Autor Wątek: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy  (Przeczytany 11241 razy)

Offline Kuba.snk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
    • KP PSP w Sanoku
Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« dnia: Marzec 17, 2011, 19:45:44 »
Witam!
Czy ktoś z kolegów posiada w jednostce taki system? Jest to system firmy SOFTALERT. Na jakiej zasadzie działa? Czy jest tak skuteczny i bezawaryjny jak pisze na stronie producenta?
http://www.softalert.pl/?s=o-systemie

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 17, 2011, 19:49:22 »
Przeczytałem wszystkie informacje na tej stronie i... nadal nie wiem o co z tym systemem chodzi.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Kuba.snk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
    • KP PSP w Sanoku
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 17, 2011, 21:39:04 »
otrzymałem odpowiedz z tej firmy:
Cytuj
Witam,

Oczywiście że jeżeli nie macie Państwo Selektywnego Wywoływania można przystąpić do Selektywnego Systemu Alarmowo-Wywoławczego, mało tego proponuję Państwu również posiadanie Selektywnego Wywoływania, czyli uruchamiania syreny strażackiej zdalnie, koszt jaki Państwo by ponieśli jeżeli chodzi o urządzenie to 900zł netto i to jest już kwota z montażem, do tego dochodzi miesięczna opłata abonamentowa, tak jak poniżej napisałem do końca kwietnia mam teraz promocje, że abonament to tylko 30zł netto miesięcznie, przy czym jeżeli płatne będzie z góry za cały rok to mam kolejna promocję czyli 12 miesięcy w cenie 11. Poniżej zamieszczam wiele materiałów, które warto przeczytać z których najważniejszy dla Pana jest myślę algorytm działania Selektywnego Systemu Alarmowo-Wywoławczego.

W związku z dynamicznym rozwojem Selektywnego Systemu Alarmowo-Wywoławczego oraz z ogromnym zainteresowaniem Ochotniczych Straży Pożarnych proponujemy Państwu najnowszą ofertę systemu w bardzo atrakcyjnych cenach, mianowicie aby przystąpić do Selektywnego Systemu Alarmowo-Wywoławczego w zakresie otrzymywania połączeń telefonicznych na telefony komórkowe strażaków oraz wiadomości SMS należy wnieść jedynie opłatę aktywacyjną w kwocie 200zł netto i to UWAGA są jedyne koszty przystąpienia do systemu!!! Pozostałe koszty urządzeń itp przeniesione zostają na naszą stronę! Opcja ta skierowana jest głównie do jednostek które już posiadają Selektywne Wywoływanie "Digitex" a chcą mieć najnowocześniejszy system alarmowania w swojej jednostce docierający do każdego z osobna strażaka poprzez telefon komórkowy i to poprzez 2 połączenia telefoniczne w momencie wywołania jednostki oraz wiadomości tekstowe SMS.

Dla jednostek które również chcą mieć uruchamianie syreny alarmowej Selektywnym Systemem Alarmowo-Wywoławczym koszt takiego urządzenia wraz z instalacją wynosi 900zł netto plus ew koszty dojazdu podczas montażu.
Abonament miesięczny został również obniżony do kwoty 30zł netto!!! Ale Uwaga oferta ważna do końca Kwietnia 2011, oferta ta łączy się z możliwością opłaty abonamentu za cały rok z góry, co skutkuje darmowym miesiącem używania systemu (12 miesięcy w cenie 11!!!)

W celu przekazania pełnych informacji odnośnie systemu zamieszczam poniżej opis działania Selektywnego Systemu Alarmowo-Wywoławczego.

