Autor Wątek: Jak wypompować studnie ?  (Przeczytany 17392 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Jak wypompować studnie ?
« dnia: Czerwiec 25, 2011, 11:10:36 »
Panowie taka problem do rozwiązania   -_-

Z jakiegoś powodu zachodzi potrzeba wypompowania wody z +/-16 m studni .

Dostępny sprzęt jak to w SP :

- GBA 2,5/24
- M 8/8
- popa szlamowa  np. WT30X
- pompa strumieniowa  (inżektor)
- elektryczna pompa zanurzeniowa (np.Ready, AS215 )

Czy tym sprzętem idzie to zrobić ?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2011, 11:24:16 wysłana przez MIKO »

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 25, 2011, 13:03:44 »
Mając ten sprzęt to można wykorzystać: Samochód GBA 25/24 i Wysysacz inżektorowy albo elektryczną pompę zanurzeniową. na pewno do tego nie wykorzystasz PO5 M8/8 i pompy WT 30X ponieważ wysokość ssania a masz +/- 16 m to żadna z tych pomp Ci nie zasie no chyba że do szlamówki założysz smok z zaworem zwrotnym i zalejesz ją wraz z wężem wtedy jest możliwe że wypompujesz tą wodę
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline Aerk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 25, 2011, 14:05:17 »
Pompa elektryczna da rade max. wys. podnoszenie to 20m, więc wypompujemy ale z wydajnością będzie kiepsko. Wydajność wysysacza na głębokości 15m to 15l/min przy ciśnieniu przed nasadą wejściową 10bar, więc dość mało. Moim zdaniem najlepsza będzie pompa zanurzeniowa
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2011, 14:16:10 wysłana przez Aerk »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 25, 2011, 14:13:54 »
moim zdaniem najlepszy sposób to wysysacz głębinowy (inżektor). Tylko zbuduj odpowiednio linię żeby nie musiałeś jeździć co 10 minut po wodę - a więc zasilanie inżektora wężem w52, na powrocie z inżektora w75 zakończony rozdzielaczem. W nasadę w75 wpinamy wąż w75 i podłączamy go do nasady napełniania samochodua odcinkiem W52 z nasady rozdzielacza odprowadzamy wodę np na łąkę. No i napełniamy samochód do pełna i resztę na pole i tak na zmianę - GBA i pole. Warunek oczywiście że woda w studni jest czysta. Jeżeli dostępny jest w okolicy hydrant można go również użyć i włączyć go w układ zamiast GBA (oszczędność paliwa) bo inżektor potrzebuje do poprawnej pracy ok 4 atm z czego ok 4 powinno być w sieci hydrantowej a dodatkowo 1,5 atm uzyskasz poprzez różnicę poziomów. Oczywiście nie zapomnij odpowiednio zabezpieczyć inżektora (linka, podpinka itp) bo jak będziesz mieć pecha to będziesz musiał zejść po niego do studni. Oczywiście jest jeszcze jeden sposób - wiadro i linka strażacka tylko z tego ręce i plecy bolą :)
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 25, 2011, 14:14:59 »
No właśnie – kolega poległ . Żadne urządzenie nie dało rady  -_-

Pompa strumieniowa ( inżektor) to max 15 m  :straz:

Niektórzy twierdzą że poda 25 m – ale sam producent pisze 15m . W każdym razie nie dał rady  :cooo:


http://www.protekta.pl/public/pfiles/9/Wysysacz.pdf
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2011, 14:28:54 wysłana przez MIKO »

Offline Aerk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 25, 2011, 14:21:49 »
Szczerze mówiąc nie miałem jeszcze takiej sytuacji, więc opierałem się na danych technicznych (teoria i praktyka)  :gwiazdki:

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 25, 2011, 14:37:42 »
A jakby spróbować wrzucić inżektor, od niego krótki W-75 (przeważnie używany do napełniania wody w samochodzie), do niego ssawny ze szlamówki i szlamówka ustawiona przy samej studzience.
Być może pomysł denny. Nie wiem. Dla mnie to czysta teoria i próbowanie wymyślenia czegoś na siłę. Jak koledzy to widzą?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 25, 2011, 16:52:47 »
He he, no to jak już kombinować to na całego. Skoro poziom wody za nisko dla naszego sprzętu (wody w studni jest zapewne parę metrów, więc od początkowej głębokości - lustra, do tych 15m śmiało możemy pompować) to woda musi "przyjść" do tego sprzętu ;)
Podnieśmy wodę (wiaderka tak, tylko, że męczące). A duży pojemnik (większy od wiadra) plus wciągarka samochodowa, zblocze dla ukierunkowania liny.. i albo podnosimy sobie wodę na wysokość, gdzie nasza pompka zanurzeniowa da radę albo bezpośrednio wyciągamy zbiornik na powierzchnię. Pompujemy, do momentu aż nasz zbiornik nie może się już zanurzyć. To co zostanie, jakieś 0,5m wody, to już chyba robota dla wiaderka na linie lub pani w AODO z mopem opuszczonej do studni  :rofl:
Tylko po co wybierać wodę do ostatniej kropli?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 25, 2011, 17:42:24 »
No to może modyfikując pomysł zero-11, zamocowany na linie pośredni zbiornik w studni . Do zbiornika wodę pompuje zanurzeniowa a ze zbiornika inżektor  ^_^

