Autor Wątek: Kwalifikacje Oficerów  (Przeczytany 66173 razy)

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #150 dnia: Marzec 07, 2006, 11:39:55 »
Jeczsze raz panowie w tym miejscu powtarzam ,że system doboru i kształcenia kadr naszej PSP jest chory i wymaga unowocześnienia i weryfikacji. Ja jeszcze raz powiem, że niewidzę oficerów po studiach cywilnych, bez odpowiedniego stażu pracy i odpowiedniej praktyki i potwierdzonych umiejętności - chociażby okresowy test wiedzy i umiejętności zawodowych.


Zgadzam się z Tobą. Ja jeszcze dodam jednak, że nieznosze oficerów (aspirantów tez), którzy zaraz po skończeniu szkół pożarniczych w systemie dziennym, przychodza na firmę i uważają się za Bóg wie co. A tak naprawde nie maja zielonego pojęcia o strażackiej robocie, o tym jak być przełożonym, i przedewszystkim o tym jak być człowiekiem.
Sorry za taka forme posta ale nie wiem jak się na tym nowym forum cytuje.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2006, 11:48:52 wysłana przez strazakg »

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #151 dnia: Marzec 07, 2006, 12:10:06 »
Emer, nie chodzi o to żeby kogoś obrażać, ani tym bardziej się obrażać. Wymiana zdań to jest to o co chodzi w tym forum ( mam nadzieję ). Ja tylko przytoczyłem przypadki z życia - dwa diametralnie różne przypadki oficerów po róznych uczelniach. życzę sukcesów zawodowo i prywatnie. Pozdrawiam.

AAAAAAAAA. wsadzę jeszcze kij w mrowisko. Co sądzicie o wykazie kierunków cywilnych przydatnych w PSP? Dla mnie osobiście śmieszny. Nie ma tam miejsca dla ludzi którzy ukończyli AM kierunek ratownictwo medyczne. To po cholerę szkoli się medycznie strażaków, a nie docenia ludzi z wykształceniem w tym kierunku?

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #152 dnia: Marzec 07, 2006, 12:17:52 »
Odrobina humoru dla rozładowania atmosfery.
W ostatnim PP jest fajne zdjęcie oficera PSP, który przychodzi do pracy i zmienia głowę na słuzbową.
Polecam.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #153 dnia: Marzec 07, 2006, 15:20:39 »
sam_go, a o której liście kiedunków mówisz.... bo w ciągu 1,5 roku ta lista zmieniła sie chyba ze dwa razy, ja jestem tylko ciekawy KTO i czym sie kieruje decydując o tych przydatnych lub nie przydatnych....? czy ktos potrafi na to odpowiedzieć...?

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #154 dnia: Marzec 07, 2006, 19:12:29 »
jasio, ustalmy jedno - kończmy te przekomarzania, bo widocznie nie chcesz zrozumieć co ja piszę, a ja rozumie to co Ty piszesz tak jak ja sam chcę i moim zdaniem tak jak napisałeś, ale nie ciągnąc juz tego tematu: Twoje słowa w pierwszym poscie:
Cytuj
Robard - gratuluję ci nie tylko wytrwałości w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, lecz również poparcia przełożonych.
Tak się akurat jakoś dziwnie składa, że w wielu zaściankowych jednostkach szanse na podnoszenie kwalifikacji, szczególnie w SGSP, mają tylko plecaki. Bezgarbny, choćby nawet bił wszystkich na głowę dotychczasowymi osiągnięciami w służbie czy predyspozycjami dowódczymi nie ma szans na skierowanie czy nawet na zgodę przełożonego.

teraz w drugim:
Cytuj
Skąd niby mam wiedzieć, że twoja metropolia ma 6 JRG? Jakie znaczenie ma to do treści mojej wypowiedzi, skoro opisywałem w niej sytuację jednostek podobnch do mojej?

oczywiście, że mogę się mylić, ale moim zdaniem z pierwszego postu wogole nie wynika, ze piszesz o swojej komendzie i o sobie, lecz o mojej i o mnie..jesli źle zinterpretowałem Twoje słowa, to najwidoczniej nie precyzyjnie to ująłeś, z mojej strony to tyle.

