizeniu system cyfrowy w holandii
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Doczekamy Się Czy Nie.....
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2005, 15:37:21 »
witaj, jesli chodzi o inne kraje to ostatnio czytałem artykół o łączności w  Stanach, tam juz wychodzą z rozwiązań typu TETRA (to własnie ten obiecany w offsecie system o którym mozemy narazie pomazyc), natomiast coraz częściej wprowadzają systemy łączności satelitarnej, dokladnej nazwy nie pamietam wiec sorki,
Jeśli chodzi o Polske to spotkalem sie w jedej z komend z takim systemem, w którym są zakodowane w programie oraz na radiostacji przewoźnej kody i po wcisnięciu odpowiedniego kodu autopmatycznie zostaje zapisane u dyspozytora w programie polecenie, np nr.xx na miejścu itp.

Natomiast w Warszawie...... tylko ręce załamać, stare wielkie i cięzkie Ericsony przez które przeprowadzenie prawidłowej korespondencji graniczy z cudem, i to nie tylko moja opinia lecz wielu strazakow z którymi rozmawiałem.

Pozdrawiam

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Doczekamy Się Czy Nie.....
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2005, 17:51:20 »
Cytuj
Natomiast w Warszawie...... tylko ręce załamać, stare wielkie i cięzkie Ericsony przez które przeprowadzenie prawidłowej korespondencji graniczy z cudem, i to nie tylko moja opinia lecz wielu strazakow z którymi rozmawiałem.

Pozdrawiam
Tak....masz całkowita rację-
wejscie do bloku=brak łączności , chyba że przy oknie, piwnica - zapomnij ze cię ktoś usłyszy, jak na miejsce dojedzie operacyjny albo 01 lub 02 koniec z łacznością na Ericsonie bo maja priorytet na nadawanie.
Na szczeście radzimy sobie na motorolkach do  łączności wewnetrznej a czasem nawet do powiatowej.
Na marginesie Policjanci juz dosc długo maja nowe stacje trackingowe oparte chyba na motoroli...
Nasze ericsony sa do d...py...po ładowaniu wychodzisz na garaz i w co drugiej juz masz Batmana i nie mozesz juz nadawać...(dla niezaznajomionych poprostu bateria pada).Dno, szuwary i wodorosty........
A co do tetry...myślę że z tym nas równiez wydymają jak ze wszystkim....obiecanki macanki....
Kwa-Pozdrowienia
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Doczekamy Się Czy Nie.....
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 24, 2005, 18:01:49 »
hehee dokładnie masz racje i dodam jeszcze jedno, zeby usłyszeć do trzecie zdanie przez ericsona wcale nie musze wchodzic do piwnicy wystarczy ze wezme jedna z 2 przenośnych która jes całkiem do d...... nawet jeśli jest w samochodowej ładowarce:)

co do policjantów.... owszem tez się spotkałem nimi, całkiem zgrabne radiotelefony, lekkie, nie duże, szeroki wyswietlacz

a co do tetry to pewnie u nas wejdzie wówczas gdy nikt na świeice juz jej nie bedzie używał albo dostaniemy w spadku od zagranicznych strazaków w darze :)

pozdrawiam

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Doczekamy Się Czy Nie.....
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 25, 2005, 19:01:45 »
Ten system łączności radiowej który miał być wprowadzony w Polsce m.in. w ramach offsetu to tzw. sieć pracująca w systemie trunkingowym (czyt. trankingowym) która miałaby się nazywać TETRA.
W Polsce nad wprowadzeniem sieci Tetra w ramach offsetu pracuje firma Motorola. Ale lepszą ofertę (m.in. tańszą) zafroponowała fińska Nokia oraz Siemens. Tak czy inaczej system ten staje się pomału przestarzały, a i kilka lat minęłoby w Polsce zanim zostałby wprowadzony. Oczywiście najpierw musiałby go kupić polski rząd.  Teraz w USA planuje się w przyszłości wykorzystać satelity do łączności przez służby ratownicze. Tak jak to ma miejsce aktualnie z satelitarnymi stacjami radiowymi.
Coś wspominał o tym emer. :D  

