Autor Wątek: Awaria autopompy w GBA  (Przeczytany 14891 razy)

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Awaria autopompy w GBA
« dnia: Marzec 01, 2011, 20:55:52 »
http://kontakt24.tvn.pl/temat,plonie-auto-przyjezdzaja-strazacy-i-nie-leci-woda,80624.html

Jakaś awaria pompy ?
zamarzło ?

z tego co widze jednostka poza KSRG
http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2011, 21:32:16 »
Jednostka KSRG, szczycąca się największa ilością wyjazdów w kraju... ale każdemu się może zdarzyć (awaria pneumatyki autopompy)
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2011, 21:42:03 wysłana przez max[] »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 02, 2011, 14:50:33 »
Wydzieliłem posty z Filmów. Myślę, że warto porozmawiać o przyczynach problemów i sposobach radzenia sobie w sytuacji kiedy autopompa nie chce podać wody.


W naszym przypadku  w nowym aucie (Volvo FL) okazało się, że winne było złe ustawienia w kompie sygnału z hamulca postojowego. Do załączenia przystawki wymagane jest by hamulec była zaciągnięty. Czasem Komputer dostawał sygnał, że hamulec nie jest uruchomiony więc nie pozwalał na włączenie przystawki - 2 godziny grzebania w kompie serwisanta na razie rozwiązało problem.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 02, 2011, 15:15:53 »
Sorry za mały OT - w związku z tematem zacząłem szukać informacji na temat tej jednostki i trafiłem na to:
http://www.strazak.org.pl/content/view/573/334/
Cytuj
OSP Góra Kalwaria od 1995 r. należy do KSRG. Przez cały czas w remizie pełni dyżur 4 kierowców będących na etacie urzędu miasta i gminy, którzy zmieniają się co 12 godzin. Umożliwia to bardzo szybki wyjazd do akcji o każdej porze dnia i nocy.
Jak dobrze liczę, i pracują w systemie 12/24, to gmina zatrudnia im 4 kierowców na 4 zmiany - 16 osób :gwiazdki: Nie jeden by tak chciał :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 02, 2011, 15:49:20 »
Rozumiem sprzęt mógł zawieść ,zepsuć się zdarza się jest wiele takich przypadków tylko dziwi mnie bezradność i spokój strażaków będących na miejscu ja bym kąbinował gaśnice skąd się tylko da a tu dwóch panów stanęło i się patrzyło. dziwne
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2011, 17:08:23 »
W naszym przypadku  w nowym aucie (Volvo FL) okazało się, że winne było złe ustawienia w kompie sygnału z hamulca postojowego. Do załączenia przystawki wymagane jest by hamulec była zaciągnięty. Czasem Komputer dostawał sygnał, że hamulec nie jest uruchomiony więc nie pozwalał na włączenie przystawki - 2 godziny grzebania w kompie serwisanta na razie rozwiązało problem.
:gwiazdki: trochę przesadzają z tą elektroniką

@ Radhezz ja to rozumiem tak, że jest zatrudnionych czterech kierowców, którzy pracują na czterech zmianach, czyli po jednym na zmianie i zapewne właśnie tak jest.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Lachu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2011, 17:57:52 »
no cóż - stało się, awaria sprzętu, złośliwość rzeczy martwych, nawet najlepszym się zdarza, ale po kiego grzyba TVN wyciąga takie sprawy - szukając winny wśród strażaków?! :huh: do tego insynuowanie, że niby bez wody przyjechali, w co nie jestem skłonny uwierzyć. Rozwaliła mnie jedna z prezenterek TVN-u pytając Rzecznika PSP o system zmianowy i przekazywanie sprzętu, bardzo profesjonalne pytanie, przecież to była jednostka OSP. Po za tym pytanie jakie konsekwencje z tego zostaną wyciągnięte i wobec kogo?
Każdemu mogło się to przytrafić, nawet w PSP.

Zamiast rozdmuchiwać takie tematy, lepiej zajęli by się tematem finansowania jednostek OSP przez MSWiA oraz samorządy terytorialne. Tu w okolicy Warszawy zdarzył się taki przypadek, a ile jednostek w Polsce nie ma na sprzęt, paliwo, badania itp. Niech o tego zaczną

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 02, 2011, 19:19:38 »
Najlepszy to był pan reporter, który wparował bez zapowiedzi do remizy (o pardon, KOMENDY Ochotniczej Straży Pożarnej) w Górze Kalwarii i poprosił o rozmowę z "prezesem albo dowódcą zmiany" :o Materiał, jaki zaprezentowało TVN24 w "Prosto z Polski" sprawia wrażenie klejonego na ślinę i gumę do żucia. Ot, wysłali reportera i kamerzystę do Góry Kalwarii (bo ze stolycy blisko, to "idźcie się przelećcie") bez zapowiedzi, myśląc, ze kogoś na miejscu zastana (+ wysoko postawionego + przygotowanego i chętnego do rozmowy, choćby po to, by się skompromitować). Jeśli nie potrafią zrozumieć, jaka jest różnica miedzy PSP a OSP, nawet zatrudniającą kierowców/dowódców/mechaników (w różnej liczbie i konfiguracjach), to trudno od nich wymagać, żeby wykazali się jakimkolwiek zrozumieniem pozostałych kwestii. Poza tym, powinni byli zaczekać dzień-dwa, zapowiedzieć się, poprosić o rozmowę, żeby PSP w Piasecznie i sama OSP mogla przygotować swoje stanowisko i argumenty, które tez trzeba jakoś "sprzedać". Mówiąc baaardzo delikatnie mieli to w nosie. Nie chcieli zrobić ani dobrego, ani sprawiedliwego materiału. Co najwyżej szybki i sensacyjny - pulsujący jak serce zestresowanego królika.
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2011, 19:23:31 wysłana przez b07 »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 02, 2011, 19:46:36 »
Cytuj
To wstyd - mówią o wtorkowej akcji OSP w Górze Kalwarii strażacy i zapewniają, że wyciągną z niej wnioski. Od teraz w wozach będą wozić dodatkowe gaśnice. Wczoraj, by ugasić pożar samochodu musieli pożyczać je ze sklepu.

http://www.tvn24.pl/0,1694587,0,1,strazacy-juz-nie-beda-musieli-pozyczac-gasnic,wiadomosc.html

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 02, 2011, 20:35:12 »
Jakby na to nie patrzeć pożar można było ugasić tymi dwoma gaśnicami. Ale należało je podać do komory silnika a nie na maskę samochodu. Po prostu bierze się łom, podnosi się maskę samochodu a przynajmniej uchyla i wali się proszek w komorę a nie na maskę samochodu (zresztą w początkowej fazie proszek podany zostaje nawet na drzwi pojazdu). Duże błędy w taktyce skutkują niestety takimi cudami na miejscu. Sprawna załoga obyła by się bez autopompy, wody i piany.

Odnośnie bycia jednostki w KSRG to również dałem się wkręcić. Bo na pojeździe ewidentnie widać numery 567 06 co jasno wskazuje na jednostkę spoza KSRG
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline adrian.pilchowice@vp.pl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 136
  • KSRG
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 02, 2011, 20:39:38 »
Szkoda że nikt z wypowiadających się na ten temat nie zadał pytania reporterowi czy im w TVN-ie nigdy sprzęt nie nawalił. Dziennikarze szukają dziury w całym bo niestety taka ich robota.
Ludziom na pomoc , Bogu na chwałę

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 02, 2011, 20:57:06 »
@Daro

Nikt Cię nie wkręcił ;) GK ma ponad 350 wyjazdów rocznie i jak najbardziej jest w KSRG. Numer - ot, mazowiecka specyfika. '9' maja - o ile dobrze pamiętam - tylko te pojazdy, które włączone są do kompanii odwodowych.

Offline gronek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 02, 2011, 21:36:45 »
Witam, jestem z OSP Góra Kalwaria :)
A więc.. jesteśmy jednostką w KSRG i "9" jest tylko na drugim GBA Starze 266.
PSP mówi że będzie zmiana tych numerów niedługo.

