Autor Wątek: Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?  (Przeczytany 4539 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?
« dnia: Czerwiec 26, 2011, 12:35:08 »
Witam,
Jak w temacie co może Nadzwyczajne Walne Zebranie OSP ?
Czy jeśli padnie z sali wniosek o usunięcie z szeregów takiego i takiego druha i zostanie poddane to głosowaniu, i większość będzie za tym aby pozbyć się tych druhów, czy ZG może pisać nam  pismo o wyjaśnienia z jakich powodów usunięto z listy członków tego lub tego pana? Czy my coś musimy wyjaśniać skoro wszystko jasne było na Walnym.
Pytanie drugie jeżeli zrezygnował Komendant Gminny z pełnionej funkcji i zostało to zatwierdzone na głosowaniu Zarządu Gminnego i przyjęto rezygnację, czy Prezydium ZG musi zrobić Nadzwyczajne Walne Zebranie aby delegaci powołali nowego Komendanta Gminnego? I czy Nowy Komendant Gminny musi wchodzić w skład Zarządu Gminnego czy może być to zwykły strażak ochotnik?
I pytanie trzecie ostatnie jeśli podczas tego Nadzwyczajnego Walnego Zebrania ZG padnie wniosek z sali o przeprowadzenie wyborów tajnych i o odwołanie całego Prezydium i powołanie nowego (normalnego) jest to zgodne z przepisami?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 26, 2011, 13:15:43 »
Rafał jaką osobowość prawną ma Wasz ZOG ZOSP RP ?

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 26, 2011, 16:26:06 »
Nie mam zielonego pojęcia .... :huh:

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 26, 2011, 17:25:34 »
Walne zebranie może dużo ale niw wszystko. Wszystko zależy od zapisów w statucie. Czyli może tylko tyle lub aż tyle na ile pozwala statut.
Co do pytania pierwszego.
Zajrzyj w statut jak masz napisane kto przyjmuje i skreśla członkó OSP. U mnie należy do do kompetencji zarządu OSP a nie do kompetencji walnego zebrania. WIec jeśli należy to do walnego to może walnego usunąć członka. Ale jeśli należy to do kompetencji zarządu to walnemu nic do tego. Oczywiście moze zmienić statut ale nie jest to takie proste.
A Zarząd Gminny wystąpił o uzasadnienie? Sprawa członkowstwa to wewnętrzna sprawa OSP i ZG nic do tego. No chyba że złamane zostało prawo, np właśnie członków pozbyło się walne a nie zarząd. Ale myślę ze tu już jest rola komisji rewizyjnej. Więc bym zapytał ZG na jakiej podstawie chcą wyjaśnień a potem bym im odpisał ze nie ma do tego podstawy prawnej.
Co do pytania drugiego
Wg mnie Prezydium ZG nie musi zrobić nadzwyczajnego walnego. Zarząd Gminny wybiera członków spośród siebie i sam to zatwierdza. Wynika to z paragrafu 60 pkt 3 i paragrafu 64 ust 1 pkt 8 statutu ZOSP. Oczywiscie KG musi wchodzić w skład Zarządu Gminnego i nie moze to być zwykły strażak czyli strażak powołany do tej funkcji z jakiejś tam sobie OSP. Musi to być osoba która jest już w składzie Zarządu Gminnego.
Co do pytania trzeciego
Przejrzałem statut i albo czegos nie doczytałem albo statut nie przewiduje możliwości wcześniejszego odwołania zarządu gminnego. Więc czy tajnie czy jawnie chyba nie ma takiej możliwosci.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 26, 2011, 18:32:47 »
Na to Panowie gubię się  i może działacz zemnie do d…….. bo za ratownika się tu nająłem ale od kiedy ZOG ZOSP RP robi walne zebrania ?  Czy ZOW ZOSP ma osobowość prawną czy tylko jest Oddziałem ZOSP RP . Pominę że delegatów i przedstawicieli na zjazd wysuwają jednostki OSP, a co z tym skład jest znany, można jedynie stołki dzielić , ewentualnie jakieś prezydium wyłonić . Czyli jak członek ZOG ZOSP podał się do dymisji to Walne Zebranie danej jednostka OSP musi wysunąć nowego przedstawiciela . Jak zrezygnował jedynie z funkcji ZOG ZOSP może wybrać na to stanowisko innego z pośród przedstawicieli ( fizycznie członków Zarząd OG ZOSP ) , a ustępujący nadal jest członkiem tego Zarządu – ponieważ jednostka go wskazała na swojego przedstawiciela w nim .
 