Algorytm działania Selektywnego Systemu Alarmowo-Wywoławczego:
Proces powiadamiania każdego z osobna strażaka-ochotnika rozpoczyna się w
momencie przyjęcia zgłoszenia poprzez dyspozytora
Państwowej Straży Pożarnej. Otrzymując zgłoszenie, dyspozytor wybiera
jednostki, które mają udać się na miejsce zdarzenia.
W tym momencie, w jednostkach które zostały włączone do Selektywnego Systemu
Alarmowo-Wywoławczego, zostają załączone syreny strażackie
oraz jednocześnie każdy z osobna strażak ochotnik otrzymuje połączenie na swój
telefon komórkowy,
dodam w tym miejscu że telefonów może być nieograniczona ilość,
z tym że przy bardzo dużej ich liczbie mogą wystąpić opóźnienia sekundowe,
ale przy około 20-30 strażakach praktycznie one nie występują i każdy otrzymuje
je w tej samej chwili.
Dodatkowo numery telefonów strażaków można na bieżąco dodawać, edytować poprzez
stronę internetową czego żaden inny system w Polsce nie oferuje.
Wracając do powiadamiania, podczas gdy każdy strażak należący do jednostki
wywoływanej otrzyma połączenie na telefon, natychmiast udaje się do swojej
jednostki OSP,
tego połączenia może nie odbierać, może je odrzucić, nie ma to znaczenia co
usłyszy w słuchawce telefonu ponieważ sam fakt połączenia oznacza akcję
strażacką.
Po około 15 sekundach od otrzymania połączeń, powiadamianie na telefony zostaje
ponowione i każdy ze strażaków otrzymuje je jeszcze raz, zrealizowane jest to w
tym celu aby
zwiększyć niezawodność powiadamiania w przypadku kiedy jakiś użytkownik przez
chwilę mógł się znaleźć poza zasięgiem telefonu.
W czasie kiedy strażacy udają się do swojej jednostki OSP, dyspozytor w PSP ma
jeszcze czas żeby wpisać jakieś dokładne informacje odnośnie zdarzenia,
np lokalizacja, czyli gdzie ono miało miejsce, rodzaj zdarzenia np. pożar itp,
po wpisaniu tych informacji dyspozytor naciska jeden przycisk i każdy z osobna
strażak otrzymuje wiadomość SMS na swój telefon komórkowy, w ten sposób dowiaduje się
gdzie i jakiego rodzaju jest akcja.
Mój system nie opiera się zatem na wiadomościach SMS ponieważ są one zawodne
niestety, głównym sposobem powiadamiania są połączenia telefoniczne, na temat
wiadomości SMS
pisałem swoja Pracę Magisterską na Politechnice Wrocławskiej we Wrocławiu i jej
wnioskiem końcowym była informacja, że wiadomości SMS nie są rekomendowane
jako podstawowe alarmowanie o zdarzeniach, w ratowniczych systemach
powiadamiania. Pisze o tym dlatego, że jest wiele firm oferujących właśnie taką
metodę powiadamiania strażaków, jak Państwo widzą nie gwarantuje ona tego co Selektywny System
Alarmowo-Wywoławczy.

Kolejną z podstawowych zalet systemu jest to iż syrenę strażacką można
aktywować zdalnie z telefonu komórkowego, wyobraźmy sobie zdarzenie, że
gdzieś obok Was wybuchł pożar (czysto teoretycznie oczywiście bo tego chyba
wszyscy chcieliby uniknąć), 2 osoby od Państwa z jednostki otrzymują ode mnie
specjalne uprawnienia, dzięki którym natychmiast mogą załączyć syrenę
strażacką, bez konieczności udawania się do jednostki OSP!

Dodam jeszcze że są 3 różne sygnały syreny strażackiej
1. Sygnał modulowany trwający 3 minuty (około 45 sekund syrena załączona około
15 sekund przerwy i tak około 3 cykli).
2. Sygnał ciągły syreny trwający 3 minuty.
3. Sygnał ciągły syreny trwający 1 minutę.
Zatem jak nie trudno zauważyć, dzięki takim możliwościom można alarmować
mieszkańców o zdarzeniach z zakresu Obrony Cywilnej.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2011, 09:04:33 »
Czy gdzieś wdrożono taki system? W teorii super to wygląda i trzeba przyznać rację, że lepsze są "strzały" niż smsy, chociaż nawet tu zdarzają się problemy typu "brak dostępu do sieci". Ciekawe jak mają być realizowane te połączenia, że jednocześnie zadzwonią telefony u 30 osób? Ciekawe kiedy się to może zapchać.

