Autor Wątek: Zjazd Gminny  (Przeczytany 16445 razy)

Offline wojjack

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
    • OSP Hecznarowice
Zjazd Gminny
« dnia: Marzec 11, 2011, 01:07:59 »
cześć.. mam pytanie...

do tej pory statut dopuszczał, że Zjazd oddziału gminnego może wybrać do składu zarządu oddziału gminneg dodatkowych członków w liczbie nieprzekraczającej 1/5 ogólnej liczby członków zarządu z prawem głosu (dla przykładu w mojej Gminie ZG liczy 10 członków i z polecenia Burmistrza do ZG został dokooptowany Komendant Gminny).
Gdzieś słyszałem, że w tej chwili statut związku został zmieniony i zapis jest podobny,  lecz osoba ta jest bez prawa głosu (tylko z głosem doradczym). Przeczytałem statut związku i nigdzie nie mogę się doszukać takiego zapisu...

jak jest rzeczywiście?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2011, 06:50:56 »
Zgadza się, zapis jest podobny. Nie zmieniło się to że 1/5 składu możesz dokoptować z zewnątrz. Co do prawa głosu, to każda osoba która znajdzie sie w zarządzie gminnym ma takie same prawa czyli ma prawo głosu. Nie znalazłeś tego w statucie bo nie ma takiego zapisu.
Nie rozumiem tylko tego, że burmistrz polecił dookoptować Komendanta Gminnego. Burmistrz może wnosić o powołanie jego przedstawiciela a nie polecić. Komendant Gminny jest już w skłądzie zarządu gminnego bo to wynika ze statutu. Chyba chodziło tu o komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej który jest pracownikiem burmistrza.

mdp18

  • Gość
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2011, 11:11:41 »
Czy członkowie MDP a dokładnie członek, który kończy 18 lat w lipcu może w takim zjeździe uczestniczyć?

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2011, 13:33:41 »
żeby by być na zjeździe trzeba być wybranym delegatem na ten zjazd, a delegatów jak dobrze pamiętam wybiera walne zebranie
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 11, 2011, 23:26:17 »
Dokleję  swój problem  do  tego tematu.  :mellow:
Gdzie  mogę  znaleźć  zapis  o  formie  wyborów prezydium  zarządu  i komisji  rewizyjnej?
tzn. chcę  obalić  stereotyp  o  wyborze  członków  i  przerwie  na  ukonstytuowanie  się  tego  prezydium zarządu.
Jestem za bezpośrednim  głosowaniem na prezesa,  na  sekretarza  itd.
Pomóżcie!  Gdzie  to  jest  zapisane,  że  musi  być  tak,  a  nie  inaczej.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2011, 08:35:49 »
... Jestem za bezpośrednim  głosowaniem na prezesa,  na  sekretarza  itd.
... Gdzie  to  jest  zapisane,  że  musi  być  tak,  a  nie  inaczej.

Statut ZOSP RP § 63 1. Zarząd oddziału gminnego, z zastrzeżeniem § 23 ust. 2 niniejszego statutu, określa liczbę członków prezydium oraz wybiera jego skład, w tym prezesa, wiceprezesów, sekretarza, skarbnika i komendanta gminnego Związku.