Można to obejść jedynie powołując członka ZOG ZOSP z zewnątrz – istnieje taka możliwość . Np. Z instytucji, organizacji współpracujących . Np. przedstawiciela Burmistrza/Wójta potem zrobić z niego np. Komendanta ZOSP. Ale tu chyba konieczny jest ponowny Zjazd OG ZOSP RP . Sam w tej ( od 2011 ) kadencji jestem na takiej zasadzie , i nie dlatego że jednostka mnie nie chciała , a akurat 4 osoby z OSP piastują stanowiska w Zarządzie , a mieliśmy 3 przedstawicieli więc Ja trafiłem jako przedstawiciel Burmistrza .
Chyba taki mechanizm obowiązuje ?
 :gwiazdki:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2011, 20:56:33 wysłana przez MIKO »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 26, 2011, 19:00:31 »
Dobrze piszesz Miko. Jest tak a nie inaczej.
Po za tym na szczeblu gminnym nie mówimy o walnym zebraniu a o zjeździe oddziału gminnego (par. 58a statutu ZOSP).
A co do osobowosci prawnej. Poszczególne oddziały (gminny, powiatowy, wojewódzki) mogą posiadać osobowość prawną po uzyskaniu zgody Zarządu Głównego (par. 4 ust 2 statutu ZOSP).

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 26, 2011, 22:15:56 »
No dobrze a jeśli na walnym teraz usuwamy druha x z członkostwa w OSP x a ten druh posiada mandat i jest delegatem wchodzącym w skład Zarządu Gminnego to automatycznie już nim nie jest? Czy jak się to odbywa?
A jeśli Pan y nie ma przynależności do żadnej OSP a jest członkiem Zarządu Gm ba Prezydium czy może być?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 27, 2011, 00:11:40 »
Na obydwa pytania odpowiedziałem wyżej – dalej nie  myl delegata z przedstawicielem . To dwie różne osoby . Delegat na pewno nie jest przedstawicielem do Zarządu OG ZOSP RP . Co najwyżej może trafić do Komisji Rewizyjnej .

Jeśli Kogoś wyrzuciliście z OSP to automatycznie przestał być Waszym przedstawicielem lub delegatem . Najbliższe Walne Zebranie OSP powinno wybrać nowego – Walne bo chyba musi być jego uchwała, zależy od statutu OSP. 

Co do osób z zewnątrz , może to być tylko niewielki procent liczebność ZOG ZOSP RP – nie pamiętam cyfry . Ale też przyjąć go powinien uchwałą Zjazd , nie Zarząd ZOG ZOSP RP chyba że jest z funkcji . Np. Zjazd uchwalił z automatu każdy Burmistrz itp. To zmiana odbywa się automatycznie na zasadach sukcesji .   

PS. Zresztą nie wiem, nie znam się, nie orientuje, zarobiony jestem – ja jestem od ratowania, a nie od stołków i sposobu ich nabywania . Jakiś tam mam i tyle. Tylko problem bo ciągle coś chcą, a pole ulicznej walki ratowniczej nie obrobione .    :rofl: :rofl:

Napisz do Darka : @Darek3xP ten to ma w małym palcu u nogi i to lewej  ^_^ .
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2011, 00:21:30 wysłana przez MIKO »

