Autor Wątek: wolna służba a zwolnienie lekarskie  (Przeczytany 12958 razy)

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: wolna służba a zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 16, 2012, 12:50:06 »
Co teraz?????  Mam dosłużyć???
Harmonogram półroczny tego się nie da pojąć. :rofl:
Da się pojąć, skoro zaliczyłeś u Pana Cegiełki matematykę i zrozumiałeś, że 2+2 nie równa się 4, to harmonogram półroczny to jest przy typ pikuś.
Ale byś nie mówił, że mój post niczego nie wnosi - już wyjaśniam.
z rozporządzenia (tak w skrócie):
Cytuj
Kierownik jednostki organizacyjnej ustala harmonogram służby w jednostce, obejmujący przyjęty okres rozliczeniowy, w którym, w sposób równomierny, określa się dni i godziny służby poszczególnych strażaków, zgodnie z normą czasu służby określoną w art. 35 ust. 1 ustawy, oraz dni i godziny wolne od służby. Liczba kolejnych godzin wolnych od służby określonych w harmonogramie nie może być większa niż 120. Ustalony harmonogram podaje się do wiadomości strażaków, nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem danego okresu
rozliczeniowego.
(po chłopsku - nie możesz dać pod rząd dwóch wolnych służb i więcej). Do wypracowania masz w tym okresie rozliczeniowym 1000 godzin.
Ze strony http://www.straz.gov.pl/data/other/godziny_nominalne_czasu_sluzby_straza_5.pdf otrzymujesz:
Cytuj
Suma poszczególnych miesięcy okresu rozliczeniowego:
styczeń 168 godzin
luty 168 godzin
marzec 176 godzin
kwiecień 160 godzin
maj 168 godzin
czerwiec 160 godzin
Razem 1000 godzin
I dalej proste: w styczniu w zależności od zmiany służbowej masz do przepracowania 11 lub 10 służb, co daje 264 lub 240 godzin pracy. Masz przesłużyć 168 (czyli 7 służb) różnica to 4 lub 3 wolne służby w zależności od zmiany. Ty miałeś 4. Pozostałe miesiące tak samo się liczy. Już wiesz skąd się to bierze? Nie możesz wysłużyć mniej niż 1000 godzin w okresie rozliczeniowym. To co więcej usłużysz tworzy nadgodziny.
Na SGSP powinni zrobić przedmiot z rozumowania prawa w PSP i to na początkowych semestrach, szczególnie z prostych przepisów jak czas służby, zasady obejmowania stanowisk, urlopy, mieszkania w PSP - może wpłynęłoby to na jakość przyszłych gwiazd pożarnictwa.
pozdr
EGO = 1 / wiedza

herman

  • Gość
Odp: wolna służba a zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 17, 2012, 08:54:20 »
"Teraz jeżdzę do SGSP co 2 tygodnie i w harmonogramie..."
Człowieku kto cie skierował do szkoły- w przyszłości masz byc oficerem PSP i to TY bedziesz musiał w pracy (słuzbie) stosowac przepisy prawa. Wyjasniać niejasności
System rozliczeń godzinowy obowiązuje od 2005 roku to minęło juz ponad 6 lat a TY kolego albo masz problemy z czytaniem i ze zrozumieniem tego co czytasz...
W S T Y D    P A N I E       :straz:                    P R Z Y S Z Ł Y     O F I C E R
a teraz mozesz  pisac do woli ale wpierw pomyśl i zastanów się nad sobą

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: wolna służba a zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 17, 2012, 11:36:14 »
hermanie a może tak było lepiej napisać... WSTYD PANIE- OBECNY ASPIRANCIE :fiuu:

Offline raf998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 184
Odp: wolna służba a zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 17, 2012, 12:13:33 »
Jazda jazda ( po mnie) biała gwiazda.
Może źle ( a raczej czytając Wasze odpowiedzi, na pewno) się wyraziłem.
Więc może inaczej.


Nie wiem jak w Waszych Komendach się to rozlicza. Napiszę jak w mojej.
W styczniu byłem na L-4. Za styczeń mam -48 wpisane w harmonogram.
W lutym 0
W marcu -24
W kwietniu -24
Teraz dowódca jogurtu powiedział, że jadąc do SGSP wpisze mi pozostałe  WS.

I tu jest pytanie o które chodziło mi wcześniej.