"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2011, 09:10:09 »
Gdzie  mogę  znaleźć  zapis  o  formie  wyborów prezydium  zarządu  i komisji  rewizyjnej?
tzn. chcę  obalić  stereotyp  o  wyborze  członków  i  przerwie  na  ukonstytuowanie  się  tego  prezydium zarządu.
Jestem za bezpośrednim  głosowaniem na prezesa,  na  sekretarza  itd.
Pomóżcie!  Gdzie  to  jest  zapisane,  że  musi  być  tak,  a  nie  inaczej.
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Raz piszesz o wyborze prezydium a potem piszesz o wyborze bezpośrednim głosowaniu na osoby funkcyjne.
O wyborze prezydium napisał wyżej piotr998.
Co do wyborów bezpośrednich to moim zdaniem zgodnie ze statutem nie ma takiej możliwości. W ogóle statut ZOSP w paragrafe 60 dotyczącym zjazdu oddziału gminnego stanowi że do kompetencji zjazdu gminnego należy zatwierdzanie składu zarzadu gminnego. Nie ma mowy o żadnych wyborach. W paragrafie 62 stanowi iż w skład zarządu gminnego wchodzą przedstawiciele wszystkich członków zwyczajnych z terenu gminy, czyli wszystkich OSP. Więc można to zinterpretować w ten sposób, że zebrania w OSP wybierają przedstawicieli do zarządu gminnego a zjazd gminny tylko ten wybór zatwierdza. I tak się sprawa ma na moim terenie. Wiec raczej nie możesz zrobić wyborów bezpośrednich.
Ale widze w tych paragrafach inne problemy. A co będzie jak zjazd gminny nie zatwierdzi przedstawicieli? Znowu robić zjazd walny w OSP i wybierać przedstawicieli? A co będzie jeśli w zarządzie gminnym mamy 9 miejsc dla przedstawicieli a gmina liczy 11 jednostek? Zgodnie ze wspomnianym paragrafem 62 powinni być przedstawiciele wszystkich członków zwyczajnych?
Ma ktoś jakieś pomysły lub rozwiązania?
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2011, 09:22:42 wysłana przez kwas »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 12, 2011, 12:23:49 »
Ten sam § 62 w ust. 2. stanowi W skład zarządu oddziału gminnego wchodzą przedstawiciele wszystkich członków zwyczajnych Związku z terenu gminy w liczbie określonej uchwałą zarządu oddziału gminnego, jednak nie mniej niż 7 osób. Postanowienia § 20 pkt 3 i §22 ust. 3 – 5 stosuje się odpowiednio.
Uchwała Z.Gm. określającą liczbę członków na mniejszą niż liczba jednostek byłaby niezgodna ze statutem i należałoby ją zmienić.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 12, 2011, 13:10:09 »
Witam. Podłączam sie do tego tematu z kilkoma pytaniami:
1. Czy komendant miejsko - gminny może byc jednocześnie komendantem gminnym ochrony przeciwpożarowej? Czy jeśli kom. miejsko-gminny jest jednocześnie radnym może sprawowac ta funkcję, tzn. byc zatrudnionym przez gminę?
2. Będzie to pytanie dotyczące działań i dysponowania, więc oczekuję odpowiedzi ludzi którzy znaja sie na tym najlepiej, a nie dywagacji typu co by było gdyby. Interesują mnie konkrety. Ale do rzeczy: jaka jest kolejnośc dysponowania jednostek OSP - chodzi mi o sytuację, w której jednostka z KSRG została zadysponowana do miejscowości w której jest OSP, ale nie została w ogóle zadysponowana. Czy jest jakaś podstawa prawna na to? Jakiś rozkaz komendanta głównego czy coś w tym stylu? Rodzi to nieprzyjemne sytuacje, których lepiej unikac dla lepszej współpracy miezy jednostkami w gminie. Tak jak wspomniałem interesują mnie konkretne odpowiedzi. Dzięki.  :straz:

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 12, 2011, 17:35:55 »
@kwas i @piotr998  dziękuję za  odpowiedź,  lecz  widzę  że  nie  wyraziłem  się  zbyt  jasno  więc  i odpowiedź zeszła  na inne  tory.
Potwierdzam  i zgadzam  się  z  tym  co  napisaliście.  Spróbuje  raz  jeszcze  wyłożyć  o co  biega.
Zarządem  gminnym  rządzi  prezydium zarządu  i  o  formę  wyboru  tego  prezydium  mi  chodzi!
Założę  się  że  na  zjeździe  wybieracie  z  pomiędzy  przedstawicieli  np. 7 druhów.  Tych  siedmiu  idzie  do pokoiku obok  i  wracają  ukonstytuowani  czyni  określeni  kto jest  prezesem, a  kto  skarbnikiem  zarządu  gminnego. 
Dla  mnie  ten  sposób jest  chory !   :huh:
Chcę  wprowadzić  formę  głosowania  na  funkcje  czyli: 
zgłoszono np.5 kandydatów  na stanowisko prezesa.  Kto  jest  za  kandydatem  nr.1,  kto  za  kandydatem  nr.2  itd  najwięcej  głosów  zebrał  kandydat  nr.2  czyli  zostaje  prezesem  itd. Analogicznie  do tego kandydaci  na  sekretarza,  skarbnika  itp.
Moje  pytanie  brzmi:  czy  mogę  coś  takiego   wprowadzić  czy  złamię  tym samym jakieś przepisy  związkowe więc  podpowiedzcie  gdzie  takie  szczegóły  są  zapisane  ( czy w ogóle są?)