Poza tym obawiam się tego, że w MSK ma stać dodatkowy komp z dodatkową bazą danych obok SWD Abakusa - dyspozytorom się to nie spodoba. Warto by było, żeby Panowie spróbowali się dogadać z Abakusem podobnie jak zrobił to Digitex, żeby obsługiwać to z jednego systemu. Przewiduję spore problemy z aktualizacją bazy danych telefonów.
Obawiam się trochę tych promocyjnych cen - żeby poza promocją nie zrobiło się x2 :) 

Fajny pomysł - miejmy nadzieję, że się uda wdrożyć.

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 18, 2011, 09:40:26 »
ciekawe rozwiązanie, tylko bałbym się w sumie tego co już napisał Sylwek "żeby poza promocją nie zrobiło się x2" bo wtedy nikomu nie byłoby do śmiechu, oferta się pojawiła więc może ktoś korzysta już z tego rozwiązania, chętnie i ja usłyszałbym opinie tychże użytkowników, u mnie na obecną chwilę działa DIGITEX stacja obiektowa + terminal GSM na razie bez zarzutu, choć zastanawiam się czy w DSP-50 dałoby się tak ustawić soft'a by były takie systemy alarmowania jak dla OC
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Kuba.snk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
    • KP PSP w Sanoku
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2011, 09:41:43 »
Cytuj
Nie sprzedam Państwu urządzenia dopóki PSP nie zapewni mnie pisemnie że będzie go używać, na dzień dzisiejszy PSK w Państwa Powiecie nie ma możliwości wywoływania Waszej jednostki, ale jeżeli państwo się zdecydują ja kontaktuje się z PSK i dopiero po pozytywnych rozmowach istnieje możliwość instalacji urządzenia u Państwa w jednostce, dodam jeszcze że za około 2-3 miesiące do KAŻDEJ PSK w Polsce wchodzi nowy system o nazwie SWD w którym Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy , czyli mój system będzie zintegrowany i każda PSK w Polsce będzie miało już zintegrowane narzędzie do wywoływania jednostek moim systemem.

Niby nie będzie problemu..

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 18, 2011, 09:53:36 »
hmm czyli wszystko określone jasno i klarownie
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 18, 2011, 14:39:35 »
ja proponował bym poczekać i podejść trochę do tych słów z dystansem,gdyż to tylko obietnice 2-3 miesiące a w praktyce wątpię czy się to będzie tak bardzo opłacać by w każdej psk by zmieniać system za czym ciągną się koszty
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 19, 2011, 15:26:38 »
Nie wyobrażam sobie dyspozytora wklepującego rodzaj zdarzenia i miejsce w czasie kiedy obsługuje inne jednostki, odbiera telefony, itd

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 20, 2011, 19:04:59 »
Z tego co zrozumiałem system opiera się na alarmowaniu przez telefonię GSM. Opis systemu na stronie brzmi jak przemowa Gierka, nic z tego nie wynika. Ha ha gość chce żerować na Ochotnikach 30 złotych miesięcznie. :gwiazdki:  SWD  posiada sam w sobie możliwość wysyłania wiadomości konieczny jest tylko moduł GSM. Ma możliwość wysyłania wiadomości której treść jest wstawiana automatycznie z karty zdarzenia, szablonu lub dowolnej  treści. Można kontakty (numery telefonów) pogrupować i nie ma problemu żeby alarmować całe jednostki po przez SMSy. Moim zdaniem kwestia jest tylko w dogadaniu się z Komendantem Powiatowym ażeby to mogło funkcjonować (zakup modułu GSM, utrzymanie aktywnej karty). Z drugiej strony jeżeli jednostka nie posiada  jeszcze systemu selektywnego wywołania to chyba nie działa zbyt prężnie (bez urazy).

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 16, 2011, 16:26:29 »
Alex - myślę, że nie doczytałeś.
Tu chodzi przede wszystkim o to, że system dzwoni a dopiero po chwili wysyła SMS. Same SMSy są zawodne.

W wielkopolsce coraz więcej komend powiatowych w to wchodzi.

Offline GOLDEN AIR

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 16, 2011, 22:31:47 »
Alex - myślę, że nie doczytałeś.
Tu chodzi przede wszystkim o to, że system dzwoni a dopiero po chwili wysyła SMS. Same SMSy są zawodne.

