Autor Wątek: Kwalifikacje Oficerów  (Przeczytany 66172 razy)

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #125 dnia: Luty 24, 2006, 12:29:10 »
Cytuj
A mi się wydaje, że wielkość tego doświadczonego ogniomistrza poznać można po tym, iż uzaje prawo tego niedoświadczonego do zajmowania miejsca dowódcy i wspomaga go swoim doświadczeniem.

A mnie się wydaję, że najpierw to trzeba mieć predyspozycje do zajmowania stanowiska dowódczego,  jakiegokolwiek szczebla. Sam fakt posiadania stopnia oficerskiego w naszej rzeczywistości nic nie znaczy. Nie można wychodzić z założenia, iż skoro sie jest oficerem to należy się stanowisko dowódcze czy kierownicze. Zbyt wiele osób w PSP dostało stopień oficerski po układach lub zbyt wielka liczba nowych oficerów nie ma żadnego doświadczenia operacyjnego w strukturach PSP. Przecież w ostatnich latach masowo "naprodukowano" sporą liczbę oficerów którzy tak naprawdę sprawdzają się tylko na swoim stanowisku pracy (przeważnie w biurze) na takim stanowisku które to w większości przypadków mógłby zajmować cywil.

Co do absolwentów SGSP.

Jest sporo osób z tej grupy którzy posiadają pewne cechy predysponujące je na stanowiska dowódcze lecz w interesie tej grupy leż aby przekonać do siebie nie tylko komendantów (co ma często miejsce) lecz przede wszystkim strażaków którymi mają dowodzić. Niestety na chwile obecną do rzadkości należy taki absolwent SGSP który ma tego świadomość, na szkole nakładli im chyba do głów, ze ich rolą jest dowodzić i an tym fakcie poprzestali.

I na koniec. Kłania się tu bardzo mocno polityka szkolenia kadr w PSP. Nie tylko moim zdaniem należałoby zmienić ja radykalnie. Przypuśćmy, ze oficerem czy aspirantem  zostawałby strażak który przeszedł praktycznie wszystkie szczeble służbowe w swojej karierze. To znaczy, ze przyjmując się do służby w swojej jednostce musiałby on wykazywać się już od samego początku będąc strażakiem , podoficerem, aspirantem i jeżeli znalazłby uznania an tyle dużo u swoich przełożonych oraz podwładnych miałby prawo studiów (dużo krótszych niż obecnie) na SGSP. Jak myslicie, ilu z tych co obecnie posiadają stopień oficerski posiadło by go  w nowych warunkach ? :D

straz98

  • Gość
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #126 dnia: Luty 24, 2006, 13:23:03 »
Według mnie takie rozwiązanie ma co najmniej tyle wad co pozytywów. Więcej byłoby dowódców posiadających doświadczenie d samego początku to fakt. Ale "zdobywanie uznania przełożonych" niestety bardzo często jest sprzeczne z wiedzą, a przede wszystkim z "mieciem " zasad, którymi się człowiek kieruje w życiu. Jednocześnie często człowiek, który chciałby pracować w straży, ale również chciałby mieć od razu wyższe wykształcenie i szanse na w miarę szybkie zostanie dowódcą jakiegoś szczebla do straży nie przyjdzie. Tak to jest, że jedni nadają się i lubią wykonywać funkcje dowódcze a inni nie. I niech mi nikt nie mówi, że to chore ambicje. Bo według mnie bycie ambitnym to bardzo ważna cecha, którj nie można mylić z dązeniem do władzy za wszelką cenę na przekór własnej wiedzy zdolnościom.

