Autor Wątek: Kształcenie Strażaków W Polsce I Na świecie  (Przeczytany 2209 razy)

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Kształcenie Strażaków W Polsce I Na świecie
« dnia: Październik 16, 2005, 16:37:38 »
Czy wg was dobrze się szkoli strażaków. Wasze spostrzeżenia na temat poligonów, terenów do ćwiczeń, samych ćwiczeń.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2005, 21:11:50 wysłana przez aniolstroz »
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline Miros

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Kształcenie Strażaków W Polsce I Na świecie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 17, 2005, 17:56:44 »
Poligony i stanowiska szkoleniowe mamy naprawdę dobre.
Inna rzecz to szkolenie na nich i tutaj już nie jest tak pięknie. Moim zdaniem o skuteczności ćwiczeń decyduje ilość powtórzeń-nic nie daje jednokrotne pocięcie auta, jednokrotne samoratowanie, jedno na rok przejście komory dymowej itp.  to trzeba robić setki razy, wręcz do znudzenia. Tylko wtedy według mnie szkolenie ma sens i uczy.

Prezydent magister Miros-człowiek z jajami

Offline felix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Kształcenie Strażaków W Polsce I Na świecie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 22, 2005, 21:48:06 »
co do tych poligonów i  stanowisk do cwiczeń to miałbym troche inne zdanie. :)

Offline Miros

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Kształcenie Strażaków W Polsce I Na świecie
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 23, 2005, 12:51:10 »
No to chłopaki podajcie argumenty na swoje zdanie. Co zmienić, jak zmienić itp.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Kształcenie Strażaków W Polsce I Na świecie
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2005, 16:45:17 »
Moim zdaniem cały system szkolenia jest do niczego. Chodzi mi głównie o czas jaki trzeba spędzić na kursach (podstawowy, podoficerski). Dzieki temu mnóstwo zajęć z remontów, prac gospodarczych.
Ja jestem przykładem i swiadkiem tego marnotrastwa czasu.
Czas idzie do przodu a program nauczania PSP chyba się zatrzymał.  

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Kształcenie Strażaków W Polsce I Na świecie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 24, 2005, 02:57:46 »
Moim zdaniem jeśli jakikolwiek kurs odbywa się w Komendzie miejskiej lub podobnej instytucji to jest to wszystko robione na sztukę

Ale to tylko moje zdanie

Niektórym niepotrzebna jest teoria ani praktyka z kursu tylko papier ukończenia tegoż kursu

Nie mówię w tej chwili o sobie ale widziałem takich kursantów na różnych kursach

Nawet na kursie ratowników medycznych gdzie po ukończeniu kursu jeździ się jako strażak-ratownik i w grę wchodzi nieraz ludzkie życie
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Kształcenie Strażaków W Polsce I Na świecie
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 24, 2005, 23:07:19 »
w 100 % się zgadzam z moim przdmówcą a zarazem kolegą z jednostki , niestety efekty tego widać w czasie działań rat- gaś , samo prowadzenie rozmowy z SK sprawia wielu strazakom problem nie mówiąc o dowodzeniu akcją niestety takie są realia .

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Kształcenie Strażaków W Polsce I Na świecie
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 25, 2005, 11:22:53 »
Ciekawe czy byłoby lepiej gdyby chociaż kurs dowódców i naczelników był robiony porządnie. Na kurs dowódców kwalifikowali by się tylko Ci strażacy którzy osiągnęli wysokie wyniki w kursie szeregowych (analogicznie na kurs naczelników).
Wprowadzić zasadę że Naczelnik OSP musi mieć kurs naczelników a dowódca dowódców.
Bo jak jakiś strażak wie niewiele to jest źle, ale jak dowódca bądź naczelnik wie niewiele to już jest katastrofa.

Offline felix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Kształcenie Strażaków W Polsce I Na świecie
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 11, 2005, 22:03:05 »
Tutaj trzeba poruszyc zarówno system szkolenia jak i również nasze zaplecze treningowe. Mało jest jednostek w Polsce , ktore posiadaja własną wspinalnie, jakis plac do cwiczen, nie mówiac juz o specjalnych stanowiskacxh do ćwiczenia elementów z ratownictwa chemicznego , czy technicznego.  A poligony, jakie poligony??? NIe słyszałem o żadnych poligonach, oprocz poligonu SGSP ktory jest na terenie AON-u. Można tam jednynie  chyba powypalac sobie trawy i zgasic jakies ognisko gaśnicą.  Aspirantka  w Poznaniu tez nie ma jeszcze poligonu chociaz jest w budowie. CSPSP posiada poligon i on jest całkiem niezły , tylko problem w tym czy jest on wykorzystywany.  Jeszcze dobrym miejcem jest poligon wojskowy w miejcowości PStrąze, gdzie co roku odbywaja sie miedzynarodowe ćwiczenia  grup poszukiwawczo-ratowniczych i grup ratonictwa wysokościowego .  Ale niestety nie kazda komenda moze pozwolic sobie na takie ćwiczenia ze wzgledu na graniczenia finansowe.
Takze Panowie niejest rózowo, jesli chodzi  o zaplecze treningowe w Polsce. A co do systemu szkolenia to trzeba byłoby posiwięcić na to kolejne  10 stron A4 :)