Autor Wątek: Pokrewieństwo  (Przeczytany 4408 razy)

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Pokrewieństwo
« dnia: Maj 29, 2011, 21:39:33 »
Nie mogę znaleźć tego wątku stąd zacznę nowy temat. Oto historia: walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze 2011 r. Zgłaszają się strażacy do stanu osobowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Ojciec kandyduje do Zarządu a syn do Komisji Rewizyjnej. Ojciec zostaje wiceprezesem, a syn sekretarzem w Komisji Rewizyjnej. Zanim doszło do wyborów syn pytał przewodniczącego zebrania czy pokrewieństwo jego i ojca nie będzie w przyszłości kolidowało ze sobą. Ten odpowiedział, że nie i wybory dokonały się tak jak się dokonały. Nie wiem jak to rzeczywiście jest stąd proszę Was o pomoc.

Na marginesie powiem tylko, że na ostatnim zebraniu Zarządu rozmawialiśmy o tej sytuacji i naczelnik powiedział, że skoro w KRS zarejestrowano skład komisji rewizyjnej i Zarządu to chyba ich prawnik przy weryfikacji danych musiał o tym pokrewieństwie wiedzieć - stąd nie musimy się o nic martwić.

Niemniej jednak proszę o wskazówki i pomoc co o tym sądzicie.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Pokrewieństwo
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 29, 2011, 21:56:35 »
Przecież syn może nie lubić ojca i odwrotnie :). To żart.
A poważnie to w mojej ocenie to nie jest problem. Znam jednostkę, gdzie na 25 członków OSP połowa należy do jednej rodziny. Czy można im zabronić kandydowania bo są wiezy pokrewieństwa? Oczywiscie że można. O ile taki zapis jest w statucie OSP. Ale jeśli takowego nie ma (a podejrzewam, że nie ma takiego zapisu w większosci jednostkach) więc nie ma łamania prawa. No chyba są jakieś inne ustawy któe to regulują ale nie sądzę. Podstawowym i najważniejszym aktem prawa wewnętrznego każdej OSP jest statut. I tego bym się trzymał. W końcu w OSP bardzo często są pokoleniowe rodziny.
A jeśli w jakiejś OSP wystąpiły z tym problemy to sam chętnie o tym poczytam i poznam podstawę prawną takiego stanu rzeczy.

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Pokrewieństwo
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 29, 2011, 22:00:44 »
Ja gdy zostałem wybrany do komisji rewizyjnej to musiałem napisać oświadczenie że nie jestem spowinowacony z żadnym z członków zarządu i to było oświadczenie potrzebne w sądzie
Xyz

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Pokrewieństwo
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 29, 2011, 22:34:44 »
Już o tym pisałem. Jeśli OPP ma status Organizacji Pożytku Publicznego to członkowie organu kontroli (Komisji Rewizyjnej):
•nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej;
•nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
•mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w tym organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa GUS za rok poprzedni.

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/617716.html

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Pokrewieństwo
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 29, 2011, 23:24:18 »
Przepisy to jedno , ale jest jeszcze coś takiego jak moralnośc i logika .... Wspominam o tym , bo nie zawsze  wszystko da się zawrzec w odpowiednich przepisach ,więc  nawet gdy nie łamiemy przepsiów to i tak czasami  wszyscy mamy dziwne odczucia ...
I tak jest w tym przypadku  - jak dla mnie to jest sytuacja która nie powinna miec miejsca - bo dziwnym jest aby  tak blisko spokrewnione osoby miały sie wzajemnie kontrolowac ...  jak dla mnie juz bardziej logiczne byłoby gdyby obaj byli w Zarządzie , alo w Komisji.... bo taka sytuacja jak teraz zawsze bedzie budziła niesmak i pewne podejrzenia  - mimo tego ze  obaj będą się  wywiązywali z wszystkich obowiązków. 