Offline kitek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #127 dnia: Luty 24, 2006, 15:03:54 »
panowie  Wasze wypowiedzi zawężają temat problemem jak mi się zdaje dotyczył  oficera prosze napiszcie co sądzicie o takim rozwiazaniu jajk oficer po aspirantce i cywilnych studiach ale PRZYDATNYCH W PSP. to jest ciekawe czy to rozwiazanie jest słuszne czy taki człowiek jest skazany na gorsze jutro oczywiście weźcie pod uwagę, że nie każdy z różnych przyczyn mimo chęci i aspiracji może studiować na SGSP. Mam jeszcze pytanie jestem tutaj dopiero drugi raz i przy tej okazji prosze Was o pomoc jakie są podstawy prawne nadania stopnia oficerskiego po cywilu.pozdrawiam

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 611
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #128 dnia: Marzec 01, 2006, 09:40:21 »
Moim zdaniem nie powinien być skazany na gorsze jutro. Ale rzeczywistość jest inna. Dzieje się tak, że Panowie po SGSP uznali, że tylko ta uczelnie jest The Best a reszta jest nieporozumieniem. Dopóki nie zmieni się systemu szkolenia w PSP od podstaw to nic się w tej dziedzinie nie zmieni. Chyba tylko u nas funkcjonuje taka uczelnia. W innych krajach system szkolenia polega na ciągłym podnoszeniu kwalifikacji. Od strażaka ratownika do dowódcy aż po komendantów. A u nas po skończeniu uczelni uważa się że powinno się zajmowac od razu nie wiadomo jaki ewysokie stanowisko, bo tak ich uświadamiają.
Nie ma sensu chyba poruszac dalej tego tematu, bo nic w tej materii się nie zmienia i jeszzce długo się nie zmieni. Jest jak jest. Ja osobiście uważam, że nie ważne kto ile ma gwiazdek na pagonie, ważne jakim jest człowiekiem w stosunku do innych ludzi. Jeśli sie dogada z ludźmi to nawet może być po Wyższej Szkole Gotowania Na Gazie, ważne żeby nie starcił w oczach innych. Jesli decydenci zmienią system kształceniam problem rozwiąże się sam, ale na to się nie zanosi.

Offline Tygrys

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #129 dnia: Marzec 01, 2006, 11:45:22 »
Witam. Z tego co ja wiem to na podziale bojowym może pracowac osoba, która ma ukończyny kurs szeregowych. Jeżeli ma wykształcenie niepożarnicze wyzsze i skończony kurs podoficerski to wtedy może, ale nie musi, dostac mł. kpt. Rozumiecie?

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #130 dnia: Marzec 01, 2006, 13:52:03 »
Tygrys chyba troche przesadziłeś z tym oficerem jak msz ukończony kurs podoficerski i posiadasz wyższe wykształcenie. W takim układzie można dostac ale mł. asp. a nie stopień oficerski (i nie wiem czy to też się nie zmieniło).