 
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 12, 2011, 18:37:44 »
Dla  mnie  ten  sposób jest  chory !   :huh:
Chcę  wprowadzić  formę  głosowania  na  funkcje  czyli: 
zgłoszono np.5 kandydatów  na stanowisko prezesa.  Kto  jest  za  kandydatem  nr.1,  kto  za  kandydatem  nr.2  itd  najwięcej  głosów  zebrał  kandydat  nr.2  czyli  zostaje  prezesem  itd. Analogicznie  do tego kandydaci  na  sekretarza,  skarbnika  itp.
Moje  pytanie  brzmi:  czy  mogę  coś  takiego   wprowadzić  czy  złamię  tym samym jakieś przepisy  związkowe więc  podpowiedzcie  gdzie  takie  szczegóły  są  zapisane  ( czy w ogóle są?)

Przedstawiciele do Zarządu OG, są wybrani na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych OSP.
Podczas Zjazdu wybrane osoby do Zarządu mają się ukonstytuować, czyli podzielić funkcje pomiędzy siebie.
W jakiej formie to zrobią to jest ich wewnętrzną sprawą. Może być to na zasadzie głosowania pomiędzy nimi.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2011, 18:48:35 wysłana przez grzela »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 12, 2011, 18:47:52 »
Witam. Podłączam sie do tego tematu z kilkoma pytaniami:
1. Czy komendant miejsko - gminny może byc jednocześnie komendantem gminnym ochrony przeciwpożarowej? Czy jeśli kom. miejsko-gminny jest jednocześnie radnym może sprawowac ta funkcję, tzn. byc zatrudnionym przez gminę?
2. Będzie to pytanie dotyczące działań i dysponowania, więc oczekuję odpowiedzi ludzi którzy znaja sie na tym najlepiej, a nie dywagacji typu co by było gdyby. Interesują mnie konkrety. Ale do rzeczy: jaka jest kolejnośc dysponowania jednostek OSP - chodzi mi o sytuację, w której jednostka z KSRG została zadysponowana do miejscowości w której jest OSP, ale nie została w ogóle zadysponowana. Czy jest jakaś podstawa prawna na to? Jakiś rozkaz komendanta głównego czy coś w tym stylu? Rodzi to nieprzyjemne sytuacje, których lepiej unikac dla lepszej współpracy miezy jednostkami w gminie. Tak jak wspomniałem interesują mnie konkretne odpowiedzi. Dzięki.  :straz:

Odp. 1. Komendanta gminnego ochrony p.poż. zatrudnia Wójt/Burmistrz. Jeżeli go zatrudnił to musiał spełniać warunki i wymogi do zajmowanego stanowiska.

Temat był już wałkowany wiele razy np.:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,16535.0.html

Odp. 2. Rozporządzenie MSWiA w sprawie KSRG

Cytuj
Rozdział 4
Dysponowanie do działań ratowniczych
§ 20. Dysponowanie do działań ratowniczych na miejsce zdarzenia uwzględnia następujące okoliczności:
1) możliwość podjęcia działań ratowniczych na miejscu zdarzenia w jak najkrótszym czasie;
2) liczbę osób zagrożonych lub poszkodowanych;
3) skalę zagrożenia, miejsce i rodzaj zdarzenia, prognozę następstw zdarzenia dla życia, zdrowia, środowiska
lub mienia oraz wielkość i przeznaczenie terenu lub obiektu;
4) aktualny potencjał sił i środków będących w dyspozycji;
5) możliwość wykorzystania w działaniach ratowniczych sił i środków z obszarów chronionych innych
niż obszar chroniony właściwy dla miejsca zdarzenia, w tym z sąsiednich powiatów i województw
oraz podmiotów objętych przepisami prawa górniczego, lotniczego, morskiego i wodnego;
6) możliwość wykorzystania odwodów operacyjnych na obszarze województwa lub centralnego odwodu
operacyjnego;
7) zasady i procedury powiadamiania i dysponowania zasobów ratowniczych zawarte w planach ratowniczych;
8) możliwość techniczno -logistycznego wsparcia działań ratowniczych;
9) stan infrastruktury i natężenia ruchu w komunikacji, a także warunki terenowe i atmosferyczne mające
wpływ na czas przybycia sił i środków oraz organizację działań ratowniczych.
 

http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/221/19434/DzU_2011_nr_46_poz_239.html

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 12, 2011, 18:49:27 »
... Moje  pytanie  brzmi:  czy  mogę  coś  takiego   wprowadzić  czy  złamię  tym samym jakieś przepisy  związkowe więc  podpowiedzcie  gdzie  takie  szczegóły  są  zapisane  ( czy w ogóle są?)
Postępując w ten sposób złamiesz zapis § 63.1 Statutu ZOSP RP - wybór prezydium Z.Gm. w tym wybór na poszczególne funkcje jest uprawnieniem Zarządu Gminnego.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 12, 2011, 18:53:55 »
... Moje  pytanie  brzmi:  czy  mogę  coś  takiego   wprowadzić  czy  złamię  tym samym jakieś przepisy  związkowe więc  podpowiedzcie  gdzie  takie  szczegóły  są  zapisane  ( czy w ogóle są?)
Postępując w ten sposób złamiesz zapis § 63.1 Statutu ZOSP RP - wybór prezydium Z.Gm. w tym wybór na poszczególne funkcje jest uprawnieniem Zarządu Gminnego.

Może @Meku jest przedstawicielem do ZOG wybranym przez swoje OSP i podczas ukonstytuowania się właśnie tego Zarządu chce wprowadzić zasadę głosowania na poszczególne funkcje?

Nie widzę innej możliwości, od tej którą opisałem.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 12, 2011, 19:02:00 »
@grzela  i  ty  nie widzisz  problemu ?
Przerabiałem  to  5 lat temu  wszyscy  wybrani  do  prezydium zarządu gminnego  chcieli  być  np. prezesami;  więc  funkcję np. sekretarza  powierzono  niekompetentnej  osobie.  Chcę  tego  uniknąć  w  tym  roku by  dalej  nie ośmieszać  Naszego Związku. 
Wiem  że  stary  beton  i  nawyki  ciężko  skruszyć  i  obalić,  więc  szukam  tych  zapisów.
I  chciałbym  aby  nie były  tak precyzyjne.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 12, 2011, 19:14:10 »
@grzela  i  ty  nie widzisz  problemu ?

U mnie w ZOG i ZOP nie mam takiego problemu :fiuu:
Zostało mi jeszcze przerobić (zastygły beton) ZOW przyszłym roku na Zjeździe. :szalony:
Pozdrawiam
Życzę powodzenia i trafnych wyborów.  :ulan:

