Autor Wątek: Zabezpieczenia budynków hotelowych  (Przeczytany 3130 razy)

Offline internauta

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Zabezpieczenia budynków hotelowych
« dnia: Maj 03, 2011, 10:50:54 »
Jestem tu nowym użytkownikiem i nie bardzo wiem jeszcze, jak się poruszać aby wiadomość trafiła w odpowiednie miejsce.
Mam kilka pytań do ekspertów znających zagadnienia zabezpieczeń p.poż dotyczących szczególnie niedużych hoteli.
Na początek pierwsze.
Wiem, że inne są wymagania, jeśli chodzi o  zabezpieczenie obiektów o ilości miejsc noclegowych poniżej 50, a inne dla tych powyżej 50 miejsc noclegowych.
Jak sytuacja wygląda np: dla hotelu (występującego, jako całość w ramach jednej działalności gospodarczej), który składa się z dwóch budynków mieszczących 2x40 miejsc noclegowych, czyli w sumie 80?
Czy podlega on, jako hotel pod ustawę "złagodzoną", czyli do 50 miejsc, czy jako całość kwalifikuje się pod ustawę dotyczącą hotelu powyżej 50 miejsc noclegowych?
Będę bardzo wdzięczny za pewną, sprawdzoną opinię.

Jak na "pierwszy raz" poradziłeś sobie wzorowo - wątki rozpoczyna się zgodnie z tematyką poszczególnych działów forum. Proponowałbym tylko precyzyjniej je tytułować - nie "Pytania do ekspertów" ale np w tym przypadku "Zabezpieczenia budynków hotelowych".
Warto tez czasami używając opcji SZUKAJ sprawdzić czy nie ma podobnego tematu.
 
Temat już zresztą zmieniłem :)
pzdrmario
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2011, 07:41:21 wysłana przez internauta »

Offline internauta

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zabezpieczenia budynków hotelowych
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 03, 2011, 13:57:53 »
Witam
Dzięki za pomoc.
Czy jest szansa na tym forum o dotarcie z tym pytaniem do autentycznego eksperta, bo jest to dla mnie sprawa kluczowa, z którą "walczę" od jakiegoś czasu i nikt nie jest w stanie podać jednoznacznej i popartej przepisami odpowiedzi?

straz98

  • Gość
Odp: Zabezpieczenia budynków hotelowych
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 03, 2011, 14:10:01 »
Granica 50 miejsc hotelowych o której piszesz dotyczy wyposażenia w instalację sygnalizacji pożarowej, w przepisie stanowi się o "budynkach" o takiej liczbie miejsc. Więc jeśli to są dwa odrębne budynki, zlokalizowane w odpowiednich odległościach od siebie to jeżeli żaden z nich nie przekracza tej liczby miejsc to wspomniane wymaganie nie ma zastosowania.

Offline internauta

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zabezpieczenia budynków hotelowych
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 03, 2011, 19:35:01 »
Przyznam, że chodzi mi o konkretny obiekt, hotel całkowicie zbudowany z drewna, pokoje wewnątrz wyłożone lakierowaną boazerią, który spłonął jak pochodnia, a w nim kilka osób w tym jedna mi bliska.
Przyczyna pożaru nieustalona, brak winnych i odpowiedzialnych, hotel ubezpieczony jako budynek (właściciel wziął odszkodowanie), natomiast zero odpowiedzialności za śmierć gości, którzy zaufali i zginęli. Jeśli ktoś może cokolwiek w tej sprawie doradzić, lub pomóc proszę o kontakt. Można na priva: post52@o2.pl
Pozdrawiam

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Zabezpieczenia budynków hotelowych
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 03, 2011, 19:57:50 »
Sprawa z 2007 roku?

Offline internauta

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zabezpieczenia budynków hotelowych
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 03, 2011, 20:49:32 »
Tak, to jest ta sprawa.

Offline internauta

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zabezpieczenia budynków hotelowych
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 04, 2011, 12:34:32 »
Czy jeśli w hotelu jako pojedynczym budynku, było poniżej 50 miejsc noclegowych, ale jednocześnie była restauracja, w której regularnie odbywały się wesela (powyżej100 osób) i inne uroczystości, to ma to znaczenie jeśli chodzi o kategorię ZL ?

