Autor Wątek: Ewakuacja Dworca Centralnego  (Przeczytany 6427 razy)

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Ewakuacja Dworca Centralnego
« dnia: Czerwiec 22, 2011, 14:21:44 »
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,9829090,Pasazerowie_o_ewakuacji__Amatorszczyzna__Jedna_latarka.html

I znów strażakom się "dostało". Był ktoś na miejscu i może potwierdzić taką wersję, że przybyłe na miejsce zastępy nie dawały sobie rady z ogarnięciem całego tłumu?

Zbliża się Euro 2012, na dworcach, lotniskach, a przede wszystkim na stadionach będzie rzesza osób (różnych narodowości). Czy służby są przygotowane do działania w przypadku gdy np. konieczna będzie ewakuacja właśnie dworca?

Jedna z wypowiadających się osób twierdzi, że strażacy nie wydawali poleceń. Mieli każdemu z osobna pokazywać palcem? Ale przecież i tak w ciemności widoczne są znaki ewakuacyjne i pewnie wg. nich była prowadzona ewakuacja.

Myślę, że temat wart dyskusji z racji, że na dniach przejmujemy unijną prezydencję (zjazdy, konferencje) i czeka nas wielka, masowa impreza za rok. Żeby Polak znów nie był mądry po szkodzie...
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Ewakuacja Dworca Centralnego
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 22, 2011, 16:36:31 »
W sumie wiemy o tej akcji tyle co nic. Z przekazów "cywilnych" mediów można obejrzeć sobie zdjęcia, filmy, wyłowić parę rzeczy (głównie miedzy wierszami) i czekać na info na forum albo na artykuł branżowy.

A Gazeta (Wybiórcza w tym wypadku) puściła w obieg opinię jakiegoś kretyna jako sensację. W innych serwisach informacyjnych nic takiego nie było mówione.

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Ewakuacja Dworca Centralnego
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 22, 2011, 19:02:01 »
Jeśli potwierdzi się to, że był kłopot z latarkami lub czymkolwiek co uznajemy za podstawowe przy ewakuacji... to będzie niezła draka. Delikatnie mówiąc oczywiście. Euro2012 to nie tyle test dla ludzi, ale jest to test logistyki. Co jeśli zamist zwykłej ewakuacji z powodu ciemnosci dojdzie czynnik stresogenny np informacja o bombie?
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Ewakuacja Dworca Centralnego
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 23, 2011, 11:33:45 »
Na miejsce przyjechałem jako 3 z kolei dysponowana JRG (czyli kilka minut po rozpoczęciu działań).
Co do latarek, ta 30-osobowa grupa bez latarek to kursanci z ośrodka szkolenia, którzy wpakowani zostali w ubraniach koszarowych do autobusu i przywiezieni na centralny. Fakt, sprzętu nie mieli, ale kto miał im to wydać? Prowadzili ewakuację pociągu w asyście ratowników wyposażonych w sprzęt oświetleniowy. Czyli bzdura wypisana w mediach o braku latarek (to nie były zastępy przyjeżdżające na miejsce).
Co do ludzi ewakuowanych, sami stwarzali problemy, ..bo ja wolałabym wyjść innym wyjściem, bo tam mam bliżej, .. ja nie mogę zostawić sklepiku bo rolety nie opuszczę, ..ja spieszę się na pociąg (jaki ku..a pociąg pytam??), ..ja w kasie muszę siedzieć, bilety sprzedaje (komu?!). Jak nie widzieli Policji to uważali, że ze Strażakami sobie podyskutować można. Rozumiem rozżalenie tych ludzi z powodu opóźnień, ale czemu wyładowywali swoją złość na strażakach?
Inna sprawa, że zadziałaliśmy najprofesjonalniej ze wszystkich zaangażowanych tam służb. To my, a nie Policja, Straż Miejska, ochrona dworca, obstawiliśmy wszystkie wyjścia (również z podziemia), przeszukaliśmy wszystkie sklepiki, pawilony, stojące pociągi, tunele kolejowe ewakuując ludzi, czy ewakuowaliśmy całą halę. To my mieliśmy na miejscu kontener oświetleniowy, dzięki czemu mogliśmy oświetlać perony.

Powiem tak, jak na tą skalę bałagan z naszej strony był naprawdę znikomy.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Ewakuacja Dworca Centralnego
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 23, 2011, 11:50:34 »
Cytuj
Inna sprawa, że zadziałaliśmy najprofesjonalniej ze wszystkich zaangażowanych tam służb
tu trzeba przyznać Ci rację.
Cytuj
To my mieliśmy na miejscu kontener oświetleniowy, dzięki czemu mogliśmy oświetlać perony.
zapomniałeś o namiocie z JRG8. Z tego co widziałem, to na miejscu była także JRG7, czyli wysokościówka, którą w razie potrzeby można było użyć do działań związanych z jej specjalnością.