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Pokrewieństwo
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 25, 2011, 14:52:12 »
Jeśli ojciec i syn podpisali oświadczenie to leżycie, lecz jezeli nie nikt wam nic nie zrobi.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Pokrewieństwo
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 25, 2011, 16:55:17 »
Przepisy to jedno , ale jest jeszcze coś takiego jak moralnośc i logika .... bo taka sytuacja jak teraz zawsze bedzie budziła niesmak i pewne podejrzenia  - mimo tego ze  obaj będą się  wywiązywali z wszystkich obowiązków.
Przepisy - w tym przypadku Statut OSP - to podstawa.
Moralność to w ocenie działalności a nie powinowactwa.
Jak ktoś będzie chciał się czepiać, to i tak nic go nie powstrzyma > a to są sąsiadami, kolegami, itp.itd.
Logika - to dogadać się można i robić przekręty z obcym.
O ile statut nie zabrania (patrz zapisy dotyczące OPP) to oceniamy działalność tych druhów a nie ich relacje rodzinne.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Pokrewieństwo
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 25, 2011, 19:17:19 »
Tutaj nie gra roli statut, lecz ustawa o stowarzyszeniach , która mówi iż szczeble kontrolne nie mogą być powiązanie ( zpowinowacone) ze szczeblami kontrolowanymi. Czyli w osp komisja rewizyjna a zarząd. Taka sytuacja nie może mieć miejsca i albo zawinili druhowie ( podpisali oświadcznie o braku pokrewieństwa) albo sąd ( nie zwrócił na to uwagi). Oczywiscie mowa o pokrewieństwie bliskim.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Pokrewieństwo
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 25, 2011, 21:03:28 »
Tutaj nie gra roli statut, lecz ustawa o stowarzyszeniach , która mówi iż szczeble kontrolne nie mogą być powiązanie ( zpowinowacone) ze szczeblami kontrolowanymi. ...
Możesz wskazać konkretny zapis ustawowy?  :kwit:
Z tego co się doczytałem to ustawa - Prawo o stowarzyszeniach stanowi:
Art. 11. 3. Stowarzyszenie jest obowiązane posiadać zarząd i organ kontroli wewnętrznej.
i to wszystko w tym temacie.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Pokrewieństwo
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 25, 2011, 23:25:26 »
Może nieporozumienie wynika z automatycznego utożsamiania stowarzyszenia OSP z organizacją pożytku publicznego, która działa na podstawie Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20030960873.

Art. 20
Cytuj
[...]
4) ma statutowy kolegialny organ kontroli lub nadzoru, odrębny od organu zarządzającego
i niepodlegający mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej
lub nadzoru, przy czym członkowie organu kontroli lub nadzoru:
a) nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi
w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa,
powinowactwa lub podległości służbowej,

b) nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane
z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, [...]

Dlatego też wzorcowy statut OSP pozwalający starać się o status OPP zamieszczony tu: http://www.zosprp.pl/?q=content/wzorcowy-projekt-statutu-osp-ubiegajacej-sie-o-status-pozytku-publicznego został uzupełniony o ten zapis.

Jeśli jednostka posługuje się nowym wzorcowym statutem to może mieć zapis zabraniający powinowactwa czy pokrewieństwa pomiędzy członkami zarządu i komisji rewizyjnej.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Pokrewieństwo
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 26, 2011, 17:33:13 »
paragraf 18 ust 2 pkt 1 stanowi iż członkiem komisji rewizyjnej nie mogą być osoby w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa i zatrudnienia. Zapis ten dotyczy wszystkich szczebli zwiazku. Od gminnego wzwyż. ALe nie dotyczy członków zwiazku czyli samych OSP. Stad osobiście wnioskuję, iż jeśli jakaś OSP w statucie ma zapis zakazujący sprawowania funkci z powodu powyższych zależności to takie osoby nie mogą sprawować wskazanych funkcji. Ale jesli nie ma OSP w statucie takiego zakazu to prezesem może być nawet facet, którego żona będzie przewodniczącym komisji rewizyjnej. Gdyż wszystko będzie zgodne ze statutem OSP.

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Pokrewieństwo
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 26, 2011, 19:15:39 »
Piotrek przeczytałem tak w "Opracowanie Wybranych Ustaw" Warszawa 2010 podczas przygotowania do OTWP.

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Pokrewieństwo
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 27, 2011, 15:29:14 »
Obydwaj panowie nie podpisywali takowych oświadczeń i nasza jednostka nie ma statutu OPP. I w sumie nadal myślę, że skoro w naszym statucie nie ma wzmianki zabraniającej osobom spokrewnionym zasiadać w Zarządzie czy komisji rewizyjnej, a tym bardziej prawnik w KRS-ie nie dopatrzył się uchybień - to prawnie jest OK. 

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Pokrewieństwo
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 27, 2011, 16:17:45 »
I ja myślę że dobrze myślisz :)