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 12, 2011, 22:30:54 »
A ja uważam że Meku  ma rację .. ja i nie tylko ja - znam całkiem sporo osób z grona ochotników którzy mysla podobnie, a nawet  że to totalna bzdura .  Ile to ma z zasadami demokracji ?  niech każdy sobie sam odpowie ...
Całkiem sporo  osób uważa że takie sposoby wyboru władz są jedną z głównych przyczyn obecnego obrazu ruchu ochotniczego jako całości ...    możesz się starac i robic ile tylko dasz rady, ale we władzach i tak bedzie ktoś inny i po pewnym czasie zwiąże Ci ręce - kto nie zna takiego przykładu ze swojego otoczenia ?  i nie zmieni tego przykład z gminy X czy Y gdzie teraz jest  inaczej ... może się tam teraz udało , ale jak było wcześniej i jak bedzie później ? i jak jest w tym samym czasie w 10 czy 20 innych zarządach?
I wcale się nie zgadzam z opinia że nie można poddawac pod głosowanie kandydatur poszczególnych osób na daną funkcje. Skoro statut tego nie przewiduje to trzeba to zmienic, ale na dzisiaj mozna również zrobic głosowanie - niech delegaci zaakceptują daną osobę na funkcje  prezesa, komendanta itp ... jeśli takie osoby będa miały akceptację to wtedy się ukonstytuują  i będzie  statut cały i  strażacy syci , a  dane osoby będą pewne że moga spokojnie sprawowac włądze mając potwierdzone poparcie swojej osoby w wyborach.  A dzisiaj  najczęsciej jest tak że delegaci maja inne propozycje obsady danych funkcji , a po ukonstytuowaniu sie machają rekami bo wybrano zupełnie inaczej ...       

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 12, 2011, 23:46:18 »
Jak już zostaną wybrani na poszczególne funkcje przez delegatów to po co maja się ukonstytuować. Przecież już stanowiska zostały im przypisane.

Aby cokolwiek zmienić trzeba najpierw dokonac zmian w statucie. Jak na razie nie mamy w staucie zapisu o bezpośrednim wyborze poszczególnych członków zarządu. W mojej ocenie to co proponujesz jest wyborem bezpośrednim. A jak zrobiśz coś niezgodnie ze statutem to zawsze sie znajdzie ktoś kto Ci to zakwestionuje.
Nie mówię, że nie masz po części racji. Ale co by dały wybory bezpośrenie np. na szczeblu województwa. Byłem widziałem. Myśle że @grzela może to potwierdzić bo byliśmy na ostatnim zjeździe wojewódzkim razem. Przyjeżdżamy i większość ludzi się nie zna. A Ci co się znają tworzą małe grupy. Więc na kogo masz głosować w wyborach bezpośrednich jak nikogo nie znasz? Kogo wybierzesz? Franka bo fajnie mówi (sorry wszystkie Franki), czy Kazia (również wszystkie Kaziki sorry) bo koleś dosadnie grzmiał z trybuny. Identycznie jak do sejmu. Głosujesz na nazwisko a goscia widziałeś parę razy w telewizji i nic o nim nie wiesz. Wiec naprawdę trudno jest coś zrobić. Sam miałem wystąpienie i mówiłem o problemach. Skończyło się na tym że tylko mówiłem. I co z tego że dostałęm oklaski jak nawet żadna z moich propozycji nie została wpisana w uchwałę ze zjazdu. Bo uchwała byłą gotowa już wcześniej i można się było z nią zapoznać już przed zebraniem. Byłem trochę na szkoleniach, poznałem ludzi z województwa. Ale to wszystko za mało aby zrobić jakąś rewolucję. Możemy sobie pogadać, ponarzekać ale na dzień dzisiejszy chyba tak naprawdę ludzi co chcą jakiś zmian jest w zdecydowanej mniejszości. Bo tak jak powiedział tu na forum Najgłówniejszy Prezes Zwiazku, odpowiadając na moją uwagę odnoscie zmiany drobnej w uchwale Zarządu Głonego, on nie widzi takiej potrzeby. I koniec. A jak ktos nie widzi potrzeby to znaczy że nic go nie ruszy. Po co ma ruszać jak stan faktyczny jest dla niego wygodny.
Co można zrobić? W sumie to takie będne koło. Na pewno praca u podstaw. Młodzi ludzi którzy pracują już na rzecz OSP trzeba uczyć, pokazywać im problemy, uczulać na nie, kształcić. Może oni za kilka lat coś zmienią. Chyba że ktos ma lepszy pomysł.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2011, 23:49:31 wysłana przez kwas »

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 13, 2011, 00:08:04 »
Pierwszy  szczebel  za  nami - wybraliśmy  delegatów  i  przedstawicieli  do  z.gm.  czyż  nie  pora  na  kolejny  szczebel ?
Sam  o  tym  piszesz.
... Na pewno praca u podstaw. Młodzi ludzi którzy pracują już na rzecz OSP trzeba uczyć, pokazywać im problemy, uczulać na nie, kształcić. Może oni za kilka lat coś zmienią. Chyba że ktoś ma lepszy pomysł.
Owoce  tej  pracy będziemy  zbierać  w  kolejnych  latach.
W  tym  wątku  chce  się  upewnić  czy  zna  ktoś  zapis  prawny  który  by  zabraniał  takiej  praktyki  wyborczej.
Statutu  tu  bym  nie ruszał  lepiej  zostawić  niedomówienia  niż  wpaść w  inną  pułapkę.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 13, 2011, 00:37:26 »
@kwas  - niby masz racje , ale tylko niby .....  jesli ktos ma byc Prezesem Oddziału Wojewódzkiego to niech bedzie to taki gośc którego zna spora cześc delegatów i na niego zagłosuje, a nie gośc który jest tam  całkowicie przypadkowo ...   skoro byłeś na ostatnim zjedzie to uważasz że ten Prezes który zostął tam wybrany sprawdził się ?   Co takiego zrobił co by utkwiło w pamięci ochotników ?   I czy to nie jest taki strażak który został ochotnikiem tuz przed  Zjazdem , a poźniej dośc długo nie pamiętał że pełni daną funkcję ?
Oczywiście moje pytania sa czysto teoretyczne i prosze ich nie dopasowywac do jakiejkolwiek konkretnej osoby.

Piszesz równie o pracy u podstaw.... ja tez już o niej tu pisałem
Cytuj
możesz się starac i robic ile tylko dasz rady, ale we władzach i tak bedzie ktoś inny i po pewnym czasie zwiąże Ci ręce
Ludzi pragnących zmian jest całkiem sporo , ale to własnie te  "kruczki prawne" powoduja że  machaja reka i odsuwają się na bok .. wcale nie jest ich mało , ale to  te zapisy promujące  "bycie" w zarządzie , a nie pracowanie w nim   powoduja ogólne zniechecenie i marazm.

Cytuj
Aby cokolwiek zmienić trzeba najpierw dokonac zmian w statucie. Jak na razie nie mamy w staucie zapisu o bezpośrednim wyborze poszczególnych członków zarządu. W mojej ocenie to co proponujesz jest wyborem bezpośrednim. A jak zrobiśz coś niezgodnie ze statutem to zawsze sie znajdzie ktoś kto Ci to zakwestionuje.
Nie proponuje nic niezgodnego ze Statutem - proponuje tylko to , aby każdy z kandydatów miał odwage poddac sie pod ocene delegatów na Zjeździe. A Ci którzy taką aprobatę uzyskąja  ukonstutuują się zgodnie z zapisami Statutu, a jednocześnie z wolą ogółu.  Skoro zapisy w Statucie są mało zyciowe , to niech  ludzie będa bardzie życiowi , a nastepnie niech dopełnia formalności prawnych.

 

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 13, 2011, 00:40:06 »
W sumie jakoś nie znalazłem takiego zapisu w statucie, który by określał czy można wybierać tak czy siak. Jest mowa tylko o tym że sa to przedstawiciele szczebla niższego. Więc skoro jesteś pełen zapału aby coś zmienić to próbuj. Przekonaj do tego zjazd i może sie uda. Ja życzę Ci powodzenia.