sam_go piszesz:
Cytuj
Co sądzicie o wykazie kierunków cywilnych przydatnych w PSP? Dla mnie osobiście śmieszny. Nie ma tam miejsca dla ludzi którzy ukończyli AM kierunek ratownictwo medyczne. To po cholerę szkoli się medycznie strażaków, a nie docenia ludzi z wykształceniem w tym kierunku?
co do wsadzania kija w mrowisko, to nalezy dodać, że istnieje taki kierunek studiów cywilnych w SGSP (dziennych) jak Inżynieria Bezpieczeństwa Pożarowego (!?) w odróznieniu od Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego, absolwenci IBP otrzymują tytuł "inzyniera pożarnictwa" bez mianowania na pierwszy stopień pooficerski, jednak nasi przełożeni, którzy garną od tych studentów niezłą kasę (2000 zł/semestr), nie zapewnili im jakiegokolwiek startu do pracy w PSP. traktowani są jak kazdy przeciętny kandydat do służby, a co więcej muszą przejść 6 miesięczny kurs podstawowy, żeby potrzymać stopień "strażaka". Nasuwa się pytanie, czy nasi światli przełożeni robią absolwentów tych studiów w tzw. "bambus" świadomie i z premedytacją, czy udają, że nic na ten temat nie wiedzą? Okazuje się, że ukończenie tego kierunku SGSP nie skutkuje niczym innym jak tylko otrzymaniem nikomu nie potrzebnego tytułu "inżyniera pożarnictwa" i zrównania takiego absolwenta z absolwentem "łapania żab"
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #155 dnia: Marzec 07, 2006, 19:26:22 »
I dzięki Bogu, że ci absolwenci chcą do straży, gorzej jak by im przyszło do głowy budowanie mostów.
Szkoda mi trochę tych młodych ludzi błokających się po SGSP. Kierunek mają faktycznie rozrywany.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #156 dnia: Marzec 07, 2006, 20:49:32 »
sam_go pisze:
Cytuj
I dzięki Bogu, że ci absolwenci chcą do straży, gorzej jak by im przyszło do głowy budowanie mostów.
hm..a wiesz, że juz po tym zdaniu powinienem sie domyślić kto to pisze? :huh: :mellow:
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #157 dnia: Marzec 07, 2006, 20:54:03 »
Kombinuj, kombinuj, ciepło, ciepło.

Offline judoga

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #158 dnia: Marzec 14, 2006, 08:02:57 »
Mam pytanie - dlaczego po AWF jest sie najgorszym strazakiem - tego nie rozumiem . U nas w KM jest dwoch po AWf : jeden po SAPSP , a drugi jest przysposobionyn do straży - ale obaj wykonuja swoje obowiązki w sposób bardzo dobry . Tak że prosze o wyjaśnienie ........bo nie bardzo rozumiem .czy nauczyciel po SG jest gorszym nauczycielem od tego który kończył WSPedagogiczną???????????? :huh:
Przyjemność życia łączy się z wysiłkiem jakiego ono wymaga.