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 27, 2011, 15:26:05 »
Witam. Postanowiłem, że swoje pytania przedstawię w tym dziale poniewaz poruszono w nim sprawy związane ze zjazdem ZOG ZOSP RP. a zatem:
1. czy możecie podac jakiegoś linka z przykładowym, wzorcowym scenariuszem zjazdu? W środę mamy zjazd u siebie i chciałbym żeby wszystko dobrze i zgodnie ze statutem wypadło.
2. Czy można wprowadzac zmiany do porządku zjazdu? Na przykład po jego zaprezentowaniu przez przewodniczącego czy prowadzącego ten zjazd?
3. Czy nie powinno byc tak, że przed zjazdem, każdy z przedstawicieli i delegatów powinien dostac materiały na zjazd - w sensie porządek zjazdu, statut, uchwały czy cos takiego? Chodzi tu w szczególności o uchwałe mówiącą ilu jest członków w składzie zarządu ( z tego co pamiętam statut określe nie mniej niz siedmiu, ale mówi równeiż, że zarząd uchwałą przyjmuje liczbę członków - chodzi tu o sytuację gdzie jest mało jednostek i nie ma jak wyczarowac tych siedmiu wspanialych - chyba) U mnie w gminie sytuacja jest następująca - 5 jednostek ma swoich przedstawicieli (szósta jednostka nie była w stanie zwołac walnego zebrania, a co za tym idzie nie ma przedstawiciela) + pewnie ktoś z urzędu miasta. Zostaje ewentualnie jedno nieobsadzone. I tu jest pies pogrzebany.
4. W jaki sposób mozna zgodnie ze statutem dokonac wyboru na poszczególne stanowiska? Chodzi mi o moment kiedy przedstawiciele konstytuują zarząd? Wydaje się, że można śmiało zastosowac tu ogólne
zasady demokracji i po prostu zagłosowac na poszczególnych kandydatow (było o tym kiedyś na forum). Co wy na to?
Za wszelkie merytoryczne odpowiedzi z góry dziękuję. Pozdrawiam  :straz:


Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 27, 2011, 23:02:47 »
Witam. Postanowiłem, że swoje pytania przedstawię w tym dziale poniewaz poruszono w nim sprawy związane ze zjazdem ZOG ZOSP RP. a zatem:
1. czy możecie podac jakiegoś linka z przykładowym, wzorcowym scenariuszem zjazdu?
Aż się boję podawać link, bo moje posty dziwnie lubią znikać ale może zdążysz skorzystać. Komplet dokumentów na Zjazd ZOGm jest tu http://www.zosprp.pl/?q=content/wykaz-drukow-na-zjazd-oddzialu-gminnego-zosp-rp (scenariusz w drukach uzupełniających).

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 28, 2011, 19:48:05 »
Dzięki za odpowiedź. Czekam na ewentualne dalsze odpowiedzi. :straz:

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 28, 2011, 20:06:29 »
Ad.2 Zjazd przyjmuje w głosowaniu proponowany porządek obrad - przed głosowaniem można zgłosić zmiany w porządku obrad. Decyzja należy do Zjazdu.
Ad.3 Delegaci winni otrzymać materiały programowe i propozycje niektórych (wcześniej przygotowanych) uchwał - wszystkich nie ma możliwości jako że w trakcie Zjazdu padają propozycje uchwał i wniosków.
Ad.4 Zgodnie ze statutem Zarząd sam się konstytuuje - delegatom nic do tego.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

przegiguś1981

  • Gość
Odp: Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 04, 2011, 22:37:01 »
Witam

Czy ktoś z Was najbardziej doświadczonych mógłby poradzić i napisać jaki przebieg ma mieć Nadzwyczajne Walne Zebranie OSP? Jakie papiery wypełniać przy przesunięciu osób funkcyjnych i zmianie statutu?
Sprawa dotyczy przesunięcia jednej osoby w Zarządzie OSP z funkcji z-cy naczelnika na II wiceprezesa (zgodnie ze statutem Naszej OSP). Okazało się, że nie wybraliśmy 1 osoby na funkcję II wiceprezesa, a zwrócił uwagę na to KRS w piśmie zwrotnym po złożeniu wniosków (po 4 miesiącach) po wyborach twierdząc o niezgodności przebiegu wyborów ze statutem.

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Co może Nadzwyczajne Walne Zebranie?
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 06, 2011, 22:30:33 »
Wystarczy zwykłe zebranie zarządu i uchwała w sprawie zmiany członka zarządu (zmiany funkcji). Nie jest potrzebne nadzwyczajne zebranie.