W wielkopolsce coraz więcej komend powiatowych w to wchodzi.

Możesz mi wymienić kilka? :)
Bogu na chwałę, ludziom na ratunek.

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 16, 2011, 22:41:56 »
Ztego co się dowiedziałem w tej firmie to PSP Kalisz z tego systemu korzysta.
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

StrażakOSP

  • Gość
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 16, 2011, 23:09:21 »
MSK Kraków też wysyła do osp w powiecie Krakowskim sms-y z treścią co się dzieje ale tylko do tych jednostek z KSRG http://powiat.krakow.pl/_filebase/filebase/1606.pdf a oto  link na potwierdzenie

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 17, 2011, 07:57:16 »
System oparty na dzwonieniu sprawdza się tylko w przypadku kilku numerów przewidzianych do powiadomienia. Jeżeli jest ich kilkanaście to już może dłuuuugo trwać. W systemie wysyłającym SMS-y wysłanie wiadomości do kilkunastu osób zajmuje ponad minutę  (kilka sekund na jedną wiadomość) w przypadku dzwonienia czas się wydłuża. Chyba że puszcza tylko jeden sygnał ale wtedy nie widzę różnicy pomiędzy wiadomością a połączeniem.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 17, 2011, 09:38:52 »
@alex ale ten system o którym tu rozmawiamy nie działa na bazie terminala tylko na bazie serwera zainstalowanego przez firmę, która oferuje to rozwiązanie - czyli dzwonki nie są wysyłane po kolei a praktycznie jednocześnie - równolegle do wszystkich. Twój telefon dzwoni normalnie - możesz sobie opisać numer i przypisać specjalny dźwięk (dużo łatwiej niż dźwięk smsa).
Popisałem sobie z założycielem firmy i mnie to zainteresowało bardzo bo wydaje się, że wysyłanie dzwonków równolegle będzie dużo bardziej niezawodne od smsów (sms potrafi gdzieś utknąć) i przy tym znacznie szybsze.
Zmiana numerów jednostki też ma być prosta - po prostu administrator z OSP loguje się na stronie www i wprowadza zmiany.

Wszystkie systemy oparte na terminalach mają tę ułomność, że alarmują po kolei - wady tej nie mają systemy z dostępem bezpośrednio do operatorów sieci komórkowych ale do tej pory ceny takich rozwiązań były nieosiągalne dla OSP (szło to w tysiące).

Czekam kiedy będzie to kompatybilne z Abakusem (podobno trwają pracę) bo to moim zdaniem jest bardzo ważne, żeby ze strony PSP chcieli tak alarmować.

MSK Kraków też wysyła do osp w powiecie Krakowskim sms-y z treścią co się dzieje ale tylko do tych jednostek z KSRG http://powiat.krakow.pl/_filebase/filebase/1606.pdf a oto  link na potwierdzenie

Wydaje mi się, że ten system bardzo szybko przestanie być funkcjonalny - administrowanie wszystkimi strażakami z KSRG z powiatu ze sprawdzaniem ich ubezpieczeń i badań oraz aktualizowaniem numerów telefonów będzie bardzo trudne - w sumie powinna się tym na stałe zajmować przynajmniej jedna osoba. Poza tym jak zauważono w artykule system nie jest podpięty pod SWD w PSP czyli jest uciążliwy dla dyspozytorów.
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2011, 09:48:56 wysłana przez Sylwek »

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 17, 2011, 10:27:08 »
Jeżeli rzeczywiście 30 osób dostanie jednocześnie połączenie to rewelacja. Wczoraj dowiadywałem się od instalatora Digitexu i jeżeli w terminalu digitexu ustawimy połączenia CLIP to "wysłanie" jednego połączenia potrwa jakieś 10 sekund także nie ma to sensu.
Zastanawia mnie na jakiej zasadzie działa system, wygląda z tego, że to jakaś aplikacja internetowa. Jestem ciekawy jak będzie z bezawaryjnością, czy np. serwer nie wysiądzie i wtedy kicha z połączeń.
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 24, 2011, 18:42:06 »
Właśnie internet. Próbkę tego mieliśmy na Dolnym Śląsku w 2009r. Kiedy to gwałtowna burza przeszła nad Legnicą  i innymi miejscowościami niszcząc budynki i drzewa. Paradoksalnie nie mogliśmy zatankować wozu bojowego po powrocie z akcji gdyż na stacji benzynowej (LOTOS) nie było internetu z powodu burzy. Tłumaczenie było takie, że nie mają łączności z centralą i nie mogą sprzedawać paliwa. Ha ha.  :gwiazdki:
W przypadku normalnych działań taki system sprawdzi się jak najbardziej, ale poważniejsze zdarzenia mające miejsce na większym obszarze to już chyba nie wypali. Nie to żebym się upierał, że system jest zły sama idea powiadamiania wszystkich jednocześnie jest najlepszym rozwiązaniem jakie można sobie wyobrazić.  Tylko zależność tego systemu od czynników (mediów) zewnętrznych już jest nie bardzo.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 24, 2011, 22:08:42 »
Myślę że trafiłeś w sedno. Dlatego też, jeśli ktoś ma DSP, działające praktycznie niezależnie od zewnętrznych mediów nie powinien całkiem się z tego wycofywać.   
Łączność radiowa wykorzystywana w DSP i niezależne zasilanie u dyspozytora + syrena na dachu a od biedy akumulator i syrena rezerwowa, która zaalarmuje kilka najbliższych domów to bardzo duży atut.

Z drugiej strony nie bardzo jest różnica w niezawodności pomiędzy tym nowym systemem a naszymi terminalami sms. Serwer pewnie stoi w bezpiecznym miejscu, CPRy też pewnie mają łącza o wysokiej niezawodności. W OSP internet jest potrzebny do zmiany numerów więc nie ma z tym problemu. Problem może być z lokalnymi stacjami telefonii komórkowej czyli BTSami - jak padną to ani telefony ani smsy nie pójdą.

Dlatego moim zdaniem ryzykowne jest zdawać się tylko na sieć komórkową i zgodnie z ofertą załączać syrenę i alarmować strażaków tylko tym nowym systemem.

Natomiast ze względu na przewidywaną szybkość alarmowania wszystkich strażaków zastąpienie terminali GSM ma sens.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 24, 2011, 22:12:45 »
Co do internetu to racja, że jest "niepewny". Ale z drugiej strony co jest pewne podczas burzy?
W ubiegłym roku podczas pierwszych minut  gwałtownej burzy piorun uszkodził radjostację na stanowisku kierowania, maszt też - mimo że wydawałoby się że był dobrze zabezpieczony.

Nie mieliśmy kontaktu ze stanowiskiem bo nr 998 był non stop zajęty. Nie działało selektywne wywołanie, itp.
Tak, że nie tylko internet przestaje działać podczs takich zdarzeń.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 28, 2011, 11:20:03 »
Panowie zapomnieliście o pagerach, w które można wyposażyć system DSP i wtedy system jest zupełnie niezależny i dość niezawodny, w całości zasilany alternatywnie, choć drogi.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 28, 2011, 11:42:03 »
pewnie tak tyle że jeżeli jest się w "zasięgu "
Sam miałem taki przypadek że byłem dość daleko od centrali no i nie zadziałało

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 28, 2011, 13:49:45 »
Daleko pojęcie względne, ale jeżeli byłeś "dość daleko" to pewnie nie zdążyłbyś dotrzeć do strażnicy aby się załapać na wyjazd.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 01, 2011, 08:18:02 »
Pager odchodzi powoli do lamusa.
Komórkę masz zawsze ze sobą a pager - zwłaszcza latem - ciężko wszędzie ze sobą zabierać.

Offline tedi998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
    • OSP Hopowo
Odp: Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 01, 2011, 08:50:32 »
Pager odchodzi powoli do lamusa.
Komórkę masz zawsze ze sobą a pager - zwłaszcza latem - ciężko wszędzie ze sobą zabierać.
Błędnie myślisz pagery nie odchodzą do lamusa wręcz przeciwnie my w tym roku do kupujemy jeszcze komórka może stracić zasięg a pager nie i wszyscy dostają sygnał jednocześnie. Teraz przecież pagery są takie malutkie że z pewnością ci się do kieszeni zmieści.  :tuba: