Autor Wątek: Kwalifikacje Oficerów  (Przeczytany 65818 razy)

Offline zloty

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #200 dnia: Listopad 29, 2006, 21:01:57 »
Heh moim  zdaniem osoba która idzie przez wszytkie szczeble kariery od kursu szeregowych - podoficerski - aspirantka + wyższe wykształcenie z jednej z dziedzin które są potrzebne w pracy psp - (przykładowo chemia, budownictwo, medycyna [lekarze odpowiednich specjalności, ratowicy medyczni po studiach medycznych z zakresu ratownictwa medycznego itp.) , a dodatkowo w tym czasie , kilka latek się uzbiera, pracuje na podziale to w sumie mogłaby taki stopień otrzymać bo dośwaidczenie się zbiera. Imo warunkiem powinny być predyspozycje do pracy z grupą, zdolności przywódcze itd. NIe jest istotne czy to ktoś po SGSP czy jakiejś politechnice - powinien się nadawać a takie kryteria powinno dać się określić. Mnie na szczęscie omineło to że kończyłem studia wtrakcie służby - nie mam idiotycznych naleciałości że jakieś tam gwiazdki się należą. Jestem magistrem o specjalnośći ratownictwo medyczne, a stopień mam strażaka :) i nie boli jest oki sam wybrałem, jestem "młody" na zmianie - ale jednego po pracy przez 6 lat w pogotowiu rat. i po prawie roku na podziale się nauczyłem - : podziałem straż stoi nie biurami, a to jak się ocenia ludzi w pracy, to nie szkoły jakie się kończyło a to jak ktoś sobie radzi w akcji. Bo dla mnie bez różnicy co skończył mój dowódca - ważne jest to, bym wrócił do żony po służbie. Czasem mam wrażenie, że za mało jest ciężkich sytuacji - bo jest jeszcze czas na podgryzanie się na wzajem i puszenie papierami, dyplomami i gwiazdkami, zwłaszcza, że to podziału dotyczy: "każda służba może być ostatnia". Samo zostanie oficerem nie znaczy, że zasługuje się na szacunek.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #201 dnia: Grudzień 07, 2006, 00:24:38 »
witam
czy ktoś może mi powiedzieć czy oficer po studiach cywilnych ...np awf czy chemia może pracować na podziale bojowym,   czy są jakies odstępstwa od zaasd czy przepisów
pozdrawiam  

Może ci powiedzieć Dz.U. 221 poz. 1626 na PSP nie mylić z Państwową Strażą Pożarną.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #202 dnia: Grudzień 12, 2006, 23:41:07 »
Temat jak widzę poczytny, a interesują mnie Wasze opinie podkleję linka. Zainteresowanych proszę o ocenę http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=3328.0

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #203 dnia: Listopad 26, 2008, 15:22:25 »
A może tak SGSP dawałaby przygotowanie zawodowe bez stopnia oficerskiego i np. ogniomistrz podchorąży kończący SGSP staje się ogniomistrzem PSP z kwalifikacjami do zajmowania styanowiska oficerskiego, a na stopień musi sobie zapracować.
Tak byłoby chyba najlepiej... Większa szansa trafienia na podział, tam miałaby miejsce, brzydko mówiąc, segregacja, na tych nadających się na "tylne siedzenia", do biur, oraz oczywiście wybranie tych, którzy siedząc na przednim siedzeniu obok kierowcy będą/mogą być czymś więcej niż pasażerami. W 2009 roku startować będę do SGSP. Bez pleców. Nawet nie wiem skąd takowe mógłbym mieć, brak tradycji strażackich w rodzinie, wiadomo o co chodzi. Już teraz (listopad, rekrutacja w maju) robię wszystko, żeby zwiększyć swoje szanse na dostanie się tam. I fizycznie, i "fizycznie", z czego to drugie dotyczy podciągnięcia wyniku z matury z fizyki   -_-. Nie mam aspiracji dowódczych, nie wyobrażam też sobie bycia dowódcą od razu po ukończeniu tej szkoły. Na rękę byłoby mi otrzymanie "ogniomistrza", może tak będzie, kto wie. Nie ukrywam, że chcę pracować na podziale. Dlaczego więc SGSP? Tak, mam aspirację, żeby mieć wyższe wykształcenie. Dlatego chcę "studiować" coś, co cholernie mnie ciągnie + robić to, co też cholernie mnie ciągnie. Nabierać po mału doświadczenia, bo po kilkuset godzinach akcji w OSP (nie tylko bieganie z tłumicą przy pożarach lasów..), w większości samodzielnych (w sensie - bez nadzoru PSP)  - masa nauki jeszcze przede mną. A szkoda, że nawet mimo najszczerszych chęci (jeśli uda się mi pomyślnie przejść rekrutację do SGSP), wygląda na to, że traktowany będę pewnie jak pies.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #204 dnia: Listopad 26, 2008, 17:25:46 »
Przeczytałem i powiem szczerze, niewiele zrozumiałem.

Cytuj
Nie mam aspiracji dowódczych,
To po co Ci SGSP? Liczysz, że potem aspiracje Cię nawiedzą?
Cytuj
Na rękę byłoby mi otrzymanie "ogniomistrza", może tak będzie, kto wie. Nie ukrywam, że chcę pracować na podziale
Do tego nie potrzeba SGSP, więc rozumiem coraz mniej.
Cytuj
Tak, mam aspirację, żeby mieć wyższe wykształcenie.
To się chwali jak najbardziej, jednak coś mi nadal nie pasuje. Chcesz robić SGSP, bo chcesz mieć wyższe wykształcenie, być podoficerem i Boże broń dowodzić. To dość ciekawe podejście.


Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #205 dnia: Listopad 26, 2008, 18:15:02 »
Sheldon
Masz bardzo wygodne podejście do tego. Chciałbyś, żeby Ojczyzna przez 4 lata wydawała pieniądze w wykształcenie człowieka, który później chce tylko lać wodę?
Tyle że też za oficerską pensję a z odpowiedzialnością strażaka.
Nie ma tak łatwo. Komu więcej dano od tego więcej wymagać się będzie :krzyk:

Być może Twoje podejście stanowi po prostu przejaw pokory, jednak nie mozna popadać w skrajność. Nie można też traktować dowodzenia jedynie jako przywilej - to także ogromna odpowiedzialność.
I nie martw się że po SGSP od razu będziesz dowodził - zgodnie z wyrażonym przez Ciewbie życzeniem
Cytuj
segregacja, na tych nadających się na "tylne siedzenia", do biur, oraz oczywiście wybranie tych, którzy siedząc na przednim siedzeniu obok kierowcy będą/mogą być czymś więcej niż pasażerami
która także się odbywa, tyle że już w JRG.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #206 dnia: Listopad 26, 2008, 21:37:10 »
Nie chodzi mi o to, że nigdy nie będę dowodził, po prostu chodzi mi o to, że nie wyobrażam sobie, żeby od razu wpaść na fotel dowódcy i z tego co mówicie, tak się nie dzieje, to jak najbardziej w porządku. Faktycznie, może jest to przejaw pokory, po prostu widzę w mojej OSP, ile jest jeszcze nauki przede mną w tym fachu i ile rzeczy można wyliczać w kategoriach "cholera, to mogłem zrobić lepiej" po każdej akcji. Spytam może inaczej: Procentowo, jaka jest szansa dostania się na podział po "Warszawie"?

Chyba źle mnie zrozumieliście, albo ja nie potrafię zbytnio przelać myśli na klawiaturę ;-) (nie, nie odkręcam teraz kota ogonem).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #207 dnia: Listopad 26, 2008, 21:53:10 »
powiedziałbym że bardzo duża. Dostać się do biura wbrew pozorom nie jest wcale tak łatwo. Oczywiście zależy to też od tego w jakim miejscu(miejscowości) chcesz pracować

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #208 dnia: Listopad 26, 2008, 22:03:02 »
Dzięki za odpowiedź :-) Pochodzę z pomorza i nie ukrywam, że wolałbym tutaj zostać. Jeśli chodzi o okoliczne mniejsze jednostki (w sensie - jedna JRG na jedną KP) - z tego co się orientowałem, raczej trafiłbym do biura, podział obsadzony już daaawno. Trójmiasto -> tutaj jest loteria, niektórzy trafiają do biura, inni na podział, a jeszcze inni w kratkę, kilka miesięcy biuro/MSK, kilka miesięcy podział, w sumie żadnej prawidłowości nie ma, pewnie wszystko zależy od tego, czy uda się wstrzelić w odpowiedni moment i trafić na wolne miejsce na danym stanowisku, na podziale. Wiem, że w Gdyni po jakimś czasie pracy na MSK (+ kilka tygodni jako st. ratownik, uprzednio) można "dostać" dowódcę zastępu, przynajmniej tak było w tym roku w jednym przypadku (mowa oczywiście o człowieku po dziennej SGSP).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #209 dnia: Listopad 26, 2008, 22:12:56 »
Cytuj
ile jest jeszcze nauki przede mną w tym fachu i ile rzeczy można wyliczać w kategoriach "cholera, to mogłem zrobić lepiej" po każdej akcji.

Jeśli nie będziesz miał już takich rozterek, to znaczyć może tylko jedno, czas pożegnać się z pożarnictwem. Myślę, że niezależnie od wysługi, każdy zadaje sobie takie pytanie. To takie małe, prywatne "analizy akcji".

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #210 dnia: Listopad 27, 2008, 10:07:36 »
Cytuj
ile jest jeszcze nauki przede mną w tym fachu i ile rzeczy można wyliczać w kategoriach "cholera, to mogłem zrobić lepiej" po każdej akcji.

Jeśli nie będziesz miał już takich rozterek, to znaczyć może tylko jedno, czas pożegnać się z pożarnictwem. Myślę, że niezależnie od wysługi, każdy zadaje sobie takie pytanie. To takie małe, prywatne "analizy akcji".
Czyżby Kolega miał sobie coś do zarzucenia po kazdej akcji?? :)
Oczywiście żartuje i uwazam że bardzo dobrze zostało to określone. Od siebie dorzuciłbym tylko jeszcze jako uzupełnienie: "Jeżeli stanie się tak że nie będziesz miał już rozterek po jakiejkolwiek akcji  to znaczy że stałeś się zagrożeniem dla siebie i współratujących"

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #211 dnia: Listopad 27, 2008, 11:40:44 »
Cytuj
Czyżby Kolega miał sobie coś do zarzucenia po kazdej akcji?? Smiley

Po każdej to może nie, ale co do śmietników, to spędzam potem wiele bezsennych nocy :rofl:

A to:
Cytuj
"Jeżeli stanie się tak że nie będziesz miał już rozterek po jakiejkolwiek akcji  to znaczy że stałeś się zagrożeniem dla siebie i współratujących"
wrzuć proszę do "Złotych myśli strażaków", jako numer jeden. Kto wie, może każdy podręcznik z taktyki powinien się tak rozpoczynać.

Offline FireMan94

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #212 dnia: Styczeń 23, 2010, 12:03:02 »
Witam. Mam pytanie. Czy oficer po SGSP może przez cały okres swojej służby "przewojować" na PB? Czy wszystko zależy od jego decyzji ? Czy ma możliwość wyboru biuro-PB ?

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #213 dnia: Styczeń 23, 2010, 14:12:13 »
FireMan94
Może ale nie musi. Wszystko zależy od przełożonego uprawnionego do mianowania. Czy wyznaczy Cię do służby w systemie codziennym czy zmianowym zależy od potrzeb komendy i jego woli. Zazwyczaj na zasadzie dobrowolności lub "marchewki", ale znam przypadki metody "kija". Możesz się odwoływać do drugiej instancji ale lepiej "ruki pa szwam" i przyjąć "awans".

Offline FireMan94

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #214 dnia: Styczeń 23, 2010, 14:49:41 »
Dobrowolności... Czyli mam rozumieć, że dużo też zależy od "mojej" woli ? Jeśli oczywiscie komendant jest przychylny ?

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #215 dnia: Styczeń 24, 2010, 20:37:04 »
Jest stare powiedzenie "z niewolnika nie ma pracownika". Jak komendant jest mądry to wie że strażak przeniesiony do biura na siłę będzie pracował z poczuciem krzywdy i nie będzie odpowiednio "wydajny". Dlatego częściej stosują metodę marchewki niż kija - choć przy obecnych rozwiązaniach w zakresie grup i uposażeń ta marchewka dosyć cieniutka.








Offline marcinun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #216 dnia: Styczeń 24, 2010, 21:18:36 »
ja własnie jestem przykładem tego niewolnika...żadnej marchewki nie było i wyboru również  :angry:

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #217 dnia: Styczeń 27, 2010, 11:14:33 »
Teraz jest zwyczaj/zalecenie, że po SGSP co najmniej na rok powinno się iśc na PB

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #218 dnia: Styczeń 27, 2010, 20:34:05 »
Panowie mam pytanie czy jest Rozporządzenie regulujące zasady skierowania do SGSP tzn. czy pracodawca kierujacy podwładnego na WIBP ma obowiazek pokrywania oplat za nauke, udzielanie urlopu szkoleniowego oraz wyplacania delegacji??

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #219 dnia: Styczeń 27, 2010, 21:05:31 »
Ustaw o PSP.

Cytuj
Art. 106.
1. Strażak może być skierowany do szkoły, na przeszkolenie lub na studia.
2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje placówek, do których może być skierowany strażak, oraz należności pieniężne przysługujące strażakom w przypadkach, o których mowa w ust. 1, a w szczególności:
1) uposażenie;
2) inne świadczenia pieniężne wynikające z przepisów płacowych;
3) wysokość dodatku służbowego;
4) ryczałt finansowy na dojazdy do miejsca nauki;
5) zasady odpłatności za noclegi i wyżywienie podczas nauki.

Przedmiotowe rozporządzenie:

http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/rozporzadzenie;ministra;spraw;wewnetrznych;i,dziennik,ustaw,2003,061,546.html

Ustawa o PSP:

Cytuj
Art. 71d.
Strażakowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe lub uzupełniającemu wykształcenie
ogólne można udzielić płatnego urlopu szkoleniowego, stosując odpowiednio
przepisy, wydane na podstawie art. 103 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks
pracy, w części dotyczącej urlopów szkoleniowych pracowników.

http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/urlop_szkoleniowy-a_7267.htm

http://urlopy.wieszjak.pl/wypoczynkowy/82142,urlop_szkoleniowy.html

A tu mała ciekawostka:

http://praca.gazetaprawna.pl/orzeczenia/261421,urlop_szkoleniowy_jeszcze_tylko_przez_rok.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2010, 08:05:17 wysłana przez grzela »

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #220 dnia: Styczeń 28, 2010, 19:33:02 »
Każdy czy to po głównej czy po aspirantce powinien trafić na podział i zacząć od szmaty,wtedy będzie ład i porządek.W innych przypadkach niż te co wymieniłem powinni tego zabronić bo póżniej cuda się dzieją.Więc temat chyba wyczerpany,no i chęci tych po szkołach ostudzone,bo w różnych komendach różnie bywa,ale ja i tak uważam że powinno się zaczynać od szmaty,obojętnie z jakiego miotu szkoły wychodzimy...
Przyjmując analogicznie do tego co myślicie,że ja aspirant,ja oficer,mając pięć lat służby(ze szkołą) niestety nie możecie się równać do strażaka który ma pięć lat praktyki na podziale bojowym,bo jesteście daleko w tyle za nimi niestety,tak samo można porównać rok ukończenia szkoły pożarniczej i powiedzieć temu starszemu że on dawno kończył i teraz już się nie zna,a to z reguły ci po szkołach się nie znają.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2010, 19:44:57 wysłana przez Fanatyk »

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #221 dnia: Styczeń 29, 2010, 18:40:30 »
Szczerze, ale co twoja opinia ma wspólnego z tematem oprócz tego, że wraca jak bumerang podkrecanie forumowiczow do wewnętrznych sporów. Malo mamy problemow na glowie zwiazanych z nowymi wizjami kolejnych rzadzacych??

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #222 dnia: Styczeń 29, 2010, 21:12:29 »
Cytuj
Teraz jest zwyczaj/zalecenie, że po SGSP co najmniej na rok powinno się iśc na PB
OK, tylko to nie jest remedium na wszystkie patologie. Wszystko zależy w jakie "towarzystwo" na zmianie gość trafi. Rok to niecałe 80 służb ( w dzisiejszych czasach) - trochę mało żeby okrzepł i spojrzał na straż jako całość. PB też potrafi czasem potrafi "zdeprawować".

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Kwalifikacje Oficerów
« Odpowiedź #223 dnia: Styczeń 31, 2010, 21:26:22 »
Na zmianach raczej wszystko jest oki,tylko jak taki gościu po szkole wpada na podział a siano mu spod hełmu wychodzi,to i po dziesięciu latach nic z niego nie będzie.Ciężko jest takich gości wychwycić w ramach rozmów kwalifikacyjnych,a plecaków w ogóle się pomija przy rozmowach bo oni są naj...