Offline Tygrys

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #131 dnia: Marzec 01, 2006, 16:51:45 »
Strazakq
 znam takie przypadki kiedy to facet z wyzszym wykształceniem przyjmowany był do służby i po odbyciu kursów podstawowego, podoficerskiego i oficerskiego (zapomniałem o nim napisac - sorry) zostawali oficerami... więc sam widzisz. wczesniej po prostu zapomniałem wspomniec o kursie oficerskim. Pozdro dla ciebie.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #132 dnia: Marzec 01, 2006, 18:24:40 »
Niestety, ale bedę trwał w przekonaniu, ze nie każdy powinien otrzymać stopień oficerski, pomimo wykazania się wykształceniem wyższym - chociaz zauważcie, że "licencjat' traktowany jest w straży równoznacznie z inzynierką (jakąkolwiek, nie koniecznie SGSP, czy magosterka, chociaz licencjat nie jest żadnym tytułem naukowym (chyba, że znacie kogoś kto sobie przed nazwiskiem pisze lic? lin?- wiecej jest niejako rozbudową formą studium (dodano siódmy semestr, bo juz 8 to raczej same seminarium dyplomowe, na które mało kto uczęszcza). Oczywiście, ze każdy aspirant lub podoficer moze ukończyć studia, a nawet moim zdaniem powinie, ale to nie jest równoznaczne, że automatycznie powinien zostać mianowany na stopień oficera pożarnictwa. Wykształcenie wpłynie pozytywnie na jego światopogląd i poszerzy wiedzę ogólną, ale z pewnością nie upowazni do otrzymania stopnia oficerskiego. dlazcego? Otóż, SGSP jest jedyną uczelnią w Polsce 9póki co) która kształci inżynierów pożarnictwa, która absolwentom wydziału IBP ma prawo nawdawać stopień mł.kpt. pożarnictwa - i to jest absolutnie bezdyskusyjne. Ciekaw jestem czy tak wielu obrońców studów cywilnyhc w taki sam sposób i taką samą zajadłością broniłoby stiudium dwóletnich, po kórych absolwenci otzrymywaliby stopień aspiranta PSP???!! Ja osobiście nie znam przypadku, kiedy po ukończeniu dwu letniego studium masażu, lub studium lelekomunikacyjnego z tytulem technika telekomunikacji, absolwent (dajmy na to podoficer PSP) otrzymałby następnie stopień aspiranta z uzasadnieniem, że przecież ma kurs podoficerski, wieloletnie doświadczenie i generalnie to przecież nic się nie stało??- taki jest tryb w mianowaniu na stopień oficera PSP po uczelniach cywilnych. Dlaczego, więc tak zagorzała dyskusja dotyczy stopni oficerskich??! Komu na tym zalezy, żeby oficerem mógł być kazdy kto ukończy cokolwiek, aby tylko mógł mieć papier z tytułem, lub bez ,bo jak wspominałem wcześniej licencjat to żaden tytuł naukowy.
Zawsze więc będę przeciwny mianowaniom róznych d-ców czy zastępców d-cy JRG na stopnie oficerskie po ukończeniu finansów i bankowosci, agroturystyki, AWF, itp - i to nie tylko dlatego, że przeszedłem prawie całą drogę pożarnicza do stopnia oficerskiego w szkoalch PSP, ale dlatego, że będę równiez przeciwny nadawaniu tytulów magistra nauk medycznych osobom po biologii (a takie przypadki też się zdazrały), lub po wetwrynarii - bo przeciez świnia, małpa czy człowiek to w zasadzie to samo: przełożeni zachowują się jak świnie, my ich później małpujemy, ale wszyscy chcemy być traktowani jak ludzie.
Sprawiedliwie nie znaczy wszystkim równo: czasy urawniłowki dawno się skończyły, ja jestem wykształcony na technika, a póxniej inzyniera, magistra pożarnictwa i nigdy nie zgodzę się, żeby ktoś kto nie chciał całej tej drogi przejść jak ja wpierał, że licencjat jest równoprawny do otrzymania stopnia oficerskiego - przeciez możesz zostać licencjonowanym aspirantem PSP
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline jasio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #133 dnia: Marzec 02, 2006, 01:11:27 »
Sprawiedliwie nie znaczy wszystkim równo: czasy urawniłowki dawno się skończyły, ja jestem wykształcony na technika, a póxniej inzyniera, magistra pożarnictwa i nigdy nie zgodzę się, żeby ktoś kto nie chciał całej tej drogi przejść jak ja wpierał, że licencjat jest równoprawny do otrzymania stopnia oficerskiego - przeciez możesz zostać licencjonowanym aspirantem PSP