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 25, 2011, 18:23:03 »
Niezawodne w takich przypadkach są pompy górnicze typu BIBO (jeżeli istnieje taka możliwość odstąpienia od podanego przez MIKO sprzętu).

http://allegro.pl/pompa-gornicza-zatapialna-do-szamba-wykopow-p1-b-i1607785696.html

Parametry pompy: wydajność 36m3/h, podnoszenie 19,5m, moc 2,2KW, zasilanie 380V, masa 42kg.

http://img13.allegroimg.pl/photos/400x300/16/07/78/56/1607785696

http://img13.allegroimg.pl/photos/400x300/16/07/78/56/1607785696_1


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 26, 2011, 20:59:50 »
To może pompa zanurzeniowa w studni, połączona linią zbudowaną z węży ssawnych z pompą szlamową umieszczoną poza studnią. problem jeden to taki skąd wziąć dodatkowe ssawniaki.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 27, 2011, 00:01:09 »
Dwa piwa wiszę – choć znałem rozwiązanie umieszczając temat – dobrze kombinujecie  - może jeszcze nie jest tak źle  jak niektórzy mówią .  ^_^

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 27, 2011, 16:19:26 »
więc jak to zrobiłeś?

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 27, 2011, 18:32:55 »
To może pompa zanurzeniowa w studni, połączona linią zbudowaną z węży ssawnych z pompą szlamową umieszczoną poza studnią. problem jeden to taki skąd wziąć dodatkowe ssawniaki.

A czy przypadkiem nie wystarczy ssawny od długości wynoszącej co najmniej różnicę pomiędzy głębokością studni a wysokością podnoszenia zanurzeniowej.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 27, 2011, 20:42:03 »
max[] też tak kombinowałem, myślałem nawet tylko o tłocznym miedzy zanurzeniową, a szlamową, nie wiem jednak czy w praktyce nie zapadłby się

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 27, 2011, 20:49:42 »
Tłoczny na całej długości na bank będzie się "zasysał", a tak dzięki zanurzeniowej mamy "poziom wody w studni" podniesiony o 10-12m więc tą różnicę musi pociągnąć szlamówka. Jeżeli się mylę niech ktoś mnie poprawi.

Mam jeszcze jeden szalony pomysł, który raczej nie ma sensu ale co tam.
Nasada tłoczna zasila inżektor, wyjście z inżektora podpięte pod nasadę ssawną autopompy i otrzymujemy obieg zamknięty, przy otwartym zaworze zasilającym zbiornik nadmiar wody(woda wypompowana) ucieka nam przelewem lub inną tłoczną.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2011, 20:55:46 wysłana przez max[] »

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 05, 2011, 01:02:39 »
Wydaje mi się, że madmax i max zaproponowali rozwiązanie, które przyniesie efekt - wypompuje wodę ze studni.
Jak już wcześniej wspomniano może pojawić się problem węży - 3 szt. standardowych węży ssawnych po 2,4 m każdy może nie starczyć - chociaż pewny nie jestem.

Tylko zacząć należałoby od celu - po co wypompowywać wodę ze studni?
Inna sprawa to posiadany sprzęt - tutaj zaproponowane wyposażenie GBA w pompy (jak najbardziej słuszne + pływająca, która tu by nie pomogła) niestety trochę odbiega od tego co faktycznie jest na wozach.
pozdro

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 05, 2011, 10:30:56 »
Pytanie jest postawione praktycznie w identyczny sposób jak trafiło do mnie . 

Co do sprzętu – mniej więcej taki się pojawia na wozach lub jest w dyspozycji poszczególnych jednostek – no niestety częściej OSP niż PSP no ale to już nie moja wina .

Pompa pływająca, fajna zabawka  o bardzo małym wachlarzu zastosowań. Robiliśmy przyrządem kiedyś próby dwóch Niagar, po jakimś tam kilkuletnim czasie eksploatowania ( niekoniecznie intensywnej ) Dla 1,5 bar jedna osiągnęła 400 l/min  druga nie wytworzyła takiego ciśnienia w ogóle.

