Autor Wątek: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?  (Przeczytany 12288 razy)

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« dnia: Czerwiec 20, 2011, 22:33:38 »
Witam. Może temat był już poruszany, ale niestety nie znalazłem aktualnego wątku. Chciałbym zrobić kat. C - szukam kursu odbywającego się na terenie woj. Opolskiego albo woj. Śląskiego. Niestety wszelkie kursy jakie znalazłem odnoszą się albo dla ludzi po 45 roku życia albo zatrudnionym na jakiś specjalnych warunkach... 2 lata temu nasza komenda PSP organizowała kurs kat. C dla członków OSP, niestety wtedy nie spełniałem kryteriów na kat. C. Czy moglibyście mi pomóc jakoś namierzyć kurs kat. C prowadzony za pieniądze z UE ? Byłbym wdzięczny :) Oczywiście w domyśle ta kategoria ma mi posłużyć w mojej OSP - ew. w karierze zawodowca...
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 20, 2011, 22:44:13 »
Niedawno przyszedł list do OSP - oferta szkolenia na wszystkie kategorie dla członków OSP.

Szkoła Dino Drive Opole.

http://www.dinodrive.com.pl/dino/about.php
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 21, 2011, 08:39:00 »
O fajnie, to spróbuje u nich zagadnąć jakoś :)
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline weissp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 21, 2011, 13:02:11 »
Ośrodek Szkolenia Kierowców DinoDrive posiada ofertę specjalną dla
członków OSP oraz pracowników służb mundurowych i ratowniczych.
Oferta zawiera dodatkowe zniżki kształtujące się w wysokości 100,00
zł za jedną kategorię. Łącząc kilka kategorii jednocześnie
(podpisując umowę np.: na kurs kat. C oraz C+E) istnieje dodatkowa
możliwość indywidualnej negocjacji wysokości cen za kurs.
Istnieje również możliwość dojazdu instruktora i poprowadzenie zajęć
teoretycznych w remizach, ale warunkiem jest grupa co najmniej 5 osobowa
złożona z członków jednej lub kilku  jednostek.

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 21, 2011, 13:23:32 »
100zł taniej na kategorii, jak dla mnie żadna rewelacja, stracisz więcej na dojazdach do innej miejscowości.
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 21, 2011, 13:44:37 »
No ale jak zbierzesz grupę kilku druhów i zajęcia będą na miejscu? Wydaje mi się, że im większa grupa tym zniżka mogłaby być większa. Może kilka osób z MDP chciałoby zrobić A1, albo mogą już się zapisać na kat. B.

Ja ten list zobaczyłam na zebraniu... jakieś 8 godzin po zdanym egzaminie B. ^_^ Także i tak nie byłam aż nadto tym zainteresowana, ale w liście było dokładnie to co napisał @weissp.
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 21, 2011, 15:50:21 »
Prawdę mówiąc 100 zł to jak dla mnie żadna rewelacja. Szukałem czegoś za darmo albo przynajmniej z 50 % dofinansowaniem. Na razie nie mam 1700zł na to żeby zafundować sobie miano kierowcy w OSP ( chociaż sytuacja tego wymaga ) i 10 punktów rekrutacyjnych. A nie chce pracować jako kierowca ciężarówki żeby mi się zwróciło prawko.
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 21, 2011, 16:14:03 »
Polecam obserwowanie strony:
http://www.inwestycjawkadry.info.pl/
Rozumiem, że chodzi Ci o województwo opolskie. W Opolu jedna ze szkół jazdy prowadzi kursy ze sporym (o ile nie całkowitym) dofinansowaniem z UE.