Nie mam nic przeciwko ocenie przez delegatów.
Albo to już wina późnej pory albo nie bardzo rozumiem twój tok myślenia. Najpierw chcesz aby zjazd zagłosował na konkretne osoby przypisując im stanowiska, a potem chcesz aby te osoby sie poszły ukonstytuować. Z całym szacunkiem dla mnie jest to masło maślane. Po co się mają ukonstytuować skoro już przegłosowano im stanowiska. A jak pójdą się ukonstytuować i coś sie im odwidzi i sie pozamieniają stanowiskami? Czysto teoretycznie rozważam. To co wtedy? Zjazd ich odwoła? Nie uzna ich decyzji? Nie trzyma się mi to kupy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2011, 08:02:40 wysłana przez Butel »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 13, 2011, 09:01:20 »
... Nie proponuje nic niezgodnego ze Statutem - proponuje tylko to , aby każdy z kandydatów miał odwage poddac sie pod ocene delegatów na Zjeździe. A Ci którzy taką aprobatę uzyskąja  ukonstutuują się zgodnie z zapisami Statutu, a jednocześnie z wolą ogółu.  ...
§ 62. 2. W skład zarządu oddziału gminnego wchodzą przedstawiciele wszystkich członków zwyczajnych Związku z terenu gminy w liczbie określonej uchwałą zarządu oddziału gminnego, ... oraz
§ 63. 1. Zarząd oddziału gminnego, z zastrzeżeniem § 23 ust. 2 niniejszego statutu, określa liczbę członków prezydium oraz wybiera jego skład, w tym prezesa, wiceprezesów, sekretarza, skarbnika i komendanta gminnego Związku...
Nic nie stoi na przeszkodzie aby wybory prezydium ZOGm. poprzedzić prezentacją przez poszczególnych członków ZOGm. swojej wizji działalności. Wybór jest jednak uprawnieniem zarządu a nie zjazdu. Na dobrą sprawę "układ" w zarządzie jest pochodną "układu" na zjeździe i wybory prezydium winny odzwierciedlać preferencje delegatów.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline wojjack

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
    • OSP Hecznarowice
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 13, 2011, 09:42:45 »
Cytat: grzela w Wczoraj o 18:47:52

    Cytat: OSP1978 w Wczoraj o 13:10:09

        Witam. Podłączam sie do tego tematu z kilkoma pytaniami:
        1. Czy komendant miejsko - gminny może byc jednocześnie komendantem gminnym ochrony przeciwpożarowej? Czy jeśli kom. miejsko-gminny jest jednocześnie radnym może sprawowac ta funkcję, tzn. byc zatrudnionym przez gminę?
        2. Będzie to pytanie dotyczące działań i dysponowania, więc oczekuję odpowiedzi ludzi którzy znaja sie na tym najlepiej, a nie dywagacji typu co by było gdyby. Interesują mnie konkrety. Ale do rzeczy: jaka jest kolejnośc dysponowania jednostek OSP - chodzi mi o sytuację, w której jednostka z KSRG została zadysponowana do miejscowości w której jest OSP, ale nie została w ogóle zadysponowana. Czy jest jakaś podstawa prawna na to? Jakiś rozkaz komendanta głównego czy coś w tym stylu? Rodzi to nieprzyjemne sytuacje, których lepiej unikac dla lepszej współpracy miezy jednostkami w gminie. Tak jak wspomniałem interesują mnie konkretne odpowiedzi. Dzięki.  :straz:


    Odp. 1. Komendanta gminnego ochrony p.poż. zatrudnia Wójt/Burmistrz. Jeżeli go zatrudnił to musiał spełniać warunki i wymogi do zajmowanego stanowiska.

    Temat był już wałkowany wiele razy np.:
    http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,16535.0.html





    w tym temacie dodam tylko, że Komendant Gminny nie może być jednocześnie radnym... - nie może pobierać z jednego źródła dwóch wynagrodzeń.

« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2011, 09:52:52 wysłana przez wojjack »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 13, 2011, 10:01:50 »
Dodam tylko akt prawny:

Cytuj
Art. 24a. 1. Z radnym nie może być nawiązywany stosunek pracy w urzędzie gminy, w której radny uzyskał mandat.

http://lex.pl/bap/samorzad/Dz.U.2001.142.1591.html

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 13, 2011, 11:06:10 »
Czyli komendant gminny (zwiazkowy) nie pobierający wynagrodzenia z urzędu gminy radnym może być. Dobrze to zrozumiałem?