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Doczekamy Się Czy Nie.....
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 25, 2005, 20:37:04 »
Witam!
Jest dokładnie tak jak piszą poprzednicy ;)
Dodam od siebie, że w moim powiecie nadal podstawowym systemem łączności tzw. przewodowej jest sieć TPSA, a jak ona dział każdy wie. Pozatem ktoś wpadł na gienialny pomysł podwyższenia opłat dla lini ISDN - bo komfort ponoć, oczywiście w imię dobra klienta. Dla tego m.in. osobiście również - choć z pewnym bólem z niej zrezygnowałem. Na całym już niemal cywilizowanym świecie ISDN /linie cyfrowe/ są standartem, wchodzi na dobre od dawna łączność satelitarna, a analog już tylko na wyraźne żądanie. U nas na odwrót :( Egzotyczny kraj!
Jako firma KP PSP pozostaliśmy przy ISDN również ze względu na "sławetny" nr 112, choć koszty wzrosły, ale taki wymóg odgórny.
Odnośnie systemu TETRA już 2 lata temu wstępnie na różnych szkoleniach o nim wspominano jaki to wspaniały "wynalazek" niemal "gwiezdne wojny", ale każdy rozsądnie myślący zdawał sobie sprawę, że niestety nie szybko to do nas dotrze. Tak jest również w obecnej chwili <_< Jest nadzieja, że będzie tak jak pisze:
emer
Cytuj
a co do tetry to pewnie u nas wejdzie wówczas gdy nikt na świeice juz jej nie bedzie używał albo dostaniemy w spadku od zagranicznych strazaków w darze smile.gif

I to jest chyba najbardziej realne, podobnie jak było z F-16.
Obecnie u mnie funkcjonuje coś takiego jak SWD /System Wspomagania Dowodzenia/ znanej już strażakom /głównie SK/ Polskiej firmy.... System wg. mnie bardzo drogi, niedopracowany, niestabilny - ja bym go nazawał po 2 latach użytkowania SSD /System Spowalniania Dowodzenia/. Dubluje on w kompie niemal wszystko, co również trzeba wykonać na papierze. Ma co prawda kilka dobrych opcji jak np. mapa cyfrowa /taka sobie/, statusy na pojazdach - to co pisał Waldi.
Niestety mało kogo stać na kompletny zakup tego oprogramowania i sprzętu oraz przede wszystkim nie sprawdza się  na 1 osobowych SK, a takich mamy zdecydowaną większość m.in. z powodów o których już znacznie wcześniej pisałem w innych tematach dot. łączności.
Co do rtf. przenośnych korzystamy obecnie głównie z "Motoroli" podobnie jak i w rtf. samochodowych /przewoźnych/ i stacjonarnych. W sumie nie są napewno złe, gorzej z odpowiednim programowaniem. Szczególnie na stacjonarnych- systematycznie występują znaczne zakłócenia łączności, wchodzenie innych stacji nawet odległych, trzaski powodujące wręcz przerwy itp. Wydaje mi się jednak, że to wina właśnie złego programowania i samej sieci, a nie sprzętu. Niestety wszelkie monity i uwagi dyżurnych pozostają wyżej bez echa <_< Ponoć miało być w szczytnych założeniach wszystko bardzo dobrze, ale tak jest nie tylko z tym ;) Ciągle to przerabiamy.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Doczekamy Się Czy Nie.....
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 25, 2005, 21:18:12 »
A ja mam konkretną popozycję.
Przestańmy sie przejmować pierdołami, pracujmy na tym co nam dadzą w ramach swoich kwalifikacji i możliwości. Nie starajmy się  być nadludźmi. To zakład pracy ma nam zapewnić odpowiednie warunki pracy, odpowiednie środki do wykonywania tej pracy i tak dalej. Panowie trzeba sie otrząsnąć. Po raz kolejny mówię popatrzcie na policjantów (jeszcze maszyny do pisania i pościgowe polonezy) ktoś się tym przejmuje, nie !!!!!!!!!!  
Ważne, że pensyjka jest słuszna, a nasza. Zbliżamy się do ich zarobków jak cholera, a czyż nie to nam obiecano.  
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Doczekamy Się Czy Nie.....
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 03, 2005, 14:07:34 »
wodnik... z całym szacunkiem ale gdy piszesz ze rozmowa o łaczności podczas akcji, a tego problemu dotyczy ten post to wybacz ale smiem twierdzić ze zabardzo się przyzwyczaiłes do stołka a nie do pracy.....

Pozdrawiam

Offline Marko

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Doczekamy Się Czy Nie.....
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 04, 2005, 11:45:38 »
Jeżeli chodzi o koszt utrzymania telefonów alarmowych w tym isdn to spada to na TPSA. I jezeli któraś komenda płaci za utrzymanie tych nr 998 i 112 to trzeba złożyć reklamację do tpsy. Zwrócą wszystkie pieniążki od czasu jak zaczeli naliczać abonament. U Nas zwracali za 3 lata.

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Doczekamy Się Czy Nie.....
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 16, 2005, 08:22:51 »
Wodnik
Cytuj
Ważne, że pensyjka jest słuszna, a nasza. Zbliżamy się do ich zarobków jak cholera, a czyż nie to nam obiecano.
1,86 to jest zbliżone do policji ?? :D
Nie przesadzaj z maszynami do pisania coraz lepiej jest w policji dostaja stare kompy nieodpłatnie a łączność mają lepszą jak my !! :D

Forsa to jest to co powinno załatwić wszystkie nasze sprawy !!! A gdzie wcześniej sze dotacje na ten cel - nadbrygadierzy wzieli ?? :rolleyes:  
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!