Autor Wątek: Hełmy Strażackie  (Przeczytany 170934 razy)

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #175 dnia: Listopad 14, 2009, 22:58:36 »
Więc co oznacza podany przez CNBOP symbol z numerem 25?
O tym, że Gallet nie jest oznaczony CNBOP wiedziałem, francuzi nie są aż tak głupi ;)
To pytanie należy skierować do MSA Auer. Takie oznaczenie znajduje się na hełmie i zostało wykonane przez Galleta.  Mam taki hełm.

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #176 dnia: Listopad 15, 2009, 15:51:07 »
BRAVEHEART  odpowiedz jest prosta gdyż, każdy model ma swoją pełną nazwę, która jest napisana na kartonie ,instrukcji
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #177 dnia: Listopad 15, 2009, 16:15:58 »
Ale Panowie konkretnie... !!! czyli co jest to hełm w kolorze czerwonym? Czy to znaczy, że biały nie ma świadectwa?

PS: W żadnym katalogu nie widziałem takiego oznaczenia.... raczej symbol GA.... itd...

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #178 dnia: Listopad 15, 2009, 18:16:26 »
 BRAVEHEART pokolei hełmy Gallety posiadają dopuszczenia do użytkowania ich przez PSP,OSP z wyjątkiem F1S o którym sam wiesz , a co do kolorów to chyba w 2007 lub 2008 wszystkie kolory zostały uznane za bezpieczne przez CNBOP.
KOLORY:
BH-biały
RE-czerwony
VF-fluorescencyjny
NJ-czarny
IT-niebieski
JD-żółty
OB-pomarańczowy
BJ-niklowany

kolory płytek frontowych:

16-czarny
35-lakierowany złoty
32-fluorescencyjny
34-biały
46-żółty
33-pomarańczowy
45-niebieski
74-czerwony
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #179 dnia: Listopad 15, 2009, 22:23:59 »
Jeśli coś się nie pozmieniało to dopuszczenie mają tylko czerwone hełmy.

Podstawa: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1) z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania opuszczenia tych wyrobów do użytkowania) (Dz. U. z dnia 8 sierpnia 2007 r.)

Pkt 1.10.2.1

Skorupa hełmu powinna być gładka, bez ostrych załamań, boczna krawędź skorupy schodząca w kierunku uszu.
Hełm powinien być koloru czerwonego. Powinien być wyposażony w osłonę karku, osłonę oczu i twarzy.[...]

Czyli CNBOP wydając świadectwo na hełmy inne niż czerwone łamałoby rozporządzenie. Więc może te numerki to jednak kolor?

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #180 dnia: Listopad 16, 2009, 09:10:58 »
Jeśli coś się nie pozmieniało to dopuszczenie mają tylko czerwone hełmy.

Podstawa: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1) z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania opuszczenia tych wyrobów do użytkowania) (Dz. U. z dnia 8 sierpnia 2007 r.)

Pkt 1.10.2.1

Skorupa hełmu powinna być gładka, bez ostrych załamań, boczna krawędź skorupy schodząca w kierunku uszu.
Hełm powinien być koloru czerwonego. Powinien być wyposażony w osłonę karku, osłonę oczu i twarzy.[...]

Czyli CNBOP wydając świadectwo na hełmy inne niż czerwone łamałoby rozporządzenie. Więc może te numerki to jednak kolor?

Wydaje mi się, że Sylwek ma rację ! Niklowany na pewno nie ma dopuszczenia !

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #181 dnia: Listopad 17, 2009, 12:39:00 »
Więc od początku kolory czerwony i biały posiadają atest CNBOP , natomiast kolory fluorescencyjny,niklowany,pomarańczowy,niebieski,czarny,żółty już nie.
Numerki to kolory płytek montowanych na czaszy hełmu w wersji zamawianej do Polski i sprzedawane dla PSP są koloru złoty nr 35
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #182 dnia: Listopad 19, 2009, 00:19:02 »
6 miesięcy temu miałem okazję obejrzeć fotki nowego hełmu amerykańskiej firmy Bullard przeznaczonego na rynek europejski. Hełm wyposazony był m.in. w wbudowane światła LED firmy Streamlight®. 28.11. jadę na szkolenie, gdzie po raz pierwszy zostaną zaprezentowane hełmy Bullard w wersji eurp. Dam Wam znać co tam wymyślili i jaka bedzie ich cena. A może ktoś już ma przecieki w tym temacie?

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #183 dnia: Listopad 19, 2009, 07:50:12 »
Z tego co wiem wersja amerykańska kosztuje grubo ponad 1000 zł ! Premiera w Europie hełmu o nazwie MAGMA w marcu 2010 wygląda to tak:






Nie wiem gdzie ta latarka? Muszę przyznać, że wyglądem przypomina Calisię AK ;)
Pytanie co można jeszcze wymyślić w hełmie? Heros ma też lampę diodową na środku ale jakoś nie ma na niego chętnych. Wymyślić można trochę więcej, bo np zainstalować cuda typu kamera termowizyjna, tylko pytanie, kto zapłaci za sprzęt, który jest najbardziej narażony na zniszczenie np. 30000 zł? Zrobić można wiele... szukajmy jednak sprzętu optymalnego i po przystępnych cenach, adekwatnie do zasobności portfela polskiej straży, bo marzenia - marzeniami, a realia - realiami... sami zresztą wiecie jak to wygląda w Waszych jednostkach...
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2009, 07:54:24 wysłana przez BRAVEHEART »

Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #184 dnia: Listopad 20, 2009, 22:43:51 »
Te co ja widziałem na fotkach podczas testów w Niemczech były inne. Swiatła LED były wbudowane w hełm po obu stronach, nie na uchwytach, a w czaszy hełmu.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #185 dnia: Grudzień 13, 2009, 14:54:28 »
Może nie do końca hełm, ale jako akceroria do hełmu można zaliczyć, mianowicie:
http://www.safetymarket.pl/Oslona_karku_Welniana_dluga_do_Helmu_Gallet_F1_SF-731.html
Używa ktoś takiego bajeru? Jak się to spisuje?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #186 dnia: Grudzień 13, 2009, 17:49:03 »

Ja posiadam taką chustę właśnie do Galleta F1SF co do używania to jeszcze z niej nie korzystałem w 100%, ale w lecie strasznie w niej gorąco, a w zimie jest extra.
Co do działania ognia to jeszcze nie miałem okazji jej testować, ale skoro w Holandii,Austrii i Niemczech korzysta się z nich to musi się sprawdzać.
Chusty w hełmach Gallet są dwa rodzaje starsze takie jakie podałeś w linku czyli z mniejszym otworem i nowsze z większym które są dłuższe i kończą się na ramionach, ja mam tą starszą bo większej nie chciałem ale pewności nie mam czy są te mniejsze sprzedawane do Galleta F1SF bo ta moja ma już z 2 lata a przy zamawianiu trzeba podać model hełmu bo w karzdym modelu montaż jest inaczej przemyślany. 

nowa chust http://www.msa-auer.at/index.php?id=44&L=27&backPid=548&showImg=0
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline cudik

  • st.str.
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • HELL HATH NO FURE LIKE A FIREFIGHTER
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #187 dnia: Grudzień 24, 2009, 12:19:19 »
Powiem tyle posiadam hełmy VFR 2000 SICORE kosztowały po negocjacjach około 800zł szt i nie żałuję w ogóle hełm jest praktycznie stosowany na pożądku dziennym w Włoszech tak jak w Polsce większość używa Bardziewia z Kalisza
REWELACJA co do hełmu ma gogle, przyłbica zasłania całą twarz kołnierz ochronny jest dość długi są uchwyty na maskę i latarkę polecam z czystym sumieniem.

ÓSMEGO DNIA BÓG STWORZYŁ STRAŻAKA

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #188 dnia: Grudzień 24, 2009, 22:33:34 »
Powiem tyle posiadam hełmy VFR 2000 SICORE kosztowały po negocjacjach około 800zł szt i nie żałuję w ogóle hełm jest praktycznie stosowany na pożądku dziennym w Włoszech tak jak w Polsce większość używa Bardziewia z Kalisza
REWELACJA co do hełmu ma gogle, przyłbica zasłania całą twarz kołnierz ochronny jest dość długi są uchwyty na maskę i latarkę polecam z czystym sumieniem.



Wygląda jak Gallet...

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #189 dnia: Grudzień 25, 2009, 20:09:02 »
a ma to już świadectwo dopuszczenia u  nas?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #190 dnia: Grudzień 25, 2009, 20:20:08 »
cudik mam pytanko twój hełm jaką ma skorupę bo te hełmy są robione w dwóch wersjach z kevlaru lub termoplastiku ?
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #191 dnia: Styczeń 09, 2010, 14:34:47 »
Już jutro (niedziela) o 18:30 w programie Polak potrafi na TVN Turbo wizyta w fabryce KZPT  :tuba:

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #192 dnia: Styczeń 09, 2010, 16:36:28 »
To powtórka, ale warto zobaczyć  :straz:
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline boinc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #193 dnia: Styczeń 22, 2010, 13:09:47 »
a ma to już świadectwo dopuszczenia u  nas?

Na dzień 22 stycznia 2010 nie ma takiego hełmu w wykazie świadectw CNBOP:
https://www.cnbop.pl/certyfikaty/wykazy/baza/show_swiadectwa.php?podgrupa=0110
Od 26 lipca 2011 na forum reprezentuję prywatne poglądy.

Offline boinc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #194 dnia: Styczeń 22, 2010, 13:16:12 »
Powiem tyle posiadam hełmy VFR 2000 SICORE kosztowały po negocjacjach około 800zł szt i nie żałuję [...]

A kto na śląsku zezwolił na to? Ja rozumiem, kupić prądownicę albo wąż bez atestu, jeszcze przejdzie, da się wytłumaczyć, jednak ochrona osobista w dodatku bezpośrednia jak hełm powinna IMO być obwarowana wyraźnymi obostrzeniami. Nie ma atestu - nie wolno używać. Dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli belka stropowa albo cegła trzaśnie użytkownika z takim hełmem, to jeszcze nie wymyślono takiego ubezpieczenia, które by to objęło. I tragedia będzie, a żadnego zadośćuczynienia nie będzie. Warto o tym pamiętać.
Od 26 lipca 2011 na forum reprezentuję prywatne poglądy.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #195 dnia: Styczeń 22, 2010, 13:38:26 »
Powiem tyle posiadam hełmy VFR 2000 SICORE kosztowały po negocjacjach około 800zł szt i nie żałuję [...]

A kto na śląsku zezwolił na to? Ja rozumiem, kupić prądownicę albo wąż bez atestu, jeszcze przejdzie, da się wytłumaczyć, jednak ochrona osobista w dodatku bezpośrednia jak hełm powinna IMO być obwarowana wyraźnymi obostrzeniami. Nie ma atestu - nie wolno używać. Dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli belka stropowa albo cegła trzaśnie użytkownika z takim hełmem, to jeszcze nie wymyślono takiego ubezpieczenia, które by to objęło. I tragedia będzie, a żadnego zadośćuczynienia nie będzie. Warto o tym pamiętać.
Prosze Pana z Horpolu , pradownice i weze maja tez atesty , tylko wasza firma sprzedaje pradownice bez atestow !!!, nie daj boze cos sie stanie w czasie akcji i ojej  :huh:

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #196 dnia: Styczeń 22, 2010, 13:40:42 »
Nowość od KZPT Hełm z przyłbicą i okularem w starszej wersji i nowsza tylko czeka na dopuszczenie do sprzedaży
link http://www.kzpt.pl/index.php

horpol  hełmy VFR 2000 SICORE to bardzo dobry hełm i jest w użyciu we włoszech i hiszpani

« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2010, 13:51:27 wysłana przez bulon »
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline boinc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #197 dnia: Styczeń 27, 2010, 11:07:56 »
horpol  hełmy VFR 2000 SICORE to bardzo dobry hełm i jest w użyciu we włoszech i hiszpani

Wiem :) I nie neguję jego wartości bezpieczeństwa. Napisałem wyraźnie, że to jest sprzęt ochrony osobistej i w razie wypadku (a często nawet najlepsza rzecz na świecie nie zapobiegnie uszczerbkowi na zdrowiu) mogą być problemy z odszkodowaniem i sprawami formalnymi. Po prostu trzeba być świadomym tego ryzyka jak się używa ochronę osobistą bez świadectwa :)

Do Pana z kadimexu: nie tylko my. Państwo także. I wszystkie firmy w Polsce także. Nie jesteśmy tu wyjątkiem. Jest u nas jednak i sprzedaż także Waszch certyfikowanych produktów, jeśli ktoś się uprze...
Od 26 lipca 2011 na forum reprezentuję prywatne poglądy.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #198 dnia: Marzec 07, 2010, 14:11:23 »

Offline RescueMan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #199 dnia: Marzec 30, 2010, 10:41:45 »
Mam pytanie:

Pewna znana mi jednostka OSP zakupiła prawie rok temu hełmy MSA-Gallet F1SF w kolorze fluorescencyjnym w ilości 10szt.
I tu zaczyna się problem a właściwie moje pytanie.
Do dziś te hełmy nie są używane podczas akcji. Strażacy do akcji jeżdżą w w starych hełmach PH-5 z 200r. i  i ZS-03 z 2003r.
Są 2 znane mi powody nie używania Galletów:
1. Zabronił burmistrz i Prezes OSP bo są za drogie.
2. Ponieważ są fluorescencyjne a nie białe jak powinno być w OSP i ponoć nie mają atestu.
Więc po co wywalono niemałą kasę na hełmy, które służą tylko od święta (procesja Bożego Ciała, warta przy grobie Jezusa).
Przecież MSA ma atest na dany model a nie na kolor.
Czy ktoś z Was używa tych modeli Galletów w kolorze fluorescencyjnym w OSP?
Jak do tego podchodzicie, że nie są białe?
pozdrawiam