Masz na myśli NOT ? Niestety niczego jeszcze się od nich nie dowiedziałem - jutro postaram się do nich jeszcze raz przejść. Inwestycja w kadry cóż są kursy ale... zbyt daleko ode mnie. U mnie w mieście jest co prawda kurs, ale jest 46 osób po 45 roku życia na 10 miejsc.
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 21, 2011, 22:18:53 »
Te kursy prowadził kiedyś Transbad na Budowlanych (ew. Kępskiej) w Opolu, dało się zrobić C bodaj za free. Ja akurat nie spełniałem kryteriów, ale proponuję u nich popytać. Spytam jeszcze kolegę policjanta, on też robił gdzie indziej kategorię C.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 22, 2011, 10:34:13 »
Te kursy prowadził kiedyś Transbad na Budowlanych (ew. Kępskiej) w Opolu, dało się zrobić C bodaj za free. Ja akurat nie spełniałem kryteriów, ale proponuję u nich popytać. Spytam jeszcze kolegę policjanta, on też robił gdzie indziej kategorię C.
Kępska 2, boczna od Budowlanych ;)

Zrobić można tam nie tylko C, ale praktycznie każdą kategorię zawodową "za darmo". Tyle teorii. W praktyce, tyle ile było kursów organizowanych, to nigdy się nie zakwalifikowałem, NIGDY :angry: Ale znam osobę która się załapała na C+E z tego programu dla osób powyżej 45 roku życia, czyli jednak można. Ja ostatecznie prawo jazdy u nich zrobiłem, ale sfinansował mi je Urząd Pracy, a nie UE ;)


W każdym razie za darmo swego czasu kursy robiła jeszcze jedna firma - PZM. Ale to było dość dawno temu, i chyba ta akcja była jednorazowa. O kryteriach przyjęcia nic nie słyszałem.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 22, 2011, 13:13:40 »
Transbad robił ciekawy kurs właściwie dla wszystkich "mundurowych" i pamiętam nie tylko C, ponad rok temu to było. Mój instruktor, który wtedy uczył mnie na kat. B robił u nich kat. C właśnie. I prawie tego samego dnia mieliśmy egzamin, z tym że ja na B on na C
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 22, 2011, 17:10:49 »
Jeśli myślimy o tym samym kursie, to były pewne ograniczenia - po pierwsze oferta była skierowania jedynie do funkcjonariuszy służb mundurowych, czyli strażacy OSP się na to nie łapali, tak samo jak pracownicy cywilni (na co wtedy najbardziej bluzgałem z oczywistych względów :P). A po drugie, akcja była dość słabo nagłośniona, tak że do części osób informacja w ogóle jakoś nie dotarła - zresztą nie dziwię się, bo ja akurat widziałem w tym temacie jedną karteczkę w ogłoszeniach na JRG. W każdym razie przypadał jeden kurs na osobę - nie miało większego znaczenia to o jaką kategorię chodziło, więc jak ktoś np. miał kat. C i nie chciał dorabiać sobie uprawnień nieprzydatnych w pracy/służbie to mógł pójść np. na kat. A ;)

Wiem, że jeden z kierowców z KW miał iść na C+E, ale czy końcu poszedł to nie wiem
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 22, 2011, 22:50:12 »
Tak jak mówisz kurs był dla funkcjonariuszy - nie pamiętam nazwy projektu teraz - aczkolwiek mój instruktor był i jest dalej policjantem i powiedział że mieli kilku strażaków ochotników "dopchanych" do kursu bo wtedy wolnych miejsc było dużo. Jak się dowiedziałem wszystko zależy od projektu unijnego. To szkoła jazdy najczęściej wystosowuje odpowiedni projekt do dofinansowania - oni mają kasę na egzystencje - bo nie ważne czy płaci UE czy kursant - a ktoś z tego ma za darmo prawo jazdy. Szkoda, że w tym roku jest moda na wiek powyżej 45 lat.
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 23, 2011, 12:03:41 »
Popytaj w Opolu w firmie STOP

http://www.stop.opole.pl/

Ja robiłem przez nich kurs na kat. C jako bezrobotny, ale kuzyn robił to samo ale dla osób pracujących. Jeśli nie ma aktualnie otwartych projektów to może jakieś nowe będą.
Co do kat. C to w Opolu jest słaba  zdawalność :/ sam to na sobie sprawdziłem :/

