Autor Wątek: plany zagospodarowania przestrzennego  (Przeczytany 1477 razy)

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
plany zagospodarowania przestrzennego
« dnia: Czerwiec 21, 2011, 13:07:34 »
Przeszukałem cały dział i nic nie znalazłem, a mam pytanie odnośnie tematu. Gminy "nagminnie"  -_- przysyłają zawiadomienia o podjęciu uchwał o zmianie planu i prośbą o uzgodnienie lub zaopiniowanie. Przeszukałem całą ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i znalazłem tylko jeden przypadek kiedy plany powinny być opiniowany przez PSP, tj. w przypadku występowania na danym obszarze ZZRu lub ZDRu. Czyli jeżeli warunek jest niespełniony to nie ma podstawy do wydania opinii.
Pamiętam, że kiedyś Pan Ratajczak rozesłał pismo, w którym zobligował nas do uzgadniania planów na podstawie innego przepisu w/w ustawy mówiącym o obowiązku wystąpienia o uzgodnienie przez właściwe organy wojskowe, ochrony granic oraz bezpieczeństwa państwa. Czy PSP jest organem bezpieczeństwa państwa? Wg. mnie to sroga nadinterpretacja.

Jak się zapatrujecie na ten temat?
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline ojrety

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: plany zagospodarowania przestrzennego
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 08, 2011, 08:09:43 »
Wg mnie plany zagospodarowania przestrzennego należy uzgadniać w KM/KP PSP przede wszystkim w zakresie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę.
Zazwyczaj gminy opracowując studium uwarunkowań nie zaznaczają w planach, że należy przewidzieć sieci wodociągowe przeciwpożarowe.
Trzeba wskazywać, pokazywać palcem, bo często same gminy o tym nie pamiętają. Poza tym par 10 ust. 10 rozporządzenia o "wodzie" mówi o określaniu potrzeb na hydranty dużej wydajności właśnie w planach zagospodarowania przestrzennego.

Offline piter13

  • strażak_malowany
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: plany zagospodarowania przestrzennego
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 09, 2011, 14:43:28 »
Przy sporządzaniu planu zagospodarowaniu terenu należy zgodnie z art. 7, ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 roku, Dz. U. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 6 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej (tekst jednolity z 2009 roku, Dz. U. nr 178, poz. 1380) przewidzieć  możliwość dojazdu ekip ratowniczych utwardzonymi drogami oraz odpowiedniego zaopatrzenia w wodę co celów przeciwpożarowych.  Projektowanie dróg oraz sieci wodociągowych znajdujących się w planie zagospodarowania przestrzennego wymaga również uwzględnienia przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę i dróg pożarowych (Dz. U. z 2009 roku, nr 124, poz. 1030).

sorbent

  • Gość
Odp: plany zagospodarowania przestrzennego
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2011, 13:21:09 »
W komendzie w której pracuje zostął wypracowany taki mały standardzik i tak:
1. w przypadku uchwał o zamiarze do przystąpienia do opracowywania (dziwnie do brzmi) studium uwarunkowania terenu odpisujemy taką ogólną informację, że przy sporządzaniu planu nalezy zapewnić: drogi pożarowe, odpowiednie zaopatrzenie wodne i w tym miejscu przytaczamy odpowiednie paragrafy z rozporządzenia MSWiA w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (wskazujemy kilka charatkerystycznych przypadków jeśli sa przewidziane strefy przemysłowe lub inne).
2. W przypadku już gotowego studium do opiniowania, jeśli nie ma w nim wskazanych sieci wodociągowych o średnicy nominalnej nie mniejscej niż DN 250 nie dokonujemy określenia potrzeb w zakresie hydrantów w myśl paragrafu 9 pkt 10 w/w rozorzązenia.

Ostatnio przychodzi tego coraz więcej, trzeba sobie ułatwiać - ciekawe tylko czy dobrze?
A jakie wy macie pomysły??