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #159 dnia: Marzec 14, 2006, 09:19:50 »
Tylko w PSP oficerowie są podzieleni na lepszych i gorszych. Jedni po SGSP, drudzy po aspirantce i studiach cywilnych, trzeci po studiach cywilnych i kursie oficerskim, no i jeszcze po SOP. Podział w tabelach kwalifikacji i zapis ustawy rozgranicza możliwości zajmowania stanowisk oficerskich, co będzie powodowało wieczne pyskówki kto lepszy. Uważam, że uniwersalnym wyjsciem jest uczynienie czarnej krechy. Wszyscy, którym nadano szlify oficerskie niech mają i kwalifikacje oficerskie do zajmowania wszystkich stanowisk. Oficer reprezentujacy mierny poziom nie zostanie przecież mianowany na odpowiedzialne stanowisko.Kształcenie przyszłych oficerów nie powinno sie odbywac na bazie dziennej SGSP.Trzeba wprowadzić awans od stazysty do oficera, poprzez periodyczne podnoszenie kwalifikacji. Wtedy bedziemy mieć równych i dobrych oficerów.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #160 dnia: Marzec 14, 2006, 10:29:48 »
Coraz więcej forumowiczów postuluje za naborem wewnętrznym do SGPSP. To mi sie podoba. Ale czy jesteśmy w stanie coś zrobić w tym kierunku? Wątpię, chociaż zlikwidowanie służby kandydackiej z całą pewnością byłoby dobrym posunięciem.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #161 dnia: Marzec 14, 2006, 15:11:59 »
judoga pisze:
Cytuj
jeden po SAPSP , a drugi jest przysposobionyn do straży - ale obaj wykonuja swoje obowiązki w sposób bardzo dobry .
a już Ci wyjasniam, że wterynarz to tez lekarz, ale od koni, a znachor tez coś wie, ale nie powinien zajmować się wydawaniem dyplomów lekarskich innym..
W PSP macie rację obowiązuje kilka sposobów na uzyskanie stopnia oficerskiego, albo ukoncznie dziennej mundurowej SGSP, albo SA a następnie zaocznie SGSP, albo SA a nastepnie studia cywilne, albo studia cywilne a nastepnie kurs oficerski....hm...jak na mój gust za duzo możliwości!!?? Dlaczego, otóż odwróćmy sytuację - zeby zostac aspirantem rónoznaczne z tym co twierdzą niektórzy koledzy wystarczyłoby, żeby podoficer ukończył jakiekolwiek studium np. geodezyjne, mel;ioracyjne, rolnicze, masażu, turystyczno-hotelarskie i wg. ich mniemania jako, że wcześniej nabył juz wiedzę na kurssie podoficerskim to mozna go mianować na stopień aspiranta?? Idąc dalej czy konieczne jest przeprowadzanie kursów podoficerskich? Moze wystarczy kurs podstawowy,a dalej to już kurs fryzjerski załatwi też sprawę uzyskania kwalifikacji podoficerskich, no przecież postulijecie ( WY przeciwnicy SGSP) , że w zasadzie po studiach cywilnych oficer niczym nie rozni się od absolwenta SGSP, więc to powinno waszym zdaniem działać równiez w dół? Systaem szkolenia jest w PSP chory, to niewątpliwe.
Żaden z nas nie ma pewności, że do końca zycia (emerytury) będzie zajmował obecne stanowisko - awans, jest motywacją do lepszej pracy, jak więc ma wyglądać nasz słuzba kiedy większość oficerów (hipotetycznie) będzie mianowana po róznych szkolach cywilnych? czy zagwarantują oni, przynajmniej utrzymanie obecnego poziomu szkolenia w PSP, a co z podwyzszaniem kwalifikacji dalej?! Koniec końców jest to temat morze, ale jedno jest istotne czego by o SGSP nie mówić i o samym systemie szkolenia, to SDGSP jest szkołą zawodową , która jako jedyna uczelnia w Polsce ma uprawnienia do nadawania tytułu inzyniera, lub magistra inzyniera pożarnictwa oraz pierwszego stopnia oficerskiego i żadna uczelnia kształcąca licencjatów z odległych od pożarnictwa dziedzin. Ni powinniśmy oczywiście dzielić oficerów na lepszych i gorszych, ale wrócmy do genezy, skąd się to wzięło? Otóż stąd, że jakiś siostrzeniec grubej ryby z KG zachciał być oficerem, ale bez kończenia SGSP, po jednym wyjątku, jednym rozszczelnieniu maszyny rozpoczął się najpierw mały potok, a póxniej rzeka mianowanych corocznie licencjonowanych hotelarzy, administratorów, bankierów itp. itd. bo to i tylko 3 lata, a nie 4 jak w SGSP, i najczęściej na miejscy nie trzeba jeździć do Warszawy i przede wszystkim , zawsze można znaleźć u siebie szkołę która ma minimalne wymagania, a daje co chcesz czyli papier - płace i wymagam!
Pozdro, dla wszystkich strazaków :wacko:
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #162 dnia: Marzec 14, 2006, 17:24:27 »
 a oto konkluzja ze spoytkania strony służbowej ze ZZ w dniach 1 i 2 marac:
Cytuj
Wszystkie strony uznały, że dotychczasowa polityka kadrowa zmierzająca do 30% stanu oficerskiego w kadrze PSP była nierealna i szkodliwa. W chwili obecnej stan oficerski wynosi ok.18% i trwają analizy czy i o ile liczba ta powinna wzrosnąć. Trwają również rozmowy na temat aspirantów, którzy ukończyli tzw. „cywilne uczelnie wyższe” a którym poprzednie kierownictwo obiecało pierwszy stopień oficerski.

 cały komunikat ze spotkania na stronie związkowej, kogo związek denerwuje i nie lubi związkowców niech nie wchodzi  :mellow:
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline judoga

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #163 dnia: Marzec 14, 2006, 18:09:42 »
Do ROBARDA : ) Stary , spokojnie ja nie neguje że CI z SGSP są lepiej wyszkoleni - całkowicie się z tym zgadzam ,jak również z tym że absolwent mł.kpt lub mł. asp. zaraz po szkole nie powinien otrzymywać odpowiedzialnego stanowiska - bo to samo w sobie jest błędne ,i nie ukrywam - w naszym fachu- niebezpieczne .Chcę wlozyć kij w mrowisko i i się spytać:
 JEśLI KTOS DAJE KOMUS STOPIEń OFICERSKI , TO CZY TEN KTóRY OTRZYMAł MA PRAWO DO AWANSU - DO SAMEGO KOńCA - CZY LEPIEJ BYłOBY OKREśLIć MAX STOPIEń AWANSU -w momencie rozpoczęcia studiów otrzymywałby info ze awans ma do -nie wiem- mł.bryg??.?
Mam tutaj na myśli tych ( nas ) po studiach cywilnych . Zostaliśmy zrobieni w bambuko , " uczcie sie , jakiekolwiek studia , spokojnie mamy was chronić , " cytaty z roku 1997-1999. Teraz odwracają kota ogonem i na nas s......ą  :mellow:
Powtarzam :WY z SGSP macie wszelkie prawo się wściekać że reszta "chołoty" wchodzi do ogródka tylnimi drzwiami , ale spróbujcie zrozumieć tych ( nas ) po cywilnych , w więkrzości przypaków nie dali nam wyboru!!!!!
Myślę że rzeczowo możemy porozmawiać.
POZDRAWIAM I ZYCZę śW. SPOKOJU.
Przyjemność życia łączy się z wysiłkiem jakiego ono wymaga.

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #164 dnia: Marzec 14, 2006, 18:24:12 »
Ze stron związkowych wiadomo, że obecnie oficerów ci u nas 18%. Jednoczesnie maja dążyć do stanu tego korpusu 12-13%. Jezeli dadzą awans tym aspirantom co obiecała poprzednia władza to, czyż nie pójdą w odwrotnym kierunku? Chyba, że wywalą na emeryturę starą gwardię oficerską i przestaną produkować nowych, w takiej ilosci, w SGSP.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #165 dnia: Marzec 14, 2006, 18:28:31 »
Zgoda mamy wszyscy rację i Ty judoga i Ty azotox, ja nie neguje tego, że trzeba ponosię odpowiedzialność za to, ze obiacało się coś ludziom (to do komendantów, którzy wyrazili zgode na studiowanie), a co do stwierdzenia:
Cytuj
Mam tutaj na myśli tych ( nas ) po studiach cywilnych . Zostaliśmy zrobieni w bambuko , " uczcie sie , jakiekolwiek studia , spokojnie mamy was chronić , " cytaty z roku 1997-1999. Teraz odwracają kota ogonem i na nas s......ą

 taka to już nasza władza własnie jest, obiecanki cacanki  :mellow:
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline judoga

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #166 dnia: Marzec 15, 2006, 09:04:15 »
Tak ,tak- zmiejszenie korpusu oficerskiego może ( i musi ) podnieść znaczenie OFICERA jako kogoś godnego zaufania i przejmującego odpowiedzialność za wykonywanie rozkazów podwładnych . Myślę natomiast że ci któży podpisywali i ootrzymywali zgodę na podwyższenie kwalifikacji zawodowych ( bez wzgladu na kierunek szkoły którą kończyli ) nie wypadli z pod ogona . Kom. Woj. , czt Kom M lub P zdawali sobie z tego sprawę że takie "twory" przyjdą - lub ,jak sie spotkałem z  takim określeniem "wrócą jak obiad po zakrapianym deserze".I tu tkwi problem
-  PO CO DAJA W DALSZYM CIąGU ZGODE NA STUDIA CYWILNE.....P O    C O ????
Mało ludzi juz utopili ? Przyznam się szczerze , że nie chce się już walczyć i pytać , dlaczego jest tak .....dziwnie ( powinno byc inne słowo). Bo co innego jeśli strażaki idzie na studia sam, a co innego jeśli został skierowany przez Komendanta Wojewódzkiego (podniesienie kwalifikacji zawodowych) - i są na to dokumenty.
Przyjemność życia łączy się z wysiłkiem jakiego ono wymaga.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #167 dnia: Marzec 15, 2006, 09:47:17 »
judoga:
Cytuj
PO CO DAJA W DALSZYM CIąGU ZGODE NA STUDIA CYWILNE.....P O    C O Huh?