Dodam tylko, że z PKP (uogólniam) na hali głównej w pracach tzw sztabu było kilkanaście osób, bo oczywiście ten od tego, tamten od czegoś innego, a trzeci nie odpowiada za to tylko za coś innego. Generalnie PKP poza telefonami kom nie posiadało żadnych innych środków łączności, burdel jak nie wiem.
Doszło do takiej sytuacji, że kiedy powoli zaczął pojawiać się prąd to zaczęto przymierzać się do decyzji o wpuszczani ludzi na dworzec i perony. Decyzja jeszcze nie zapadła, a z megafonów poszedł komunikat "pociąg do katowic wjedzie na peron 2" i nagle wszyscy z PKP na siebie patrzą i nie widzą o co chodzi, kto dał poleceni komunikatu. Ze strony PKP nie było jednego (w sensie głównodowodzącego) człowieka, który ogarniał by całość.
Dodam jeszcze, że ze straży ochrony kolei widziałem aż 2 sokistów, którzy stali oparci o schody na hali i nic nie robili. Wejścia zabezpieczała Policja z pomocą straży miejskiej. Ciekawe, gdzie była ochrona, z tego co się orientuję firma Zubrzycki?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2011, 11:55:04 wysłana przez zeusss »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Ewakuacja Dworca Centralnego
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 23, 2011, 12:17:36 »
Sokisci maja powazniejsze sprawy- cwicza odbijanie pociagow z zakladnikami. gdy ogladalem relacje, bylem przekonany ze japonska lekcja cos dala. zero-11 troche mnie sprowadzil na ziemie- polakow jednak trzeba kijem a nie prosba
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Ewakuacja Dworca Centralnego
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 23, 2011, 18:38:21 »
Liczyłem m.in. na głos zero-11 w tej sprawie, a moje przypuszczenia co do kontekstu sytuacyjnego i do tożsamości wspomnianej grupy się potwierdziły. No cóż, w zasadzie, gdy sytuacja sprowadza się do barku zasilania, po prostu siedzi się na dupsku gdzie się znalazło w momencie awarii i czeka na przybycie służb,a potem słucha się ich poleceń. Koniec, kropka. Bzdurne są tu dywagacje z rodzaju "co by było, gdyby to był pożar/zamach". Owszem, można nad tym gdybać, ale nie w konkretnym kontekście tej sytuacji. Nie było zagrożenia, co najwyżej spore niedogodności. I trzeba tu jasno powiedzieć, ze w razie skrajnego zagrożenia ciężar ewakuacji większości pasażerów musiałby siła rzeczy spocząć na personelu kolei, nie na PSP czy kimkolwiek innym.

"Nie dziwie się" niejako, ze PKP nie ma najwyraźniej żadnych ustalonych, znanych załodze i przećwiczonych procedur dotyczących ewakuacji składów w tunelach - problem jest z ich punktu widzenia marginalny, oprócz tunelu średnicowego i tunelu w Tunelu nie ma ich praktycznie w cale.. to znikoma część sieci kolejowej kraju. Co sobie będą głowę zawracać.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Ewakuacja Dworca Centralnego
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 25, 2011, 18:46:36 »
Z zero-11 nie mogę się nie zgodzić bo tak było. Z naszej strony jednak też trochę trzeba to dopracować bo do ideału jeszcze daleka droga.
Wszędzie w koło dworca rzesza ludzi których należało wywalić, a teren wygrodzić. Policja miała swoją radosną twórczość. Zjechało się wiele zastępów, drogi sprzęt, skrytek trzeba pilnować, a tam ludzie spacerują i patrzą co by im się przydało. Ogólnie wielki spacerniak i koczowniczy tryb życia wielu podróżnych.
Z przesyłem informacji też nie do końca było różowo, bo będąc na miejscu później nawet nie wiadomo czy to akcja czy ćwiczenia, a tak mogło to wyglądać. Jednemu KDRowi ciężko było nad wszystkim zapanować. Panował chaos informacyjny, ale dzięki strażackiej zaradności wyszło pozytywnie.
Co do latarek częściowo niestety też prawda, bo wysyłając do akcji do tunelu w którym jest awaria elektryczności który ma ponad 2 km łatwo wpaść na pomysł z oświetleniem.