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 24, 2011, 12:07:34 »
Nie wiem jak to będzie, ale od znajomego który robił prawko w wojsku słyszałem że na mundurowych patrzą na egzaminie inaczej :P Tyle tylko, że jak on zdawał jako żołnierz służby zasadniczej to musiał być w mundurze, a w naszej profesji to tak jakby nie patrzeć chodzenie poza uzasadnionymi sytuacyjnie przypadkami w ubiorze sygnalizującym przynależność do PSP/OSP to pajacowanie z leksza ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline maciejz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 10, 2011, 17:40:03 »
Czy ktoś wie o czymś takim w Krakowie lub okolicach?
OSP Kraków osiedle Zbydniowice:http://osp.krakow.pl/user_news.php?user_id=30

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 24, 2011, 23:30:23 »
No niestety nadal na horyzoncie nie pokazały się żadne szkolenia kat. C darmowe. Dodatkowo my już mamy na etacie kierowcę / konserwatora więc nawet jakbym zrobił za swoje pieniądze kat. C to nie zwróciło by mi się to w straży.
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 238
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 20, 2011, 21:48:38 »
Odświeżam. Słyszał może ktoś o takim kursie w Wielkopolsce ??
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 20, 2011, 22:17:06 »
http://www.inwestycjawkadry.info.pl/szkolenie-prawo_jazdy_kat_c_sam_ciezarowy,sz,213850.html

Proszę bardzo, jakby u mnie w woj. Opolskim był taki kurs to już pierwszego dnia rekrutacji bym im w drzwi walił byle się dopchać ;]
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 20, 2011, 22:39:00 »
jakby u mnie w woj. Opolskim był taki kurs to już pierwszego dnia rekrutacji bym im w drzwi walił byle się dopchać ;]
Wiesz, jeżeli o tego typu kursy chodzi to opolskie jest wyjątkowo dennym województwem... Zresztą nie tylko w tej kwestii... Ja dostałem się na kurs z UP, a teraz mam lipę, bo wybrali najtańszą szkołę jazdy w mieście (spełniającą jakieś tam kryteria oczywiście), gdzie odnoszę wrażenie że szkolenie odbywało się na zasadzie "nie jakość, ale ilość" - i w ten sposób pierwszy egzamin mam w "D", muszę brać dodatkowe jazdy żeby się doszkolić w tym o czym mi na kursie zapomnieli powiedzieć :angry: Jeszcze zabawniejsze jest to, że sfinansowali mi tylko prawo jazdy, bez kwalifikacji wstępnej, a bez tego pracować nie można... Ot logika urzędasów w UP :P
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 20, 2011, 22:46:00 »
Możesz pracować jako kierowca bez kwalifikacji wstępnej ale firma nie może się specjalizować w transporcie lecz transport może być dodatkiem np. dowóz materiałów budowlanych w hurtowni budowlanej. Inna sprawa jest taka, że tylko w Polsce jest ten chory przepis o kwalifikacji. Z drugiej strony zarobić ok 4 tys zł za wydanie papierka to też trzeba umieć.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 20, 2011, 23:00:08 »
@Michaszs, radzę poczytać przepisy - zwolnienie z KW nie obowiązuje nawet gdy firma wykonuje przewóz na potrzeby własne. KW nie potrzebujesz wtedy gdy:
1) jedziesz własnym lub wypożyczonym samochodem (umowa pisemna)
1.1) jedziesz na pusto, lub to co przewozisz jest twoją własnością lub wypożyczone (również trzeba to mieć udokumentowane)
2) jeździsz pojazdem wojska, policji, straży.. i te pe
3) nie jeździsz po drogach publicznych

Co do KW to też się mylisz, ponieważ gdzie to nie zostało wprowadzone, to już niedługo ma wejść... w Anglii ten kwit/kurs zwie się CPC... A to że figę daje i kosztuje o wiele więcej niż powinien, to wszyscy wiedzą ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 20, 2011, 23:11:00 »
@Michaszs, radzę poczytać przepisy - zwolnienie z KW nie obowiązuje nawet gdy firma wykonuje przewóz na potrzeby własne. KW nie potrzebujesz wtedy gdy:
1) jedziesz własnym lub wypożyczonym samochodem (umowa pisemna)
1.1) jedziesz na pusto, lub to co przewozisz jest twoją własnością lub wypożyczone (również trzeba to mieć udokumentowane)
2) jeździsz pojazdem wojska, policji, straży.. i te pe
3) nie jeździsz po drogach publicznych

Co do KW to też się mylisz, ponieważ gdzie to nie zostało wprowadzone, to już niedługo ma wejść... w Anglii ten kwit/kurs zwie się CPC... A to że figę daje i kosztuje o wiele więcej niż powinien, to wszyscy wiedzą ;)
W takim wypadku przepraszam za wprowadzenie w błąd. Musiałem źle zrozumieć mojego instruktora. Z tymi pojazdami straży to też tak nie do końca, bo doszły mnie słuchy, że zastanawiają się nad wprowadzeniem KW do PSP dla kierowców. Jako tako kierowcy są zatrudnieni na stanowisku kierowców, więc powinni by posiadać ów świstek lecz z drugiej strony co oni przewożą? Ludzi? Rzeczy? Do tego jeszcze jakiś wyjazd SCRt więc doskakuje HDS itd itd.
Rozmawiałem niedawno z zawodowym kierowcą, który śmigał zestawem w Holandii i przyjechał na stałe do Polski. Tam potrzebował tylko kat C+E, tutaj musi robić jeszcze KW.
Już nie wspominam o zrobieniu kat. C+E+KW+egzaminy w Polsce. Biorąc pod uwagę cennik w mojej szkole nauki jazdy cały koszt miałby ciężko się zamknąć w 8 tys. zł. I skąd tu tyle wziąć na dzień dobry?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 20, 2011, 23:52:00 »
Cytuj
Z tymi pojazdami straży to też tak nie do końca, bo doszły mnie słuchy, że zastanawiają się nad wprowadzeniem KW do PSP dla kierowców.
Raczej tego nie zrobią, bo by sobie nieźle strzelili w stopę - z dnia na dzień kurs kosztujący kilka tysięcy, i w dodatku trwający 140 lub 280 godzin musieliby przejść wszyscy kierowcy PSP, jak i OSP, jak też innych służb... To by sparaliżowało działanie tych formacji - gdyby chcieli to wprowadzić wprowadziliby to od początku.

Odnosząc się do kwestii co wozy strażackie przewożą odpowiadam - NIC. W świetle prawa są to pojazdy specjalne pożarnicze i tyle w temacie. Natomiast HDS-y, podnośniki, to co wymaga UDT to zupełnie inna bajka niezwiązana z ruchem drogowym.

Cytuj
Rozmawiałem niedawno z zawodowym kierowcą, który śmigał zestawem w Holandii i przyjechał na stałe do Polski. Tam potrzebował tylko kat C+E, tutaj musi robić jeszcze KW.
Dokładnie tak jest... Polska była jednym z pierwszych krajów który wprowadził te chore szkolenia, które od samego początku były skokiem na kasę... Ale w kraju w którym żyjemy mnie to nie dziwi :rofl:

Cytuj
Już nie wspominam o zrobieniu kat. C+E+KW+egzaminy w Polsce. Biorąc pod uwagę cennik w mojej szkole nauki jazdy cały koszt miałby ciężko się zamknąć w 8 tys. zł. I skąd tu tyle wziąć na dzień dobry?
Jak masz skończone 21 lat to możesz iść na KW przyspieszoną, a w takim przypadku mógłbyś skorzystać z promocji w szkole jazdy - niedaleko Opola jest szkoła w której jak robisz razem C, C+E i KW to płacisz za to wszystko razem 5 tysięcy... Niby też dużo, ale mniej niż robić wszystko osobno.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Jurek Konola

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Kursy kat. C dofinansowywane z UE - coś wiecie ?
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 23, 2011, 13:18:43 »
Jezu, aż mi się odechciewa tego wszystkiego związanego z kat. C jak czytam i czytam jak to na prawdę wygląda... Eh...