Robard - gratuluję ci nie tylko wytrwałości w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, lecz również poparcia przełożonych.
Tak się akurat jakoś dziwnie składa, że w wielu zaściankowych jednostkach szanse na podnoszenie kwalifikacji, szczególnie w SGSP, mają tylko plecaki. Bezgarbny, choćby nawet bił wszystkich na głowę dotychczasowymi osiągnięciami w służbie czy predyspozycjami dowódczymi nie ma szans na skierowanie czy nawet na zgodę przełożonego.
Zauważ, że do czasu uruchomienia studiów cywilnych w SGSP nie było możliwości podjęcia studiów bez skierowania komedianta. A jak wyglądały "procedury" doboru osób skierowanych na studia w SGSP to powinieneś wiedzieć. Dość powiedzieć, że spośród znanych mi "plecaków" dwóch zmarnowało przydzielone jednostce miejsca, bo okazali się za cieńcy nawet jak na pierwszy semestr.
Tego o czym piszę, doświadczyłem na własnym grzbiecie. Popełniłem swego czasu trzy raporty o skierowanie do SGSP i co? Ano nic - poszły plecaki. Wobec braku jakichkolwiek perspektyw na uzyskanie możliwości podniesienia kwalifikacji i uzyskania stopnia oficerskiego postanowiłem osiągnąć zakładany cel poprzez studia na uczelni cywilnej.
Gwoli uzupełnienia obrazu dodam, że stopień oficerski nie był dla mnie celem samym w sobie, lecz był   środkiem do przeforsowania pewnych zmian i wprowadzenia pewnych wzorców postępowania.
Moja samoocena predyspozycji dowódczych i predyspozycji do studiowania w SGSP oczywiście jest subiektywna, lecz skoro z powodzeniem dowodziłem działaniami ratowniczymi przy wielu dużych zdarzeniach, skoro począwszy od matury, poprzez kks, kkp, SA, a skończywszy na dyplomie uniwersyteckim w pozycji ocena widnieje bdb bądź db, to wybacz - miałem czekać aż skończy się lista miernych, biernych ale wiernych?
Moim skromnym zdaniem powinna być wprowadzona kadencyjność stanowisk w PSP, a nabór na każde stanowisko kierownicze winien następować w drodze konkursu obejmującego egzamin z wiedzy teoretycznej niezbędnej dla zajmowania danego stanowiska, oceny doświadczenia, oceny predyspozycji osobowościowych, czy wreszcie oceny programu działania danego kandydata. Bardzo znaczącą wagą w ocenie predyspozycji kandydata powinna być również opinia wyrażona przez dotychczasowych współpracowników i podwładnych.
Taki sposób doboru kadr, w połaczeniu z zupełną zmianą drogi awansu zawodowego (szkolenie, egzamin, strażak, szkolenie, egzamin, podoficer, szkolenie, egzamin, aspirant, szkolenie, egzamin, oficer), jest moim zdaniem jedyną szansą na uwolnienie PSP od wszelkiej maści miernych lizirowków i karierowiczów.
Tylko komu na tym zależy?
Z przykrością stwierdzam, że wielu szacownych przedmówców skupia się tylko na udowadnianiu, iż są lepsi od nich bo skończyli .... czy ...., pomijając zupełnie wiedzę, doświadczenie, umiejętność współpracy i dowodzenia, oraz niezbędne oficerowi predyspozycje, których wyuczyć się nie da. Pomijana jest również motywacja wyboru takiej a nie innej drogi uzyskania awansu a wszyscy bez ukończenia SGSP są równani do poziomu ... . Mam nadzieję, że jest to tylko sposób rozumienia kwalifikacji oficerskich a nie jedyny sposób na dowartościowanie.
Z moich obserwacji i doświadczeń wynika, że miernota pozostanie miernotą bez względu na ukończoną szkołę, a brak kompetencji i autorytetu nadrabia najczęściej tupetem, chamstwem i brakiem poszanowania podwładnych. Mam nadzieję, że do tej kategorii "oficerów" żaden z tu zabierających głos nie należy.
Na podsumowanie swojej wypowiedzi stwierdzę tak: oby tylko każdy robił to, co do niego należy, a swoją postawą dawał świadectwo swoich kwalifikacji.

p.s. SGSP jest moim nie spełnionym celem, który zamierzam zrealizować tylko po to, by zamknąć twarz myślącym inaczej bowiem najważniejszą ocenę kwalifikacji stanowią dla mnie porządnie zrealizowane obowiązki i szacunek podwładnych.

Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję nie tylko Tobie, lecz wszystkim wytrwałym bezgarbnym.
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2006, 01:29:18 wysłana przez jasio »

Offline gabiba

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
    • http://
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #134 dnia: Marzec 02, 2006, 11:08:31 »
Jasiu !!!!!!
nic dodac nic ująć. Bardzo dobra opinia w temacie. Jest to merytoryka a nie jak zauważyłas udowadnianie kto lepszy czy gorszy. Jestem za a nawet przeciw. Powodzenia. Pozdrawiam. :mellow:
cogito ergo sum

Offline kolocz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #135 dnia: Marzec 02, 2006, 14:22:33 »
do robard-a
Gwoli scisłości - tytułem naukowym nie jest również inżynier ani magister. Licencjat jest tytułem zawodowym nadawanym absolwentom studiów zawodowych na kierunkach humanistycznych a inżynier studiów zawodowych na kierunkach technicznych tzn. takich na których przedmioty techniczne stanowią nie mniej niż 50% ogólu zajęć dydaktycznych.
Źródło:Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23 lipca 2004 r.
w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie

P.S. Jeśliby dobrze przyjrzeć się programom studiów na SGSP to uczelnia ta też mogłaby nadawać "licencjata" :-)

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #136 dnia: Marzec 02, 2006, 20:33:14 »
Koledzy prędzej czy później należy zweryfikować masz system kształcenia kadr, bo zmieżamy do tego, aby w naszej służbie przeważali ludzie z wyższym wykształceniem . W chwili obecnej na przykład  na moim terenie preferuje się ludzi z  wyższym, licencjat lub inżynierskie ,,przydatne w służbie", także stażyści jacy przychodzą to ludzie po studiach, nie widzę w tym nic zdrożnego, ale wsród nich na razie niewidać kandydatów na przyszłych oficerów-dowódców, choć nie jeden ligitymuje się dyplomem magistra lub inżyniera, a licencjat jest na porządku dziennym.Na marginesie oni zaczynają swoją karierę od stażysty . Może w niedługim czasie kształcenie rozpoczną ^_^ na poziomie podoficera.Mam już na zmianie mgr po pedagogice ze stażem 5 lat na stanowisku st.ratownika ,ale dalej chyba nie zajdzie u nas bo cienki barszczyk....
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #137 dnia: Marzec 02, 2006, 21:06:39 »
Czyli potwierdza się kolejny raz stare przysłowie < nie matura, a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera> Może obecnie w innym nieco kontekscie, ale sens nadal pozostaje.
Jakby na temat nie spojżeć - zawsze czyjeś racje są na wierzchu! ^_^
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #138 dnia: Marzec 04, 2006, 14:38:35 »
Ja jednak z uporem maniaka będę powtarzał, że pielęgniarka po akademii teologicznej nie zostaje lekarzem, a technik mechanik po akademii rolniczej - pilotem odrzutowca.
Jasiu, nikt nie miałby nic przeciw "oficerom" hotelarzom, lub innej specjalizacji, gdyby oni sami nie obnosili się ze swoją fachowością pożarniczą. Pacjent karze sobie melduneczki składać, podczas gdy W-75 to dla niego nowy model BMW. To nie absolwenci SGSP najżarliwiej komentują takich fachowców, ale sól pożarnictwa - podoficerowie, wierz mi.

Offline andrej

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #139 dnia: Marzec 04, 2006, 16:46:28 »
Pisząc o hotelarstwie, czy wiesz ile teraz kosztuje SGSP jesli nie dostaniesz od Komendanta żadnych zwrotów  :wacko: około 900-800 zł miesięcznie. Czy strażak po szkole aspirantów na stanowisku ratownik zarabiajacy 1300 zł. pozwoli sobie na studiowanie tak jak wcześniej, SGSP praktycznie nie kosztowało NIC ^_^ dodatkowe koszty około 200 zł. Cz yktoś z tych mądrych ludzi z KG bierze pod uwagę że studiują tam osoby tylko z G........ albo powiązani rodzinami(posłowie itp.). Gdzie życie ....... jakie zmiany jeszcze nas czekają. Pozdrawiam wszystkich absolwentów SA Kraków. Mamy nowego Komendanta w SA. :mellow:

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #140 dnia: Marzec 04, 2006, 17:50:55 »
sam_go: jesteś troche nie sprawiedliwy! zauważ jeszcze to że taki oficer po hotelarstwie ni eboi się urbudzić po uszy w smarze i nie boi się wyjść na wspinalnie wyciągać w środki nocy kilka odcinków do suszenia i ten że oficer nie wstydzi się wziąć mopa i pozmywać kuchni!! a niestety jest tak ze panowie oficerowie po głównej są zbyt uczeni i zbyt wykwalifikowani do takich czynności co nie zadko uwłacza ich ambicji i poczucia wyższości! a co do ich wiedzy.... życze wszystkim oficerom po głównej takiej wiedzy i jaj do pracy jak inni, bo pamiętaj że teoria teorią ale....

Ja nie mam nic przeciw sgsp tylko wku*** mnie takie porównania, i wytykanie kto lepszy a kto gorszy, niech będą równe szanse dostępu do sgsp i wtedy nastąpi samoistna weryfikacja kto jest jaki. Bo łatwo jest krytykować jeśli kogoś na to stać! A czy ty myślisz że ci wszyscy ludzie idą na studia cywilne z powodu miłości do elokogii, hotelarstwa itd..... NIE idą tam po poprostu nie mają szansy jakiegokolwiek rozwoju! a nikt nie ma prawa ograniczać tego komuś tylko dlatego ze albo nie ma pleców albo nie ma kasy na szkołe.

oczywiście że strażak chcący się rozwijać pownien to robić w szkole strażackiej a nie żadnej innej ale musi mieć do tego róne szanse, a to niestety najbliższym 100 leciu jest nie możliwe

andrej: jak usłyszałem o tym nowym komendancie to aż mnie zamurowało:) ale jaja, dlaczego go nie było wcześniej hehehe


Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #141 dnia: Marzec 06, 2006, 09:25:41 »
Emer, chyba się nie zrozumieliśmy, czy mówimy o przystosowaniu do życia w grupie, tzn miganiu się od roboty i niech inni zrobią to za mnie, czy też o kwalifikacjach zawodowych? Nie wiem, co wkładają młodym ludziom do głowy, że zachowują się tak jak opisujesz. Ja naprzykład po SCHP ( czy ktoś jeszcze wie co to znaczy?) pracowałem jako przodownik roty ( tak,tak, było takie stanowisko) i cieszyłem się, że dano mi szansę zdobywać doświadczenie z drugiego rzędu. Dziś jestem oficerem po tak znienawidzonej przez niektórych SGSP i wierz mi mop nie jest mi obcy ( przy obecnych stanach osobowych było by co najmniej nietaktem siedzenie i patrzenie jak inni zap......... . Specjalnie przejżałem się w lustrze, i naprawdę nie mam plecaka. Mam na zmianie chłopaka po dziennej SGSP i albo jest to cudowny wyjątek, albo to co piszecie o jej absolwentach to stek bzdur. Zasuwa młody aż miło i nie widziałem oznak oficerskiej wyniosłości.
Dla równowagi gość po " Akademii Pana Kleksa" beszczelnie pokazał mi kiedyś po wulkanizacji pagon - jaki to z niego oficer. I co?

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #142 dnia: Marzec 06, 2006, 09:54:58 »
Świetny tekst sam_go niewiele Tu można dodać nt. życia w grupie ^_^ Inna sprawa kwalifikacje? Poniektórym się jednak wydaje, że nawet po zaocznej SGSP są ponad wszystko - to jest nienormalne, ale to kwestia samego człeka. Tak SChP - wiem jak również np. dawny SOP  :rolleyes:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #143 dnia: Marzec 06, 2006, 13:28:18 »
sam_go: może faktycznie się nie zrozumieliśmy i trochę się zapędziłem w moim wywodzie, natomiast w jakimkolwiek moim poście nie chciałem negować SGSP, ani tymbardziej absolwentów, chodziło mi o to aby skończyć z tym porównywaniem kto lepszy i kto gorszy, kto ma lepsze kwalifikacje a kto ma większe doświadczenie itd..... Jestem jaknajbardziej za tym aby każdy oficer był w pełnym sensie tego znaczenia oficerem kończącym szkołę oficerską! Jednak szlak mnie trafia jak na każdym kroku słysze ze ten jest taki a ten jest taki itd, itp. i właśnie podałem w.w. przykład związany z obowiązkami , tzn że nie zależnie od papiera są rózni ludzie. Nie chciałbym być źle zrozumiany że generalizuje, a tym bardziej nie znawidziłem sgsp i jak najbardziej ją popieram, jednak tutaj chodziło o nieco inny fakt, o to żeby nie traktować z góry osób które nie mając możliwości na sgsp skończyli rózne studia cywilne i są oficerami.