Przepraszam,
że nie potrafię wkleić zdjęć, które posiadam, bo widok pokoi wyłożonych całkowicie boazerią nasączoną lakierem w budynku hotelowym zbudowanym z drewna i wspomnienie tego, jak całość płonęła do dzisiaj wywołuje dreszcze.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2011, 07:41:40 wysłana przez internauta »

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Zabezpieczenia budynków hotelowych
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 04, 2011, 14:27:16 »
szanowny kol. @internauto
jak czytam jesteś w pewien sposób PERSONALNIE zaangażowany/związany z tą sprawą.
Ponieważ, jak napisałeś, sprawa zakończyła się nie ustaleniem przyczyny ani winnych tego nieszczęścia mniemam, że prokuratura nie dopatrzyła się nieprawidłowości. A jak sądzę do zbadania sprawy pod kątem nieprawidłowości był powołany stosowny biegły sądowy w dziedzinie pożarnictwa. I skoro on, po stosownej analizie dokumentacji projektowej i powykonawczej obiektu  nie wykazał zaniedbań/błędów to widocznie tak było.
Nie myślę (choć to moje osobiste zdanie) żebyś uzyskał na naszym forum odpowiedź potwierdzającą Twoje wątpliwości. Po prostu - za wąski zakres wiedzy o DANYM PRZYPADKU. A po drugie raczej nikt z nas nie będzie chciał podważać opinii innego strażaka.
pzdr

Offline internauta

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zabezpieczenia budynków hotelowych
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 04, 2011, 15:50:40 »
Jest dokładnie tak, jak piszesz, był biegły, ale jego analiza jest odległa od obiektywnej, co może stwierdzić nawet laik na podstawie przedstawionych dowodów. Opinia jest tak naciągana, że aż boli. Mam opinię innego biegłego (znany biegły sądowy od spraw p.poż. T.S. z Legnicy), która całkowicie podważa tą wcześniejszą. Rozumiem solidarność środowiska, ale właściciel hotelu dzięki koneksjom i kasie poczuł się tak silny i bezkarny, że zaczął prześladować ostatnio nawet wdowę i sierotę po ofierze wypadku, aby wybić im z głowy dochodzenie sprawiedliwości przed sądem, mimo że wcześniej nie wykazał najmniejszego zainteresowania tymi osobami i zanosi się, że najpierw straciły przez niego i jego biznes męża i ojca, a teraz dodatkowo wylądują na bruku z powodu chęci dochodzenia sprawiedliwości.

Rozumiem , jak piszę, solidarność środowiska, ale liczę też, że znajdzie się ktoś dla kogo prawda i przyzwoitość okażą się ważniejsze, kto ma na tyle wyobraźni, że sam potrafi wyobrazić siebie w tak beznadziejnej sytuacji, gdzie liczy się tylko kasa, a nie prawda.
Nie szukam zemsty, tylko podstawowej sprawiedliwości.
Podałem prywatny adres poczty, jeśli ktoś wolałby w ten sposób.
Pytam o sprawy konkretne, jak w poprzednim wpisie, więc liczę też na odrobinę zrozumienia i wsparcie fachowców.
Nie jestem zaślepionym oszołomem pałającym zemstą, nie mam po prostu wiedzy z tego tematu, która jest niezbędna, aby wykazać, że nie jest rzeczą normalną, iż obiekt prawidłowo zabezpieczony, płonie momentalnie, jak pochodnia z ludźmi w środku i nikt z tego tytułu nie ponosi winy nawet moralnej, bo jest to normalny wypadek, gdy jak to napisał biegły ktoś zaprószy ogień z papierosa.
Państwo też macie rodziny i każdy z Was może znaleźć się w takiej sytuacji, więc tym bardziej proszę o zrozumienie.

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Zabezpieczenia budynków hotelowych
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 04, 2011, 16:35:53 »
Witam,
Po pierwsze.
Opinie biegłych często pozostawiają wiele do życzenia. Na pewno nie jest tak, że biegli z zakresu ustalania przyczyn pożarów są nieomylni.
Jak pokazuje historia, sądy powszechne również.

Po drugie.
Szlag mnie trafia jeżeli słyszę  "solidarność środowiska" w sprawach, w których decydujemy o życiu człowieka lub o odpowiedzialności za owe życie.
Ową "solidarność" można stosować przy uszkodzonym reflektorze pojazdu, a nie w sprawach, w których mówimy o zdrowiu, czy życiu.
Nasuwa mi się więcej, ale odpuszczę lepiej.....


Napisz PW do mnie. Postaram się Ci pomóc (wskazać drogę).


straz98

  • Gość
Odp: Zabezpieczenia budynków hotelowych
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 04, 2011, 17:19:16 »
@internauto, skoro masz opinię innego biegłego to nie do końca rozumiem czego oczekujesz, raczej mało prawdopodobne abyś na podstawie dyskusji na forum mógł cokolwiek wykazać. Pomijając solidarność środowiska, która faktycznie czasem może przybierać patologiczne formy, nikt rozsądny nie da Ci tutaj recepty i oceny sytuacji. Jest tak wiele czynników, które mogą się przyczynić do powstania a później mniej lub bardziej szybkiego rozprzestrzeniania pożaru że bez pełnej wiedzy na temat faktów, której nie sposób tutaj uzyskać, nikt nie jest w stanie sytuacji ocenić. Dla przykładu chociażby wspomniana przez Ciebie boazeria w zależności od wykonania, zabezpieczenia raz może być łatwozapalna   a w innym przypadku a w innym przypadku będzie klasyfikowana jako niezapalna. Po za tym jest jeszcze bardzo wiele innych aspektów, których tutaj nie mamy szansy omówić. Tak jak pisałem wcześniej liczba miejsc noclegowych wpływa wyłącznie na ewentualne wystąpienie konieczności stosowania sygnalizacji pożarowej i nie ma związku z klasyfikacją do kategorii ZL. Istnienie restauracji na powyżej 100 osób powoduje że obiekt zalicza się też do kategorii ZLI, ale to robi niewielką różnicę ponieważ wymagania dla kategorii zagrożenia ludzi hoteli ZLV i ZLI są zbliżone.