A co do zdarzenia, to myślę że TVN z siebie zrobiło tylko w pewnym sensie mase śmiechu. Sprzęt może zawsze zawieść, tu akurat przyczyną było nie otwacie się zaworu głównego który otwiera się tylko pneumatycznie. Cała komenda wojewódzka jak i powiatowa można powiedzieć że się "śmieje" z TVN-u i mówią że żadnych konsekwencji z tego nie wyciągną, jedynie wydali rozporządzenie aby na każdym samochodzie znajdowały się min 2 gaśnice. Jedynie to co możemy sobie zarzucić to brak gaśnic na samochodzie... spowodowane było to tym że na tym samochodzie jest bardzo dużo upchanego sprzętu ponieważ jest to samochód 1-wszo wyjazdowy i myśląc sobie że nie ma miejsca na gaśnice i że gaśnica nie jest potrzebna ponieważ jest na samochodzie woda, piana to nie była ona wyposażeniem tego samochodu. Ale akurat pech trafił nas.. pompa nie zadziałała i woda nie poszła..
No może chociaż teraz "przełożeni" a góry będą pamiętać o naszej OSP i dadzą większe dotacje dla nas.
Pozdrawiam serdecznie :)

Chciałem dodać jeszcze iż po tej akcji samochód był zadysponowany do pożaru budynku, gdzie autopompa spisała się idealnie  Dziś też mieliśmy akcje przy której była potrzebna woda i autopompa zadziałała 
Oczywiście serwis od szczęśniaka jest juz o tym poinformowany i maja przyjechać i zrobić przegląd 
Pozdrawiam ;]

« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2011, 22:33:54 wysłana przez MIKO »

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 03, 2011, 00:43:52 »
Brak słów... łowcy sensacji.. brak wiedzy i odpowiedniego słownika..myślę ze warto by było tych mądrali troszkę utemperować bo sobie na zbyt wiele pozwalają. Ależ mnie ten durny komentarz/reportaż rozwścieczył...

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 03, 2011, 08:12:43 »

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 03, 2011, 08:23:31 »
no i takie rzeczy są warte aby omawiać je na forum.  :Też nie wszystkie informacje są przekazane .
 :gwiazdki:
Ale ważne żeby coś pokazać aby była sensacja bo wtedy wzrasta oglądalność

« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2011, 08:26:36 wysłana przez romiwe »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 03, 2011, 08:52:20 »
Przypominam, że wątek jest w dziale sprzęt - rozmawiamy tu o sprzęcie a nie o taktyce. Wydzieliłem te posty, żebyśmy się wymienili informacjami co w jakim samochodzie może się zatrzymać i jak sobie z tym poradzić. Reszta wypowiedzi jest nie na temat. Wypowiedzi nie na temat będą kasowane.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 03, 2011, 09:00:03 »
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/sprzet-zawiodl-strazacy-nie-ugasili-pozaru,1,4199653,wiadomosc.html

Rozwalił mnie ten tekst "...zawór im stanął..."

Po prostu nie wiesz o co chodzi. Od wielu lat Szczęśniak stosuje w swoich samochodach zawory sterowane pneumatycznie. Jest to podyktowane wymogiem CNBOP, że "wszystkie zawory muszą być sterowane z miejsca obsługi autopompy". Zawory są sterowane przełącznikami na panelu autopompy, przełącznik otwiera elektrozawór sprężonego powietrza a to powietrza otwiera zawór wody. Sporo tego po drodze i niestety czasem się te urządzenia zatrzymują. Można tylko siąść i płakać. Nie wiem od kiedy ale teraz wszystkie zawory można przesterować ręcznie. Pojazd jest wyposażany w zbijak, który spuszcza powietrze z części układu odpowiedzialnej za zawory przy autopompie i można je przestawić kluczem.

Niestety ale od kilku lat w pojazdach pojawia się sporo elektroniki i różnych zabezpieczeń - czasem coś może się przyciąć.

Offline ADAM 12

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 03, 2011, 09:04:16 »
Jeśli to zabudowa na ATEGO to nie dziwi mnie ten fakt. W naszym GCBA już kilka razy mieliśmy taki psikus ,jednak przy mniejszych zdarzeniach. U nas też zawodziła pneumatyka.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 03, 2011, 12:37:48 »
W nasze pojazdy ładowane jest coraz więcej automatyki, autopompy są wyposażone w komputer, tylko po jakiego grzyba??? Czy w zabudowach 004 czy 005 zacinało się sterowanie obrotami autopompy? Nie bo nie miało się co psuć. rozwiązanie z linką było niezawodne, a ewentualna naprawa do wykonania w remizie prostymi narzędziami.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 03, 2011, 12:50:43 »
W nasze pojazdy ładowane jest coraz więcej automatyki, autopompy są wyposażone w komputer, tylko po jakiego grzyba??? Czy w zabudowach 004 czy 005 zacinało się sterowanie obrotami autopompy? Nie bo nie miało się co psuć. rozwiązanie z linką było niezawodne, a ewentualna naprawa do wykonania w remizie prostymi narzędziami.
Od razy nasuwa się maksyma "kiedyś ludzie chodzili boso więc dlaczego teraz noszą buty"

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 03, 2011, 13:00:46 »
Cytuj
Po prostu nie wiesz o co chodzi. Od wielu lat Szczęśniak stosuje w swoich samochodach zawory sterowane pneumatycznie. Jest to podyktowane wymogiem CNBOP, że "wszystkie zawory muszą być sterowane z miejsca obsługi autopompy". Zawory są sterowane przełącznikami na panelu autopompy, przełącznik otwiera elektrozawór sprężonego powietrza a to powietrza otwiera zawór wody.

Trochę dziwne to co napisałeś, bo moja jednostka ma Atego od Szczęśniaka i zawory główne mamy sterowane ręcznie. Na szczęście nie przydarzyło się coś podobnego jak chłopakom z GK.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 03, 2011, 13:37:37 »
Zawory na nasady zasilające tak ale główny zawór zasilający na 99% jest tak jak napisałem. On jest schowany pomiędzy autopompą i zbiornikiem a sterowany przełącznikiem na tablicy sterowania autopompy. Nie ma tam dobrego dostępu, żeby go przestawiać ręcznie.
Podobnie zawór tankowania hydrantowego - musi tak działać bo inaczej nie działałaby automatyka dopełniania zbiornika wodnego.

W nasze pojazdy ładowane jest coraz więcej automatyki, autopompy są wyposażone w komputer, tylko po jakiego grzyba??? Czy w zabudowach 004 czy 005 zacinało się sterowanie obrotami autopompy? Nie bo nie miało się co psuć. rozwiązanie z linką było niezawodne, a ewentualna naprawa do wykonania w remizie prostymi narzędziami.

Nie ma problemu - zrezygnuj z 4x4, zaczepu do holowania przyczepy - wtedy wszystko będzie mogło być nisko i na wierzchu, zapomnijmy o CNBOP - wtedy będzie można przestawiać zawory z różnych miejsc przy autopompie, możliwości podania wody z kabiny kierowcy - wtedy nie będzie trzeba przestawiać zaworów z kabiny, nowoczesnego podwozia - nie będzie komputera który steruje silnikiem i będzie mogło być wszystko ręcznie i na linki. 

Można wiele rzeczy rozwiązać trochę lepiej lub gorzej ale projekt takiego samochodu to nie jest tak prosta sprawa jak się wydaje.

W Starze 244 może nie zacinała się linka ale psuło się wiele innych rzeczy - np były trudności z odpowietrzeniem autopompy. W autopompie u Szczęśniaka automatycznie włącza się trakomat i odpowietrza autopompę.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2011, 13:46:58 wysłana przez Sylwek »

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 03, 2011, 20:46:12 »
 Na początek wiem, że pewno będę zjechany ale...
Jeśli mowa o tym że był zamarznięty zawór autopompy to mrozów w rejonie warszawy chyba nie było...
co do osp GK ilość zdarzeń do czegoś zobowiązuje...

Jeśli chodzi o temat to dział '' sprzęt'' faktycznie tu nie pasuje i lepiej przenieść go do Gorących Dyskusji.
Moim zdaniem panowie nie wszystko u nas jest OK.... i pewne sprawy można a nawet trzeba poprawiać a im więcej siebie usprawiedliwiamy tym gorzej dla nas...

Offline gronek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Awaria autopompy w GBA
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 03, 2011, 20:51:07 »
Panowie. Garaż jest ogrzewany więc napewno przyczyną nie było zamarznięcie zaworu. Jak już napisałem, prawdopodobnie uchodziło gdzieś przy autopompie powietrze które było potrzebne do otwarcia zaworu głównego. I to jest prawdopodobna przyczyna tego że się ten zawór nie otworzył.

A co jednostki to dziś już była kontrola z KP PSP i wyszła pozytywnie, czekamy teraz tylko na KW PSP bo mamy pewność że przyjadą. Pozdrawiam :)