Pozdrawiam

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #144 dnia: Marzec 06, 2006, 13:31:19 »
pytanie tylko- jak forma szkoly oficerskiej :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #145 dnia: Marzec 06, 2006, 14:42:21 »
No i o to chodzi. Ajaks mam nadzieję, że znasz to nie z opowiadań prababci hehe. Pozdrawiam

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #146 dnia: Marzec 06, 2006, 17:49:17 »
Cytuj
Ajaks mam nadzieję, że znasz to nie z opowiadań prababci hehe.
Nie - pradziadek był kiedyś strażakiem ochotnikiem ^_^
Już nieco jestem w tej "instytucji" hi..hii Też może będę niedługo opowiadał wnukom!
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #147 dnia: Marzec 06, 2006, 18:47:59 »
Jeczsze raz panowie w tym miejscu powtarzam ,że system doboru i kształcenia kadr naszej PSP jest chory i wymaga unowocześnienia i weryfikacji. Ja jeszcze raz powiem, że niewidzę oficerów po studiach cywilnych, bez odpowiedniego stażu pracy i odpowiedniej praktyki i potwierdzonych umiejętności - chociażby okresowy test wiedzy i umiejętności zawodowych. Przecież  cały system zmierza do tego ,aby ludzie ligitymujący się wyższym zaraz stawali się oficerami. Nie zapomnijmy, że wiele komend w tej chwili ,stawia dla nowo przyjętych do służby w kwesti wykształcenia conajmniej licencjat -średnie to bez szans, chyba że kierowca z ful wypas prawkiem i uprawnieniami innymi- dzwigi, podnośniki itp. Lista zawodów przydatnych w służbie PSP to paranoja i pic na wodę to tylko poto aby w admninstracji byli oficerowie .Należy w tym miejscu zadać sobie pytanie ,czy aby obsady stanowisk w komendach różnych kategorii wymagaja, aż stanowisk oficerskich.? Przecież mamy mieć oszczędne państwo..... A na podziale to chyba nie wszyscy muszą być oficerami??? Te pytania pozostawiam bez odpowiedzi..... :mellow:
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #148 dnia: Marzec 06, 2006, 20:20:58 »
Widzę, że stanowczo zbyt rzadko tu zaglądam..
Jasio napisał:
Cytuj
Robard - gratuluję ci nie tylko wytrwałości w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, lecz również poparcia przełożonych.
Tak się akurat jakoś dziwnie składa, że w wielu zaściankowych jednostkach szanse na podnoszenie kwalifikacji, szczególnie w SGSP, mają tylko plecaki. Bezgarbny, choćby nawet bił wszystkich na głowę dotychczasowymi osiągnięciami w służbie czy predyspozycjami dowódczymi nie ma szans na skierowanie czy nawet na zgodę przełożonego.
Nie jestem szczególnie czuły na krytykę, szczególnie ta konstruktywną, ale jestem szczególnie czuły na głupotę, szczególnie tą bezkrytyczną. Po Twojej wypowiedzi i ocenianiu mnie swoja miarą wiem skąd wzięło się określenie "głupi Jasio"
1. Wiem dobrze, że moje miasto nie należy do metropolii, ale określanie "zaściankowym" chyba nie przystaje do sześciu JRG podlegających mojej KM?
2. Co do mojego plecaka, to już faktycznie mi się pojawia, ale chyba szybciej garb od roboty, muszę Cię zasmucić, ale nigdy nie mówiłem, że dostałem się do SGSP za pierwszym razem, a wszyscy, co mnie znają (szczególnie niewyparzony jęzor) dziwili się, że szanowny komendant wydał zgodę - były takie szczególne okoliczności, wiec je wykorzystałem..
3. Nigdy nie chciałem oskarżać nikogo, kto ukończył studia cywilne, że nie należy mu się szacunek, ale uważam, że wiele osób - totalnych garbów - otrzymało, mł. kpt. dzięki wujkowi w KG, bo, do czego potrzebne jest np. dowódcy JRG wykształcenie w kierunku agroturystyka? Jeśli poszerzeniu wiedzy ogólnej OK, ale jeśli tylko otrzymaniu stopnia, to chyba nie tedy droga?
4.  Zawsze twierdziłem i twierdzę, że system szkolenia kadr w PSP jest do d..y i trzeba coś z tym zrobić
5. Przeczytaj uważnie mój post zanim napiszesz że miałem na myśli coś czego nie ma w poście ale wydaje Ci się że miałem to na myśli....