Powód pompowania – jak w SP jest zawsze 100 powodów w tym ratowniczych ( tu prawdopodobnie trzeba było pozbyć się skażonej wody ) . Ale mi chodziło bardziej o pochylenie się nad różnymi sposobami i możliwościami wykorzystania dostępnego sprzętu.

No ale widać kolejny raz niepotrzebnie – bo po co ! w straży rozwiązuje się problemy ostatnio identycznie – ale to pewnie nie nasze zadanie !  I jak nawet teoretycznie dzieciak wpadnie do studni i noga pod wodą mu ugrzęźnie w jakiś rurach to po co to pompować – lepiej nogę obciąć, odstąpić bo nienasze lub wiaderkami machać jak nasze prababcia i @zero-11 .

PS. Pominę że są koledzy , (również na tym forum) którzy nad metodami/technikami/zagrożeniami ratowania poszkodowanych z studni trochę ciekawych rzeczy napisali .
« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2011, 10:35:02 wysłana przez MIKO »

Offline boinc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 05, 2011, 14:42:31 »
Nie widzę dalej rozwiązania tego quizu :)
Nie zostało podane najważniejsze: czy 16 metrów to wysokość od krawędzi do lustra wody czy do dna studni. Poziom lustra ma kluczowe znaczenie, te obie wartości powinny zostać podane.

Motopompy pływającej raczej do studni się nie zmieści, jeszcze odchodzi z niej bokiem wąż, nie widzę tego...
Wg mnie tylko pompa elektryczna znurzeniowa (typu BIBO) ew turbopompa. Z zanurzeniowych dobrze ktoś wspomniał o pompach serii AS, więcej tu: http://www.horpol.com/2/67-3
I to będzie chyba najlepsze rozwiązanie.
A turbopompa, powinna dać radę choćby ze względu na ciśnienia jakie w niej panują.
Od 26 lipca 2011 na forum reprezentuję prywatne poglądy.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 05, 2011, 15:34:40 »
No i Panie Dyrektorze w tym jest Pana problem – że Pan nie widzi choć rozwiązania padły .

Po drugie nie mamy iść do sklepu i wydać kasę dla jednej sytuacji bo na to niema czasu, a często i środków . Możemy natomiast posługiwać się sprzętem i wyposażeniem posiadanym doskonaląc wiedzę na jego temat .

Więc jak nie 16 m to może  22 m zawsze kiedy pompie na dole brakuje skutecznej wysokości podnoszeni i trzeba trochę pomóc, można próbować wykorzystać drugą pompę do ssania od góry 5-7 m można zyskać . I Turbopompa nic tu nie zmieni – podobnie jak panujące w niej ciśnienie które nie koniecznie ma coś bezpośrednio wspólnego z jej wysokością podnoszenia . W tym przypadku to jedynie czynnik napędzający i logiczne że im „szybciej” ( pod większym ciśnieniem ) płynący to większe obroty wirnika .   Ale nadal to pompa jedno wirnikowa , prawie identyczna jak w pompach elektrycznych zanurzeniowych, działająca na podobnej zasadzie jak w szlamówkach . A co z tym związane 1 wirnik zależnie od szczegółów konstrukcji to od kilku do kilkunastu metrów podnoszenia. I nie celem tej dyskusji jest szukać po katalogach modelowego wykresu podnoszenie. Bo na wysokości podnoszenia temat się nie zaczyna i nie kończy- jest masę innych parametrów które przy zakupie się bierze pod uwagę .

Tu możemy tylko po dyskutować jak przeliczyć wykres parametrów pompy w tym jej zasilania dla tej konkretnej sytuacji . A przeliczyć chyba trzeba w stosunku do tego dostarczanego przez producenta .

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 05, 2011, 17:03:38 »
Trzeba sobie radzić tym co mamy na aucie. Jak już jesteśmy przy studni to co, jak wpadnie ktos do niej to mam wysłac zamówienie do kolegi bo nie mam urządzenia do ewakuacji i trójnoga ?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Jak wypompować studnie ?
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 05, 2011, 18:37:35 »
Cytuj
Motopompy pływającej raczej do studni się nie zmieści
  no cóż, może nie wiesz, ale są konstrukcję pompa w których istnieje możliwość odłączenia pływaka od pompy i opuszczenia do studni, ale silnik spalinowy w studni nie jest dobrym pomysłem. Moje rozwiązanie bazowało na tym co mam na samochodzie i na parametrach tego sprzętu, nie tych z DTRek, ale z własnego doświadczenia. Nie mam turbopompy na aucie, zresztą wątpię by jakakolwiek jednostka miała w okolicy, a ssawne można znaleźć nie tylko w samochodzie straży pożarnej. to nie ma być ŁADNE, ma być skuteczne.