Autor Wątek: Prądownica niskociśnieniowa.  (Przeczytany 4247 razy)

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Prądownica niskociśnieniowa.
« dnia: Marzec 15, 2011, 16:42:43 »
Witam. Prosze o podpowiedź gdzie znajdę prądownicę niskociśnieniową? Chodzi mi o markę, producenta, konkretny model i sklep gdzie coś takiego dostanę. wiem, ze POK cos takiego robi ale nie znam modelu. Będę wdzięczny za wskazówki. Jesli temat był juz poruszany proszę o linka. Dzięki i pozdrawiam. :straz:

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Prądownica niskociśnieniowa.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2011, 16:51:42 »
"Niskociśnieniowa" oznacza dla Ciebie wartości ciśnienia w jakim przedziale?

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Prądownica niskociśnieniowa.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 15, 2011, 17:57:45 »
Myślałem tak od 2 barów przy użyciu węży 38. Jest to w mojej OSP nowośc i próbujemy dobrac odpowiednie wyposażenie. Oczekuję odpowiedzi od praktyków a nie teoretycznych dywagacji. Szukamy odpowiedniej pradownicy i chciałbym się dowiedziec jakie macie doswiadczenia w tej materii. :straz: 

Offline strazosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Prądownica niskociśnieniowa.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 15, 2011, 19:02:27 »
Ja polecam POK Magikador, znajdziesz w firmie HORPOL adres www.horpol.com

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Prądownica niskociśnieniowa.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 15, 2011, 19:21:56 »
Z tego co wiem magikador jest wyoskociśnieniową pradownicą. Bardziej coś w stylu slide-o-matic. :straz:

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Prądownica niskociśnieniowa.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 15, 2011, 19:41:49 »
Magikador jest raczej prądownicą normalnociśnieniową (dobra praca od ~4-kilkunastu bar). Wysokociśnieniowe pracują w ciśnieniach powiedzmy ~20- ~40 bar.
Wartości oczywiście przybliżone, bo nigdzie z oficjalną klasyfikacją się nie spotkałem.

ps. do jakiego rodzaju działan chciałbyś użyć prądownicę tzw. niskociśnieniową, jak choćby rzeczoną slide-o-matic?
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2011, 19:45:00 wysłana przez rafal.bula »

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Prądownica niskociśnieniowa.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 16, 2011, 00:33:39 »
Wczoraj testowałem na niskim ciśnieniu bo około 3bar prądownice PW25-turbo i turbo flash 240-52. Powiem tak jak na 25 turbo trochę za małe ciśnienie bo turbinkę nie ruszyło ale do trawy jak najbardziej małe zużycie wody. Co do Turbo Flash jestem na prawdę miło zaskoczony, że przy tak niskim ciśnieniu miała zadowalający rzut wody a i jej cena jest dość przystępna.

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Prądownica niskociśnieniowa.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 17, 2011, 10:13:27 »
Rafal.bula - jestesmy w rejonie gdzie mamy duzo lasów i w miarę często do nich wyjeżdżamy. jesteśmy oddaleni od JRG jakieś 20km zatem potrzebujemy każdej kropli wody. Myśleliśmy o jej wykorzystaniu właśnei podczas pozarów lasu, łąki, ale równiez mieszkania, budynki. :straz:

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Prądownica niskociśnieniowa.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 17, 2011, 10:27:54 »
Jeśli chcecie oszczędzać wodę to nie wiem czy takim dobrym rozwiązaniem jest prądownica niskociśnieniowa. Jednym z celów istnienia takiej prądownicy jest podanie stosunkowo dużej ilości wody przy niskim ciśnieniu. Wam zależałoby raczej na niskiej wydajności prądownicy niż na niskim ciśnieniu. Proponowałbym raczej zastosowanie prądownic o niskiej wydajności.
Jeśli chodzi o lasy to nieźle spisuje się chociażby zestwa odcinków W25 z prądowniczkami tej wielkości.
Co do mieszkań to również nie polecam prądownicy niskociśnieniowej, bo tam potrzebujemy dobrego rozpylenia wody a do tego jednak niezbedne jest przyzwoite ciśnienie.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Prądownica niskociśnieniowa.
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 17, 2011, 11:54:53 »
Teza jest błędna – nie oszczędzisz wody podczas działań gaśniczych redukując ciśnienie. Rozwiązanie takie jest jedynie dopuszczalne w przypadku, gdy pompa, którą używasz jest ułomna i ograniczona. Ale tu z naszych testów wynika, że po jakimś okresie eksploatacji nawet 2 atm są abstrakcją np. dla Niagary.  W lesie chyba jedyną metodą oszczędzania wody jest odpowiednie podejście taktyczne.  9 lat bujałem się po lasach GBA 1.6/32  i 1 h poszycia nawet w młodniku wspinający się na wierzchołki nie robił na mnie wrażenia by to przydusić i zatrzymać w miejscu zastanym.  A trochę tych lasów mam i trochę się paliło.   -_-

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Prądownica niskociśnieniowa.
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 18, 2011, 19:05:09 »
No to ześta mi teraz w głowie namieszali że hej!!!  ^_^ Bo ja sobie myślałem w nastepujący sposób: prądownica niskociśnieniowa moze mi ograniczy zuzycie wody ze względu na to, ze jeśli ustawię na pompie w aucie odpowiednio niskie ciśnienie adekwatne do ciśnienia roboczego prądownicy to będzie ona pracowac z podobna wydajnością, w podobny sposób jak inna prądownica przy wysokim ciśnieniu.
szukam więc rady i waszych opinii. Czy waszym zdaniem zakup takiej pradownicy ma uzasadnienie? i ewentualnie w jakich przypadkach można byloby jej uzyc. Nie powiem sugeruję się sugestiami strażaków zakładowej straży pożarnej z nadleśnictwa w moim miasteczku, któryc takowej używają. Tak własnie mi to tlumaczyli. Nie powiem, że w stu procentach maja rację, lae podobno jej uzycie jest bardziej wydajne przy braku wody niż tradycyjnej prądownicy. Stąd moje pytanie w tak zacnym gronie znawców tematu :)  :straz:

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Prądownica niskociśnieniowa.
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 21, 2011, 09:41:39 »
W temacie prądownic mam jeszcze jedno pytanie. Co sądzicie o prądownicy POK TURBOKADOR oraz prądownicy LEADAR QUADRAFOG 150 (i tu konkretnie chodzi mi o ten model gdzie maksymalny przepływ można nastawić na 150 litrów) oraz LEADAR 500 (analogicznie). Jeśli ktoś z was ma na wyposażeniu takie prądownice bardzo proszę o opinie. Nie chodzi mi o dane techniczne bo to jestem w stanie ustalić, a o wrażenia z użytkowania. Nie powiem szczególnie zalezy mi na quadrafog 150. Pozdrawiam i czekam na odpowi :straz:edzi.