Autor Wątek: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.  (Przeczytany 14889 razy)

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 11, 2011, 12:54:03 »
Według takich podanych wytycznych można przecież harmonogram przygotować odgórnie dla każdej zmiany służbowej w tym kraju. Wystarczy dla określonej ilości osób na zmianie przygotować grafik: ratownik 1, ratownik 2... i rozesłać po jednostkach (planowanie wolnych służb na pół roku z wyprzedzeniem  mija się z celem i może za nas równie dobrze zrobić to osoba np. z KG). Następnie w jednostce pod każdego ratownika przypisujemy konkretne nazwisko strażaka.
Tylko dla mnie taki harmonogram raczej nie ma możliwości bycia zrealizowanym. Po co robić coś, co jedynie ładnie wygląda tylko na papierze.
Dla przykładu, ja ułożyłem harmonogram dla zmiany na okres rozliczeniowy równocześnie pilnując minimalnych stanów osobowych. O dziwo, miałem szczęście i stan minimalny zawsze został osiągnięty, a w czerwcu na służbach miałem nawet o jedną osobę więcej. Co z tego, skoro w np. lutym mam strażaka na urlopie przez 3 tyg. W ciągu tych 3 tyg. miał on powiedzmy zaplanowanych 5 służb i na ten okres planowałem już o jedną osobę więcej, mając na uwadze, że strażak na urlopie nie będzie mógł być wtedy na służbie. Ale teraz mam WS, które w czasie trwania urlopu miał mieć ten strażak i które powinien odebrać przed lub po urlopie. W tym okresie nie miałem już zaplanowanego extra-strażaka i mam problem ze stanem minimalnym i z polecenia ściągam strażaków, którzy w harmonogramie mieli zaplanowane wolne. Sytuacja powtarza się co miesiąc. Harmonogram idzie w łeb. Nie mówiąc o tym, że jeden ratownik idzie na niespodziewany kurs na 3 miesiące - ile miał w tym okresie służb zaplanowanych przy zapewnieniu jedynie stanu minimalnego, który mimo to muszę utrzymać? Nawet nie chce mi się liczyć.

Mam pytanko, jak rozumieć tydzień pracy strażaka - od poniedziałku do niedzieli? Czy zatem mając służbę w niedzielę (16/8) 8 godzin przechodzi na poniedziałek i tym samym mamy na trzy kolejne tygodnie tylko jeden w którym pracujemy 48h, a w pozostałe dwa 56h i 64h?
I pytanie z innego wątku: jak zapis max. 120 godz. wolnych między służbami ma się do odbioru wolnej służby w systemie 24/72?

pozdr.
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2011, 13:05:26 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 11, 2011, 13:35:07 »
Tygodniowego czasu pracy w systemie zmianowym nie można traktować wyrywkowo pod względem tylko danego tygodnia - trzeba brać pod uwagę całe półrocze. Gdyby ktoś kazał planować miesięczne harmonogramy zgodne z nominałami wtedy trzeba by brać pod uwagę czas pracy w przeciągu miesiąca.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 11, 2011, 14:22:42 »
Właśnie w tym temacie spotkałem się z różnymi opiniami. Zapytam inaczej, czy w harmonogramie można zaplanować komuś 4 służby z rzędu lub 3 (przypadające na poniedziałek, czwartek i niedzielę)?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 11, 2011, 14:33:59 »
tak

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 11, 2011, 18:17:42 »
Mam pytanko, jak rozumieć tydzień pracy strażaka - od poniedziałku do niedzieli? Czy zatem mając służbę w niedzielę (16/8) 8 godzin przechodzi na poniedziałek i tym samym mamy na trzy kolejne tygodnie tylko jeden w którym pracujemy 48h, a w pozostałe dwa 56h i 64h?
I pytanie z innego wątku: jak zapis max. 120 godz. wolnych między służbami ma się do odbioru wolnej służby w systemie 24/72?

pozdr.

osobiście skłaniam się ku rozwiązaniu z kodeksu pracy, czyli liczenie tygodnia służby od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, chociaż bardziej „pro pracownicze” wydaje mi się liczenie tygodnia służby analogicznie do liczenia doby; jeżeli chodzi o rozliczanie służb 16/8, to uważam, że powinniśmy od tego odejść; służba powinna być rozliczana za dzień rozpoczęcia służby w wymiarze 24h – analogicznie jak w systemie trzyzmianowym lub dwuzmianowym „cywilnym”; pracownikowi mającemu nockę od 22 w poniedziałek do 6 we wtorek w karcie pracy zapisuje się osiem godzin w poniedziałek, a wtorek jest dniem wolnym o ile nie ma kolejnej nocki; tak samo w systemie w systemie dwuzmianowym – nocka zapisywana jest w całości w dniu rozpoczęcia w wymiarze 12h i nikt nie widzi żadnego problemu; u nas ktoś na siłę chciał zgrać rozlicznie czasu służby z ewidencją zdarzeń i wyszło jak wyszło, czyli kupa; co do systemu 24/72 pragnę skromnie zauważyć, że zasadniczo służba w tym systemie nie generuje konieczności udzielania WZS (bardzo rzadko to występuje), a poza tym przecież nie ma problemu z przesunięciami pomiędzy zmianami;

Tygodniowego czasu pracy w systemie zmianowym nie można traktować wyrywkowo pod względem tylko danego tygodnia - trzeba brać pod uwagę całe półrocze. Gdyby ktoś kazał planować miesięczne harmonogramy zgodne z nominałami wtedy trzeba by brać pod uwagę czas pracy w przeciągu miesiąca.

ciężko to zrozumieć komuś, kto nie widzi różnicy pomiędzy sformułowaniem "przeciętnie 40h/tydz", a "maksymalnie 48h na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym"; prawda jest taka, że strażak w tygodniu, poza przypadkami przewidzianymi w ustawie, nie może pełnić służby w dłuższym wymiarze niż 48h/tydz., a przeciętnie powinien pełnić służbę w wymiarze 40h/tydz.; jeżeli wychodzi więcej, to za różnicę będzie miał zapłacone, ale tylko do wymiary 48h/tydz.; to co powyżej MUSI być bezwzględnie oddane, a co ważniejsze nie ma prawa się zdarzyć, o ile nie wystąpią okoliczności przewidziane w ustawie; zapewniam Cię, że po obu stronach barykady są ludzie, którzy to zauważają - stąd właśnie prace nad zmianą rozporządzenia; nikt jednak głosno o tym nie mówi, gdyż konkluzja mogłaby być taka, że strażacy od sześciu lat pełnią służbę niezgodnie z prawem, a wtedy ktoś mógłby wpaść na pomysł poszukania winnych - nikomu to nie jest potrzebne:)

Właśnie w tym temacie spotkałem się z różnymi opiniami. Zapytam inaczej, czy w harmonogramie można zaplanować komuś 4 służby z rzędu lub 3 (przypadające na poniedziałek, czwartek i niedzielę)?

Jeżeli okres rozliczeniowy rozpoczął sie w poniedziałek, to uważam, że nie; nie tylko nie można zaplanować w ten sposób służby, ale też nie można wyznaczyć strażaka do służby dodatkowej (poza harmonogramem) w niedzielę, o ile wcześniej w poniedziałek lub w czwartek nie udzielono mu dodatkowego wolnego (poza harmonogramem), lub tez nie wystąpiły okoliczności przewidziane w ustawie umożliwiające pełnienie służby ponad 48h/tydz. (praktycznie bez limitu)

tak

tutaj się właśnie różnimy; pocieszę Cię, że jesteś w większości, ale jak pokazuje historia, większość nie zawsze ma rację;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2011, 18:43:43 wysłana przez lang »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline wąski

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 11, 2011, 21:15:15 »
W ciągu pierwszego półrocza do przepracowania zgodnie z kodeksem pracy i naszym 40 tygodniowym czasem pracy jest do przepracowania 1000 godzin - czyli 41,6 służb 24godzinnym. Podnosząc limit do max 48 godz. tygodniowo daje nam 26 tygodni x 48 godz. = 1248 godz czyli 52 służby 24 godzinne.

W grafiku półrocznym tyle strażak musi przepracować od tego należy odjąć urlop. U nas w jednostce urlopy są podzielone równo na półrocza by nie było za dużo kłopotów w drugim półroczu.

To wszystko jest ładnie rozpisane oczywiście grafik rozpisany jest na 40 godz. tygodniowo, ale by zapewnić stan minimalny trzeba było wszystkim zabrać dodatkowe wolne służby. Przy 40 godz. wychodziło nawet po 3 wolne w miesiącu. Ale przyszły zwolnienia, szkolenia delegacje i inne niespodzianki. I zaczęto zabierać dodatkowe wolne. To co mówił dowódca i to co mówi rozporządzenie, że strażak musi mieć jedną wolną służbę w miesiącu. Zdarzył się raz taki przypadek, że kolega nie miał nawet tej jednej wolnej. Inny przypadek jest taki, że kolega pracował 14 służb pod rząd bo jedną wolną miał na początku miesiąca a drugą na końcu następnego.

Sami możecie sobie policzyć że razem z urlopem nie możecie pracować więcej niż 52 służby w półroczy, czyli jeśli teraz nie dają wam wolnego to będą to musieli zrobić w maju i czerwcu. U nas z powodu braków przesuwają już urlopy bo nie mogą przekroczyć tych 48 godzin tygodniowo w rozliczeniu półrocznym. 

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 11, 2011, 22:45:23 »
Lang nie chcę się z Tobą kłócić bo głowę masz na miejscu moim zdaniem i potwierdzałeś to nie raz. Tylko w tym przypadku nie mogę się zgodzić... rozliczenie półroczne nie pozwala na "zabawę" w tygodniowe naliczanie czasu służby i dlatego strażak w jednym tygodniu może pracować 3x24 godziny... byle w całym półroczu miał to wszystko dobrze wyliczone. Wiem, że większość nie zawsze ma rację ( ale ja raczej za większością nie chadzam) i z moimi zdaniami nt. ECS niewielu się zgadza, ale bawiłem się z ECS wiele razy, próbowałem wielu kombinacji i jestem pewien tego co piszę.

Offline wąski

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 13, 2011, 18:18:39 »
Lang nie chcę się z Tobą kłócić bo głowę masz na miejscu moim zdaniem i potwierdzałeś to nie raz. Tylko w tym przypadku nie mogę się zgodzić... rozliczenie półroczne nie pozwala na "zabawę" w tygodniowe naliczanie czasu służby i dlatego strażak w jednym tygodniu może pracować 3x24 godziny... byle w całym półroczu miał to wszystko dobrze wyliczone.


Okres rozliczeniowy półroczny został właśnie stworzony po to by nie było kombinacji w jednym tygodniu. Podobnie jest w kodeksie pracy. Jest tam napisane, że obowiązuje nas 40 tygodniowy tydzień pracy a mamy do przepracowania w miesiącu np. 160 godzin. Jeśli wyjdzie że w tygodniu będzie trzeba pracować od poniedziałku do soboty -> to w następnym tygodniu będziemy pracowali o jeden dzień krócej czyli np. bez poniedziałku. W kodeksie pracy też jest np. trzy miesięczny okres rozliczeniowy. Nie oznacza to że musimy pracować każdego dnia od poniedziałku to piątku ale możemy pracować od wtorku do środy lub pracować 5 sobót pod rząd a potem mieć tydzień wolnego.
A gdzie jest haczyk? -> musi to być zapisane w umowie o pracę lub w wewnętrznym regulaminie zakładu, który zakłada trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Wtedy wiemy że od Stycznia do marca mamy do przepracowania 496 godzin -> w styczniu możemy mieć wolne soboty i poniedziałki a w marcu pracować i w soboty. Możemy też zrobić system 12 godzinny -> norma jaka nas obowiązuje to w ciągu tech 3 miesięcy nie możemy przepracować więcej niż 496 godzin - reszta to już nadgodziny.

U nas jest podobnie -> w ciągu półrocza mamy do przepracowania 1000 godzin (norma 40 godz. na tydzień) powyżej 1000 to są już nadgodziny !!!

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 17, 2011, 16:07:59 »
Witam potrzebuję jasnej odpowiedzi czy tydzień pracy strażaka może wynosić 56h ,64h,  zakładając że są takie tygodnie gdy sa trzy służby pod rząd ?

ja998

  • Gość
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 17, 2011, 16:41:50 »
Co niektórych tak boli ,,chomikowanie" wolnych służb. Najważniejszy żeby strażak przepracował nie mniej niż te 1000 godzin nominalnych w danym półroczu. A czy ja chodzę 2 miesiące bez  służb wolnych, a później je odbieram to nie powinno to nikogo obchodzić tym bardziej biurowców.To wszystko jest do dogadania się wewnątrz  zmiany , tak jak jest do tej pory  i jakoś się straż do nie zawaliła. A jak biuro zacznie kopać w naszym wolnym i będą problemy z elastycznością czasu wolnego  to zaczną się wizyty u lekarza- a i nawet za 80%.  PZDR

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 17, 2011, 17:34:40 »
chomikuj sobie ile wlezie, ale nie powinny być tak służby planowane; zastanów, co się stanie jak Ci wyskoczy akurat na zaplanowanych 6 WZS L4... Co wtedy powiesz? O jak fajnie, że to właśnie mnie przyroda tak potraktował, czy będziesz odczuwał mocny absmak? Służby powinny być zaplanowane równomiernie na cały okres rozliczeniowy własnie po to, żeby nie było takich sytuacji (i w jedną, i w drugą stronę); realizacja tak ułozonego harmonogramu jest kwestią drugorzędną, i niech nikt nie wciska ciemnoty o niemożliwości zmian, czy o jakiś raportach do 01...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 17, 2011, 17:42:06 »
Szkoda tylko, że tak nie jest od początku - po ponad 5 latach mogłoby się okazać, że liczba rzeczywiście wypracowanych nadgodzin jest zupełnie inna niż ta wyliczona do tej pory ( zarówno w stronę powiększenia liczby nadgodzin ale również możliwości dużego ich zmniejszenia).

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 17, 2011, 17:45:49 »
Witam potrzebuję jasnej odpowiedzi czy tydzień pracy strażaka może wynosić 56h ,64h,  zakładając że są takie tygodnie gdy sa trzy służby pod rząd ?

Ponawiam pytanie czy harmonogram może planować ponad 48h tydzien pracy ?

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 17, 2011, 17:46:41 »
Tak ale w rozliczeniu półrocznym musi być zaplanowany na 40h.

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 17, 2011, 17:53:18 »
Tak ale w rozliczeniu półrocznym musi być zaplanowany na 40h.

Ok dziękuję kolego, a jeszcze jedno pytanko czy d-ca zmiany czy z-ca d-cy zmiany który pełni funkcję oficera w dyspozycji komendanta może mieć zaplanowaną służbę oficera między służbami normalnie w podziale....czyli służba 24h, 24 wolne, służba oficera 24h i służba 24h ?

Offline wąski

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 18, 2011, 18:48:29 »
a jeszcze jedno pytanko czy d-ca zmiany czy z-ca d-cy zmiany który pełni funkcję oficera w dyspozycji komendanta może mieć zaplanowaną służbę oficera między służbami normalnie w podziale....czyli służba 24h, 24 wolne, służba oficera 24h i służba 24h ?

Tak kolego może mieć- po służbie 24 godzinnej musisz mieć 24 "wolnego" ale przed służbą możesz mieć dyżur oficera - my przed służbą mamy dyżur domowy.

A wracając do twego drugiego pytania możesz mieć służby 56 godz w tygodniu - ważne by w całym półroczu średnia tygodniowa wyszła ci 40

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 19, 2011, 12:38:23 »
... Tak kolego może mieć- po służbie 24 godzinnej musisz mieć 24 "wolnego" ale przed służbą możesz mieć dyżur oficera - my przed służbą mamy dyżur domowy...
A co, jeżeli w ramach dyżuru zostałem zadysponowany do długotrwałych działań i czas od zakończenia tych działań do podjęcia grafikowej służby wynosi np. 4 godz.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline wąski

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 19, 2011, 23:46:50 »
A co, jeżeli w ramach dyżuru zostałem zadysponowany do długotrwałych działań i czas od zakończenia tych działań do podjęcia grafikowej służby wynosi np. 4 godz.

Nie musisz być na długotrwałej akcji - zostałeś wezwany na dyżur np. o 2 w nocy wracasz z akcji o 5 idziesz do domu po jedzenie i na 8.00 stawiasz się na służbie.
Z tego co pamiętam były u nas kiedyś takie przypadki.

Prawidłowo po służbie nie możesz być na służbie -> a przed służbą nic nie jest zapisane he he

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 20, 2011, 01:51:19 »
A co, jeżeli w ramach dyżuru zostałem zadysponowany do długotrwałych działań i czas od zakończenia tych działań do podjęcia grafikowej służby wynosi np. 4 godz.

Nie musisz być na długotrwałej akcji - zostałeś wezwany na dyżur np. o 2 w nocy wracasz z akcji o 5 idziesz do domu po jedzenie i na 8.00 stawiasz się na służbie.
Z tego co pamiętam były u nas kiedyś takie przypadki.

Prawidłowo po służbie nie możesz być na służbie -> a przed służbą nic nie jest zapisane he he

niezły tam macie burdel siostrzyczki:) to się w głowie nie mieści
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline wąski

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 20, 2011, 16:16:57 »
Co kraj to obyczaj hi hi. Przywykliśmy już do tych dyżurów domowych a tak naprawdę jak się trafi raz na kilka miesięcy że musisz przyjechać na dyżurze do pracy to temu nikt w to nie wnika mocno.
Są to sporadyczne przypadki- raz na x lat, a to co podałem to był "fakt autentyczny"- może godziny nie takie, ale w nocy dyżur a rano do pracy.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 02, 2011, 12:02:46 »
Jedna ważna uwaga metodologiczna. Nie wiem czy sie nie powtarzam ale czasami trzeba.
Z jakiegoś niezrozumiałego powodu część przełozonych uważa, że jeśli okres rozliczeniowy wynosi 6 m-cy a harmonogram ma miesiąc, to w miesiecznym harmonogramie mogę zaplanować 216 godzin słuzby, "bo później oddam".
Moim zdaniem jest to naruszeni prawa. Harmonogram jest pochodną norm dotyczących czasu słuzby i na nich się opiera. Wiec jesli harmonogramem ograniczam czas rozliczenia(do miesiaca), to muszę wypełnić normę ustawową w tym skróconym okresie. Jaka jest bowiem gwarancja, że kiedyś w przyszłości przełozony rzeczywiście odda czas?
Inaczej mówiąc:
W każdym harmonogramie czas normatywny zawsze musi byc zgodny z art 35 usy 1 ustawy (40 H).
A na to możemy nakładac urlopy, póżniej resztę w tym nadgodziny.

Offline stluk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 02, 2011, 21:40:47 »
Dzisiaj trafiłem na nowe rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej z dnia 30 marca 2011 roku może kogoś zainteresuje
http://www.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-ministra-spraw-wewnetrznych-i-administracji-z-dnia-30-marca-2011-r-zmieniajace-rozporzadzenie-w-sprawie-pelnienia-sluzby-przez-strazakow-panstwowej-strazy-pozarnej/

Bo najlepsze w życiu są--------- pomarańcze :)

Offline a-linka

  • Lex iubeat non disputa
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 02, 2011, 21:59:10 »
Nie zgadzam się, ponieważ:
1. tworzy się harmonogram półroczny - "ogólny", w którym w sposób równomierny, określa się dni i godziny służby oraz dni i godziny wolne od służby,
2. w oparciu o ten harmonogram tworzy się harmonogramy miesięczne, więc raczej nie ma obawy, że czas nadpracowany nie zostanie zrównoważony w kolejnych miesiącach okresu rozliczeniowego.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 02, 2011, 22:10:42 »
własnie - równomiernie; kolega (koleżanka?) nie zauważył(a), że sam(a) sobie zaprzeczył(a)...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline a-linka

  • Lex iubeat non disputa
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Planowanie służb na cały okres rozliczeniowy z góry.
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 02, 2011, 23:03:19 »
Niestety, jakoś mi to umknęło  :rolleyes:.

Uważam, że forum jest od tego, żeby sobie pewne sprawy wyjaśnić, przedyskutować, więc.. pozwolę sobie jeszcze obstawać przy swojej opinii.  :straz:

Przy półrocznym harmonogramie rozplanujesz równomiernie (zapewniając przeciętnie 40h tygodniowo) ale w harmonogramie miesięcznym, który jest tworzony ze względu na potrzeby służby na podstawie półrocznego.. moim zdaniem możliwe jest zaplanowanie większej ilości służb (oczywiście, jeśli istnieje taka konieczność), bo w kolejnych m-cach okresu rozliczeniowego będzie równoważony w miarę możliwości, jeśli nie to nadgodziny, nie przekraczając przy tym przeciętnie 48 h tygodniowo. Bynajmniej ja tak to rozumiem. Źle?

Aczkolwiek faktycznie ze względu na budowę art. 35 ust. 1 ustawy o PSP
Cytuj
Czas służby strażaka nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin tygodniowo w
przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym 6 miesięcy.
Można wysnuć wniosek, że "harmonogram miesięczny" ogranicza okres rozliczeniowy do miesiąca, choć osobiście uważam, że nie było to intencją tworzących nowe zapisy rozporządzenia.