Czy będąc CAŁY MIESIĄC  na L-4 nie powinienem wyjść z nadgodzinami na ZERO?
Skoro w harmonogramie półrocznym nie miałem  wpisanych WS a będąc na na L-4 zostały one wpisane ( dodatkowo) to jest to OK?
Czy jadąc na delegację do SGSP można wpisywać WS nako odbiór nadgodzin?
Czy jeżeli podczas delegacji ulegnę wypadkowi to jestem brany pod uwagę jak byłbym w służbie czy jak na WS ( odbiór nadgodzin)?

I ostatnia kwestia do szanownych Panów powyżej.
Podajcie PROSZĘ podstawę prawną do wpisywania WS ( odbiór nadgodzin) bądź zakaz wpisywania tychże WS.

Herman jak powiedział kiedyś Platon.
cyt. " Bo z nas dwóch żaden, zdaje się,  nie wie nic o tym, ale jemu się zdaje że coś wie, choć nic nie wie, a ja jak nic nie wiem, tak mi się nawet i nie zdaje. Więc może o tę właśnie odrobinę jestem od niego mądrzejszy, ża jak nic nie wiem , to i nie myślę, że wiem."

Pozdrawiam i czekam na podstawę prawną. :straz:

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: wolna służba a zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 17, 2012, 12:48:51 »
A masz delegację do SGSP?
podstawa prawna jest tylko jedna:
Ustawa o PSP oraz jej pochodna rozporządzenie w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej

Wyślij mi maila na PW
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2012, 13:03:55 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline raf998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 184
Odp: wolna służba a zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 17, 2012, 14:12:19 »
Dziękuję ROBN za wyjaśnienia.


Pozdrawiam. :straz:

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: wolna służba a zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 17, 2012, 15:48:40 »
zapewne się powtórzę, ale temat ten wciąż powraca; to po kolei:

1. Harmonogramy półroczne są po to tworzone, żeby absencje chorobowe i urlopowe były rozliczane wg normatywu 40h/tydz; żeby to wymusić przepis wykonawczy wskazany przez robn nakazuje rozkładać planowane służby RÓWNOMIERNIE i zabrania planowania dłuższych niż 120h przerw między służbami; harmonogramy te tworzy się przed okresem rozliczeniowym i najdalej 7 dni przed rozpoczęciem okresu zapoznaję się z nimi zainteresowanych; od tego momentu harmonogramy te nie mogą być zmieniane, o ile strażak w czasie trwania okresu rozliczeniowego nie zmienia systemu służby lub jednostki organizacyjnej; w praktyce wygląda to w ten sposób, że planuje się strażakom systemu zmianowego dwa tygodnie po 48h i jeden 24 - przeciętnie wychodzi 40h/tydz.; z zasady równomierności wynika, że każdy strażak systemu zmianowego powinien mieć zaplanowane w styczniu, lutym i w maju dokładnie 7 służb, w marcu może mieć zaplanowane 8 służb (będzie miał zaplanowane 16 "nadgodzin" do wyrównania w innym miesiącu), ale może też mieć zaplanowane tylko 7 służb (zostaje wtedy 8 "niedogodzin" do odrobienia w innym miesiącu i taki wariant z punktu widzenia zasady równomierności jest "prawidłowszy"); nominał dla kwietnia i czerwca to 160h, więc optymalnym rozwiązaniem jest zaplanowanie po 7 służb; "nadgodziny" z jednego z tych miesięcy pokrywają "niedogodziny" z marca, a w drugim zamiast 16/8 wpisujemy jedną służbę 16/0 i mamy idealnie zaplanowane dla strażaka 1000h na okres nie odbiegając w żadnym miesiącu o więcej niż 8h od nominałów miesięcznych; punktem wyjścia do takich harmonogramów powinien być schemat s/s/w (co trzecia służba wolne); jeżeli na tak stworzony harmonogram nałożymy okres choroby, to pomijając krótkotrwałe chorobowe, które raczej w systemie zmianowym się nie zdarzają, to w przypadku dłuższych chorobowych różnica godzin ściągniętych przez "c" z nominału i rzeczywistego nominału 40h/tydz. będzie dążyła do zera, a już na pewno nigdy nie przekroczy 16h; oczywiście trzydniowe chorobowe, które "wypadło" akurat pomiędzy zaplanowanymi służbami nie wpłynie w żaden sposób ilość "nadgodzin", a dwudniowe "zaplanowane" akurat od dnia zaplanowanej służby wygeneruje 8 "nadgodzin, ale żeby takie sytuacje wyeliminować, należałoby rozliczać czas absencji tak jak strażakom systemu codziennego, co z kolei nie byłoby korzystne np. w przypadku choroby obejmującej trzy dni od piątku przy zaplanowanej służbie w sobotę, ale już w przypadku dłuższych absencji byłoby bardzo klarowne;
analogicznie rzecz się ma z urlopami; ktoś już narzekał, że ma urlop "przerwany"; bzdura totalna - gościu miał całkowicie poprawnie udzielony urlop, chociaż być może nie do końca prawidłowo ewidencjonowany; obrazowo: strażak ma zaplanowane służby 1, 7, 13, 19, 22, 28 i 31; chce przebywać na urlopie od 1 do 15; pisze więc wniosek o udzielenie urlopu w tym okresie obejmującego 3 służby wg harmonogramu w wymiarze 72h, czyli w konsekwencji "wybiera" tylko dziewięć dni urlopu, ale przebywa na nim 15 dni! bez żadnych przerw!!! tak samo jak strażacy systemu codziennego nie maja przerywanych urlopów na święta i weekendy; dodatkowo podpowiem wam, że znikł przepis mówiący o tym, że pierwszy dzień urlopu miał być dniem zaplanowanej służby wg harmonogramu; komuś może się to przydać:) musimy nauczyć się traktować nasze grafikowe wolne jak weekendy i dni świąteczne w systemie codziennym, gdyż do tej pory mentalnie wielu strażaków tkwi w epoce dziesiątej wolnej służby, gdzie żeby mieć wolne jak w przykładzie powyżej, trzeba było wybierać 15 dni urlopu, tylko zapomnieli, że wtedy tego urlopu było 30 dni i dodatkowo każdy dzień świąteczny i niedziela przypadający w okresie urlopu (pow. czterech) był "oddawany" - to też co sprytniejsi skutecznie wykorzystywali:)
nie wspomnę już o jednostkach, w których sporządzanie harmonogramów półrocznych "nie przyjęło się", pomimo tego, że przepis jest jednoznaczny...