Offline cejmer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Ewakuacja Dworca Centralnego
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 03, 2011, 14:13:22 »
Na miejsce przyjechałem jako 3 z kolei dysponowana JRG (czyli kilka minut po rozpoczęciu działań).
Co do latarek, ta 30-osobowa grupa bez latarek to kursanci z ośrodka szkolenia, którzy wpakowani zostali w ubraniach koszarowych do autobusu i przywiezieni na centralny. Fakt, sprzętu nie mieli, ale kto miał im to wydać? Prowadzili ewakuację pociągu w asyście ratowników wyposażonych w sprzęt oświetleniowy. Czyli bzdura wypisana w mediach o braku latarek (to nie były zastępy przyjeżdżające na miejsce).
Co do ludzi ewakuowanych, sami stwarzali problemy, ..bo ja wolałabym wyjść innym wyjściem, bo tam mam bliżej, .. ja nie mogę zostawić sklepiku bo rolety nie opuszczę, ..ja spieszę się na pociąg (jaki ku..a pociąg pytam??), ..ja w kasie muszę siedzieć, bilety sprzedaje (komu?!). Jak nie widzieli Policji to uważali, że ze Strażakami sobie podyskutować można. Rozumiem rozżalenie tych ludzi z powodu opóźnień, ale czemu wyładowywali swoją złość na strażakach?
Inna sprawa, że zadziałaliśmy najprofesjonalniej ze wszystkich zaangażowanych tam służb. To my, a nie Policja, Straż Miejska, ochrona dworca, obstawiliśmy wszystkie wyjścia (również z podziemia), przeszukaliśmy wszystkie sklepiki, pawilony, stojące pociągi, tunele kolejowe ewakuując ludzi, czy ewakuowaliśmy całą halę. To my mieliśmy na miejscu kontener oświetleniowy, dzięki czemu mogliśmy oświetlać perony.

Powiem tak, jak na tą skalę bałagan z naszej strony był naprawdę znikomy.


Zapewniam że każdy kursant był w ubraniu specjalnym i posiadał latarkę . Poza tym kursanci nie brali udziału w ewakuacji .

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Ewakuacja Dworca Centralnego
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 07, 2011, 14:40:55 »
Centralny nie posiada nagłośnienia na zewnątrz (a tam byli skupieni pasażerowie) co wprowadziło skuteczną dezinformację bo komunikaty były słyszalne tylko wewnętrz. Dodatkowo przy złotych tarasach była jakaś "imprezka" i skutecznie zagłuszała. Jedna kobita ze szczekaczką nie da razy robić za centrum informacyjne dla tylu ludzi. Policjanci, którzy nie wpuszczali na dworzec powinni wiedzieć gdzie odsyłać ludzi a nie tylko informować że nieczynne do odwołania.
Pracownicy dworca jeszcze na 5 minut przed ponownym otwarciem odsyłali ludzi  na dworce wschodni i zachodni.
Bez przesady, żeby straż robiła jeszcze za informację dla pasażerów skoro tak jak @miggru słusznie zauważył nawet nie było wiadomo czy to ćwiczenia czy prawdziwa awaria. Myślę, że organizacja zastępczej informacji dla podróżnych nie należy do zadań PSP.
Nie "wycięto" z ruchu kołowego i pieszego pętli autobusowej (przynajmniej jednej jezdni), która robiła za miejsce dla pojazdów służb, przez co ludzie i samochody non stop łazili / jeździli miedzy naszymi wózkami i to mozna rozpatrywać jako błąd służb.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Ewakuacja Dworca Centralnego
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 10, 2011, 21:20:02 »
Zapewniam że każdy kursant był w ubraniu specjalnym i posiadał latarkę . Poza tym kursanci nie brali udziału w ewakuacji .

No nie wiem, o których kursantach mówisz, bo na miejscu byli kursanci z ośrodka w Pionkach (tak się zdarzyło, że akurat byli na wycieczce w Warszawie - zapewne bez ubrań specjalnych) oraz kursanci w ośrodka warszawskiego. Ci którzy sprawdzali peron i pociąg na centralnym na pewno nie miało latarek, a wystąpili w samych ubraniach koszarowych.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Ewakuacja Dworca Centralnego
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 13, 2011, 09:55:48 »
http://warszawa-straz.kei.pl/nowa/index.php?option=com_content&task=view&id=555&Itemid=1

"W  dniach  4 - 6 lipca 2011 zmiany  służbowe  z  JRG 3,4,5 oraz Oficer Operacyjny i  z-ca  naczelnika WOSZ  przeprowadzili rozpoznanie operacyjne obiektów:  Dworca Centralnego, Dworca  Śródmieście , Dworca  Powiśle oraz  tunelu Średnicowego.
Podczas rozpoznania ratownicy zapoznali się z jego  ogólną charakterystyką  oraz  warunkami  ewakuacji  i możliwością prowadzenia działań ratowniczych. Ponadto omówione zostały ogólne zasady współpracy   PSP, PKP, BBiZK
W rozpoznaniu  uczestniczyli miedzy innymi: Dyrektor  Biura Bezpieczeństwa i  Zarządzania Kryzysowego, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP m.st. Warszawy,  Dyrektor dworców,  przedstawiciel SOK i ochrony ppoż obiektu."

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Ewakuacja Dworca Centralnego
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 13, 2011, 11:27:32 »
ładnie pięknie, że zrobili sobie "rozpoznanie operacyjne". Jak widać brały w nim udział odpowiednie osoby: dyrektor i zastępca dyrektora BBiZK. Po co?

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Ewakuacja Dworca Centralnego
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 28, 2011, 20:33:45 »
Odpowiedź PKP na pismo KM PSP Warszawa

PKP po blackoucie: nie można, nie da się, za drogo...