ajax pisze:
Cytuj
Czyli potwierdza się kolejny raz stare przysłowie < nie matura, a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera> Może obecnie w innym nieco kontekście, ale sens nadal pozostaje.

Jakże przewrotnie to brzmi - w obie strony

« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2006, 20:35:23 wysłana przez robard »
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline jasio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #149 dnia: Marzec 07, 2006, 10:13:27 »
Robard
Człowieku! Czytaj ze zrozumieniem!
Cytuj
5. Przeczytaj uważnie mój post zanim napiszesz że miałem na myśli coś czego nie ma w poście ale wydaje Ci się że miałem to na myśli....
- to są w końcu Twoje słowa!
1. Skąd niby mam wiedzieć, że twoja metropolia ma 6 JRG? Jakie znaczenie ma to do treści mojej wypowiedzi, skoro opisywałem w niej sytuację jednostek podobnch do mojej?
2. Jeśli piszę "gratuluję" to znaczy, że gratuluję - bez żadnych podtekstów. Żal mi, że żyjesz w świecie totalnego zakłamania i nawet w wyrazach uznania doszukujesz sie podtekstów czy ataku. Skoro nie mam bladego pojęcia kim i skąd jesteś, to jakim sposobem miałbym mieć wiedzę o twoim "garbie" czy o jego braku, jakie miałbym podstawy do wypowiadania się na ten temat? Mój świat, mimo wad opisanych w poprzednim poście, wydaje się jednak lepszy: każdy może powiedzieć to co myśli wprost i myśli nad tym co powie, zanim powie. Mimo wszystko jest to świat wolny od zakłamania, pełny za to życzliwości i poszanowania dla drugiego człowieka (kim by nie był i jaką szkołę by nie ukończył). Nawet tych o których pisałem poprzednio traktuje się tu z należnym człowiekowi szacunkiem, z poszanowaniem godności.
Cytuj
Po Twojej wypowiedzi i ocenianiu mnie swoja miarą wiem skąd wzięło się określenie "głupi Jasio"
- tylko kto tu kogo ocenia?
Swoją drogą uważam, że nazywanie kogoś głupim, nie tylko na forum publicznym, nie przynosi splendoru absolwentowi żadnej uczelni oraz nie licuje z honorem i godnością oficera, którym podobno jesteś!
Nie chce mi się nawet odnosić do takiej wypowiedzi - sam się zastanów czy jest ona właściwa i czy w jakikolwiek sposób jest adekwatna do mojej wypowiedzi...
Przytoczyłeś słowa Ajaxa - zastanów się nad ich wymową w kontekście swojego ataku na moją wypowiedź.
Przeczytaj jeszcze raz, to co skomentowałeś, i zachowaj się jak człowiek honoru!
Pozdrawiam