2. kolejna sprawa to rozliczanie delegacji, ze szczególnym uwzględnieniem delegacji na kursy i zjazdy w szkołach; ze zwykłymi delegacjami problemów raczej nie ma, gdyż przepis jest w miarę klarowny (każdy dzień podróży służbowej trwającej powyżej jednego dnia to minimum 8h w ewidencji), ale problem często jest z delegacjami do szkół; wszystko przez zbyteczny moim zdaniem § 16.6, a który po skonfrontowaniu z § 17 staje się mało czytelny i nie do końca wiadomo o co autorowi chodziło; konsekwencją tego jest to, że w jednych jednostkach wpisuje się na dole "gołe" "k" i wtedy w przypadku zjazdu na "wolnym" jest się " w plecy", ale są też takie, gdzie wpisuje się "k8" i wtedy wszystko jest pięknie, gdyż ECS policzy sobie 8h niezależnie od tego co na górze; a najśmieszniejsze jest to, że różnice są podobno nawet pomiędzy zmianami w tej samej JRG - ktoś już o tym na forum wspominał...

wracając do sprawy raf998 - ktoś ewidentnie próbuje robić z Ciebie balona; żebyś za styczeń miał -48, to zakładając, że na chorobowym byłeś cały miesiąc od 2 stycznia, nie miałeś służby 1, to musiałbyś mieć zaplanowane w styczniu tylko pięć służb co jest duża nieprawidłowością ze względu na zasadę, którą opisałem w pkt. 1; na miesiąc styczeń KAŻDY strażak powinien mieć w harmonogramie półrocznym zaplanowane dokładnie siedem służb i przy takim harmonogramie ZLA na cały miesiąc daje bilans "0"; odezwij się na PW, to może dokładniej przeanalizujemy Twój przypadek;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: wolna służba a zwolnienie lekarskie
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 18, 2012, 10:21:48 »
tak łopatologicznie- tak jak napisał lang - kolego jesteś robiony i to w porządnego balona.
Ogólnie:
- nie możesz mieć dwóch po kolei wolnych służb
-chorobowe, urlop liczy się tak jak byś był w pracy- pomijając dni wolne naniesione w miesięcznym grafiku
-miesięczny grafik powinieneś znać 7 dni przed rozpoczynającym sie nowym miesiącem
-i nie można dokonywać w nim żadnych zmian z wyjątkiem wpisania w dzień wolny służby, która wówczas staje się dla ciebie nadliczbówką (przynajmniej tak jest u mnie)
Co do delegacji to muszę przyznać, że i u nas nikt - oprócz komendanta nie wie jak to ma wyglądać
pozdrawiam i życze sukcesów w nauce