Autor Wątek: Hełmy Strażackie  (Przeczytany 171240 razy)

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #125 dnia: Styczeń 02, 2009, 17:50:11 »
Kończąc ten temat, te hełmy co maja na głowach ci strażacy, to hełm dedykowany międz innymi dla skoczków spadochronowych , nurków oraz oddziałów specjalnych wojska,policji producent tego hełmu to firma Protec model full cut. Łukasz co do twojego pytania sternik powinien razem z nurkami powinien być ubrany w kombinezon suchy,kapok najlepiej z dobrymi odblaskami na głowie powinien mieć czapkę badz hełm firmy petzl najlepiej ten model

http://www.kmpsp.wroclaw.pl/zdjecia/2008/cwiczenia_gondola2008/IMG_2438.JPG
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2009, 17:53:51 wysłana przez RAFKA »
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #126 dnia: Styczeń 05, 2009, 08:24:09 »
Myślę, że do akcji na wodach powinien być stoswany sprzęt z atestem SOLAS. Jezeli chodzi o hełmy to tylko SHUBERTH ma taki certyfikat....

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #127 dnia: Styczeń 06, 2009, 10:55:37 »
BRAVEHEART co do atestu masz racje, ale temat dotyczył pracy na wodzie bez konieczności np.gaszenia statku  ^_^
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #128 dnia: Styczeń 06, 2009, 14:32:19 »
BRAVEHEART co do atestu masz racje, ale temat dotyczył pracy na wodzie bez konieczności np.gaszenia statku  ^_^

Wiem, że certyfikat SOLAS dotyczy sprzętu, który może być wykorzystywany do gaszenia pożarów na statku... ale ... nie przypadkowo o tym piszę, bo testy do certyfikacji SOLAS polegają m.in. na tym że sprawdza się jak zachowuje się sprzęt i ratownik np. po wpadnięciu do wody. Chciałbym tylko nadmienić jako ciekawostkę, że np. ubrania specjalne muszą mieć specjalną konstrukcję, aby ratownik po wypadnięciu za burtę się nie utopił, bo jego ubranie po zamoczeniu będzie ważyło 20 kg :) To samo dotyczy hełmu, stąd moja wzmianka. A faktem jest że SOLAS dotyczy statków, natomiast jeżeli sprzęt posiada taki certyfikat, tzn. że przeszedł stosowne testy na wodzie....

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #129 dnia: Styczeń 06, 2009, 15:03:02 »
BRAVEHEART  o pływalności hełmów nigdy nie słyszałem :wakacje: ciekawe sprawdzę sobie to co piszesz :o
 jak byś mógł podać które modele schubertów posiadają ten certyfikat
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2009, 15:12:37 wysłana przez RAFKA »
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #130 dnia: Styczeń 06, 2009, 17:13:46 »
BRAVEHEART  o pływalności hełmów nigdy nie słyszałem :wakacje: ciekawe sprawdzę sobie to co piszesz :o
 jak byś mógł podać które modele schubertów posiadają ten certyfikat

Ten certyfikat miał F210, teraz zastąpił go nowy model F220 - z tego co wiem, też ma SOLASA....

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #131 dnia: Styczeń 12, 2009, 15:13:40 »
ciekawostka - właśnie dostałem cennik z firmy NOPEX www.nopex.com.pl

http://www.nopex.com.pl/hps6100.html - cena na tel
http://www.nopex.com.pl/vfr2000.html - 1350 netto
Gallety po 680 netto


Katalog produktów: http://www.nopex.com.pl/p_pozarowe.html
Karty techniczne: http://www.nopex.com.pl/katalog.html
Cenniki: http://www.nopex.com.pl/cenniki.html


edit do grzesia poniżej:

cytuję z ich strony www
"Witamy na stronach internetowych firmy Nopex - sprzęt PPOŻ

index > przeciwpożarowe (ppoż) > hełmy strażackie"

więc chyba nie jest tak źle. :D

ps. zaznaczam, że z tą firmą jeszcze nie współpracowałem, nic tam nie kupowałem itp :P:P:P choć może jak to co mnie interesuje będzie w przystępnej cenie to czemu nie, bo przecież na SL świat się nie kończy. A narazie szybko odpowiedzieli na jednego emaila z zapytaniem więc może może  :szalony: :szalony:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2009, 16:14:25 wysłana przez wolszczanin »

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #132 dnia: Styczeń 12, 2009, 15:48:49 »
ciekawostka - właśnie dostałem cennik z firmy NOPEX www.nopex.com.pl

http://www.nopex.com.pl/hps6100.html - cena na tel
http://www.nopex.com.pl/vfr2000.html - 1350 netto
Gallety po 680 netto


Katalog produktów: http://www.nopex.com.pl/p_pozarowe.html
Karty techniczne: http://www.nopex.com.pl/katalog.html
Cenniki: http://www.nopex.com.pl/cenniki.html


Firma bardzo nieprofesjonalnie podchodzi do dystrybucji hełmów na stronie wszędzie tylko kaski i kaski...

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #133 dnia: Luty 25, 2009, 00:04:52 »
Widział ktoś z Was już najnowszy wynalazek KZPT?

http://www.kzpt.pl/sklep/product_info.php?products_id=140&osCsid=cfafbba6c0437a6900169960922911f6
Taki sam patent ma już od jakiegoś czasu MSA w swoich Galletach


Czy ktoś używał już może tych osłon karku z KZPT? Bo oglądając zdjęcia nie mogę wywnioskować czy są one podobne budową do tych z MSA czy to jeszcze jakiś inny patent.

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #134 dnia: Luty 27, 2009, 21:53:16 »
Witam...ja do swojego hełmu zamówiłem parę dni temu właśnie kołnierz z kzpt, tylko nie OS2 tylko OS1 muszę powiedzieć ze ten materiał i cena 35 pln jest naprawde Gicior :rofl: do tego mam hełm ZS-03/06  i pasuje elegancko..naprawdę materiał super. ten kołnierz co kolega pokazuję tu na fotkach jest droższy a ten za 35 dzików i tak jest bardzo dobry..Polecam wszystkim :wacko:

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #135 dnia: Luty 28, 2009, 00:25:36 »
No to ładnie z twojej strony. Może byś pstryknął kilka fotek bo Panowie z KZPT się zdolnościami fotograficznymi nie popisali i za dużo nie widać na ich stronie jak te czary wyglądają:]

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #136 dnia: Marzec 01, 2009, 16:58:37 »

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #137 dnia: Marzec 01, 2009, 18:07:39 »
Cytuj
Chciałbym zaoferować hełm - pojemnik na lód i butelkę...
Na zimowe akcje rewelka :szalony:

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #138 dnia: Kwiecień 01, 2009, 20:23:09 »
A który gallet jest najlepszy?
F1 SF , F1 E , F1S, czy F1 SA

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #139 dnia: Kwiecień 01, 2009, 20:53:04 »
mogę powiedzieć że model SF jest rewelacyjny, ale niestety nie mogę go porównać z innymi wersjami gdyż na stanie mamy tylko SF.


Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #140 dnia: Kwiecień 01, 2009, 23:00:06 »
A który gallet jest najlepszy?
F1 SF , F1 E , F1S, czy F1 SA
dopuszczone przez CNBOP były F1 SF i F1 E więc chyba są najlepsze. Z tego co pamiętam to F1 S miał być dopuszczony przez CNBOP ale wg CNBOP nie spełniał wymagań.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #141 dnia: Kwiecień 02, 2009, 07:25:23 »
A który gallet jest najlepszy?
F1 SF , F1 E , F1S, czy F1 SA
dopuszczone przez CNBOP były F1 SF i F1 E więc chyba są najlepsze. Z tego co pamiętam to F1 S miał być dopuszczony przez CNBOP ale wg CNBOP nie spełniał wymagań.

