Autor Wątek: Praca a OSP  (Przeczytany 4728 razy)

Offline raker15

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Praca a OSP
« dnia: Luty 26, 2011, 09:44:10 »
Zatrudniłem się ostatnio w pewnej firmie mam teraz takie pytanie:
Jestem strażakiem OSP i czy muszę teraz jakiś papier donieść ze w razie akcji ratowniczo-gaśniczej mam wolne.Ma może ktoś wzór takiego papieru ?
Ile mi przysługuje wolnego po takie akcji? 

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Praca a OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2011, 12:34:05 »
W firmie gdzie pracuje kolega jest tak, że ich szef wie że są ochotnikami i w razie zdarzenia mogą opuścić stanowiska pracy oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad BHP i udać się do remizy. Po powrocie z akcji wracają do swoich czynności o ile zakład jeszcze pracuje.
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Praca a OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2011, 12:43:34 »
raker15 ty najpierw pogadaj z szefem czy moze wogole opuscic miejsce pracy,  żebys czasem szybciej pracy nie stracił niz ją zdobyłes z takim podejsciem pewności siebie :gwiazdki:

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Praca a OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 26, 2011, 12:52:27 »
Co do zwolnienia strażaka OSP to znalazłem coś takiego
Cytuj
PRACODAWCA - CZŁONEK OSP, WIĘC JAKIE MA PRAWA STRAŻAK  BIORACY UDZIAŁ W AKCJI LUB SZKOLENIU
 
Obowiązki pracodawcy w zakresie zwolnienia członka OSP z pracy.
W myśl art. 2982 Kodeksu pracy Minister Pracy i Polityki Socjalnej zobowiązany został do określenia, w drodze rozporządzenia, sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz zakresu przysługujących pracownikom zwolnień od pracy, a także przypadków, w których za czas nieobecności lub zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Z obowiązku tego Minister wywiązał sie poprzez wydanie rozporządzenia z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60 poz. 281 z póz. zm.).
§ 11 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia stanowi, że pracodawca jest zobowiązany zwolnic od pracy pracownika będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także - w wymiarze nieprzekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego - na szkolenie pożarnicze. Zwolnienie pracownika od pracy w razie konieczności udziału w akcji ratowniczej następuję w trybie przyjętym przez służbę ratownicza odpowiednia
do organizowania takich akcji, zaś w celu uczestniczenia w szkoleniu pożarniczym - na podstawie wniosku właściwej terytorialnie jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. Czas koniecznego wypoczynku pracownika po zakończeniu akcji ratowniczej ustala osoba, która kierowała taka akcja (§ 11 ust. 2).
Ograniczenie, co do czasowego zakresu zwolnienia wprowadzone zostało tylko w odniesieniu do udziału członka OSP w szkoleniu. Nie ma natomiast ograniczenia czasowego, co do zwolnienia z pracy członka OSP, który bierze udział w działaniach ratowniczych.
Członek OSP, który bierze udział w działaniach ratowniczych lub w szkoleniu w czasie godzin pracy i korzysta ze zwolnienia opisanego powyżej nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za ten czas. Pracodawca w takim wypadku ma obowiązek wydania swojemu pracownikowi zaświadczenia określającego wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu - w wysokości i na warunkach przewidzianych w odrębnych przepisach chyba, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia (§ 16 rozporządzenia). Forma częściowej przynajmniej rekompensaty dla strażaka ochotnika z tytułu utraconego zarobku jest przysługujące mu prawo do ekwiwalentu pieniężnego określonego w art. 28 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jednolity: Dz. U. 2009 r. Nr 178 poz. 1380).

Kancelaria Adwokacka  adwokat Krzysztof M. Miazga Warszawa (02-390), Colosseum, ul. Grójecka 186 lokal nr 628 adres do korespondencji: skr. poczt. 15, 02-105 Warszawa 21 tel. kom. 0 602 627 217 e-mail: kmmiazga@ci.onet.pl  Warszawa, dnia 24 maja 2010 r  artykuł ze strony http://www.wroclaw.zosprp.pl/prtl/
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Praca a OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 26, 2011, 14:18:59 »
uzgodnij wszystko z szefem żeby nie było niespodzianki. Bo szef jak będzie chciał to zwolni Cię za coś zupełnie innego (np redukcję etatów), a faktycznie wylecisz za straż. Uzgodnij z nim warunki, zaproponuj swoje. Jeżeli szef postawi na swoim to niestety będziesz musiał się podporządkować bo przecież samymi chęciami bycia strażakiem rodziny nie wyżywisz.

Czasami trzeba samemu ustanowić sobie w życiu priorytety. Zmuszają nas do tego okoliczności i nic nie zrobisz. Ja np mam w robocie nawet zapłacone za czas gdy jadę do akcji (duża państwowa firma nie robi problemu) jednak również kalkuluję. Jak zawyje syrena przed robotą to biegnę na alarm i sprawdzam co jest grane. Jak trawa gdzie nie muszę być to idę do pracy i sorry ale takie jest życie. Jeżeli coś poważniejszego (dom, mieszkanie, wypadek) to jadę na akcję. Zawsze kiedy oddaję wolne to szef się pyta co było. On również na chłopski rozum wie gdzie jesteś niezbędny.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Praca a OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 26, 2011, 14:29:38 »
Proponuję uwzględnić radę @Marcin 1986 oraz @daro pamiętając, że zgodnie z kodeksem pracy
Art. 30.
§ 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
§ 4. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

zachowując okres wypowiedzenia pracodawca nie musi nawet uzasadniać wypowiedzenia.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Praca a OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 27, 2011, 00:06:56 »
u mnie podobne sytuacja jak u Daro, z tym ze firma nie jest państwowa :P wszystko kwestią dogadania i uczciwości wobec siebie, wszyscy jesteśmy ludźmi wiec wystarczy porozmawiać

Offline MultiStrazak998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Praca a OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 27, 2011, 00:55:14 »
wszytko kwestią dogadania :straz:
Strażak-wzór człowieka nieugiętego w swoich przekonaniach , wzór wierności wyznawanej wiary , wzór męstwa , odwagi ,ofiarności

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Praca a OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 27, 2011, 15:12:23 »
Prawo prawem.. Co z tego że ma obowiązek nas zwolnić i usprawiedliwic nieobecność skoro po miesiącu dostaniemy wypowiedzenie bez podania przyczyny?(choć wiadomo będzie dlaczego) o ile w małej firmie może to przejść o tyle w większej nikogo coś takiego nie będzie wogóle interesowało. Na rozmowie nawet dostałem pytanie czy może nie jestem ochotnikiem bądź nie uczę się zaocznie.. Ba nawet są na tyle sprytni by nie podpisać lub rozwiązać umowę ze względu na moja "nie dyspozycyjność" która jest w umowie.. Więc radzę uważać..
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline Lesio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Praca a OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 02, 2011, 09:04:34 »
Tutaj filmik z Niemczech

http://www.youtube.com/watch?v=hf8OKqBGvec



Moderator: Takich filmików było już sporo - jest do tego stosowny wątek na forum. Nie ma potrzeby wklejać tu kolejnych linków.
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2011, 10:48:59 wysłana przez Sylwek »

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Praca a OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 02, 2011, 10:33:27 »
pisze sie z Niemiec :P poza tym nie ma co porownywac..tam jest inne prawo i inna mentalnosc, duze miasta maja tylko OSP a procodawcy ratownikow nie dosc ze czerpia z tego profity maja u siebie ochotnika to jeszcze sami sobie zapeniaja bezpieczenstwo..marzy mi sie zeby w koncu cos w Polsce w tym kierunku ruszyło

Film jest dobitnym przykładem jak to powinno wygladac :straz:
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2011, 10:37:08 wysłana przez Marcin1986 »