Offline internauta

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zabezpieczenia budynków hotelowych
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2011, 18:35:24 »
Widzisz z tymi opiniami to jest tak, że sąd może dopuścić opinię biegłego, który był zatrudniony przez prokuraturę, a później podważenie jej jest bardzo trudne, ale aby się o tym przekonać, to trzeba znaleźć się w naszej sytuacji.
Teoretycznie sprawy wyglądają o wiele prościej.
Ja zadaję konkretne pytania do fachowców, bo wiem, że są tacy, którzy tą wiedzę posiadają, czy będą chcieli się nią podzielić, czy nie to inna sprawa.
Z tą niewielką różnicą to chyba tak nie do końca, bo jeśli właściciel zasłania się, że wyposażenie było Ok, ponieważ hotel posiadał poniżej 50 miejsc i nie wspomina w ogóle, że w hotelu odbywały się ciągle wesela i inne uroczystości, a w związku z tym trzeba było go lepiej zabezpieczyć, to warto to wyjaśnić.
Faktem jest, ze zginęło kilka osób, a mogło kilkadziesiąt. To są zaniedbania, które można udowodnić, bo jest wiele takich, których nie sposób. Faktem jest, że gości nie udało się uratować, ba nawet nie podjęto tak naprawdę próby. ale tego trzeba doświadczyć, aby zrozumieć tragedię, jaka się wydarzyła.

Offline internauta

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zabezpieczenia budynków hotelowych
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 06, 2011, 09:40:25 »
Witam,
Po pierwsze.
Opinie biegłych często pozostawiają wiele do życzenia. Na pewno nie jest tak, że biegli z zakresu ustalania przyczyn pożarów są nieomylni.
Jak pokazuje historia, sądy powszechne również.

Po drugie.
Szlag mnie trafia jeżeli słyszę  "solidarność środowiska" w sprawach, w których decydujemy o życiu człowieka lub o odpowiedzialności za owe życie.
Ową "solidarność" można stosować przy uszkodzonym reflektorze pojazdu, a nie w sprawach, w których mówimy o zdrowiu, czy życiu.
Nasuwa mi się więcej, ale odpuszczę lepiej.....


Napisz PW do mnie. Postaram się Ci pomóc (wskazać drogę).

Próbowałem pisać na PW, ale nie mam pewności, czy zrobiłem to prawidłowo i doszło, bo nawet w moich wysłanych nie widzę po tym śladu.

Offline internauta

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zabezpieczenia budynków hotelowych
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 01, 2011, 20:57:27 »
Zwracam się jeszcze raz z apelem-prośbą
do osób, które posiadają odpowiednią wiedzę i przede wszystkim zechcą się nią podzielić..
Potrzebuję informacji dotyczących zabezpieczenia p.poż. hoteli i odpowiedzialności właściciela hotelu za bezpieczeństwo gości w przypadku pożaru.
Czy normą jest, że hotel płonie, goście giną w pożarze, a nie ma winnych i wszystko jest OK, właściciel inkasuje odszkodowanie, buduje nowy hotel, a rodziny ofiar szykanuje za próby wyjaśnienia rzeczywistych przyczyn zdarzenia i wytknięcie zaniedbań?
Czy w demokratycznym państwie, jakim podobno jest Polska, rodziny mogą tylko wyć z  bezsilności do księżyca?
Czy brać strażacka jest w stanie przejść obok podobnego przypadku obojętnie?
Jeśli nie Wy, to kto?
Zrozpaczony ojciec.


PS.
Chciałem podziękować tym, którzy na PW odpowiedzieli na mój apel, oraz zachęcić i prosić innych, którzy mogą cokolwiek pomóc w tej sprawie, bo każda pomoc może być tu na wagę złota, a dzięki niej żona i pięcioletnia córka ofiary pożaru nie skończą w przytułku dla bezdomnych, gdzie chce je wysłać przy pomocy swych prawników, za samą próbę wyjaśnienia przyczyn tragedii, bezwzględny hotelarz.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2011, 07:42:18 wysłana przez internauta »