może dlatego, że nikomu nie wolno zabraniać aby się kształcił?! Wiesz co za krzyk by się podniósł, żeby zabronic ludziom nauki? Dodatkowo wyksztalcenie strazaków w PSP nigdy nie było elementem przetargowym podaczas rozmów ze stroną rządową (w porównaniu do policjantów i strazy granicznej), nikt przecież nie mówi, ze nie powinni się ludziska kształcić?! Jest tylko jedno pytanie, czy kształcący się na sudiach cywilnych aspiranci robia to zeby podnieść swoją wiedzę ogólna, czy aby zostać oficerem - to jest meritum całej sprawy.  :wacko:
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2006, 11:11:37 wysłana przez robard »
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #168 dnia: Marzec 15, 2006, 10:11:35 »
No to ja powiem /zapytam/ jeszcze tak!
Kto odgórnie nie tak znowu dawno, nakazał /samemu chcąc się wykazać/ wszystkim funkc. zrobić średnie wykształcenie? Bo... jak nie to!
Zaczeła się "polka" z różnymi mocno przyspieszonymi pseudo szkołami zaocznymi /nocnymi/. Nabijanie dodatkowej kasy również - psudo nauczycielom. Oczywiście gro kosztów z budżetu.  Pisałem o tym swego czasu również w "Glosie Nauczycielskim". Nie wnikając już w szczegóły, co poniektórym nadmiar "wiedzy" i śmieszny  -_-  papier, po prostu uderzył do główki, wręcz zaszkodził! Inni poczuli się nagle ważni, niedoceniani i jadą tym samym sposobem, dalej do dziś.. Czy to tylko ich wina, że nadal robią proste błędy nie tylko w pisowni?
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2006, 18:46:10 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #169 dnia: Marzec 15, 2006, 11:21:30 »
dla tych, którzy brzydzą się wejść na stronę ZZ, ale zainteresowani są podwyżaniem kwalifikacji lub dla tych, któtzy podwyższyli, ale nie wiedzą czy otrzymaja awans w stopniu, dalszy ciąg cytowanego komunikatu ZZ;
Cytuj
w przepisie kwalifikacyjnym stworzono możliwość awansu pionowego (w zamian za awans poziomy w stopniu) dla aspirantów poprzez rozszerzenie listy stanowisk aspiranckich o stanowiska dowódcy zmiany, zastępcy dowódcy jrg oraz dowódcy jrg. Ponadto utworzono nowe stanowiska specjalistów ratowników dla strażaków posiadających specjalizacje chemiczne, wodno-nurkowe, wysokościowe oraz poszukiwawcze.
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline judoga

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #170 dnia: Marzec 15, 2006, 13:29:45 »
A przy okazji tej rozmowy - Czy jest wśród nas anonimowy przedstawiciel KG , bo mozna by mu było zadać kilka niewygodnych pytań , bez "konsekwencji " uprzejmniewszystkosłuchającodonoszących przedtaswicieli .
J E S T    K T O ś    T A K I  ? ? ?
Przyjemność życia łączy się z wysiłkiem jakiego ono wymaga.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #171 dnia: Marzec 15, 2006, 13:32:41 »
yślisz, że jak by był, to się przyzna? Naiwny.

Offline czesiu-niesfora

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #172 dnia: Maj 24, 2006, 13:53:26 »
Panowe nie należy rozważać skąd sie wywodzi oficer PSP, ale kim sie stał...! cofnijcie się kilka dobrych lat w stecz i porównajcię sobie oficerów,ich autorytet z tym co sie dzisiaj dzieje.
Gdzie na służbie jest pełno oficerów a rąk do pracy brak.
Jest to smutne lecz prawdziwe

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #173 dnia: Maj 26, 2006, 22:34:35 »
Temat staje się wszechobecny, a wiec żeby się nie powtarzać, to jest cytat z innego tematu
Piszecie o tym jak nisko upadła ranga stopnia oficerskiego i że kiedyś oficer to był Oficer. Tak było to prawda, ale nikt po CSP, COWP, SOP, WOSP czy SGSP nie trafiał na podział bojowy i nie można było zweryfikować od razu jego wiedzy i umiejętności. To Panowie po dziennych studiach sami zapracowali na to co teraz jest. Od kiedy kapitanowie. zaczęli przychodzić na podział bojowy prysł mit oficera jako człowieka, który wie prawie wszystko, na wszystkim się i jest autorytetem. Nikt kto pobiera nauki u aspiranta, podoficera czy strażaka nie stanie się od razu autorytetem, a część z nich nie będzie nimi nigdy. Prawdą jest, że system kształcenia w PSP jest do bani. Produkcja oficerów jest masowa i to jest źle. Oficerami powinni zostawać funkcjonariusze o ugruntowanej pozycji i nabyciu doświadczenia, a więc po praktyce – czytaj zaoczne. Dlaczego młody niedoświadczony strażak otrzymuje stopień oficerski. Można skończyć SGSP i otrzymać tytuł inż. lub mgr inż, ale nie koniecznie mł. kpt. Ta uczelnia nawet w nazwie nie ma już oficerów czy oficerska, jest tylko Szkoła Główna Służby Pożarniczej. To powinno iść drogą naturalnego awansu w stopniu, . Nadaje się to otrzymuje stanowisko i awans, jest mierny jest tylko inżynierem i koniec. Wielu ludzi po skończeniu polibudy czy uniwerku trafia na stanowiska „robotnicze” nie wszyscy mogą i muszą być dyrektorami niezależnie od tego czy skończyli łaskotanie pszczół, dmuchanie w trąbę, czy przelewanie z pustego w próżne.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.957
    • JRG SGSP
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #174 dnia: Maj 28, 2006, 00:42:49 »
Zacznę od tego, że jestem podchorążym SGSP (i już widzę wrogość na niektórych twarzach). CZetam ten temat od początku i dochodzę do wniosku, że powinienem sie czuć załamany i oszukany. Otóż:
-zamiast zacząć "porządne" studia jak moi koledzy, uzyskać przyzwoity zawód itp. dostałem się do "elitarnej" szkoły która według was nawet nie powinna istnieć
-zamiast cieszyć się studiami jak należy, wstaję o 6 rano, ide na zaprawe, apel itd. a to, czy moge wogole dokads wyjsc zalezy od widzimisię dowódcy.
-staram się nauczyć w miarę możliwości jak najwięcej wierząc, że wiedza ta przyda się w służbie, a przecież trzymać prądownice każdy potrafi, no nie? I pierwszy lepszy prawnik wie ode mnie więcej. Więc po co cztery lata studiów? Panowie którzy nie ukonczyli dziennych w SGSP nie maja pojecia o tym.
-wyjdę po szkole zupełnie bez doświadczenia bo przecież my jeseśmy teoretykami. A przecież czy to od nas zależy ile mamy wyjazdów i ile czasu spędzamy na podziale? Nieważne że wielu z nas stara się kombinować, żeby mieć służby jak najczęściej a z wakacji rezygnujemy na rzecz dodatkowych praktyk w JRG
-po sgsp bede tym który pozjadał wszystkie rozumy, a co mi tam, musze sobie odbić, no nie? ;P Bądźmy poważni, w SGSP uczą jak dowodzić, jak być dowódcami nieco mniej, jakie mieć podejście do ludzi-to już nie zależy od szkoły tylko od człowieka. Proszę więc nie obrażać oficerów po SGSP, to błędne koło-"my was a wy nas". SGSP tworzy nam najlepsze warunki do zostania oficerami. Kto z tego skorzysta we właściwy sposób będzie dobrym dowódcą, kto nie...bedzie oficerem po szkole i najlepszym tematem do obgadania na forum
-trafiając do jednostek bedziemy sie zachowywac jak władcy świata. Ciekawe jak to wygląda... Władza absolutna nad ludzmi z tysiącem wyjazdów a po służbie śmiech na sali z poczynań młodego oficera

Nie będę jednak tutaj udowadniał sensu studiowania w SGSP. Będę to musiał zrobić za dwa lata w JRG.