Tak naprawdę oba hełmy są porównywalne... zasadniczą różnicą jest rozmiar hełmu ... SF są troszkę mniejsze a E troszkę większe ... kompozyty są takie same. Oprócz tego model SF ma zintegrowane uchwyty na latarkę, po obu stronach hełmu czego nie ma model E

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #142 dnia: Kwiecień 02, 2009, 12:44:23 »
witam
hełm F1E12 ma wiekszą czaszę co przekłada się na wagę hełmu i wynosi 1700 gram i bez zamontowanego uchwytu do latarki taki uchwyt jest oddzielnym dodatkiem do tego modelu i jeśli się go chce to trzeba go oddzielnie dokupić,naszczęście taki uchwyt nie  jest drog lecz producent sprzedaje go tylko do prawej strony. Przyłbica jest dłuższa i posiada fajny patent czyli po opuszczeniu przyłbicy pomiędzy skorupą nie ma szczeliny dzięki czemu w tym modelu nic zawianego to znaczy iskry ,dymu nie dostanie się pod skorupę,posiada równirz okular który jest wyciągany za pomocą dzwigienki zamontowanej do okularu.Ten model nie posiada siatki takiej która jest dostępna w modelu F1S, F1SF12 ale można ją dokupić  w tym konkretnie modelu są paski podobne znależć można w modelu hełmów Pacyfic w układzie krzyżowym bardzo dobrym plusem tego hełmu modelu F1E12 jest rewelacyjna możliwość regulacji szerokości i głębokośc hełmu tak aby pasowała dla każdego obwodu głowy jego uzytkownika , w tym modelu sprzedawanym na naszym rynku brak łyżki pod brodę, nakarcznik jest srebny montowany na dwa zaczepy ,można go równierz zastąpić chustą holenderską która jest wełniana ale bardzo droga.
F1SF 12mała skorupa waga 1450gram ,dwa zaczepy do latarki montowane fabycznie po obu stronach skorupy ,okular opuszczany za pomocą dzwigni zewnętrznej takiej jak w modelu F1S, posiada łyżkę pod brodę ,wewnątrz znajduje się wyściułka wykonana z miękkiej pianki, oraz hamak zwany przezemnie ,siatką posiada również nakarcznik srebrno aluminiowy montowany na trzy wpusty ,według mnie jego wadą jest przyłbica gdzie po jej opuszczeniu jest szczelina która nie daje 100% komfortu takiego ja jego porzednik. Oba hełmy posiadają zewnętrzne uchwyty do masek które można regulować aż w 3 stopniach. Najważniejsze cena obu hełmów F1E12 jest droższy od F1SF12 .
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #143 dnia: Kwiecień 02, 2009, 13:18:39 »
Dzieki za wyczerpujacą odpowiedź o to własnie mi chodziło. A z tą cena to wydaje mi sie że SF jest tańszy gdzieś tak widziałem

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #144 dnia: Kwiecień 02, 2009, 13:36:05 »
Dzieki za wyczerpujacą odpowiedź o to własnie mi chodziło. A z tą cena to wydaje mi sie że SF jest tańszy gdzieś tak widziałem

To dziwne ale ten model jest tańszy :) (SF)

Offline LukaszPO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
  • PSP & OSP
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #145 dnia: Kwiecień 05, 2009, 01:48:50 »
Cudze chwalicie a swego nie znacie! Samochody w jednostkach głownie niemieckie albo francuskie, sprzęt z każdego zakątka europy to chociaż  hełmy miejcie z POLSKI! Kaliszaki jakie są takie są, ale nie ma na nie co narzekać, nie odstają za tak od tych z europy zachodniej! Uważam ze wszystko co polskie to dobre:]

