Autor Wątek: Schody do celów ewakuacji  (Przeczytany 2546 razy)

Offline emilo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Schody do celów ewakuacji
« dnia: Luty 13, 2011, 21:39:33 »
Budynek (hotel) zawierający 30 miejsc noclegowych nie spełnia warunków ewakuacji w związku tym muszą być dobudowane  schody zewnętrzne, które będą posiadały wymagane parametry stopni, biegów i spoczników.
Czy schody te powinny być obudowane, czy istnieją jakieś wymagania w tym zakresie?

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Schody do celów ewakuacji
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2011, 22:14:02 »
Budynek (hotel) zawierający 30 miejsc noclegowych nie spełnia warunków ewakuacji w związku tym muszą być dobudowane  schody zewnętrzne, które będą posiadały wymagane parametry stopni, biegów i spoczników.
Czy schody te powinny być obudowane, czy istnieją jakieś wymagania w tym zakresie?
Po pierwsze topik powinien być w dziale profilaktyka, prewencja.
Po drugie - za mało danych (co to za budynek, ile kondygnacji, z jakich powodów nie spełnione warunki ewakuacji (długości, szerokości czy też wysokości dojść lub przejść ewakuacyjnych bo raczej wyjść ewakuacyjnych nie, czy może raczej klatka schodowa za wąska - za mała szerokość spocznika bądź biegu schodów, czy może nieodpowiednie proporcje wysokości do szerokości stopni schodów, a może klatka schodowa drewniana???)
Polecam zapoznać się z tzw. warunkami technicznymi, czyli ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r. z późniejszymi zmianami), a szczególnie rozdział 4. O ewakuacji jest też w tzw. cegle, czyli ROZPORZĄDZENIU MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - też rozdział 4.
pozdrawiam
jaras

Offline emilo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Schody do celów ewakuacji
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2011, 22:50:30 »
- przekroczona dopuszczalna długość dojścia ewakuacyjnego o ponad 100% ta nieprawidłowość jest dla mnie oczywista..., ale moja wątpliwość polega na tym , że nie wiem czy schody które będą dobudowane, muszą posiadać zadaszenie i obudowę z konstrukcji niepalnej?, ponieważ nic na ten temat nie znalazłem w przepisach, czy też może jeżeli chody będą konstrukcji stalowej i będą spełniać wszystkie pozostałe wymagania nie muszą być zadaszone i obudowane?
pozdrawiam
Emil

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Schody do celów ewakuacji
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 20, 2011, 00:30:49 »
to zależy od wysokości tego hotelu

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Schody do celów ewakuacji
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 20, 2011, 00:42:36 »
W hotelu o wysokości do 12m nie ma wymogu stosowania obudowanej klatki.