Autor Wątek: Problem z klatką schodową w trakcie budowy  (Przeczytany 2265 razy)

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Problem z klatką schodową w trakcie budowy
« dnia: Czerwiec 19, 2011, 19:28:22 »
Przebudowa istniejącego budynku ZLIII, niski - N, klasa C.
Ewakuacja schodami do 20 osób.
W projekcie przewidziano poszerzenie zawężonych biegów o kilka brakujących centymetrów poprzez rozkucia ścian bocznych.
W trakcie rozkuwania okazało się, że konstrukcja budynku nie pozwoli na osiągnięcie wymaganych przepisami szerokości użytkowej biegów tj. 120 cm. Będzie brakowało raptem po 2-3 cm na bieg.
Jakie jest teraz wyjście z sytuacji?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2011, 19:34:05 wysłana przez pietrus »

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Problem z klatką schodową w trakcie budowy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 19, 2011, 19:34:37 »
Rozwiązania zastępcze.

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Problem z klatką schodową w trakcie budowy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 19, 2011, 19:47:27 »
Rozwiązania zastępcze.

A formalnie ?

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Problem z klatką schodową w trakcie budowy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 19, 2011, 20:51:01 »
A formalnie to rozwiązania zastępcze "...stosownie do wskazań ekspertyzy technicznej właściwej jednostki badawczo-rozwojowej albo rzeczoznawcy budowlanego oraz do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, uzgodnionych z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej..."
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Problem z klatką schodową w trakcie budowy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 19, 2011, 22:03:41 »
Małe sprostowanko - dotyczy to przepisów techniczno-budowlanych zatem rozwiązania zamienne.
Przyjęte jest, że rozwiązania zamienne dotyczą przepisów techniczno-budowlanych a zastępcze - przepisów ppoż.

A wracając do problemu - dokładnie to co napisał przedmówca. Proponuje konsultację z Rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż i budowlanym i pewno będzie potrzebna ekspertyza techniczna.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Problem z klatką schodową w trakcie budowy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 19, 2011, 22:49:27 »
Kobra, możesz wskazać jakiś dokument, opracowanie, cokolwiek, co wskazuje, że masz rację w kwestii definicji rozwiązań zastępczych i zamiennych?

straz98

  • Gość
Odp: Problem z klatką schodową w trakcie budowy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 20, 2011, 07:44:01 »
Kobra, właśnie lekko pokręciłeś rozwiązania zamienne dot. przepisów przeciwpożarowych a zastępcze techniczno-budowlanych

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Problem z klatką schodową w trakcie budowy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 20, 2011, 08:41:31 »
Czy w trakcie budowy (już po pozwoleniu na budowę) można wykonać ekspertyzę i wystąpić formalnie o odstępstwo?
Czy prewencja nie ma formalnych możliwości pozwalających na dopuszczenie takiej klatki schodowej uznając, że nie występuje zagrożenie życia?

straz98

  • Gość
Odp: Problem z klatką schodową w trakcie budowy
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 20, 2011, 08:53:10 »
Ekspertyzę można wykonać a po uzyskaniu odstępstwa dokonać zmian w projekcie. Prewencja nie ma możliwości dopuszczania jakichkolwiek niezgodności

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Problem z klatką schodową w trakcie budowy
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 20, 2011, 10:28:50 »
Kobra, możesz wskazać jakiś dokument, opracowanie, cokolwiek, co wskazuje, że masz rację w kwestii definicji rozwiązań zastępczych i zamiennych?

Ja mogę podać jakieś cokolwiek, tylko niestety, wskazujące, że kobra nie ma racji, więc nie wiem, czy się liczy taka odpowiedź.
tu np. http://www.straz.pl/uploads/pdf/Warunki%20organizacyjno-tech_KG%20PSP.pdf  na stronie 4.

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Problem z klatką schodową w trakcie budowy
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 20, 2011, 10:47:19 »
Ja zastosowałam "rozwiązania zastępcze" na podstawie właśnie tych procedur, nie słyszałam o żadnym innym dokumencie regulującym tę kwestię w inny sposób. Dlatego zapytałam, może kobra wie coś więcej na ten temat.

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Problem z klatką schodową w trakcie budowy
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 20, 2011, 17:26:55 »
Zwracam honor - napisałem na odwrót :)

Mój błąd, Pani Bella wybaczy...

Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...