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #146 dnia: Kwiecień 05, 2009, 10:26:17 »
Cytuj
Uważam ze wszystko co polskie to dobre:]
taa a nawet lepsze.. na przykład kiełbasa...
LukaszPO o czym ty w ogóle mówisz?? polski sprzęt nieudolnie stara się naśladować to co przychodzi z zachodu, a jeśli się z tym nie zgadzasz, podaj chociaż jeden przykład rozwiązania wymyślonego na użytek polskiej straży stosowane poza naszymi granicami. niestety u nas się idzie na łatwiznę. liczy się tylko cena, nie jakość. jak myślisz dlaczego kalisz udoskonala swój hełm?? bo za takie niemal same pieniądze można było już kupić galeta który jakością i wygoda przewyższa kalisza jeszcze bardzo. gdyby nie ta konkurencja jeszcze byśmy biegali w orzeszkach na głowie. Sam nosze kaliszaka, i mam cicha nadzieje że w tym roku dostaniemy coś nowszego i lepszego jakościowo

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #147 dnia: Kwiecień 05, 2009, 15:50:07 »
Polskie też może być dobre... ale Polacy nie chcą dużo płacić za polskie ... ot taka mentalność...

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #148 dnia: Kwiecień 05, 2009, 21:17:47 »
Cytuj
Uważam ze wszystko co polskie to dobre:]
taa a nawet lepsze.. na przykład kiełbasa...
LukaszPO o czym ty w ogóle mówisz?? polski sprzęt nieudolnie stara się naśladować to co przychodzi z zachodu, a jeśli się z tym nie zgadzasz, podaj chociaż jeden przykład rozwiązania wymyślonego na użytek polskiej straży stosowane poza naszymi granicami. niestety u nas się idzie na łatwiznę. liczy się tylko cena, nie jakość. jak myślisz dlaczego kalisz udoskonala swój hełm?? bo za takie niemal same pieniądze można było już kupić galeta który jakością i wygoda przewyższa kalisza jeszcze bardzo. gdyby nie ta konkurencja jeszcze byśmy biegali w orzeszkach na głowie. Sam nosze kaliszaka, i mam cicha nadzieje że w tym roku dostaniemy coś nowszego i lepszego jakościowo

Kolego jak byś się zapoznał w wynikami zdolności amortyzacji uderzenia hełmów "kalisiaka" i Galleta, toś byś Galletem rzucił dalej jak widzisz.
 Gallet ma twardą skorupę która mało amiortyzuje uderzenie i w testach jest na granicy dopuszczalnej wartości 15 KN - PN-EN 443; 2008). W przypadku bardzo silnego uderzenia w Gallecie urwie Ci głowę razem z hełmem.
Natomiast w "kalisiaku" skorupa przy takim samym uderzeniu ulga wgnieceniu przez co dodatkowo (oprócz wkładki tłumiącej) amortyzuje uderzenie i masz sansę przeżyć.
Zdolność amortyzacji "kalisiaka" jest na poziomie 10 kN i jest porównywalna z Pacyfikiem (który ma najlepszą amortyzację poniżej 10 kN) i Shubertem te hełmy mają podobną konstrukcję skorup tj. z laminat kevlaru i żywic syntetycznych, a "kalisiak" dalej "jedzie" na włóknach szklanych.
Jedyna wątpliwa zaleta Galleta nad tymi które wymieniłem to taka, że po uderzeniu nie ma na nim śladu  (tamte wymienione przeze mnie) trzeba skasować bo skorupy się przełamują i z daleka widać, że hełm "zadziałał" ochronnie.
Na Gallecie pozostaną najwyżej zadrapania co w cale nie znaczy, że on nadal zachowuje swoje ochronne parametry - zasada jest jedna ,po każdym silnym uderzeniu hełm powinno się kasować (oczywiście zaraz usłyszę "tylko kogo na to stać").
   Dlatego przekładając to na inne pole - jeżdżą  po kraju składane z kilku samochody, na używanych oponach itd.  a potem się dziwimy, że w Polsce taka duża śmiertelność na 100 wypadków drogowych w zastawieniu z krajami Europy Zachodniej. 

   

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #149 dnia: Maj 02, 2009, 10:59:34 »
Dla ciekawych jak wytwarza się hełmy strażackie w USA
http://www.youtube.com/watch?v=Btv8Kpg24pw
miłego oglądania
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein