Autor Wątek: Zostałem komendantem Gminnym  (Przeczytany 3233 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Zostałem komendantem Gminnym
« dnia: Kwiecień 15, 2011, 16:16:44 »
Witam,
Dziś na zjeździe zostałem wybrany na komendanta gminnego ZOSP RP i jest też pan w gminie tzw.Inspektor ochrony ppoż czy inaczej Komendant Ochrony ppoż gminy, pytanie jest następujące za co ja odpowiadam a za co on, co mi wolno co wolno jemu, jak to rozgraniczyć ?
Jeśli u was jest tak samo to proszę o pomoc.
oraz pytanie co się należy mi jako komendantowi gminnemu
Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zostałem komendantem Gminnym
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2011, 16:27:37 »
Witam,
Dziś na zjeździe zostałem wybrany na komendanta gminnego ZOSP RP i jest też pan w gminie tzw.Inspektor ochrony ppoż czy inaczej Komendant Ochrony ppoż gminy, pytanie jest następujące za co ja odpowiadam a za co on, co mi wolno co wolno jemu, jak to rozgraniczyć ?
Jeśli u was jest tak samo to proszę o pomoc.
oraz pytanie co się należy mi jako komendantowi gminnemu
Pozdrawiam

http://www.zosprp.pl/?q=content/wytyczne-komendanta-gminnego-zosprp

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Zostałem komendantem Gminnym
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 17, 2011, 08:58:17 »
A nie ma żadnych więcej regulaminów?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zostałem komendantem Gminnym
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 17, 2011, 10:44:48 »
A nie ma żadnych więcej regulaminów?

A co, za mało uprawnień, czy obowiązków?

Może napisz, co oczekujesz w związku z piastowanym stanowiskiem, co chciałbyś robić, co mógłbyś dać i  jakie chciałbyś mieć uprawnienia.

Teraz dobrze byłoby odbyć szkolenie KGm ZOSP (wykształcenie średnie, kurs dowódców OSP) chyba, że masz kurs podoficerski PSP. Termin składania zapotrzebowania do KW minął 12 kwietnia (jeżeli chcesz takie szkolenie odbyć zgłoś to do KW lub ZOW).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2011, 11:19:36 wysłana przez grzela »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zostałem komendantem Gminnym
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 17, 2011, 10:57:09 »
to jest właśnie najlepsze w tym naszym pożarnictwie - bez wiedzy i żadnej wizji obejmuje się stanowiska w związku



p.s.
Mam nadzieję że nikogo nie uraziłem moim wpisem bo nie to miałem na celu. Ale uważam że dużo osób wchodzących w skład zarządów powiatowych czy wojewódzkich to tylko statyści nie mający zielonego pojęcia czym jest straż. Traktują to jako trampolinę do działalności politycznej. Dlatego na takie wpisy reaguję jak byk na czerwoną płachtę.
W twoim przypadku Rafal998 to widzę że doświadczenie posiadasz, ale to nie wszystko. Uważam że na to wszystko trzeba mieć pomysł i dobrze go realizować. Cieszę się że zarysowałeś już dziedziny w których chcesz działać. Ale proponuję się skupić głównie na sprawach organizacyjno - kulturalno - wychowawczych. Sprawy operacyjne mają to do siebie że często się same toczą swoim życiem, zaś powyższe sprawy zaniedbane skutkują na działalność OSP na przyszłość
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2011, 14:45:19 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Zostałem komendantem Gminnym
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 17, 2011, 12:44:00 »
Mam wiedzę i doświadczenie jestem strażakiem od 17 lat nie będę pisał co posiadam a czego nie, mam kurs dowódców i szkolenie podoficerskie PSP.
A czego oczekuje to tego aby polepszyć  działania ochotników ich wyszkolenie, ubiór i sprzęt. Taki sobie postawiłem cel.
Tylko moje pytanie było takie że jest jeszcze pracownik gminy od ochrony ppoż i czy nie będą się te stanowiska nasze gryzły i pytałem się co on może

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zostałem komendantem Gminnym
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 17, 2011, 12:55:38 »
Tylko moje pytanie było takie że jest jeszcze pracownik gminy od ochrony ppoż i czy nie będą się te stanowiska nasze gryzły i pytałem się co on może

Zapytaj się Burmistrza, jakie obowiązki i uprawnienia dał komendantowi ochrony p.poz. zatrudnionemu w UMiG.
Zresztą temat już podnosiłeś na tym forum:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,16535.0.html

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zostałem komendantem Gminnym
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 17, 2011, 22:18:30 »
to jest właśnie najlepsze w tym naszym pożarnictwie - bez wiedzy i żadnej wizji obejmuje się stanowiska w związku

Daro mnie nie uraziłeś ale osobiście uważam, że strzeliłeś kulą w płot. Dlaczego? Ano dlatego, że czasami nie ma kto objąć jakiegoś stanowiska i dostaje je osoba bez wiedzy i doświadczenia. I często to wychodzi na dobre dla jednostki. Takie są moje doświadczenia. Po za tym proponujesz aby Rafał999 skupił się głównie na sprawach organizacyjno - kulturalno - wychowawczych. Chyba nie ten zakres obowiazków. Ten zakres, w mojej ocenie, jest w gesti prezesa gminnego. Ten zakres dotyczy ZOSP jako stowarzyszenie. A zadania komendanta gminnego obejmują właśnie działalność operacyjno techniczną i wszystko co się mieści w tym zakresie.

Powiem, że 5 lat temu też zostałem komendantem gminnym bez doświadczenia. Ale zacząłem od wizji. Skupiłem się właśnie na działalności operacyjno technicznej a dokładniej na tym co w moim odczuciu leżało - regulaminy JOT, szkolenia i ćwiczenia, wyposażenie, współpraca między różnymi organizacjami w zakresie ratownictwa. To tak po krótce. Nie miałem z czego czerpać. Czerpałęm z doświadczeń innych komendantó, których poznałem na szkoleniach. Ale miałem i włąsne pomysły. Nie mnie oceniać mijajcą kadencję. Zrobi to walny zjazd za lekko ponad miesiąc. Ale mam osobiscie satysfakcję, że pewne rzeczy udało mi się przeforsować.

Dlatego Rafał998 gratuluję wyboru. Stwórz swoją wizję, przekonaj do niej ludzi i czyń swoją powinność jaka została Ci zlecona przez wybór.

I jeszcze jedna rada.U mnie to zadziałało. Po wyborze porozmawiałem z osobą obejmującą urząd prezesa gminnego. Powiedziałem mu po męsku że on jako prezes prowadzi działkę OSP jako stowarzyszenie, a ja prowadzę swoja działkę OSP jako JOT. I niech mi  śie nie wp...la. I powiem szczerze, że przez kadencję dało to rezultat.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Zostałem komendantem Gminnym
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 17, 2011, 22:47:31 »
A może inaczej – napisz co byś chciał robić i w czym przeszkadza Ci Pan inspektor ?

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Zostałem komendantem Gminnym
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 18, 2011, 08:02:19 »
Miko napiszę po rozmowie z panem inspektorem i Burmistrzem w tym tygodniu określimy zasady i napiszę co i jak ale wiem z góry że będzie mi kłody Pan Inspektor chciał rzucać... a tym bardziej że na zjeździe przynieśli się w "teczkach" i tyle co wszyscy stanęli za mną murem i nie zgodzili się na tamtego kandydata, i mnie wybrali ale reszta Zarządu jest ze sobą i mnie nie lubią, teraz wszystko w rękach burmistrza będzie ciężko ale dam z siebie wszystko.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Zostałem komendantem Gminnym
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 18, 2011, 08:42:34 »
Ale co w rękach Burmistrza ?  Ty zamiast do Burmistrza powinieneś najpierw wybrać się do Komendanta Powiatowego PSP i wspólnie ustalić co chcecie zrobić na tym terenie . Jaka koncepcja rozwoju , jakie kursy, szkolenia , jakie ćwiczenia,  manewry , jaki sprzęt jest potrzebny do kupienia  itd Podobne spotkanie możesz zrobić z Naczelnikami OSP wysłuchać przedstawić swój pomysł na  rozwój i działanie . I po takich uzgodnieniach , sam lub  z Komendantem Powiatowym lub Prezesem OZG ZOSP RP dopiero iść do Burmistrza . 

Musi być pomysł , wizja oraz propozycja sposobu realizacji , ty masz tam robić za fachowca i prezentować stronę strażacką . I co Cie jakiś Pan Inspektor , nawet nie Komendant Ochrony Ppoż . to jedynie przedstawiciel  ewentualnie/pracownik Burmistrza . 

Offline Porucznik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Zostałem komendantem Gminnym
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 18, 2011, 08:58:22 »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Zostałem komendantem Gminnym
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 18, 2011, 14:20:45 »
Miko Burmistrz jest Prezesem ZOG OSP a kolego Porucznik to są zadania Komendanta gminnego ochrony ppoż a nie Komendanta Gminnego ZOSP